Obserwator Lokalny nr 18 (818)

Przepiliśmy 85 milionów – Alicja Zorzańska, kierowniczka należącego do PSS Społem sklepu Kaprys w Dębicy, zauważa, że w ostatnich latach klienci kupują coraz mniej trunków. Zmieniają się też ich gusta, bo coraz częściej sięgają po wino. Jej obserwacje w stosunku do miasta potwierdzają się tylko częściowo. W 2015 roku kupujący wydali na alkohol więcej niż w 2014, a duży wzrost sprzedaży dotyczy właśnie wina. Spadają za to zyski z obrotu piwem. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Chce wyzdrowieć i stanąć w bramce – Dębiczanin Waldemar Piątek niebawem powróci do zdrowia, a być może również do sportu. Były bramkarz Lecha Poznań walczy od 11 lat z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Udało się zebrać pieniądze na jego leczenie.

Targowisko wraca do Kędzierza – To dobra wiadomość, nie tylko dla handlujących przy drodze na byłe targowisko w Kędzierzu, ale i dla mieszkańców tej miejscowości. Gmina Dębica ponownie uruchomi działający tam wcześniej plac targowy. – Ale warunkowo i tylko na czas, dopóki burmistrz Mariusz Szewczyk nie pozyska środków na budowę targowiska w Dębicy – zastrzega wójt Stanisław Rokosz. Przestrzegania przepisów pilnować tam będzie Straż Gminna.

Rozbudowa wałów coraz bliżej – Na przełomie maja i czerwca ma zostać rozstrzygnięty przetarg na rozbudowę wału chroniącego os. Słoneczne w Dębicy i Kędzierz przed powodzią. To oznacza, że roboty ruszą najwcześniej na wakacjach.

Fałszywy wnuczek znowu w akcji. Nie daj się oszukać – Nie udało się kolejne oszustwo tak zwaną metodą na wnuczka. Prawdopodobnie 80-latka z Dębicy miała za mało pieniędzy i to spowodowało, że przestępcy zrezygnowali z podjęcia ryzyka. Teraz szuka ich policja, a śledczy po raz kolejny przestrzegają, by nie wierzyć we wszystko, co ktoś mówi przez telefon. Zwłaszcza, kiedy nie jesteśmy pewni, z kim tak naprawdę rozmawiamy.  I nie przekazywać pieniędzy nieznajomym.

Terapeuta ściskał za mocno – Na karę grzywny został skazany terapeuta oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej swojego pacjenta i używanie wobec niego wulgarnych słów. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że jego podopiecznym było dziecko cierpiące na autyzm.

Jest wyrok za zabicie dziecka – matka w więzieniu spędzi 10 lat – 10 lat spędzi w wiezieniu Maria W. z Dębicy Kobieta stanęła przed sądem oskarżona o zabicie córki. Do tragedii doszło w czerwcu ubiegłego roku. 27-latka płakała, kiedy sędzia odczytywał wyrok.

Chcą postawić na kardiologię – Ceniony krakowski specjalista doradza dębickim lekarzom. Diagnozuje pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia i zaprasza medyków do udziału w szkoleniach w Krakowie.

Chcemy mieszkać coraz lepiej i na bezpiecznych osiedlach – Janusz Michalski, który wraz z żoną Anną prowadzi firmę Ifesco Development, twierdzi, że osób zainteresowanych mieszkaniami o wysokim standardzie w Dębicy nie brakuje. Królewskie Apartamenty, które budują przy ul. Budzisz w większości są już wyprzedane, a firma rozpoczyna właśnie kolejną inwestycję. Słoneczne Apartamenty, w których znajdzie się około 20 mieszkań powstaną przy ul. Krasińskiego.

Borowa może być dumna – Konkursy przedmiotowe – ranking szkół podstawowych

Nie takiej reakcji policji oczekiwał Grzegorz Kita – Kiedy Grzegorz Kita słyszał od znajomych, że mieszka na niebezpiecznym osiedlu, tylko się uśmiechał. Zapewniał ich też, że nigdy nie miał problemów i nie widział, by ktoś je miał. Do środy, kiedy wybrał się z bloku na Łysogórskiej do sklepu. Zaczepiła go grupa podchmielonych młodzieńców, doszło do rękoczynów. Gdy pokrzywdzony wezwał na pomoc policję, usłyszał radę, która zdumiała go bardziej niż agresja pijaczków.

