Obserwator Lokalny nr 44 (792)

Klęska PO i wiceburmistrza Śliwy – Warzecha i Moskal znowu w Sejmie. Dołączy do nich Gawlik. Losy trzeciego z tytułowych bohaterów ostatecznie rozstrzygną się po podaniu oficjalnych wyników wyborów. Pewne jest za to, że także w naszym powiecie zostały one zdominowane przez PiS.

Poza tym:

Warzecha, Moskal i Pupa byli pewni. Gawlik musiał poczekać – Kiedy o wpół do drugiej w nocy z niedzieli na poniedziałek Jan Warzecha znał wyniki z połowy obwodów w powiecie dębickim, stwierdził, że może iść spokojnie spać. Już wtedy wiedział, że poparło go ponad 7 tysięcy wyborców. To oznaczało, że mandat ma pewny. I nie pomylił się, rano okazało się, że granica 11 tysięcy głosów, jaką sobie wyznaczył na początku kampanii, została przekroczona z naddatkiem.

Miażdżąca przewaga PiS nad PO, Kukiz’15 też daleko – Wybory parlamentarne w całym powiecie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 58,49% głosów. Jego przewaga nad największym
konkurentem, jakim była Platforma Obywatelska, jest kolosalna. Wyniosła ponad 44%.

Jan Warzecha znowu najlepszy – Podobnie jak osiem i cztery lata do tyłu w miescie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. I tak jak podczas poprzednich wyborów Jan Warzecha, który zdobył najwiekszą liczbe głosów, poprawił swój wynik – z 3636 na 3805. Wyższym poparciem może pochwalić się także Kazimierz Moskal, drugi z kandydatów tej partii, który poprawił swój wynik aż o612 głosów.

W pierwszej piątce tylko Zdzisław Gawlik spoza partii Kaczyńskiego – Daniel Wójcik, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jednocześnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzostku pewnie nie liczył na wielkiej poparcie w gminie Dębica. Ale nie spodziewał się też chyba, że zagłosuje tu na niego tylko dwie osoby. Pierwsza trójka to oczywiście kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, a tuż za nimi znalazł się pochodzący z Parkosza Zdzisław Gawlik, reprezentujący Platformę Obywatelską.

Czarna też patrzy w prawą stronę – PiS odniósł miażdżącą przewagę  nad PO. Na kandydatów z tego pierwszego ugrupowania zagłosowało 3037 osób, na to drugie 473. Ale zaraz za PO uplasowała się partia Kukiz’15 z liczbą głosów 459.

Moskal jak zawsze pierwszy –  W gminie, z której pochodzi, mógł spodziewać się dobrego wyniku. I rzeczywiście – na Kazimierza Moskala zagłosowało 1949 osób, czyli ponad 35 procent wyborców, którzy oddali ważne głosy. Ale podobnie, jak cztery lata temu to jedyna gmina, w której Moskal pokonał drugiego giganta na listach Prawa i Sprawiedliwości w naszym powiecie – Jana Warzechę.

Świetny wynik Daniela Wójcika – Podobnie, jak w innych gminach PiS wygrał zdecydowanie. Drugi wynik uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe, a wszystko dzięki Danielowi Wójcikowi, który zrobił świetny wynik w gminie.

Warzecha, Moskal i Lada najlepsi – Kolejna gmina, w której Jan Warzecha deklasuje rywali i odstawia ich w wyścigu o mandat poselski. PO znów bardzo nisko. Najwyżej – kolejny raz – jest Zdzisław Gawlik, który uzyskał szósty rezultat.

Jeden głos Mirosława Kosiby z PO – Tylko jeden głos uzyskał w gminie Pilzno Mirosław Kosiba z Platformy Obywatelskiej. Najwięcej zdobył ich Jan Warzecha. Zresztą Prawo i Sprawiedliwość, które reprezentuje wygrało w tej gminie.

W ogródku już nie pracuje. Ale pośpiewać lubi i na wójta czeka – Miała dwa lata gdy… wybuchła I wojna światowa. Do setki jeszcze pracowała w ogródku, pieliła grządki, dbała o warzywa i kwiaty. Ostatnio jednak narzeka, że już ją nogi bolą. Maria Kolakowska z Brzeźnicy 30 października skończy 103 lata. Jest najstarszą mieszkanką gminy Dębica. W powiecie starsza od niej jest jedynie Maria Król z Jodłowej, która 103 urodziny świętowała 2 września.

Starsza pani straciła wszystkie oszczędności – Syn miał wypadek, potrzebne są pieniądze – usłyszała przez telefon 80-latka z Dębicy. Bez wahania zdecydowała się oddać całe oszczędności. Nie wiedziała, że daje je oszustom. Policja szuka przestępców i po raz kolejny apeluje o rozwagę i ograniczone zaufanie do nieznajomych.

