Obserwator Lokalny nr 2 (802)

Po śmierci 48-letniego mężczyzny – Nie dajmy się czadowi! – Tragedia znowu wydarzyła się w łazience. Winny jest czad, ale być może udałoby się jej uniknąć, gdyby wewnątrz zainstalowany był czujnik. Jego zakup to wydatek, który ratuje życie.

A na końcu zbudują strop – Pociąg Pendolino przyjechał do Dębicy bez opóźnienia, tak, jak było w rozkładzie jazdy. Ale opóźnia się za to – i to dość znacznie – oddanie do użytku dworca PKP. Miał być gotowy w październiku roku ubiegłego, ale będzie w pierwszym kwartale roku tego. Efekt jest taki, że podróżni czekają w niewykończonym budynku, w którym nie mają dostępu do toalet. PKP informuje, że nie są ich jednak pozbawieni. Do dyspozycji mają.. toitoi.

Agnieszka Żurek wiceprezesem i specjalistką od marketingu – Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Paszczynie – to nowe stanowisko byłej sekretarz gminy Dębica. Agnieszka Żurek zapowiada, że z obowiązkami sobie poradzi, ale na temat zmiany miejsca pracy wypowiadać się nie chce.

Dziewczyna wolała drugiego z braci – Tłem tej historii jest zazdrość o dziewczynę, a dwaj główni bohaterowie to bracia. Jeden został pobity, drugi wraz z kolegami stanie przed sądem oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Na uniwersytet wyślą urzędników – Choć Uniwersytet Ekonomiczny zlikwidował w Dębicy swój ośrodek, nie zamierza się stąd wynieść. Wraz ze Starostwem Powiatowym tworzy Centrum Aktywności Obywatelskiej. Nie będzie to jedyna inicjatywa obu tych instytucji.

O awarii wodociągu nie powiadomili –  Sms-em dostał z Ratusza  informację o jarmarku bożonarodzeniowym, ale o awarii wodociągu nikt go nie powiadomił. Dariusz Jakubas z ulicy Robotniczej  jest zawiedziony sposobem działania systemu Dębica SMS Info i uważa, że nie spełnia on oczekiwań mieszkańców.

Na skrzyżowaniu jazda na czuja, bo w lusterku nie widać nic. Zamarzło – Skrzyżowanie ulic Świętosława i Kosynierów w Dębicy nie od dziś budzi kontrowersje. Kierowcy nie lubią go, bo z powodu złej widoczności ciężko stąd bezpiecznie wyjechać. Niewiele pomaga umieszczone lusterko. A kiedy jest zaparowane, tak jak przez ostatnie dni, wręcz przeszkadza. – To cud, że jeszcze nie było wypadku – mówi mieszkający w pobliżu Konrad Szmyd, który skrzyżowanie pokonuje kilka razy dziennie.

Na Twoją pomoc czeka 41 organizacji w powiecie – Po rocznej nieobecności na listę organizacji uprawnionych do ubiegania się o 1 procent podatku wraca Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom Jutrzenka. W wykazie podmiotów uprawnionych do ubiegania się o taką pomoc, znajdziemy też dwa nowe. Są to Stowarzyszenie Konsumentów Libertas w Dębicy i Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku.

Wały w Dębicy będą wyższe – Na przełomie maja i czerwca powinny się rozpocząć prace przy rozbudowie wału chroniącego os. Słoneczne przed powodzią. Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie przetarg na nie planuje ogłosić 20 stycznia.

Pieniądze na drogi, szkoły i kanalizację – Blisko 1,8 miliarda złotych unijnych pieniędzy zainwestowanych zostało w gminach powiatu dębickiego w latach 2007-13. Tak wynika z raportu opublikowanego pod koniec ubiegłego roku przez Polską Agencję Prasową.

Bilet już kupisz przez internet – W czwartek 14 stycznia o godz. 18:00 kino Kosmos wyświetli francusko-angielski dramat zatytułowany Strategia mistrza. Będzie to pierwszy seans w Kosmosie, na który bilety będzie można kupić przez internet.

Krzysztof Penderecki znów wystąpi w Dębicy – 17 stycznia Tomasz Stańko, światowej sławy muzyk pochodzący z Rzeszowa po raz pierwszy wykona utwór, który skomponował, a który będzie teraz hymnem tego miasta. To świetna promocja dla stolicy Podkarpacia. Muzyczną wizytówką Dębicy jest niewątpliwie Krzysztof Penderecki, ale do tej pory nikt szczególnie się nie starał by fakt ten wykorzystać. Burmistrz Mariusz Szewczyk zapewnia jednak, że niebawem się to zmieni.

Dębiczanie głosują na swój budżet. Można do piątku – Już ponad 1200 głosów oddali dębiczanie w głosowaniu na projekty do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego. Głos można oddać do końca tego tygodnia, termin upływa 15 stycznia. To mieszkańcy Dębicy zdecydują, które z pomysłów trafią jako inwestycje do budżetu miasta.

