Obserwator Lokalny nr 17 (817)

Policjanci oskarżeni, prokuratorzy zeznają – Trwa proces funkcjonariuszy oskarżonych o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w sprawie lubieżnika z Nawsia Brzosteckiego, który nachodził starsze kobiety. Przed sądem z zarzutami stanęło siedmiu policjantów. Podczas ostatniej rozprawy miejsce dla świadków zajęli prokuratorzy z Dębicy. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:
Prokuratorzy przed sądem – Tylko dobrze o pracy oskarżonych mówili powołani na świadków Jacek Żak, szef prokuratury w Dębicy i prokurator Tomasz Zwierzyk. Ten drugi nadzoruje postępowania prowadzone przez policjantów z Brzostku. Siedmiu funkcjonariuszy tamtejszego komisariatu stanęło przed sądem. Są oskarżeni o nadużywanie kompetencji i niedopełnienie obowiązków służbowych. Proces toczy się w Sądzie Rejonowym w Mielcu.

Popijawa z nożem w plecach. Konkubina z zarzutami – Gdyby nie kolega, który zawiadomił karetkę, dębiczanin mógł nie przeżyć tej kłótni z konkubiną. Kobieta zraniła go nożem i tylko szybka interwencja lekarzy uratowała rannemu życie. 41-latka usłyszała zarzut spowodowania zagrażających życiu obrażeń ciała i przyznała się do winy. Grozi jej więzienie.

Blok obrosły glony, szykuje się remont – Przyjedźcie i zobaczcie jak ten blok wygląda. Jedna pleśń i grzyb. Nie ma siły, żeby dzieci w takich warunkach nie chorowały – alarmuje mieszkanka osiedla Słoneczne. Chodzi o blok, a właściwie dwa połączone bloki przy ul. Sikorskiego 8 i 10. Stanisław Boratyn, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Igloopol uspokaja, że grzyb, a właściwie glon znajduje się na zewnątrz budynku i nie zagraża mieszkańcom, a blok przeznaczony jest do remontu.

Po 23 latach w spółce Osocha prezesem – Andrzej Osocha został nowym prezesem Zakładu Usług Miejskich. – Stawiam na jego doświadczenie – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.

Dyrektor nie wróci, ale dostanie 26 tys. zł – Bogusław Dydo, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dębicy, choć wygrał w sądzie, nie wróci do pracy w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

Jerzy Czernicki już grilluje – Grill na opał tradycyjny czy gazowy? Z regulowanym rusztem, czy ten ze stałym? No i w końcu kiełbaska, karkówka czy ryba? Większość z nas nie zastanawia się zbyt długo. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wybór menu oraz paliwa, na którym przypieczemy mięso lub warzywa. Zapominamy o wielu ważnych rzeczach. Również tych, które mają znaczenie nie tylko dla naszych kubków smakowych, ale też dla naszego zdrowia. Są jednak sposoby, by uniknąć problemów zdrowotnych. A grillowanie już czas zaczynać.

Na samych okularach 3D zarobili prawie 23 tys. zł – Prawie 638 tysięcy złotych zarobiły w zeszłym roku Dom Kultury i Kino Kosmos. – W tym, sądząc po wynikach z pierwszego kwartału, może być jeszcze lepiej – zapowiada Paweł Ochab, przewodniczący Komisji Kultury, który podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przedstawił analizę ich funkcjonowania. Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury nie kryje satysfakcji z takiego wyniku. – Jestem bardzo zadowolony – przyznaje.

Ponad dwa tysiące dopłaty, bo nie wszyscy grzali – Sylwia Socha jest zaskoczona kwotą, jaką musi dopłacić do centralnego ogrzewania. Nie rozumie sposobu, w jaki jest ono rozliczane. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej przy Kolejowej Stanisław Olszewski zapewnia, że on i Rada Nadzorcza postarają się znaleźć sposób, by w przyszłości nie było pretensji lokatorów.

Dyrektorka DPS-u zaprasza sponsorów – Firma Kronospan z Pustkowa Osiedla przekazała do dębickiego Domu Pomocy Społecznej 150 płyt HPL. Co ważne, nie wzięli za to ani złotówki. Dzięki temu zabezpieczone zostaną ostre krawędzie, które stwarzają zagrożenie dla podopiecznych.