Olimp bohaterem gali, kartacze Mateo też – Paweł Zając, dyrektor Centrum Promocji Biznesu w Rzeszowie, ciągle jest pod wrażeniem tego, co widział  podczas otwarcia laboratorium i zakładu Olimp Laboratories w Pustyni. Co i rusz wspominał o tym podczas gali w minioną sobotę, podczas której najlepszym firmom z naszego województwa wręczone zostały Podkarpackie Nagrody Gospodarcze. Statuetkę dla Olimpu odebrał Henryk Cieśla, dyrektor finansowy spółki.

Prażak wygrał w sądzie – Były sekretarz powiatu wygrał w Sądzie Pracy. Michał Prażak zapowiada, że jeśli wyrok będzie prawomocny, wróci do pracy w starostwie.

Znajdziesz ich na cmentarzach w Dębicy, Pilźnie, Brzostku… Przed dwoma tygodniami odszedł od nas Mirosław Brzostowski, którego wszyscy pamiętają jako właściciela sklepu muzycznego. Przed tygodniem zmarł Mieczysław Pisz, były piłkarz Wisłoki, Igloopolu, Legii Warszawa i Motoru Lublin. Jeszcze rok temu obydwaj stali nad grobami bliskich, teraz to im możemy zapalić świeczkę. Mirosławowi Brzostowskiemu na cmentarzu w Zawadzie, Mieczysławowi Piszowi – w Konopnicy.

SKO wykazało szereg błędów. Komisja będzie mierzyła – Samorządowe Kolegium Odwoławcze cofnęło decyzję Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, według której Gospoda U Sióstr nie może otrzymać koncesji na sprzedaż wina oraz piwa. Teraz MKRPA musi ponownie zająć się sprawą, według zaleceń SKO. Czy to sprawi, że właścicielki restauracji będą mogły do obiadu podać lampkę wina?

Rogale Marcina dla Andrzeja – Poznań z okazji Święta Odzyskania Niepodległości ma rogale świętomarcińskie, Dębica ma rogale Marcina. Wypiekane w cukierni należącej do Barbary Bassary-Poprawy z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem wśród klientów. Teraz właścicielka cukierni chce pomóc Andrzejowi Burdzemu, który zmaga się z rakiem, a w przyszłości także innym mieszkańcom Dębicy oraz powiatu sprzedając rogale Marcina oraz szarlotkę.

Dębica biega: nowa trasa na Wolicy – Za trzy tygodnie na stokach Łysej Góry otwarta zostanie nowa, terenowa trasa biegowa, przygotowana przez działaczy Klubu Maratończyk. Zamiast przecinania wstęgi 22 listopada odbędzie się na niej pierwszy, blisko 6,5-kilometrowy bieg górski.

Bez pozwoleń nie ruszą – Do końca roku kolej ma pozyskać wszystkie pozwolenia na budowę dróg w pobliżu wiaduktów w Grabinach, Głowaczowej i Czarnej. Mieszkańcy oburzają się, że te dwa pierwsze gotowe są od dawna, ale wciąż nie można z nich korzystać.

Dominik Piekarczyk też złapał za kielnię – Dominik Piekarczyk, uczeń III klasy gimnazjum i przewodniczący samorządu w Zespole Szkół w Głobikowej był jedną z osób, która wmurowała kamień węgielny pod budowę sali gimnastycznej.

Adaś ma już maszynę, ale akcja się nie kończy – Taka radość warta jest każdego zachodu, więc inicjatorzy zakupu maszyny  do pisania alfabetem Braille’a dla Adasia z Wiewiórki, mieli podwójną satysfakcję. Dzięki akcji zbierania nakrętek,  prowadzonej od kilku lat  przez Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej, kolejny mieszkaniec gminu otrzymał pomoc.  A członkowie stowarzyszenia już szykują następne działania – tym razem na rzecz Andrzeja Burdzego z Dębicy.

Łęki Górne, Strzegocice i inni też pomagają dębickiemu hospicjum – Szkoły oraz inne instytucje każdego roku biorą udział w akcji Pola Nadziei. Również te z Pilzna i okolic. Nie inaczej będzie i w tym roku. Uczniowie włączają się w pomoc Dębickiemu Hospicjum Domowemu już od kilku lat. Właśnie ruszyła kolejna edycja, do której włączyli się mieszkańcy gminy.