Dni Dębicy 4 i 5 czerwca – Świętujemy ambitnie i bez disco polo – Przykro mi, że nie zaspokoję wszystkich gustów, ale mam nadzieję, że ludzie mi wybaczą. Będą za to dębiczanie i to również ci, którzy współtworzą zespoły działające w Polsce, czy na świecie – zapowiada Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ostatni żyjący więźniowie oddali hołd ofiarom obozu – Stanisław Ładziak ze Zdziłowic i Stanisław  Szuro z Krakowa to jedni z ostatnich żyjących więźniów hitlerowskiego obozu w Pustkowie, którzy wzięli udział w uroczystościach na Górze Śmierci.

Dębiczanie organizują pomoc dla chorych sierot z Ukrainy – Około 130 niepełnosprawnych dzieci przebywających w Państwowym Domu Dziecka w Załuczu na Ukrainie potrzebuje pomocy. Brakuje tam przede wszystkim środków czystości, artykułów higienicznych, leków i pieluch jednorazowych. Zbiórka tych rzeczy trwać będzie w Dębicy do 13 maja.

Ruszają wypłaty – 5500 złotych – to najwyższa kwota, jaka zostanie wypłacona rodzinie w ramach programu 500+. Większość uprawnionych złożyła już wnioski o wypłatę świadczenia.

Przez 12 lat na stypendia wydali ponad pół miliona zł – Czterdziestu czterech uczniów i studentów odebrało właśnie decyzje o przyznaniu stypendium naukowo-socjalnego, które od 2004 roku  przydziela gminny samorząd. Najstarsi zrobili to osobiście, podczas spotkania w urzędzie przy ul. Batorego.

Zaprosiła ich Omega – W trakcie Dni Otwartych w Rzemieślniczej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pilźnie uczniowie mieli okazję zwiedzić bazę Omegi Pilzno. Było to możliwe dzięki współpracy szkoły z firmą, w ramach programu Akademia Omega. Nie jest to jednak jedyne przedsiębiorstwo w gminie i w powiecie, z którą szkoła współpracuje. Dzięki temu uczniowie nabywają wiedzę praktyczną, a niektórzy z nich zostają w poszczególnych firmach na stałe.

Promyczki z Dębowej spodobały się jurorom – Spektakl Królewna Śnieżka najbardziej spodobał się jurorom XXI Jodłowskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych. Na scenie Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa wystawiła go grupa Promyczki reprezentująca Szkołę Podstawową w Dębowej.

Ta msza była wyjątkowa – Waldemar Cieśla w pierwszej mszy św. odprawionej na obecnym Placu Solidarności nie mógł uczestniczyć. Był wtedy w wojsku, ale nie ma wątpliwości, że było to historyczne wydarzenie. 3 maja obchodzimy 35 jego rocznicę.

Psy pobiegają latem – Budowę wybiegu dla psów z azylu w Dębicy burmistrz Mariusz Szewczyk zapowiadał już rok temu. Jednak od tego czasu przedsięwzięcie pozostało w sferze obietnic, a czworonogi nadal nie mają miejsca, gdzie mogłyby swobodnie się poruszać.

Uczniowie z Kwiatka pokonali studentów – Kolejny raz uczniowie Kwiatka pokazali siłę zajmując zaszczytne miejsce w krajowej edycji Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów. Drużyna zaprojektowała i wykonała mobilny system bezpieczeństwa kierowcy – Anti-Collision Car.

Lubzina rządziła dojo w Krotoszynie – Tego nie spodziewał się ani trener Andrzej Jedynak, ani jego podopieczni. Zawodnicy LUKS Lubzina podczas Mistrzostw Europy Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów w Krotoszynie zdobyli aż 9 medali: 2 złote, 2 srebrne i 5 brązowych.

Teraz przewodzi G-Krusz – Po dwa zwycięstwa i dwa remisy mają na koncie dwie prowadzące w Bilardowej Lidze Firm drużyny. G-Krusz, który w ostatniej kolejce pokonał Seger, wyprzedził w tabeli ekipę Bacatrans. Dotychczasowy lider stracił bowiem punkty po remisie z Radością.

Trzecie złoto Buszka. Tym razem z ZAKSĄ – Pochodzący z Podgrodzia siatkarz Rafał Buszek został po raz trzeci w karierze mistrzem Polski. Tytuł wywalczył z drużyną ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, do której przeniósł się przed sezonem z Resovii. Poprzednie dwa złote medale zdobył właśnie w Rzeszowie.

DAP Girls nie zobaczymy w finale Mistrzostw Polski – Dziewczęta z DAP Dębica nie zakwalifikowały się do finału Mistrzostw Polski Juniorów (U-19). Pomimo porażki w rozegranym w Dębicy turnieju półfinałowym  trener Maciej Cabaj jest zadowolony. I trudno się mu dziwić, w końcu nasze zawodniczki znalazły się w najlepszej szesnastce w kraju.