Obserwator Lokalny nr 42 (790)

90 odebranych praw jazdy – 148 km/h przez Podgrodzie – to nowy rekord przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym na drogach naszego powiatu. Bicz na piratów, czyli nowe przepisy ruchu drogowego, nie wszystkich kierowców skłoniły do umiaru w dodawaniu gazu. Także tych z Dębicy, którzy wciąż tracą uprawnienia do kierowania pojazdem.

Poza tym:

Paragon od fryzjerki już zarejestrowała – Pracownicy Urzędu Skarbowego w Dębicy, podobnie jak wszyscy inni konsumenci, mogą brać udział w Narodowej Loterii Paragonowej. Zastępca naczelnika Magdalena Nanuś-Łęcka zamierza rejestrować wszystkie. W ubiegłym tygodniu zrobiła to z tym, otrzymanym od fryzjerki.

Kredą na chodniku chcą pobić Guinnessa – Około 700 osób uzbrojonych w kredę spotka się w poniedziałek 19 października o godz. 11:30 w Parku im. Skarbka-Borowskiego.  Będzie to pierwsza w historii Dębicy próba pobicia Rekordu Guinnessa w ilości rysunków namalowanych kredą na chodniku.

Złoto, Srebro, Czas – nagroda dla FJ Górecki – Firma Jubilerska Górecki zdobyła III miejsce i otrzymała nagrodę finansową w kwocie 10 tys. złotych podczas XVI Targów  Złoto Srebro Czas, jakie odbyły się w Warszawie.

Wstęgi przecięte, toast wzniesiony. Olimp Labs znów rusza do boju – Wszyscy mówią o tym, co jest tu i teraz, ale ja chciałbym wrócić do początków firmy, które były bardzo trudne, bo choć próbowałem zlecić kilku uczelniom gotowy produkt, skutek był negatywny – powiedział Stanisław Jedliński, prezes firmy Olimp Labs, podczas uroczystego otwarcia dwóch potężnych inwestycji w Pustyni, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego oraz Inteligentnego Centrum Logistycznego.

Remontując sieć uszkadzają drzewa – Jerzy Obrocki od kilku dni obserwuje remont sieci energetycznej na ul. Witosa. I choć popiera samą inwestycję, nie zgadza się na sposób, w jaki jest ona realizowana. Jak mówi, niedługo może tam nie być nawet jednego drzewa.

Był szum, ale targu raczej nie będzie – Coraz mniej prawdopodobne wydaje się utworzenie w Kędzierzu powiatowego targowiska. Zapowiadane na konwent wójtów i burmistrzów rozmowy nie doszły do skutku, a i gminne samorządy, według starosty Andrzeja Reguły, nie kwapią się do inwestowania w to przedsięwzięcie.

Oddział Gawlika z coraz nowszym sprzętem – Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej w Dębicy zyskuje coraz wyższą rangę. Nie tylko ze względu na kadrę wyszkoloną w nowoczesnych technikach diagnostyki i leczenia chorób kobiecych narządów płciowych. Także dlatego, że dysponuje coraz lepszym sprzętem, pozwalającym na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów. Niebawem trafi tu kolejny- laparoskop z funkcją obrazu 4D.

Prokurator, Pielęgniarki, Szpital – nasi aktorzy grają coraz częściej – Już w środę 14 października, na kanale TVN 7, o godz. 16:30, wyemitowany zostanie 26 odcinek serialu Wesołowska i mediatorzy. Zobaczymy w nim Roberta Kuźniara, dębickiego aktora, który występował na deskach teatrów w Tarnowie czy Zielonej Górze. W rozpoczętym właśnie nowym sezonie telewizyjnym, głównie w paradokumentach, zobaczymy też innych dębiczan i mieszkańców naszego powiatu.

Dyżurują w każdy pierwszy czwartek – Rada Osiedla Słoneczne jest czwartą i ostatnią, którą przedstawiamy na łamach OL. Jej członkowie spotykają się w budynku za muszlą koncertową przy ul. Brzegowej. Najbliższe posiedzenie zaplanowane mają w czwartek o godz. 18. Będą rozmawiać o sprawach związanych z budżetem obywatelskim. W każdy pierwszy czwartek miesiąca w tym samym miejscu czekają w godz. 17-18 na mieszkańców, którzy chcieliby zgłosić swoje problemy.

Wójt sprzątał i składał obietnice – Przynajmniej raz w miesiącu, na kilkadziesiąt minut, z kojców w przytulisku dla zwierząt w Zawadzie znikają psy. Wszystko dzięki grupie młodych wolontariuszy, którzy zabierają czworonogi na spacer. Inni w tym czasie czyszczą kojce.

Ten parking jest nie tylko dla nauczycieli – Nie tylko nauczyciele mogą korzystać z parkingu w Dębicy przy Ogrodowej, obok dawnej siedziby Starostwa Powiatowego. Samochód może tu zostawić każdy.

Na koncie Andrzeja na razie ponad 115 tys. zł – Apel Andrzeja Burdzego, chorego na chłoniaka Hodgkina dębiczanina, któremu potrzebne jest pół miliona złotych na leczenie, nie pozostał bez echa. Już w pierwszym tygodniu na jego subkonto w Fundacji Śnieżki Twoja Szansa, wpłynęło ponad 115 tysięcy złotych. A kolejne akcje trwają.

