Obserwator Lokalny nr 21 (821)

Ranking zarobków urzędników – Ponad 160 tysięcy złotych brutto zarobił w ubiegłym roku Tomasz Wróbel, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dębicy. Tę granicę przekroczył jako jedyny. Powyżej 150 tys. zł zarobiły jeszcze trzy osoby z naszego rankingu. Wśród nich są dwaj kolejni prezesi miejskich spółek. Dopiero szóstą pozycję zajmuje starosta Andrzej Reguła, a jego poprzednik w rankingu, który robiliśmy pięć lat temu, był liderem. Lista 251 najlepiej zarabiających urzędników w powiecie w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Takiej fabryki jeszcze nie było – To już pewne – firma Hutchinson, lider w branży samochodowej, przemysłowej i lotniczej, zbuduje w Zawadzie potężną fabrykę. Pracę znajdzie w niej blisko tysiąc osób. Tak poważnej inwestycji w gminie Dębica dotąd nie było. Negocjacje trwały prawie dwa lata i choć konkurencja była duża, bo o inwestora zabiegało pięć krajów, zakończyły się sukcesem. Budowa zakładu ma ruszyć w sierpniu tego roku, zaś produkcja w lipcu następnego.

Pieniądze znaleźli nawet w biustonoszu – Nie przyznają się do winy dwaj mieszkańcy Dębicy, których prokurator oskarża o kradzież. Poszkodowana straciła 1500 zł, choć wybierając miejsce ukrycia pieniędzy była przekonana, że tam będą bezpieczne.

Tym razem zamiast wnuczka zadzwonił fałszywy syn – Ponad 14 tys. zł straciło małżeństwo z Dębicy. Starsi państwo zostali oszukani metodą na wnuczka. Sprawców szuka policja.

Szkoły bez dyrektorów. Kto będzie rządził? – Nie wiadomo, kto od nowego roku szkolnego pokieruje trzema szkołami w powiecie. Nie udało się rozstrzygnąć konkursów na dyrektorów: I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, Zespołu Szkół w Brzostku oraz Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy. W ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały konkursy, podczas których wybrano tylko czterech gospodarzy szkół i przedszkola.

Czterdzieści sklepów jeszcze w tym roku – Już w połowie czerwca w Straszęcinie otwarty zostanie kolejny, trzydziesty drugi z kolei sklep sieci Jubilatka. Andrzej Barszcz, jej właściciel zapowiada jednak, że to nie koniec. Jeszcze w tym roku chce ich mieć czterdzieści.

Matka była ze mnie średnia, ale z wózkiem dałem sobie radę – Na początku chciałem iść na całość. Kwiecista sukienka, buty na obcasie, peruka. Jak mam być matką, to niech i wyglądam jak matka. Zaraz, zaraz… a co z brodą? Zgolić? Nie ma mowy! Zostawić? Wezmą mnie za Conchitę i dopiero będę miał bieg z przeszkodami. Odpuszczam. W końcu nie o przebieranki mi chodzi, ale o to by dowiedzieć się z jakimi problemami muszą radzić sobie matki spacerujące z wózkami ulicami Dębicy.

Łatwo nie było, ale wspólnie dali radę – Strażacy z Chotowej zapomnieli o obowiązkach i dobrze się bawili. Przeciąganie strażackiego samochodu i węży wypełnionych wodą, to niektóre konkurencje podczas zawodów Strażak Strong, które odbyły się w Wiśniowej. Ochotnicy rywalizowali nie tylko z kolegami z innych jednostek, ale też policjantami i funkcjonariuszami służby więziennej. Wyjazd na imprezę do powiatu strzyżowskiego nie był przypadkowy.

Na dożynkach Neonówka – Kabaret Neonówka będzie gwiazdą dożynek, które w tym roku odbędą się w Zawadzie. Podczas Ekologicznego Dnia Chemika w Pustkowie Osiedlu będzie można strzelać z łuku do lewitujących kulek, a podczas Płukania Złota w Gumniskach obejrzeć wypalanie rudy żelaza w piecu dymarskim. Na najbliższą imprezę Centrum Kultury i Bibliotek zaprasza 5 czerwca do Brzeźnicy, gdzie miejscowe gospodynie serwować będą chłopskie jadło.

