Obserwator Lokalny nr 40 (788)

Siedemnastu ławników poznamy w październiku – Oni będą wydawali wyroki – Znamy już wszystkich kandydatów na ławników Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Mimo, iż przewodniczący Rady Miejskiej Szczepan Mroczek nie zgodził się na udzielenie nam takiej informacji.  Poza tym:

Basen zamknięty tylko na 5 godzin – W sobotnie przedpołudnie kryty basen w Dębicy przez 5 godzin był zamknięty, bo do pracy nie przyszło dwóch ratowników. Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marta Pawełko zapewnia, że to incydent, a nie sytuacja, która się powtarza.

Umorzy długi, ale nie wszystkie – Jeśli komuś powinie się noga, trzeba pomóc – z takiego założenia wychodzi nowy prezes Administracji Domów  Mieszkalnych Łukasz Paluch. I zapowiada umorzenie lokatorom zaległości w opłatach za czynsz. Z zastrzeżeniem, że nie wszyscy będą mogli skorzystać z tej oferty, a tylko ci, którym naprawdę zależy, by wyjść na prostą.

Łzy matki przed sądem – Od tamtych wydarzeń minęło już trzydzieści lat, a Józefa Zielińska nie potrafi zapanować nad emocjami, kiedy opowiada o ucieczce do Szwecji swoich synów Adama i Krzysztofa. Kobieta jest świadkiem w procesie Zbysława Rokity, radnego z Żyrakowa. Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżają go o to, że był współpracownikiem SB i nie przyznał się do tego. Kolejna rozprawa nie przyniosła żadnych nowych rozstrzygających informacji.

Zagłosuj na Michała Wilczyńskiego – Michał Wilczyński, 27-latek z Zawady, reprezentuje Dębicę w konkursie Mister Polski 2015. Zakwalifikował się do półfinału. Obecnie walczy o wejście do finałowej czternastki.

Parking za Bożnicą w przyszłym roku – Jak zapewnia burmistrz Mariusz Szewczyk, władze mają na uwadze konieczność remontu parkingu za Bożnicą, przy ul. Krakowskiej. Inwestycja ma zostać wpisana do przyszłorocznego budżetu. Przedsiębiorcy nie kryją zadowolenia.

W grudniu się nie udało. Teraz tak. 1500 zł więcej dla Gołębiowskiej – Dziewięciu radnych zagłosowało za podwyżką dla burmistrz Pilzna Ewy Gołębiowskiej. To, co nie udało się w grudniu, udało się teraz. Tyle że proponowana podwyżka pod koniec 2014 roku wynosiła 800 złotych brutto. Co ciekawe, niektórzy radni, którzy wtedy głosowali przeciw wyższej pensji włodarz gminy, teraz zmienili front i podnieśli rękę za. Co takiego stało się przez ostatnie dziewięć miesięcy?

Na Żeromskiego parkowanie płatne – Zła wiadomość dla kierowców – koniec darmowego postoju przy ulicy Żeromskiego. Radni podjęli uchwałę o włączeniu jej do strefy płatnego parkowania. Zdecydowali również o podniesieniu opłat abonamentowych.

Janina Młynarczykowska wciąż tuła się z córką. Szukają domu – 55-letnia Janina Młynarczykowska, która straciła dom twierdzi, że nikt nie chce jej pomóc w znalezieniu nowego. Bo nie jest tutaj zameldowana, choć mieszka od 40 lat.

Za darmo w szpitalu, w Ratuszu i na Rynku – Starostwo Powiatowe bezpłatną sieć Wi-Fi w Wydziale Komunikacji i Transportu uruchomiło już w połowie lipca. Najpóźniej w listopadzie, jak zapowiada dyrektor Przemysław Wojtys, z darmowego internetu korzystać będą mogli też pacjenci dębickiego szpitala. Burmistrz Mariusz Szewczyk również nie pozostaje w tyle i jeszcze w tym roku chce uruchomić sieć Wi-Fi w Ratuszu, a w przyszłym roku również na Rynku.

Ordynatorzy murem stają za Wojtysem –  W czasie, kiedy nad Przemysławem Wojtysem przetacza się burza, jego podwładni stają za nim murem. Do starosty skierowali list poparcia dla dyrektora ZOZ. – Każdą opinię biorę pod uwagę – zaręcza starosta Andrzej Reguła.

