Obserwator Lokalny nr 43 (791)

Pobicie czy wypadek – co się stało w Grabinach? – Prosto na blok operacyjny trafił mężczyzna znaleziony w Grabinach, walczy o życie w szpitalu. Nikt nie wie, co przez kilkanaście godzin działo się z Bogdanem Kotów. Z kim się spotkał? Co robił? Skąd obrażenia na jego ciele? Odpowiedzi na te pytania szukają bliscy 50-latka oraz policja.

Poza tym:

Są posłowie, samorządowcy i zupełni debiutanci – Siedemnaścioro kandydatów z powiatu ubiega sie o miejsce w sejmowych ławach. Najwięcej  ich na listach Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Wśród chętnych na Wiejską są obecni posłowie: Jan Warzecha, Kazimierz Moskal czy Zdzisław Gawlik. Jest Ewa Kantor, która zakosztowała już pracy w Parlamencie jako posłanka IV kadencji.  Są osoby związane z lokalnym samorządem: Wiesław Lada, radny Sejmiku Samorządowego, Jarosław Śliwa, wiceburmistrz Dębicy, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzostku Daniel Wójcik i radny z Dębicy – Leszek Żyłka. Ale nie brakuje także postaci, które dopiero maj zamiar wypłynąć na szerokie wody, a nawet zupełnych debiutantów, o których opinia publiczna słyszy po raz pierwszy.

City Smile już jeździ ulicami Dębicy – Choć zanim rozpoczął testy w Dębicy elektryczny autobus zaliczył kilka wpadek, władze miasta i spółki MKS zgodnie podkreślają, że wiążą z nim duże nadzieje. Niekoniecznie jednak z tym wyprodukowanym przez firmę AMZ, bo w przyszłym roku na okres próbny pojazdy użyczyć mają także firmy Solaris i Sor.

Odpowiedź nie taka, więc dostał lanie – Pechowo skończyła się dla mieszkańca ulicy Sikorskiego próba spotkania z kolegą. Został pobity pod blokiem, w którym mieszka. Oskarżony o ten czyn 28-letni dębiczanin, nie przyznaje się do winy.

Kandydaci Kukiz’15 przedstawili plan – My nie chcemy nic obiecywać, my chcemy zmian systemu – podkreślali kandydaci do Sejmu z Ruchu Kukiz’15 w trakcie konferencji prasowej.

Mieszkańcy Kamienicy boją się o swoje dzieci – Kiedy pytam uczestniczących w zebraniu w Kamienicy Dolnej mieszkańców o to, czy w ich miejscowości mogą być rozprowadzane dopalacze, wszyscy wydają się być zaskoczeni. Uważają, że takie zagrożenie dotyczy głównie ludzi w większych miastach. Ale widać, że moje pytanie budzi w nich niepokój.

Na basen bez czepka? Nie ma mowy! – Niedawno w jej gabinecie pojawił się jegomość w kąpielówkach, ale na Marcie Pawełko takie demonstracje nie robią wrażenia. Nie będzie pobłażliwości dla tych, którzy nie stosują się  do przepisów regulaminu krytej pływalni – zapowiada  dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Nie będzie już spotkań u Mira i rozmów o życiu – Drobnego mężczyznę z wąsem stojącego za ladą sklepu muzycznego Miro zapamiętał chyba każdy, kto choć raz odwiedził to miejsce. Bo dla Mirosława Brzostowskiego, nazywanego również Mirem, każda taka wizyta była okazją do pogawędki, a każdy klient szybko stawał się jego znajomym. Dlatego niewielki sklepik mieszczący się tuż obok najstarszego dębickiego liceum stał się miejscem kultowym, a Mirosław Brzostowski na zawsze pozostanie w pamięci wielu z nas.

Prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke kolejny raz przyjechał do Dębicy –  Na spotkanie z nim, do Domu Kultury Mors przyszło blisko dwieście osób. W zdecydowanej większości byli to ludzie młodzi. Polityk przedstawił wizję Polski i Europy, gdyby 25 października wygrał wybory. Wielokrotnie nagradzany był brawami, na spotkaniu przeważali jego zwolennicy. W mieście spędził nieco ponad godzinę.