Karetka dojedzie albo nie – Jeszcze mogą autem dojechać do domów, ale kurier już nie, bo się boi, że wpadnie do dołu. Karetka się prześlizgnie, ale gdy kierowca będzie się śpieszył na ratunek, może nie zauważyć dziury i też utknie w niej z pacjentem.

Przyjechali, by razem świętować – Dwa dni trwały uroczystości związane z jubileuszem 110-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie. Rozpoczęły się od wykonania pamiątkowej fotografii na pilzneńskim Rynku, a zakończyły wspomnieniami absolwentów, którzy od lat rozsławiają szkołę oraz miasto w Polsce i na świecie. Z tej okazji wydano wspomnienia absolwentów oraz wiersze uczniów. Wznowiono książkę Szkoła Jubilatka, która ukazała się na 100-lecie.

Maturę zdali 30 lat temu – W 1986 roku naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Jodłowej kończyło 45 osób. Ich wychowawcami byli Anna Jońca (klasa IVa) oraz Rozalia Filipek i Michał Stój (klasa IVb), a dyrektorem szkoły Andrzej Nowak. W minioną sobotę prawie wszyscy spotkali się w 30 lat po maturze.

Gwiazdą będzie każdy występujący na scenie – Ks. Piotr Mączka, organizator XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis w Dębicy, zdradza, że pierwsze zgłoszenia na przesłuchania już wpłynęły. Są wśród nich także te z zagranicy. Na kolejne od dzieci, młodzieży, zespołów i dorosłych, czeka do 10 czerwca.

Jedenaście perkusji Papirusa – Twierdzi, że na perkusji zaczął grać przypadkiem. W zespole, który założyli z kolegami ze szkoły chciał grać na gitarze, ale koledzy byli szybsi. Dziś po ponad ćwierć wieku ma na koncie kilkaset zagranych koncertów, kilka wydanych płyt i kolekcję jedenastu zestawów perkusyjnych. Bo Tomasz Pyzia, znany też jako Papirus, to nie tylko muzyk, ale przede wszystkim prawdziwy pasjonat instrumentu, na którym gra.

Najlepszym prezentem nowa szkoła – Najgłośniejsze brawa podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy, prócz jej dyrektorki Marty Biłas, zebrali starosta Andrzej Reguła i burmistrz Mariusz Szewczyk. Obaj za to, że ze sceny Domu Kultury Kosmos deklarowali spełnienie największego marzenia, nie tylko pedagogów szkoły specjalnej, ale i jej uczniów oraz ich rodziców. Budowę nowej siedziby szkoły na terenie byłej jednostki wojskowej.

Bezdomna znów czeka na twórców – W zeszłym roku gościli w piwnicach Domu Kultury Kosmos. W tym zapraszają do budynku byłego sądu i prokuratury przy ul. Rzeszowskiej. – To naprawdę hardkorowe miejsce. Nic tam nie ma – twierdzi Mariusz Madeja z Dębickiego Koła Fotograficznego RAW, które jest organizatorem Galerii Bezdomnej w naszym mieście. Ci, którzy chcieliby pokazać tam swoje prace, proszeni są o kontakt pod adresem: rawdebica@interia.pl.

Kadeci nie mieli sobie równych – Trener Andrzej Jedynak nie musi się martwić o to, kto zastąpi jego najbardziej utalentowanych zawodników, kiedy zdecydują się zakończyć sportową karierę. W Pucharze Polski Kadetów i Młodzików w Sumo, który rozegrany został w Nowinach koło Kielc z bardzo dobrej strony pokazali się ich młodsi koledzy. Nie gorzej zaprezentowały się także dzieci, które wzięły udział w toczącym się równocześnie turnieju minisumo.