Obserwator Lokalny nr 20 (820)

Sypią się mandaty za rozmowy w autach – Kierowcy wiedzą, że to zakazane, że za używanie podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawów głośnomówiących grozi kara. A jednak za nic sobie mają przepisy, narażając się nie tylko na mandat, ale przede wszystkim stwarzając zagrożenie na drodze. Policja zapewnia, że w tym przypadku na taryfę ulgową nie ma co liczyć. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Cios był tylko jeden, 50-latek nie przeżył – 26-latka z Dębicy przyznała się do tego, że zadała ojcu cios nożem w nogę. Mężczyzna zmarł z powodu utraty krwi. Młoda kobieta twierdzi, że tylko broniła się przed agresją 50-latka, przeciwko któremu prokuratura prowadziła postępowanie o znęcanie się nad rodziną. Prokurator postawił jej zarzut spowodowania obrażeń ciała, które doprowadziły do śmierci. Paulinie L. grozi kara co najmiej dwóch lat pozbawienia wolności.

Dyrektorów wybiorą siedmiu – Piętnaście osób wystartowało w konkursach na dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, podstawowych i przedszkola. Nazwiska nowych gospodarzy szkół poznamy w tym tygodniu.

Chcieli mu zabrać BMW – Nie wiadomo, jak skończyłoby się to zdarzenie, gdyby na drodze nagle nie pojawił się policyjny radiowóz. Z samochodu, który zajechał drogę funkcjonariuszom wybiegł przerażony kierowca. Okazało się, że w BMW ma trzech nieproszonych pasażerów. Prokurator oskarżył ich o usiłowanie rozboju. Najbardziej agresywny Tomasz P. trafił do tymczasowego aresztu. Spędzi tam najbliższe dwa miesiące.

Na plac zabaw jeszcze zostało – Rozbudowa street workout parku w Ogródku Jordanowskim to zadanie na liście inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego, które pierwsze doczeka się wykonania. Prace już się rozpoczęły i kiedy ten numer gazety trafi do kiosków, w parku mają już stać nowe urządzenia. Jeszcze w czerwcu zakończone zostaną kolejne dwa projekty, które do realizacji wybrali sami mieszkańcy miasta.

Tylu gości z zagranicy jeszcze tu nie było – Kwotę 45 tys. zł radni gminy Dębica zabezpieczyli podczas ostatniej sesji na obsługę zagranicznych gości, którzy odwiedzą 21 lipca Górę Śmierci w ramach Światowych Dni Młodzieży. Pieniądze potrzebne będą na wydruk folderów, wynajęcie tłumaczy i nakarmienie 500-osobowej grupy. Młodych ludzi gościć będzie też miasto Dębica, ale koszty ich pobytu tutaj, jak twierdzi Monika Rojek-Kałek, nie są jeszcze znane.

Walczyli z żywiołem w trzech gminach – Z powodu ulewnych deszczów pełne ręce roboty mieli w miniony weekend strażacy. Musieli interweniować w Żdżarach, Skurowej i Słotowej.

Bobrów w Stasiówce dotąd nie było – Na Potoku Stasiowskim pojawiły się bobry i prawdopodobnie jest to pierwsza w tym miejscu kolonia tych zwierząt. Andrzej Trzeciak, leśniczy Leśnictwa Wolica, zabiega o to, aby wykorzystać to miejsce jako atrakcję turystyczną.

Na maile urzędnicy odpisują, ale tylko te po polsku – Janusz Kowalski na odpowiedź z urzędów się doczekał, John F. Ramsey już nie. Pewnie dlatego, że pierwszy napisał maila po polsku, drugi po angielsku. Obydwaj byli zainteresowani terenami pod inwestycję w powiecie dębickim. Żaden z nich tak naprawdę nie istnieje, posłużyć nam mieli tylko do zbadania, czy nasze samorządy trzymają rękę na pulsie. Bo od tego może zależeć, czy mieszkańcy powiatu będą mieli szansę na znalezienie pracy.