Burza podczas prezentacji wyników audytu – Kontrakt szpitala w Dębicy z NFZ z roku na rok rośnie, ale bardzo wolno, dlatego należy coś z tym zrobić – powiedział Janusz Bański, radca prawny prezentujący wyniki kontroli szpitala.

Marihuana na cmentarzu. Są pierwsze zarzuty – Zarzut posiadania narkotyków usłyszał 22-letni mieszkaniec Grabin. Policja zatrzymała go na cmentarzu w Czarnej. Miał przy sobie 10 gramów środków odurzających, wagę i elektryczny młynek. Nie był sam. Wraz z nim było tam czterech kompanów.

Mieszkańcy Zawady czekają na inwestora – To nie do mieszkańców Zawady o współpracę z inwestorem powinna apelować gmina, ale do inwestora o współpracę z mieszkańcami – twierdzi radny Tomasz Bukowski, odnosząc się do artykułu z poprzedniego numeru OL dotyczącego regulacji rzeki Zawadki.

Pierwsi goście odwiedzili świetlicę w Woli Wielkiej – Pogoda nie dopisała, ale dobre nastroje tak. Był powód do radości – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Wolanki w Woli Wielkiej świętowało otwarcie świetlicy środowiskowej. Nie zawiedli też goście, którzy pamiętali o prezentach dla gospodyń.

Zebrali grzybów najwięcej – Dwanaście kilogramów grzybów uzbierali Kamil i Jan Kosowie podczas Powiatowego Grzybobrania w Jodłowej. Pokonali dziesięć drużyn, które wzięły udział w rywalizacji. Dwaj mieszkańcy Jodłowej zwycięstwo odnieśli również w kategorii na największego grzyba.

Budynek odzyskuje blask. Jubileusz w przyszłym roku – W ciągu miesiąca powinny zakończyć się prace przy remoncie Szkoły Podstawowej w Pilźnie. Pochłoną ponad 1,6 mln zł. Zabytkowy budynek powoli odzyskuje dawny blask.

Ks. Józef Hamiga z Pustkowa został prałatem papieskim – Papież Franciszek zaliczył do grona swoich kapelanów ks. prał. Józefa Hamigę, proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Pustkowie. Poinformował o tym biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas uroczystości konsekracji kościoła w Pustkowie.

Strażacy ochotnicy dali z siebie wszystko – Dziewczyny z Brzeźnicy Woli i męska drużyna ze Zwiernika – to tryumfatorzy Powiatowych Zawodów Pożarniczych, których gospodarzem była w tym roku Pustynia. Rywalizacja była zacięta, nie zabrakło emocji – zarówno po stronie zawodników, jak i publiczności. Kontuzjowany został strażak ze Słotowej – wyglądało groźnie, na szczęście kask uchronił go przed obrażeniami. Ale jego drużyna zawodów nie ukończyła.

Po galaktyce dramatów – Kolory agonii to już piąty, autorski tomik wierszy Krzysztofa Kędziora, wydany przez krakowską Miniaturę. Poprzedziły go zbiory: Pozostaje jeszcze ładna pogoda, Droga, o którą nikt nie pyta, Martwi nie ronią łez oraz Port Rebelion. Jak zapewnia autor i tym razem łatwo nie będzie. – Piękni zwymiotują, a pokraki nie będą samotne, jak zawsze u mnie. Polecam tym, którzy nie boją się podróży po galaktyce dramatów – mówi poeta.

Teatr zagościł w Dębicy na dobre – W lipcu Teatr Gry i Ludzie z Balladą o Janie Wnęku, w sierpniu Teatr Nowy ze spektaklem Jasiu albo polish joke. A to dopiero początek, bo w tym roku czekają nas jeszcze trzy przedstawienia teatralne. Tym razem dzięki Fundacji Educare et Servire, która w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Kultury realizuje projekt pod nazwą Teatr nie jedno ma imię, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sześć bramek Marcina Anioła – Rzemieślnik Pilzno rozgromił drużynę z Wiewiórki.

Pewna wygrana Rzemieślnika – Podkarpackie Ligi Juniorów

Cosmos za silny dla Wisłoki – IV liga

Pięć bramek Igloopolu w derbach – V liga

Huragan był lepszy – A klasa

Jaskot uratował honor Brzeźnicy – B klasa