Obserwator Lokalny nr 41 (789)

Pomóż mi zobaczyć, jak dorasta mój synek – Po raz pierwszy Andrzej Burdzy zachorował na raka w wieku 18 lat i wygrał te walke. Dwa miesiące po ślubie dowiedział się o powrocie choroby. Chce żyć dla rodziny, dla 1,5 rocznego syna Jasia. Apeluje o pomoc, bo bez niej trudno mu będzie po raz drugi wygrać z chłoniakiem Hodgkina. Jego list drukujemy w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

W 4 godziny do Warszawy – Dokładnie 4 godziny i 14 minut zajmie dojazd pociągiem Pendolino z Dębicy do Warszawy Centralnej. Najnowocześniejszymi składami przewoźnika pasażerowie dojadą też do Gdyni, co potrwa 7 godzin 10 minut. Jeszcze nie wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za bilet, bo cennik ma być znany za kilka tygodni. Obecnie najtańszy w Pendolino kosztuje 49 zł. Jest już za to wstępny rozkład jazdy.

Ukradł pieniądze dla chorego dziecka – Być może złodziej naprawdę ich potrzebował, być może miał nóż na gardle, być może wziął je z myślą o kimś innym. Z jednej strony „być może”, z drugiej twarde jak kamień „być  musi”. A to, z czym musi zmierzyć się chore dziecko i jego rodzina, to brak wsparcia finansowego w kosztownym leczeniu białaczki.

Paulina i Mateusz z brązowymi medalami mistrzostw Europy – Paulina Bester i Mateusz Miela stanęli na trzecim stopniu podium  w kategorii dorosłych duetów podczas Mistrzostw Europy Show Dance International Dance Organization w Gibraltarze. Tym samym pokazali, że tytuł mistrzów Polski, który zdobyli w kwietniu, słusznie im się należał.

Michał Wilczyński w finale konkursu – Pochodzący z Zawady, reprezentujący Dębicę 27-letni Michał Wilczyński, znalazł się w finałowej czternastce konkursu Mister Polska 2015. Listę finalistów odczytano w Szczyrku.

Olimp Labs otwiera nowoczesny ośrodek. Są nowe miejsca pracy – Tak potężnej inwestycji w naszym powiecie nie było od dawna.  W tym tygodniu Olimp Laboratories, jeden z największych producentów suplementów diety i odżywek w Polsce i czołowy producent w Europie, otwiera w Pustyni nowoczesny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy oraz Inteligentne Centrum Logistyczne. W związku z rozwojem, firma szuka pracowników. W pierwszej kolejności potrzebuje osób z wykształceniem technicznym, zajmujących się automatyką, elektrotechniką i utrzymaniem ruchu. Ale nie tylko oni znajdą tutaj zatrudnienie.

W Jodłowej 250 zł więcej – Ostrowice z Zachodniego Pomorza są liderem w rankingu zadłużenia polskich samorządów. Ich dług w 2014 roku sięgnął 304 proc. w stosunku do dochodów. Jeśli do nich porównamy gminy z powiatu dębickiego, to stwierdzić możemy, że są one w bardzo dobrej kondycji finansowej. Najwięcej do spłacenia ma Żyraków, którego wierzytelności sięgają 53,3 proc. W przeliczeniu na mieszkańca liderem jest gmina Czarna – 1 455 zł.

By wykryć raka trzeba się obserwować – Co zrobić żeby wygrać z rakiem? – Można o wiele więcej niż wam się może wydawać – mówiła dr Maria Stańczyk–Srebro, specjalista onkolog z Tarnowa, podczas szkolenia zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica. Odbyło się ono w związku z corocznymi obchodami Dnia Walki z Rakiem Piersi.

Bo nie chciał płacić za zmarłych – Do 2010 roku Józef Oszkandy z Lipin płacił podatek rolny, nie mając do naliczonej kwoty żadnych zastrzeżeń. Kiedy jednak zorientował się, że Urząd Miejski w Pilźnie każe mu płacić całą kwotę za działkę, której był jednym z sześciu współwłaścicieli, sprzeciwił się i regulował tylko swoją część. Taki opór na niewiele się zdał, bo gmina obawiając się przedawnienia wierzytelności, powiadomiła komornika, a ten ściąga dług z jego renty.

Mateusz Cebula nadal komendantem hufca – W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy obradował zjazd Hufca ZHP Dębica. Podsumowana została czteroletnia kadencja, rozpoczęta w 2011 r. Wybrane zostały też nowe władze.

Na grzyby najlepiej jechać na południe – Jak ktoś pójdzie do lasu, to na pewno grzyba znajdzie – twierdzi Sylwia Zapał z Głobikowej. Ona znalazła. Borowik, którego prezentuje na zdjęciu obok, ważył 1,4 kg, a średnica jego kapelusza to 27 cm. Taki okaz to pewnie wyjątek, ale po mniejsze, jak twierdzą grzybiarze, warto się wybrać już teraz.

Badają przyrodę po polsku i niemiecku – Z problemami dotyczącymi ochrony środowiska zapoznawali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy oraz partnerskiej szkoły w Niemczech Północnych.

Nie zniechęciła ich niska frekwencja – Czterdzieści osób zgłosiło się, by oddać krew w Czarnej. Choć organizatorzy liczyli na większy odzew, w banku krwi przyda się każda jej ilość.

Cena wody pójdzie w górę? Wicewójt twierdzi, że nie – Pierwszy list brzmiał niepokojąco. Autor, podpisany jako dr Andrzej Wiszy, sugerował w nim, że gmina chce przekształcić Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Brzeźnicy w spółkę i w związku z tym cena wody wzrośnie w pierwszym roku o prawie 150 procent. W drugim, twierdził, że władze ukrywają prawdę dotyczącą tworzenia spółki. Wicewójt Marek Mikrut potwierdza, że ZWiK zostanie przekształcony, ale o żadnej podwyżce mowy być nie może.