Kto strzelał do Borysa? – Gdyby nie determinacja właścicielki, Borysa pewnie nie udałoby się uratować. Pies został postrzelony. Teraz będzie musiał radzić sobie na trzech łapach. Nie wiadomo, kto go skrzywdził. Dominika Trendak, do której należy pies, zamierza zgłosić sprawę na policji. A nadleśniczy Wacław Pankiewicz przestrzega, że myśliwi mogą nawet zastrzelić psa w lesie, jeśli uznają, że ten zagraża zwierzynie. I nikogo o tym nie informować.

Znak L nie na wszystko pozwala – Sławomir Rosek instruktorem jazdy jest od siedmiu lat, ale dopiero od trzech prowadzi własny Ośrodek Szkolenia Kierowców Kursant w Pilźnie. Wcześniej pracował w jednej z większych takich firm w Tarnowie, dlatego zauważa plusy obecnej sytuacji. Z uczniem pracuje od początku do końca, spędza z nim 30 godzin w samochodzie, wie, jak jeździ i jakie dać mu wskazówki. To skutkuje wysoką zdawalnością na egzaminie praktycznym.

Surowicę na żmiję również mają – Ponad 100 osób pogryzionych przez owady szukało w tym roku pomocy w oddziale ratunkowym dębickiego szpitala. Najczęściej to pacjenci z objawami uczulenia na jad błonkoskrzydłych. Ale dyrektor szpitala Pzremysław Wojtys zapewnia, że są przygotowani również w wypadku ukąszenia przez żmiję.

Z musztrą też damy radę – Wydawałoby się, że w deszczową pogodę strażacy będą mogli spokojnie wybrać nowy zarząd gminny OSP, bo nie było zagrożenia pożarami. Ale nic z tego. Obecny na zjeździe Wojciech Buszek, szef komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, musiał kilka razy opuszczać salę, by móc telefonicznie koordynować akcją w Żdżarach. Tam na skutek ulewnych deszczów potok wystąpił z brzegów.

Kajakarze z Kozłowa w czerwcu popłyną – Pływają już od 10 lat i biorą udział w każdym spływie organizowanym przez gminę. – Nawet jak raz się nie odbył, bo była powódź, to my i tak popłynęliśmy – twierdzi Tomasz Pazdan, jeden z członków grupy kajakarskiej z Kozłowa. Tegoroczny sezon już otworzyli. Początkiem maja pokonali trasy z Żabna do Szczucina i z Dębicy do Brzeźnicy. Teraz czekają na Ogólnopolski Spływ Kajakowy rzeką Wisłoką, który odbędzie się 25 czerwca.

Wiewiórka wciąż pamięta o niezapominajkach – Dekoracje w klasach powstały wcześniej, ale w piątek rano nie brakowało uczniów, którzy do szkoły w Wiewiórce nieśli doniczki z niebieskimi kwiatkami.  Od sześciu lat obchodzony jest tam Dzień Polskiej Niezapominajki.

Weź udział w imprezie i wygraj rower miejski – Czy odważysz się wyruszyć w podróż Wehikułem Czasu? Czy chcesz przeżyć niezwykłą przygodę? Zabierz przyjaciół, rodzinę, stwórzcie drużynę i zmierzcie się z niezwykłymi zadaniami związanymi z Pilznem, jego tajemnicami, historią i legendami.

Dni Stanisławowskie, jubileusz i prymicje – Tegoroczny maj jest dla wspólnoty św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jodłowej miesiącem wyjątkowym. Podczas parafialnego odpustu jubileusz 25-lecia kapłaństwa przeżywał ks. proboszcz Zenon Tomasiak. W weekend odbędą się już po raz szósty Dni Stanisławowskie, a w niedzielę (29 maja) mszę prymicyjną odprawi ks. Fabian Grębski.