Starosta niezadowolony z radców – Powiat planuje zlikwidować biuro prawne obsługujące starostwo i zatrudnić kancelarię, którą wyłoni w przetargu. To wynik tego, że starosta Andrzej Reguła nie jest zadowolony z pracy radców prawnych. Podczas sesji powiedział, że tak jak do tej pory, dalej być nie może. Temat wywołał między radnymi burzę. Emocje sięgnęły zenitu, gdy wiceprzewodniczący rady Roman Ciszek poruszył temat korupcji. Przywołał przy tym radnego Michała Maziarkę, który miał powiedzieć podczas komisji, że może położyć na stole kopertę z nazwą kancelarii, która ten konkurs wygra.

Sylwia Płaza przeszła do ćwierćfinału Miss Polski 2016 – Sylwia Płaza z Dębicy jest jedyną mieszkanką naszego powiatu, która została doceniona przez jury i będzie reprezentowała województwo podczas ćwierćfinału Miss Polski 2016 roku. Tytuł Miss Podkarpacia wywalczyła Iwona Młynarska, Miss Nastolatek została Katarzyna Sadowska, która  zwyciężyła także w głosowaniu internautów i tym samym otrzymała tytuł Miss Internetu. Miss Publiczności została Patrycja Mastaj.

Eksmisje do kontenera, ale czy akurat tutaj? – Już 30 osób zadłużonych w Administracji Domów Mieszkalnych złożyło wnioski o umorzenie zaległości, wraz z deklaracją systematycznego płacenia czynszu w przyszłości. Lokatorzy, którzy dewastują mieszkania i lekceważą zadłużenie mogą się spodziewać eksmisji  – do kontenerów. Miasto jeden taki już ma, przymierza się do zakupu drugiego. Na razie nie wiadomo, gdzie zostaną ustawione, burmistrz Mariusz Szewczyk zapewnia, że nie chce tworzyć getta dla eksmitowanych.

Zmiany w Ruchu Integracji Społecznej – Agnieszka Żurek nie jest już sekretarzem Ruchu Integracji Społecznej. Zastąpił ją na tym stanowisku Andrzej Trzeciak, leśniczy Leśnictwa Wolica i jednocześnie radny Rady Powiatu.

Policja liczy na wsparcie – Dopalacze i niebezpieczne skrzyżowania, to tylko niektóre problemy, jakie martwią mieszkańców gminy. – Jeżeli ma być bezpieczniej, potrzeba waszego wsparcia – przekonywał w Czarnej insp. Grzegorz Maksimczuk, szef Komendy Powiatowej Policji w Dębicy.  Wizyta  policji na sesji rady gminy związana była z powstającą w powiecie mapą zagrożeń bezpieczeństwa.

W Paszczynie w ruch poszły taczki, miotły i łopaty – Pierwszych mężczyzn uzbrojonych w sprzęt do sprzątania zauważam tuż po minięciu tablicy informującej, że wjeżdżam do Paszczyny. Obok budynku remizy uwijają się panie z Koła Gospodyń Wiejskich, uczniowie z workami zbierają śmieci z przydrożnych rowów, a sołtys macha mi z ciągnika, którym orze ziemię obok placu zabaw. W ostatnią sobotę w wiosennych pracach porządkowych w tej miejscowości wzięło udział 55 mieszkańców.

Sześciu już podpiętych – Te sześć gospodarstw, które przyłączyły się do kanalizacji, to tylko te z Nagoszyna i Bobrowej, gdzie do ludzi rozesłane zostały wezwania. A że po gminie niesie się wieść o działaniach samorządu, do sieci przyłączyli się także właściciele gospodarstw w innych sołectwach, m.in. w Korzeniowie i Straszęcinie.

Z Francji do Lipin. Nowy wóz bojowy już w garażu – Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipinach mają nowy wóz bojowy. Kosztował 125 tysięcy złotych. Wcześniej używany był we Francji, ale jak podkreśla Łukasz Sok, radny z Lipin i jednocześnie strażak-ochotnik, samochód jest w bardzo dobrym stanie technicznym.

Zarząd Gminny OSP ma nowego prezesa – Piotr Szczepkowicz nie jest już prezesem Gminnego Zarządu OSP w Brzostku. Zastąpił go na tym stanowisku Daniel Wójcik. Nie zmienił się za to komendant, którym nadal będzie Krzysztof Zegarowski.

