Obserwator Lokalny nr 39 (787)

Po kontroli – Czy dyrektor szpitala straci pracę? – Znane są już wyniki kontroli – wynika z niej na przykład to, że z powodu długu wobec ZUS-u szpital nie może starać się o zewnętrzne dofinansowanie. Czy w związku z tym jego dyrektor straci pracę? Mocno naciskają na to niektórzy radni powiatu, ale w Zarządzie Powiatu, od którego zależy los sternika ZOZ, zdania są podzielone. Poza tym:

Bez ich zgody, nie będzie regulacji – Regulację Zawadki Stanisław Stachura, ówczesny dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, zapowiadał już jesienią 2012 roku. I wszystko było na dobrej drodze, aż do teraz. Bo dziś okazuje się, że warta 40 mln zł inwestycja może nie dojść do skutku. Wszystko przez to, że inwestor nie omówil z mieszkańcami szczegółów przejęcia ich terenów, a ci w związku z tym stawiają veto i odmawiają sprzedaży ziemi.

Przybyło nazwisk na listach wyborczych – Czterech nowych kandydatów przybyło na listach wyborczych do parlamentu. Znalazł się na nich przedsiębiorca, nauczyciel, ekonomista i inżynier ochrony środowiska.

Oszust podał się za pracownika ZUS – 600 złotych straciła mieszkanka Dębicy po wizycie młodego mężczyzny, który podał się za pracownika ZUS. To kolejny, po metodzie na wnuczka, sposób na oszukiwanie starszych ludzi. Policja nie od dziś przestrzega przed kontaktami z nieznajomymi.

Rady osiedlowe też mogą zgłaszać swoje projekty – Maciej Grabowiec chciałby wyremontować muszlę koncertowa i zbudować ławeczki dla seniorów. Joanna Ożóg uważa, że warto, by w Dębicy powstał skatepark dla młodzieży. A zdaniem Stanisława Oleksego nie ma pilniejszej sprawy od opracowania dokumentacji na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 8. Po raz pierwszy Dębica będzie mieć budżet obywatelski i 800 tys. złotych do rozdysponowania na najlepsze projekty.

Piętnastka z Gawrzyłowej – Jedną z czterech wybranych w Dębicy rad osiedlowych jest ta z osiedla Gawrzyłowa. Jej przewodniczącym ponownie został Stanisław Oleksy.

Trzydzieści dróg do remontu – Blisko trzydzieści inwestycji mają w planach władze Dębicy. Jedne większe, inne mniejsze. Ale wszystkie ważne, bo ludzie czekają na nie nawet kilkadziesiąt lat. Duża część z nich to inwestycje drogowe.

Wiadukt w Zawadzie otworzą pod koniec października – Dobiegają końca prace przy budowie wiaduktu na drodze łączącej Pustynię z Zawadą.

Karolina Cichowska liderem – Karolina Cichowska, harcerka z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, jest w tym roku liderem Szlachetnej Paczki w powiecie dębickim. Zastąpiła tym samym Mateusza Cebulę, który organizuje projekt o nazwie Drużyna Dębickich Serc. Wiele osób może dziwić dwie niemal identyczne akcje w jednym czasie, ale jak zapewnia ten drugi, potrzebujących osób nie brakuje. Jego słowa potwierdza liderka SP.

Przyczynę śmierci 41-latka wykaże prowadzone przez policję śledztwo – Nie żyje 41-letni mieszkaniec Pustkowa, którego ciało leżące na jezdni zauważył 21-letni mieszkaniec Zagorzyc. Policja wstępnie wyklucza udział osób trzecich, ale to w którym kierunku pójdzie śledztwo, okaże się dopiero po zleconej sekcji zwłok.

Za wyrzucenie peta zapłacisz nawet 500 zł – Wyrzucasz niedopałki papierosów na chodnik lub ulicę? Następnym razem lepiej się zastanów. Można za to zapłacić grzywnę nawet w wysokości 500 złotych. Sąd Rejonowy w ubiegłym tygodniu wydał orzeczenie wobec 39-letniego mężczyzny, który zostawił niedopałek na Rynku w Dębicy.

Żagle z kasą lub z honorem –  Za całokształt dokonań i tylko raz będzie można dostać nagrodę Żagle Kultury.  Radni dopiero co podjęli uchwałę w tej sprawie, a już jest pierwszy kandydat do nagrody. Ciekawe – dostanie tylko dyplom i statuetkę, czy także pieniądze? Z takim dylematem zmierzą się członkowie kapituły, przyznającej nagrody, która budziła kontrowersje zanim jeszcze ustalono zasady jej przyznawania.

Aż trudno uwierzyć, że minęło już 70 lat. Na Wolicy świętowali – Był wspaniały tort, tłum gości, życzenia i wspomnienia tego, jak było przed laty. Dom Pomocy Społecznej im. Ojca Pio w Dębicy obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania. Jubileusz świętowano bardzo uroczyście.

Kościół w Pustkowie już po konsekracji – Ks. Józef Hamiga nie ma wątpliwości, że ten dzień – 20 września 2015 roku, na trwałe zapisze się w pamięci parafian w Pustkowie. W niedzielę konsekrowany został kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w tej miejscowości.

Przyjedź do Czarnej, by oddać krew – Akcja oddawania krwi, pokaz udzielania pierwszej pomocy i pokaz zumby – to wszystko odbędzie się w sobotę 26 września, w Żdżarach i Czarnej.