Dębica na szlaku znaków – Niejeden mieszkaniec Dębicy przystanął zaciekawiony, gdy przez miasto przejeżdżał konwój wiozący krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikonę Salus Populi Romani. Do kościoła św. Jadwigi dotarł przy dźwięku klaksonów i z wystawionymi przez okna samochodów flagami.

W miejskiej Dziesiątce zakwitła pani kwiat – Farba jest wszędzie. Nie tylko na kartonowej konstrukcji przygotowanej przez Agnieszkę Osak, prowadzącą zajęcia, ale i na rękach, nogach, a nawet głowach maluchów. Ale widać też radość w ich oczach. W Przedszkolu Miejskim nr 10, podobnie jak i w innych dębickich przedszkolach realizowany jest właśnie projekt Mali Projektanci, przygotowany przez firmę Śnieżka i Fundację Śnieżki Twoja Szansa.

Były motyle, saperzy i setki zwiedzających – Gdy w sobotnie popołudnie podjechałem pod Muzeum Regionalne, byłem zaskoczony, że na parkingu nie ma ani jednego samochodu, a pomiędzy  czołgami przed muzeum nikt się nie kręci. Czyżby dębiczanie nie byli zainteresowani Nocą Muzeów? Nie, po prostu przyjechałem za wcześnie. Impreza rozpoczynała się dwie godziny później i wtedy już nie było gdzie zaparkować, a w stronę muzeum ciągnęły prawdziwe tłumy.

Sam dołożył ósmy grzech – Roman Romanyshyn z Ukrainy miał do Dębicy przywieźć więcej prac wykonanych z drewna, ale przywiózł tylko jedną, bo myślał, że więcej się nie zmieści. – Coś się źle zrozumieliśmy i nie spodziewałem się, że tu jest tak imponująca przestrzeń wystawiennicza – mówił podczas wernisażu w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Przywiózł za to rewelacyjne grafiki, które przy ul. Akademickiej 8 oglądać można do 5 czerwca.

Filmy optymistyczne zobaczysz w czwartek w Kosmosie. Za darmo – Kino Kosmos zaprasza na pofestiwalowy pokaz 13. Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych, podczas którego będzie można zobaczyć produkcje nagrodzone Złotymi Rybami. Pokaz odbędzie się w czwartek 19 maja o godz.18:00. Wstęp wolny.

Na biegaczy czeka wiele nagród – Już tylko niespełna dwa tygodnie zostało do startu trzeciej edycji Dębickiej Dziesiątki z Tikkurila. Na trasę biegu wyruszy 350 zawodników, którzy do 18 kwietnia zarejestrowali się w systemie.

Gospodarze wzięli osiem – Bardzo dobrze radzili sobie w 540-osobowej stawce nasi zawodnicy, którzy wystartowali w Wiosennych Mistrzostwach MKP Bobry Dębica. Gospodarze imprezy na podium stawali ośmiokrotnie, zdobywając 4 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale. Pływacy Gryfa wywalczyli po jednym krążku w każdym kolorze.

Znakomity start Marceliny Misielak – Dyskobole Piotr Małachowski i Bartłomiej Stój byli gwiazdami Otwartych Mistrzostw Stalowej Woli w Lekkiej Atletyce. Ale nie z ich obecnością będzie się to miasto dobrze kojarzyć zawodnikom klubu MUKLA Dębica. Wywalczyli w nim 10 medali, w tym 4 złote.

Złota juniorka – Anna Wolak – Na półmetku Mistrzostw Polski Juniorów w Kielcach bilardziści Pino Dębica mieli w dorobku trzy brązowe medale, dzięki którym ich klub zajmował 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. Złoty krążek, który ostatniego dnia wywalczyła Anna Wolak w odmianie 10-bil pozwolił im na awans o trzy pozycje. Na koniec czwarty brąz dołożył Maciej Lesiak, dla którego było to już drugie podium w tych zawodach.