Deszcz nie przeszkodził zbiórce na WOŚP i znów pobiliśmy rekord – Choć Małgorzata Burdzy od piętnastu lat dowodzi sztabem Kwiatek działającym w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy, to w tym roku po raz pierwszy mogła to robić wyłącznie telefonicznie. Kontuzja unieruchomiła ją w domu. – Ale mówię panu, nerwy jeszcze większe niż jakbym tam była – śmieje się.  Jednak ani wolontariusze, ani mieszkańcy jej nie zawiedli. Do puszek trafiło ponad 150 tys. zł, a będzie jeszcze więcej bo pieniądze cały czas wpływają.

Pamięta jak Herschlag siedział nad piekarnią i patrzył w okno – Był gruby, miał wąsy, cały czas siedział w oknie i patrzył na przechodzących ulicą Piekarską ludzi. Tak Roman Roztoczyński wspomina Hersza Herschlaga, przedwojennego właściciela piekarni, niewykluczone, że krewnego słynnej hollywoodzkiej aktorki Natalie Portman. Bo to, że tutaj mieszkała jej rodzina, jest bardzo możliwe. Gdyby udało się te informacje potwierdzić, byłaby to dla miasta świetna reklama.

W tym roku padnie w Chotowej rekord – Takiego zainteresowania koncertem noworocznym w Chotowej jeszcze nie było. W ciągu trzech dni rozeszły się wszystkie zaproszenia dla 750 osób i ludzie wciąż się o nie dopytywali. To dlatego organizatorzy zdecydowali, że w niedzielę 17 stycznia odbędą się dwa koncerty z udziałem tych samych gwiazd. Po to, by wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział. Na scenie pojawi się m.in. pierwszy tenor Opery Wiedeńskiej.

Orkiestra w gminie zagrała na medal – Ponad 6,5 tysiąca złotych udało się zebrać w gminie podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grosza nie żałowali nie tylko uczniowie, ale również pracownicy urzędów i strażacy.

Rekord WOŚP zostanie pobity! – Sześćset złotych brakuje do tego, by pobity został rekord w zbiórce pieniędzy podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Pilzno. Do tej pory udało się zebrać ponad 26,7 tys. zł. Ale ta kwota może jeszcze wzrosnąć.

Łącznik nie najdroższy, ale bardzo potrzebny – Prawie 3,4 miliona złotych zabezpieczyła Rada Gminy w Jodłowej na inwestycje w budżecie na 2016 rok. Wśród najważniejszych zadań znalazły się opracowanie dokumentacji dla budowy kanalizacji i wodociągu, montaż instalacji solarnych i rekultywacja wysypiska śmieci.

Zamiast wielbłąda samolot – Kacper do Dębicy przyjechał pendolino, Melchior dotarł autostradą, a Baltazar wylądował samolotem na lotnisku w Jasionce. Trzej Królowie wpadli na siebie przypadkowo na rondzie ks. Leśniowskiego, by stąd w orszaku wyruszyć w ostatnią pieszą część podróży. Przyświecało im hasło: Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie.

Wystąpi solo i w duecie – Paweł Motyczyński, uczestnik Konkursu Chopinowskiego będzie gwiazdą koncertu, który odbędzie się w sobotę 16 stycznia o godz. 17 w Państwowej Szkole Muzycznej w Dębicy. Muzyk wystąpi solo, a później w duecie z żoną Dorotą Motyczyńską. W sobotnie popołudnie usłyszeć będzie można również Alicję Deszcz, uczennicę Ewy Trojan, Martę Kapustkę, uczennicę Larysy Keller i Michała Mroczka, ucznia Mikołaja Piatikowa.

Zagrali w Morsie przy pełnej sali – Gdy w sobotni wieczór wszedłem do sali koncertowej Domu Kultury Mors odetchnąłem z ulgą. Była wypełniona po brzegi, mimo, że w poprzednim numerze OL opublikowaliśmy błędną informację, że Koncert Noworoczny odbędzie się tam w niedzielę. Na szczęście większość z Państwa nie dała się zwieść, a tych, których wprowadziliśmy w błąd, przepraszamy.

Bo ikony trzeba czytać – Malarstwo w stylu zachodnioeuropejskim i ikony nawiązujące do sztuki bizantyjskiej – tak Jerzy Wojtowicz, artysta pochodzący z Sanoka, w jednym zdaniu streszcza wystawę, którą prezentuje w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Będzie ją można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Wśród dziewcząt – SP 11, wśród chłopców – SP 5 – Dębicka Olimpiada Młodzieży: koszykówka

Aktorzy zatrzymali Wisłę – Dla 2-letniego Tymka i 11-letniej Oli grały tym razem drużyny zaproszone do udziału w VI Noworocznym Turnieju Piłki Nożnej organizowanym przez Bogdana Filipka. Choć rozgrywany był nie w weekend, a we wtorkowe popołudnie, udało się zebrać ponad 22 tysiące złotych.

Olimpijska szansa Moniki Czerniak – Jest pierwszą pływaczką z Dębicy, która ma szansę powalczyć o wyjazd do Rio de Janeiro. O olimpijską przepustkę Monika Czerniak powalczy podczas Mistrzostw Europy w Londynie, które odbędą się w maju. A pojedzie tam dzięki znakomitemu występowi na Mistrzostwach Polski w Lublinie.