Żeby być lepszym liderem – Liderki z całej gminy Żyraków są już po pierwszych dwóch szkoleniach, podnoszących ich umiejętności przywódcze i organizacyjne. Oba odbyły się w ośrodku Grand w Chotowej w ramach programu Kompetentni liderzy – prężne organizacje.

Deszcz znów pokrzyżował plany, ale nie zepsuł świetnej zabawy – Harcerze z pilzneńskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego nie mają szczęścia do pogody podczas inauguracji kolejnego roku działalności. Podobnie jak w 2014, tak i w tym padał deszcz. Mimo wszystko Start Harcerski udało się przeprowadzić.

Pomnik już poświęcony. Węgrzy byli świadkami – Węgierska delegacja na czele z Adrienne Körmendy, konsul generalną z Krakowa, uczestniczyła w poświęceniu pomnika uczestników powstań narodowych z XIX wieku w Brzostku. Jej członkowie przyjechali tu głównie dla jednej osoby – księcia pułkownika Mieczysława Woronieckiego, urodzonego w Skurowej żołnierza, który walczył też na Węgrzech.

Chlebki miłosierdzia można było kupić za 5 złotych – Prawie 21 tysięcy sztuk pieczywa, z których część przygotowała także jedna z dębickich piekarni, rozprowadzonych zostało w parafiach diecezji tarnowskiej w ramach akcji Chleb za chleb. Symboliczne bochenki mogli zabrać z sobą wierni, którzy zdecydowali się finansowo wspomóc działalność Caritas.

Śpiewają też przy kawie – Co można robić, gdy skończy się 80 lat? Żyć wspomnieniami, bawić prawnuki i oglądać telewizję? Niekoniecznie. Sylwia Murdza-Chrobak i jej koleżanki z Zespołu Ludowego Morsy udowadniają, że można zupełnie inaczej. Kilkanaście dni temu w Domu Kultury Kosmos otworzyły Kawiarnię Artystyczną, a 10 października wystąpią z koncertem na dębickim Rynku.

Tu i Tam Marcina Strzyża – Debiutował w kwietniu 2014 roku w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, prezentując cykl fotografii zatytułowany Lubię szeptać Ci słowa. W sierpniu tego roku jego zdjęcia można było oglądać w piwnicach Domu Kultury Kosmos podczas dębickiej Galerii Bezdomnej. Dziś znów gości w Kosmosie, tyle że w jego głównym holu. Marcin Strzyż, bo o nim mowa, prezentuje tam wystawę pt. Tu i Tam – miejsca odległe i znacznie bliższe.

Rozpoczęła Grażyna Brodzińska – O tym, że Dni Sztuki to wydarzenie nie tylko kulturalne, ale i towarzyskie, na którym warto się pokazać, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczyło tylko przyjrzeć się kreacjom, w których w ostatnią niedzielę panie przyszły na koncert Grażyny Brodzińskiej, Jana Michalaka oraz Chóru Operowego i Orkiestry Symfonicznej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mikołaja Łysenki ze Lwowa.

Podzielcie się ze światem tym, czym żyjecie i co jest dla was ważne – Justyna Wilk w naszym konkursie dziennikarskim brała udział trzykrotnie. W 2012 roku zdobyła II nagrodę, w 2013 – wyróżnienie, a w 2014 ponownie II nagrodę. W tym roku startować nie może, bo właśnie rozpoczęła studia na Politechnice Krakowskiej i nie spełnia warunków regulaminu. Za to do udziału w jego szóstej edycji zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu.

Mogły być trzy srebra – W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Lekkiej Atletyce, które rozegrane zostały w Rzeszowie, ponownie z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Lekkiej Atletyki Korzeniowski.pl z Dębicy. Co prawda żaden z nich nie stanął na najwyższym stopniu podium, ale o srebrne i brązowe medale już się postarali. Zdobyli ich w sumie pięć, co dało im 3. miejsce w województwie.

Gryf nadal najlepszy na Podkarpaciu – Miejski Klub Szachowy Gryf Dębica przed trzema laty przejął pałeczkę najlepszego klubu na Podkarpaciu. I nie zamierza się z nią rozstawać. Na ostatnich Drużynowych Mistrzostwach Polski II ligi w Jastrzębiej Górze zajął 8. miejsce, najwyższe spośród zespołów z naszego województwa.

Zawał nie pozbawił go kolejnego złota – Tytuł mistrza Europy w podnoszeniu ciężarów wywalczony po raz pierwszy w 2012 roku Wiesław Stec obronił w Bangor (Walia) już po raz trzeci. W kategorii wagowej 105 kg w grupie wiekowej powyżej 60 lat nie miał sobie równych.

Na szczycie Furgał lepszy od Bezaka – Już tylko po trzy mecze rozegrają najpoważniejsi pretendenci do końcowego zwycięstwa w Dębickiej Lidze Darta. Na razie najbliższy końcowego triumfu jest Dariusz Furman, który wygrał dotychczas wszystkie pojedynki, a w ostatniej rundzie popisał się kolejnym maksem.

Ostre strzelanie w Nagoszynie – Takich meczów chcielibyśmy więcej – przyznaje trener Nagoszyna Łukasz Ćwik. Dla jego drużyny to dopiero drugie zwycięstwo w tym sezonie po niespodziewanych trzech punktach wywalczonych w Straszęcinie. Ale też należy pamiętać, że Góra Motyczna do najbardziej wymagających rywali nie należy.  Jeszcze więcej goli niż w Nagoszynie padło w spotkaniu na szczycie tabeli, w którym Stasiówka przegrała u siebie z Bodzosem.