Święto zakończyło się ogniskiem i zabawą – Były faule i gol trafiony od tyłu bramki. Takie rzeczy działy się podczas meczu rozegranego między paniami z Koła Aktywnych Kobiet a strażakami z OSP.  Można go było obejrzeć podczas Święta  Pieczonego Ziemniaka w Borowej.
Żurek chce remontów, a Żybura stojaków – Lech Żurek chce w Brzeźnicy budować plac zabaw i remontować drogi. Magdalena Lesiak kupi mundury dla OSP z Podgrodzia, a Józefa Ćwik do Gumnisk wiatę przystankową. Wszyscy sołtysi złożyli już  w Urzędzie Gminy wnioski o podział pieniędzy z przyszłorocznego funduszu sołeckiego.
Za konfitury, bo robią je smaczne – Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Górze Motycznej nie próżnują.
W niedzielę Strzegocice, Bielowy i Parkosz – Trzy sołectwa mają już za sobą zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy mogą dowiedzieć się o planowanych inwestycjach, a także zadawać pytania radnym i władzom gminy. Kolejne zebrania za tydzień, w niedzielę 18 października.
Raz się nie udało, teraz ma być inaczej – Wójt Robert Mucha już jedną porażkę przy próbie przejęcia Liceum Ogólnokształcącego w Jodłowej poniósł. Zmiana władz w powiecie sprawiła, że postanowił postarać się o to jeszcze raz. Jest niemal pewien, że teraz się uda. I to na jego warunkach.
W Częstochowie witał je dziadek z długim nosem – Wśród dziesięciu tysięcy kobiet, które w pierwszą sobotę października przyjechały do Częstochowy, było 20 z Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka. A że towarzyszyły im inne panie, także  z Ropczyc, grupa liczyła 34 osoby. Pielgrzymkę na Jasną Górę organizowały po raz czwarty, ale niektóre z nich były tam po raz pierwszy. I, jak zapewnia prezes Maria Ciurkot, wróciły umocnione usłyszanymi słowami.
Odznaki za zasługi dla rozwoju gospodarki – Siedemnastu przedstawicieli firm, a także włodarze gmin i powiatów, zostali uhonorowani statuetkami Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.  Wręczono je w Dębicy podczas Gali Gospodarczej Euro-Partner Podkarpackie Filary Gospodarki.
Wiozą ich na komendę albo do Rzeszowa – Kiedy w Straży Miejskiej dzwoni telefon, a zgłoszenie dotyczy pijanej osoby śpiącej na ławce, strażnicy wiedzą już, że będą mieć problem. – Bo często z takim delikwentem nie ma co zrobić – twierdzi komendant Sylwester Bieszczad.
Spotkania przyniosły skutek, będą zmiany w projekcie regulacji – Rozmowy były bardzo merytoryczne, więc mogę powiedzieć, że jestem pewny, że się dogadają – mówi Marek Mikrut, wicewójt gminy Dębica, gdy pytam go o wyniki spotkań  mieszkańców Zawady z przedstawicielami Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. Dotyczyły regulacji Zawadki, a właściwie wykupu lub udostępnienia gruntów potrzebnych do przeprowadzenia tej inwestycji.
O miłości, smutku i żalu – Portugalskie fado rozbrzmiewało w ostatnią sobotę w Domu Kultury Śnieżka. A to za sprawą Kingi Rataj z zespołem, która wystąpiła tam w ramach siedemnastej edycji Dni Sztuki.
Krystyna Leśko pisze o Bogu, rodzinie i swojej miejscowości – Krystyna Leśko z Pustkowa Osiedla będzie gościem pierwszego spotkania w ramach projektu Małe tête-à-tête z Poezją Gminy Dębica. Odbędzie się ono w czwartek 15 października o godz. 18.30 w Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu. Wstęp wolny.
Przywitali się zastawionym stołem – Nie tylko o ducha, ale i ciało zadbali członkowie Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich Plaja. Tak zastawionego stołu, jak podczas wernisażu ich wystawy, w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury dawno nie było.
Już po raz czwarty zagrają dla Tadzia – 28 października w Domu Kultury Mors odbędzie się kolejny wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Gardziela. Tym razem, jak twierdzą organizatorzy, będzie to wyjątkowe spotkanie dźwięku i obrazu, w projekcji autorskich mandali Janusza Leśniaka z towarzyszeniem muzyki na żywo.
Dla nas to była Pani Marysia – Minęło 70 lat od utworzenia w powojennej Dębicy pierwszego świeckiego przedszkola. Historia jego powstania jest ściśle związana z drugim wydarzeniem, jakim było utworzenie domu dziecka. Obie placówki powstały w tym samym miejscu i czasie, przy ulicy Gawrzyłowskiej 27.
Gryf Dębica drugą siłą Podkarpacia – W I edycji Podkarpackiej Ligi Pływackiej Dzieci Gryf Dębica reprezentowało 12 zawodników. Dzięki ich bardzo dobrym startom klub zajmuje 2. miejsca w klasyfikacji medalowej i zespołowej.
Pex-Pool ścigał się z Degumem, a Przetacznik z Oponiarską – Zarówno w I lidze, która sezon rozpoczęła w piątek, jak i w II lidze, która ruszyła w sobotę, już pierwszym meczom towarzyszyły olbrzymie emocje. Broniąca zdobytego tytułu ekipa Pex-Pool Agregaty zremisowała na początek z Degumem, który jest beniaminkim I ligi. Drugiego dnia także remisem zakończyła się zacięta rywalizacja pomiędzy Przetacznikiem a Firmą Oponiarską.