Obserwator Lokalny nr 19 (819)

Miał być ślub, był pogrzeb – Natalia i Kamil planowali wspólną przyszłość, myśleli o budowie domu, mieli wyznaczoną datę ślubu. W ostatni piątek na cmentarzu w Straszęcinie parę młodych ludzi żegnały tłumy krewnych i przyjaciół. Wciąż trudno uwierzyć, że doszło do takiej tragedii. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Na dworzec zamiast do Ratusza – Nie chlebem i solą, ale cukierkami częstowała gości Irena Dworak z Urzędu Miejskiego w Dębicy podczas otwarcia Punktu Informacyjnego w budynku dworca PKP w Dębicy przy ulicy Głowackiego 30. Jego działanie ma być znacznym ułatwieniem dla mieszkańców, bo zamiast iść do urzędu na Ratuszową wiele spraw będą musieli załatwić właśnie tutaj. Za wynajem pomieszczeń od kolei miasto będzie musiało jednak płacić. I to niemało.

Córka burmistrza pracuje u starosty – Czternaście osób ubiegało się o stanowisko młodszego referenta w Wydziale Komunikacji i Transportu w starostwie. Najlepszą kandydatką okazała się córka burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka.

Spotkali się nocą na bocznej drodze – Gdyby siatka, którą zdzielił znajomego była pusta, sprawa pewnie nie skończyłaby się przed sądem. Ale mieszkaniec Czarnej miał w niej butelki z piwem. Oskarżony o uszkodzenie ciała 41-latek nie przyznaje się do winy i twierdzi, że działał w obronie własnej.

Sprawiedliwości muszą szukać w Rzeszowie – Radni powiatowi walczą o przywrócenie Sądu Pracy w Dębicy. Na ostatniej sesji podjęli w tej sprawie stanowisko. Zdaniem radnego Michała Maziarki – który zabiega o przywrócenie orzekania w sprawach prawa pracy – to dopiero początek wydeptywania ścieżki do Warszawy. Tymczasem resort sprawiedliwości planuje likwidację sądów rejonowych. Jaki będzie los Sądu Rejonowego w Dębicy, tego jeszcze nie wiadomo.

Podań było o 50 więcej niż miejsc w żłobku – Choć 9 maja rozpoczął się nabór uzupełniający do Żłobka Miejskiego w Dębicy, rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte w pierwszym terminie, nie powinni sobie robić większych nadziei. Wszystkie miejsca są na razie zajęte i nie zanosi się na ich zwolnienie.

Naliczyli 5 milionów złotych kary – Okręgowy Urząd Górniczy w Krośnie zdecydował, że firma Fewaterm za nielegalną odkrywkę kruszywa w Grabinach powinna zapłacić 5,7 mln zł.

Ogromną lipę wiatr przewrócił na parkujące samochody – Siedem samochodów osobowych  i naczepę tira uszkodziło w Podgrodziu drzewo przewrócone przez wiatr.

15-latek wiózł pijanego wujka, nie mając karty motorowerowej – Tuż po godz. 19. Nieoznakowany radiowóz dębickiej drogówki jedzie od ronda na skrzyżowaniu ulic Gumniskiej, Lwowskiej i Krakowskiej w kierunku Rzeszowa. W pewnym momencie drogę E40 przecina simson, na nim dwie osoby. W tym przypadku i w kilku innych posypały się mandaty. Sezon motocyklowy już ruszył, na drogi wyjeżdża w ciepłe dni coraz więcej jednośladów. A ich kierowcy często za nic sobie mają przepisy.

Strach tu przejść przez ulicę – Przecież tam, w godzinach szczytu, to się nie da przejść. Samochody skręcają z Kościuszki do Tesco, albo na Dezako i tylko patrzeć jak dojdzie do wypadku. Wcześniej, to choć pasy były, a teraz nie ma. I co im przeszkadzały? – pyta kobieta, która zadzwoniła do naszej redakcji zaraz po tym, jak mało nie wpadła pod samochód przechodząc przez jezdnię przy ul. Kościuszki. Nasza Czytelniczka twierdzi zresztą, że to już nie pierwszy raz.

Ryszard Pękala zwalnia fotel szefa – Miasto i powiat szukają siedmiu dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, podstawowych i przedszkola.

Jacek Gałat został brygadierem, a Paweł Zioło kapitanem – Kiedy w poniedziałek tuż przed godziną trzynastą dębiccy strażacy maszerowali z kościoła Miłosierdzia Bożego pod Komendę Państwowej Straży Pożarnej, wielu mijających ich kierowców ściągało nogę z gazu. Przemarsz pododdziałów robił wrażenie, szczególnie, że grupę otwierały i zamykały wozy strażackie, a ratownicy, w dniu swojego święta, ubrani byli w galowe mundury. Nie bez powodu, odbierali przecież odznaczenia i awanse.

3 maja świętowały całe rodziny. Na Rynku pojawił się Mieszko I – Wesoło powiewały biało-czerwone chorągiewki, a każdy, kto 3 maja przyszedł na Rynek dostawał ozdobną wstążeczkę w narodowych barwach. Tu rozpoczęły się obchody Święta Konstytucji, a zakończyły na Placu Gryfitów, gdzie  uczestnicy złożyli kwiaty pod figurą Matki Boskiej. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele samorządu, organizacji i instytucji państwowych.