Mężczyzna został już zidentyfikowany – Cała szkoła postawiona na nogi, odwołane zajęcia – to efekt pozostawionego przy pokoju nauczycielskim…plecaka.

Za pasażerów też biorą – Na pierwszej stronie piszecie, że policja zabiera prawo jazdy za przekraczanie szybkości, to napiszcie, że biorą też za przewożenie zbyt wielu osób. Mojemu zięciowi tak wzięli – twierdził mężczyzna, który zadzwonił do naszej redakcji.

Gabinety onkologa, chirurga, pediatry… – Specjalistyczne gabinety lekarskie, a także punkt apteczny, mają być dostępne dla pacjentów w nowej przychodni w Podgrodziu, należącej do Justyny i Bogusława Gawlików. Otwarta zostanie jeszcze w tym roku.

Koszulka mistrza świata i inne aukcje – W ubiegły poniedziałek przed oddaniem Obserwatora do druku na subkoncie chorego na chłoniaka Hodgkina Andrzeja Burdzy, które prowadzi Fundacja Śnieżki Twoja Szansa, było 116 tys. zł. Po kolejnym tygodniu akcji jest dwa razy tyle. Jeśli pójdzie tak dalej, potrzebna do zakupu leku kwota pół miliona złotych zebrana zostanie w listopadzie.

Tej zimy karmników nie zabraknie. Zrobili 200 – Żeby pomalować karmnik trzeba było najpierw poczeka w długiej kolejce chętnych, a następnie samodzielnie – albo z pomocą rodziców – poskładać go z drewnianych elementów. Uczestnicy Warsztatów małego majsterkowicza zorganizowanych przez firmę Tikkurila i centrum Handlowe Raj przez trzy dni mieli doskonałą zabawę budując stołówki dla ptaków. A to jeszcze nie koniec akcji.

Nagrody były dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów – Nagrody i wyróżnienia odebrali wraz z życzeniami z okazji swojego święta nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych. Podczas uroczystości zorganizowanej w Domu Kultury Mors wręczono także mianowania na stopnie awansu zawodowego, nagrody kuratora oświaty i stypendia dla uzdolnionych uczniów.  Gospodarzem spotkania – oprócz Starostwa Powiatowego – było II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy.

Z Czwórką świętowała cała Dębica – Największe owacje podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej towarzyszyły odbierającym gratulacje i nagrody nauczycielom Miejskiego Gimnazjum nr 4. Świętowali oni w ubiegły czwartek podwójnie, bo uroczystości połączone były z jubileuszem 70-lecia szkoły, w której pracują. A dzień wcześniej ich koleżanka, Danuta Połomska, odebrała w Rzeszowie – Złoty Krzyż Zasługi.

Szkice i nadruki Natalii Żołądź – Natalia Żołądź z Czarnej jest trzecią artystką, której prace – szkice i nadruki – można oglądać na wystawie w Czarnej. Od maja prezentowana jest tu twórczość artystów mało znanych i tworzących w zaciszu własnej pracowni.

Strażakom sołtysi też dołożą – W poprzednim numerze OL pisaliśmy na co chcą wydać pieniądze z przyszłorocznego funduszu sołeckiego gospodarze: Brzeźnicy, Podgrodzia, Gumnisk, Latoszyna, Głobikowej, Nagawczyny, Pustkowa, Pustkowa Osiedla i Stobiernej. Dziś oddajemy głos pozostałym sołtysom.

32 nauczycieli z nagrodami wójta – Z okazji swojego święta, którego gospodarzem była szkoła w Korzeniowe, 32 nauczycieli otrzymało nagrody wójta gminy.

Zwiernik już z nowym wozem. Strażacy dostali renaulta – M. in. w wyciągarkę, reflektory oświetlające miejsce zdarzenia oraz zbiornik wodny o pojemności 300 l z agregatem wysokiego ciśnienia wyposażony jest nowy wóz strażacki, który otrzymali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierniku.