O drogach, chodnikach i… szkole w Kamienicy – Napoleon powiedział kiedyś, że do wygrania wojny są mu potrzebne trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i pieniądze. Ja mogę powiedzieć, że do zaspokojenia ludzkich potrzeb są mi potrzebne też trzy rzeczy: drogi, drogi i drogi – podsumowuje cykl spotkań z mieszkańcami sołectw w gminie Brzostek burmistrz Wojciech Staniszewski. Oblicza, że musi wyremontować co najmniej 30 odcinków, by mógł uznać sytuację za opanowaną.

Przeważały motywy jesieni – Pod wrażeniem pomysłowości dzieci był ks. Bogusław Czech, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Straszęcinie. Na ogłoszony przez Parafialny Oddział Caritas konkurs na najładniejszy i najbardziej oryginalny różaniec, zgłoszonych zostało ponad 50 prac.

By świętować Złote Gody, trzeba się kochać i być sobie wiernym – Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie i szacunek, to według Rozalii Szumowicz recepta na szczęśliwe i długie życie. Pani Rozalia wraz z mężem Jerzym i 51 parami z Dębicy świętowała w ostatnią środę jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Z tej okazji małżonkowie odebrali Medale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za długoletnie pożycie oraz listy gratulacyjne od władz miasta. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w Dworku Dębickim.

Pomóż przygotować paczki dla dzieci – Choć do Mikołajek zostało jeszcze prawie półtora miesiąca, Zespół Ludowy Morsy już dziś ogłasza kolejną zbiórkę darów. Tym razem panie pod przewodnictwem Sylwii Murdzy-Chrobak chcą wspomóc nie tylko, jak w zeszłym roku, podopiecznych Domu Dziecka w Łopuszce Małej, ale i dzieci z Rakszawy.

Kosińska z Miłoszem w tle – Z Czesławem Miłoszem spędziła osiem lat. Była jego sekretarzem, towarzyszyła mu w pracy i życiu. Po śmierci noblisty została kustoszem jego mieszkania i opiekunem praw autorskich do jego utworów. W środę 4 listopada Agnieszka Kosińska przyjedzie do Dębicy, by w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej spotkać się z wielbicielami jego talentu i promować swoją najnowszą książkę zatytułowaną Miłosz w Krakowie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.

Baryła znowu najlepszy – Zdobyć Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji i Interpretacji Jazzowej Jazz na Wsi, to nie lada osiągnięcie. Ale odebrać je z rąk przewodniczącego jury, mistrza saksofonu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, to już naprawdę zaszczyt. Ale i potwierdzienie talentu saksofonisty Batłomieja Prucnala, przez przyjaciół nazywanego Baryłą, który w marcu tego roku odebrał też Laur Czytelników OL w kategorii kultura.

Swoje prace przekażą na aukcje – Po trzyletniej przerwie Starostwo Powiatowe wróciło do organizowania plenerów malarskich dla młodzieży z naszego powiatu. Tym razem uzdolnieni plastycznie młodzi ludzie gościli w Farfurni – Gospodarstwie Agroturystycznym i Pracowni Rękodzieła w Zawadce Rymanowskiej.

Wisłoka Dębica kwitnie jesienią! – W długiej i jakże burzliwej historii dębicki klub doświadczył już wszystkiego – sukcesów, wzlotów, upadków, bessy i hossy, a także wielu awansów i spadków. Bez względu na okoliczności jednego nie można mu odmówić – zawsze wzbudzał wielkie emocje. Tak też było w rundzie wiosennej 2014/2015.

Recepty na Gdańsk nie znaleźli – Trzecia porażka ze Stoczniowcem to dla UKH realne widmo odpadnięcia z rywalizacji o Ekstraligę już po kolejnym meczu w Gdańsku. A w drugim spotkaniu w Dębicy podopieczni Arkadiusza Burnata byli o krok od zapisania na swoim koncie pierwszego zwycięstwa.

Stal wykorzystała ich błędy – Po fatalnych błędach juniorzy młodsi Igloopolu przegrali ze Stalą Rzeszów. Choć początek spotkania wyglądał obiecująco, a biało-niebiescy mogli wyjść na prowadzenie. Niestety to Stal bezlitośnie wykorzystywała niemoc naszej defensywy i do przerwy prowadziła już 3:0. Po zmianie stron goście ze stolicy województwa dołożyli kolejne trzy trafienia, młode Morsy natomiast odpowiedziały dwoma.

Igloopol zatrzymany w Pustkowie Osiedlu – Takiego wyniku w Pustkowie nikt się nie spodziewał. Słabo spisujący się jesienią Chemik ograł kandydata do awansu Igloopol. Bohaterami gospodarzy byli Wicher, który przed przerwą przelobował Psiodę, Dawid Proczek, który tuż po wyjściu z szatni podwyższył prowadzenie, i Kura wykorzystujący karnego za faul na Wichrze.