Dziewczyny z Brzeźnicy stawiają na zdrowie – Chcą uprawiać sport, aktywnie spędzać czas i uczyć się jak zdrowo żyć. Dziewczyny z Brzeźnicy od początku września realizują autorski projekt pod hasłem Brzeźnica – zdrowa okolica, czyli aktywny tryb życia.

Na obchody rocznicy przywieźli wystawę z IPN – Od tamtego zdarzenia minęło już 71 lat, ale w Mokrem pamiętają ludzi, którzy pamiętają te tragiczne wydarzenia. Do Łagru w Borowiczach w dawnym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich trafiło 33 partyzantów, nie wszyscy przeżyli niewolę. Co roku czczą ich pamięć pod kapliczką poświęconą Sybirakom. Spotykają się tu zawsze w tym samym dniu.

Anna Alboth z Berlina: widzieliście miejsce zbiórki?!?! Cudo! – We wtorek Pilzno było jedną z najmniejszych miejscowości w kraju, w której zorganizowano akcję Gość-inność, zainicjowaną przez polsko-niemiecką rodzinę, założycieli bloga podróżniczego The Family Without Borders.

Pół gminy bez wody. Strażacy ratują ludzi – Takiej suszy jeszcze tutaj nie było. Strażacy z Nawsia Brzosteckiego dzień i noc dostarczają mieszkańcom wodę. W ciągu trzech miesięcy zrobili 5000 kilometrów.

Dom dla bezdomnych kobiet i mężczyzn otwarty – Ponad siedem lat temu miasto przekazało dębickiemu kołu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta budynki po byłym hotelu pracowniczym oraz stołówce Polskich Kolei Państwowych, obok Zakładu Karnego w Dębicy. Od początku zakładano, że powstanie tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Pielęgnacyjny. W piątek 18 września oddano go oficjalnie do użytku.

Gdyby nie sarny, byłoby szybciej – Była szarfa, dziewczyna z nożyczkami na tacy i muzycy, gotowi zagrać w tym wyjątkowym dla Szkoły Muzycznej momencie. Był też dyrektor Stanisław Świerk, gospodarz tego miejsca, nerwowo przechadzający się po korytarzu. Do tego, by oficjalnie otworzyć przebudowaną salę koncertową brakowało tylko przedstawicieli ministerstwa, które wyłożyło na to pieniądze. W końcu dotarli, ale spóźnieni, bo na ich drodze stanęły sarny.

Zatańczą w Gibraltarze – Jagoda Rak, Paulina Bester, Mateusz Miela i Szymon Sztaba reprezentować będą Szkołę Tańca i Ruchu Soul Dance na Mistrzostwach Europy Show Dance International Dance Organization w Gibraltarze.

W przyszłą niedzielę Brodzińska i chóry – Minęły ledwie trzy tygodnie odkąd na łamach OL zapowiedzieliśmy tegoroczną edycję Dni Sztuki, a na słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty reklamujące imprezę, a bilety na nią w większości się już rozeszły.

Na taki wokal zespół czekał od dawna – Kiedy w grudniu zeszłego roku z grupy Face of Hate odszedł jej wokalista i współzałożyciel Kuba Konefał, wydawało się, że to początek końca tego zespołu. Trwające wiele miesięcy poszukiwania nowego wokalisty zdawały się tylko potwierdzać tę tezę. Ale nic bardziej mylnego. Face of Hate ma się dobrze, szczególnie, że do zespołu dołączył pochodzący z Krosna Adrian Mięsowicz, którego wokal wyrwie pewnie z butów niejednego fana ostrego grania.

Epilog pod Tomaszowem – Po kilkunastu dniach ciężkich walk obronnych we wrześniu 1939 roku, 5. Pułk Strzelców Konnych w składzie Krakowskiej Brygady Kawalerii dotarł w lasy Roztocza. Tutaj miał zostać wykonany decydujący manewr wyjścia z niemieckiego okrążenia i przebicia się na Rawę Ruską, a następnie dalej na południe w kierunku przedmościa rumuńskiego. Zadanie miały wykonać połączone armie „Kraków“ i „Lublin“ pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora.

Dwa mecze i niestety dwie przegrane – To nie był udany tydzień dla zawodniczek DAP Girls. Dwa mecze i dwie przegrane po 3:1. Porażka z Respektem Myślenice byłaby wyższa, gdyby nie kilka świetnych interwencji Patrycji Turczyn, która zrehabilitowała się za mecz ze Starówką Nowy Sącz. Mimo jej świetnej dyspozycji nie udało się wywalczyć choćby punktu w dwóch meczach.

Wisłoka wygrywa drugi raz – IV liga

Spadek Igloopolu – V liga

Rzemieślnik mógł wygrać 7:1, ale wynik 4:1 też może cieszyć – Emocje, jakie towarzyszyły meczowi pomiędzy Orłem Przeworsk, a Rzemieślnikiem były ogromne.

Pięć trafień Partyki – Z prawdziwym pogromem musieli pogodzić się piłkarze Łęk Górnych. Stracili aż piętnaście goli.

Przyjadą pięściarze z Anglii i Ukrainy – W dniach od 3 do 4 października odbędzie się już piąta Dębicka Gala Boksu organizowana przez Uczniowski Klub Sportowy Morsy. Będą to międzynarodowe zawody  z zawodnikami z takich krajów, jak Anglia, Ukraina oraz Słowacja.