Zdrowia obiecać nie mogą, ale w samotności pocieszą – Podopieczni Dębickiego Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II zmagają się często nie tylko z chorobą nowotworową, ale też z osamotnieniem. O to, by nie byli sami i nie czuli się nikomu niepotrzebni, dbają wolontariusze. Nie tylko ci, którzy odwiedzają ich w domach, ale też ci, którzy uczestniczą w Dębickich Polach Nadziei.

Remonty dróg w Jodłowej już się kończą – Ponad 7,5 miliona złotych wydały Starostwo Powiatowe w Dębicy i gmina Jodłowa na przebudowę i remonty dróg w Jodłowej i Dębowej w 2015 roku. Ponad 5 mln zł stanowiły dotacje. Prace na ostatnich zaplanowanych na ten rok odcinkach dobiegają już końca.

Na raucie Artur Gotz, potem Trio Amabile – Artur Gotz z zespołem wystąpi 10 listopada podczas Rautu Niepodległościowego w Domu Kultury Kosmos. Dzień później w DK Mors zaprezentują się mezzosopranistka Magdalena Idzik i trio fortepianowe Amabile.

Chcą by wystąpił w rocznicę ślubu – Kiedy Jan Borek odbierał z rąk burmistrza Mariusza Szewczyka nominację na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury,  zapewniał, że jednym z celów, które sobie stawia, jest przywrócenie koncertów Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. I nie rzucał słów na wiatr. Pierwsze rozmowy na ten temat już się odbyły, a dyrektor stara się, by orkiestra pod batutą kompozytora wystąpiła w Dębicy już w połowie grudnia.

Będzie poczet poetów – Prawie sześćdziesiąt osób wzięło  udział w pierwszym spotkaniu w ramach projektu Małe tête-à-tête z Poezją Gminy Dębica. Jego gościem była Krystyna Leśko z Pustkowa Osiedla.

Emocje rosły z każdą następną walką – Blisko 60 zawodników uczestniczyło w turnieju bokserskim organizowanym przez klub Morsy. Do Dębicy przyjechali pięściarze z 14 polskich klubów oraz z Ukrainy i Słowacji.

Zabrakło zgrania – Prawie 300 osób obserwowało z trybun drugie starcie UKH Dębica – Stoczniowiec Gdańsk, którego stawką jest awans do Ekstraligi. Dębiccy fani nie doczekali się jednak na zwycięstwo swoich pupili, choć w składzie gospodarzy zagrali już zawodnicy zza wschodniej granicy.

Niepokonane już tylko 3 ekipy – Wystarczyły trzy kolejki spotkań w I lidze PLHFD, by już tylko trzy drużyny mogły o sobie powiedzieć, że są niepokonane. W tym gronie znajdują się Prografix, który wygrał wszystkie dotychczasowe mecze, Olimp z jednym remisem na koncie i Pex-Pool, który dzielił się z rywalami punktami dwukrotnie.

Puchar pojechał do Rzeszowa. Dla Dębicy został brąz – Dariusz Furman zapewnił sobie zwycięstwo w jesiennej edycji Dębickiej Ligi Steel Darta. Ten sam zawodnik otrzymał też nagrodę za największą liczbę uzyskanych maxów. A za najwyższe i najszybsze zakończenia uhonorowany został podwójnie Piotr Szypuła.

Walczyli, ale przegrali – Trampkarze MKS-u włożyli wiele serca w walkę o ligowe punkty. Przy niskiej temperaturze i w deszczu podejmowali zawodników Strzelca. Choć mieli swoje okazje i w wielu momentach dominowali na boisku, nie udało im się zdobyć gola, który uratowałby remis.

Pilźnianie obwiniają sędziego – Plan gry, jaki przygotował na mecz z Wisłoką trener Rzemieślnika Rafał Leśniowski, legł już w 3. minucie. A przyczynił się do tego sam szkoleniowiec gości, który do spółki z Pawłem Remutem sprowokował groźną sytuację, po której sędzia Witold Kwaśny wskazał na wapno. Paweł Pisarczyk miał faulować Bartłomieja Konika, choć wszyscy w Rzemieślniku zarzekają  się, że przewinienia nie było.