Wujek pozostał wujkiem – W Zespole Szkół w Brzeźnicy po raz czwarty odbył się wojewódzki finał Olimpiady Myśli Jana Pawła II pod hasłem Głoście wartość rodziny. Wzięła w nim udział rekordowa jak do tej pory liczba uczniów, w sumie 79 osób. W gronie laureatów znalazły się dwie uczennice z gimnazjum w Brzeźnicy – Angelika Ptak i Patrycja Stalec. Gośćmi specjalnymi była Danuta Rybicka i Stanisław Abrahamowicz, przyjaciele Ojca Świętego.

W gołębniku czasu się nie liczy – Kiedy Jan Rak zaczyna opowiadać o gołębiach ozdobnych, jakie hoduje od blisko ćwierć wieku, słucha się go niczym Michała Sumińskiego, który w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych prowadził popularny wtedy program Zwierzyniec. W opowieściach pana Jana słychać miłość do ptaków i pasję, bez której pewnie dawno porzuciłby swoje skrzydlate hobby. I autentyczną radość z tego, że swoją wiedzą może się jeszcze z kimś podzielić.

Gabriela Skrzynecka najlepsza, Sylwia Stelmach z nagrodą OL – Gabriela Skrzynecka po raz pierwszy reprezentowała Zespół Szkół Ekonomicznych w organizowanym przez tę szkołę XIV Rejonowym Przeglądzie Talentów. I okazuje się, że niesłusznie, bo być może już wcześniej zgarnęłaby główną nagrodę w kategorii solistów. Najlepszym zespołem okazał się The Flowers z Zespołu Szkół nr 2, którego wokalistka Sylwia Stelmach zdobyła też nagrodę przyznawaną przez naszą redakcję.

W Dwójce kochają zwierzęta – Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy kolejny raz zorganizowali akcję pomocy dla bezpańskich psów z dębickiego azylu. W trakcie Dnia Ziemi obchodzonego w szkole, uczniowie wystąpili również z przedstawieniem Pomóżmy zwierzakom. Jak zapowiada Marta Witkoś, nauczycielka w SP nr 2 nie była to ostatnia akcja pomocy zwierzętom, w którą zaangażowani będą uczniowie. Dzięki temu najmłodsi uczą się wrażliwości i będą potrafili w przyszłości reagować nie tylko na krzywdę zwierząt, ale i ludzi.

Rafał najlepszy wśród stu – Rafał Kleszcz uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Dębicy został zwycięzcą w swojej kategorii wiekowej VII Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego w Szczecinie.

Prografix – drużyna skazana na sukces – Kiedy po czterech sezonach spędzonych w II lidze PLHFD Prografix awansował do I ligi, już się z nią nie rozstawał. Co więcej, tylko w pierwszym roku gry w najwyższej klasie rozgrywkowej nie stanął na podium, zajmując miejsce tuż poza nim. W kolejnych wywalczył aż siedem pucharów za końcowe zwycięstwo. Ostatni przed miesiącem.

Prowadzi ich Matyfi – Im bliżej było końca halowej części tenisowego sezonu, tym lepiej w turniejach spisywali się podopieczni trenera Michała Matyfiego. Na pochwały zasługują szczególnie Milena Rogala, Antoni Mierzwa i Emilia Nizio.

Nowak strzelił 3, Czerwiec aż 6 – Do czterech punktów wzrosła przewaga Wiewiórki nad Bodzosem Podgrodzie po osiemnastej kolejce spotkań. Lider bez żadnych problemów pokonał ostatnią w tabeli Górę Motyczną, a sześć goli w tym meczu strzelił Rafał Czerwiec. Wicelider stracił zaś punkty na własnym boisku z przedostatnią ekipą z Łęk Górnych. Ciekawie było też w Pustkowie, gdzie spotkały się dwie sąsiadujące z sobą drużyny. Zwycięsko z tej batalii wyszli gospodarze.

Mistrzowskie krążki Magdy i Agnieszki – Z dwoma medalami wróciły z Mistrzostw Polski Juniorów w Białymstoku badmintonistki Orbitka Straszęcin Magdalena Machnik i Agnieszka Szymaszek. Pierwsza zdobyła srebro, druga – brąz.

Dla Dębicy zdobyli w sumie 21 medali – Mistrzostwa Okręgu dzieci 10-11-letnich w Strzyżowie dostarczyły wiele radości kibicom pływania w Dębicy. Na podium w tych zawodach stawali i zawodnicy Bobrów, i pływacy Gryfa. Pierwsi wywalczyli trzy krążki, drudzy zdobyli ich osiemnaście.