O dębach zapomnieli – Wpisania do rejestru zabytków i otoczenia opieką  alei dębowej w Żdżarach domaga się Maria Wąsowicz, mieszkanka tej miejscowości. Drzewami nikt się nie interesuje od czasu zmiany granic administracyjnych województw. Z roku na rok ich stan jest coraz gorszy. Najstarszy , 600-letni dąb, o którego też nikt nie zadbał,  niedawno usechł. Władze gminy obiecują, że zajmą się tym  problemem. Na razie jednak to tylko deklaracja.

Marta Pyskaty nową sekretarz gminnego oddziału OSP – Adam Cieślik nadal pełnił będzie funkcję komendanta Gminnego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Zarząd na lata 2016-2020 wybrany został podczas zjazdu, który odbył się w Domu Strażaka w Pustyni.

Projektor i to kosmiczny – Szkoła Podstawowa z Woli Wielkiej zdobyła jedną z głównych nagród w programie Tesco dla Szkół – Przyszłość na talerzu. Kosmiczny projektor i pakiet dodatkowych upominków to zasługa zespołu Ciekawi Przyrodnicy, który tworzyli uczniowie klasy piątej w składzie: Maria Lach, Gabriela Kułak, Wiktoria Kasprzyk, Wiktoria Madej, Igor Litwa, Paulina Żmuda, Wiktoria Kleszcz, Patryk Persak, Weronika Chmura, Karol Chmiel, Łukasz Grych.

Będzie degustacja, wystąpi Komarenko – W sobotę 14 maja, o godz. 16 rozpocznie się piknik charytatywny, podczas którego zbierane będą pieniądze na przyjazd młodzieży z Afryki do Polski, na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Wianki lub grzybobranie – Jeśli ktoś lubi uczestniczyć w plenerowych spotkaniach kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, na pewno znajdzie coś dla siebie w ofercie przedstawionej przez samorządy gminne w Brzostku i Jodłowej. Pierwsze imprezy odbędą się pod koniec maja.

Krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży będą u nas – Z diecezji gnieźnieńskiej do tarnowskiej przybyły znaki Światowych Dni Młodzieży. Krzyż ŚDM i ikona Salus Populi Romani przemierzać będą nasze tereny do 13 maja. Na trasie pielgrzymki znalazły się dwa punkty w powiecie dębickim.

Kayah gwiazdą festiwalu Goodfest – Kayah, Sokół i Marysia Starosta oraz formacja The Dumplings, to kolejni artyści, którzy wystąpią podczas tegorocznej, piątej już edycji festiwalu Goodfest, organizowanego przez Goodyear Dunlop Tires Polska i Firmę Oponiarską Dębica. 18 czerwca, w ramach wydarzenia, odbywającego się tym razem pod hasłem My feel good music, na dwóch scenach usłyszeć będzie można również: Natalię Nykiel, Taco Hemingwaya i Domowe Melodie.

W Dębicy motyle i sprzęt saperski, a w Pilźnie Koziołek Matołek – Motyle świata w zbiorach Andrzeja Trzeciaka, to wystawa, która ma być jedną z największych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Dębicy. W ogólnopolskiej akcji wezmą też udział muzea w Pilźnie i pod Górą Śmierci.

Wszystkie tańczyły, jak szalone – To było prawdziwe święto muzyki disco polo. Agencja Artystyczna Arena zaprosiła do Straszęcina na kolejną porcję rozrywki, choć zdecydowanie odmiennej od prezentowanej podczas sierpniowych Czad Festiwali.

W przyszłym roku opery już nie będzie – Komu nie udało się zdobyć zaproszenia na prapremierę, premierę, czy też kolejne przedstawienia Flisa, może szybko nie zobaczyć opery w Dębicy. Paweł Adamek, który organizuje je już od siedemnastu lat zapowiada bowiem, że ani za rok, ani za dwa ich nie wystawi.

Bartosz dżentelmenem roku – Bartosz Piątek z klasy II a zdobył tytuł Dżentelmena Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Drugie miejsce w XI edycji konkursu organizowanego  przez Magdalenę Rasińską i Agnieszkę Jakubowską-Cetnar, przypadło Aleksandrze Janidze z klasy III B, a trzecie Aleksandrze Występek z II B. Ale nie tylko oni, ale wszyscy finaliści wzięli udział w uroczystym obiedzie, na który zaprosiły ich właścicielki Gospody u Sióstr.

DAP wygrał wszystkie mecze – I i II liga, juniorzy starsi i młodsi

Gryf drugą ekipą Ligi – W Stalowej Woli rozegrane zostały ostatnie zawody wiosennej edycji Podkarpackiej Ligi Pływackiej Dzieci. Pośród 209 zawodników
z 9 klubów nie mogło zabraknąć reprezentantów Dębicy. Wystartowało 27 pływaków Gryfa i 12 Bobrów.

W derbach Igloopol bierze wszystko – Igloopol zajmuje co prawda drugie miejsce w tabeli, ale ma jedno spotkanie rozegrane mniej od Sokoła Kolbuszowa Dolna. Trudno się spodziewać, że Morsy stracą punkty u siebie ze słabiutką Ranizovią, z którą zaległe spotkanie rozegrają 18 maja. Coraz bardziej dramatyczna robi się sytuacja Brzostowianki i Czarnovii, które w trzech ostatnich kolejkach zdobyły tylko po punkcie. Za remis wspotkaniu derbowym.

Wisłoka zatrzymała rozpędzony Cosmos – Bramka Bartłomieja Konika zadecydowała o tym, że biało-zieloni pokonali na Parkowej lidera z Nowotańca.