Obserwator Lokalny nr 38 (786)

Szewczyk weźmie uchodźców, jeśli dostanie pieniądze – Od decyzji biskupa przyjęcie uciekinierów z ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu uzależnia ks. Józef Dobosz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego. Wkrótce z tym problemem będą się musieli zmierzyć wszyscy włodarze gmin i parafii naszego powiatu. Poza tym:

Warzecha sprostował. Śliwa zapewnia: to nie tylko do niego – Od początku kadencji obecny poseł reprezentujący powiat dębicki nie znalazł czasu , a może chęci, aby spotkać się z władzami Dębicy. Porozmawiać o problemach i możliwości współpracy. Tak nie może być – takie zdanie znalazło się w liście wiceburmistrza Jarosawa Śliwy do mieszkańców miasta, w którym informuje o swoim starcie w wyborach do Sejmu. Na te słowa, zamieszczone na Facebook’u, błyskawicznie zareagował poseł Jan Warzecha.

Co trzeci bez pasów – Dwanaście osób –  kierowców i pasażerów samochodów z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa – to efekt ostatniej policyjnej akcji pod kryptonimem Pasy. Funkcjonariusze drogówki przestrzegają, że mniej więcej co trzeci kierujący nie przestrzega przepisu i jeździ bez zapiętych pasów. A to może mieć  o wiele poważniejsze konsekwencje niż mandat. Taka jazda to narażenie zdrowia, a nawet życia.

Starosta zatrudnia nową prawniczkę – Karolina Jasińska będzie nową pracownicą biura radców prawnych Starostwa Powiatowego. Byłą dyrektor biura poselskiego Jana Burego przyjął do pracy jego partyjny kolega Andrzej Reguła. Ale zapewnia, że żadnych nacisków ze strony prominentnego polityka nie było, a prawniczka została zatrudniona tylko na umowę zlecenie.

Radny z wyrokiem wychodzi na prostą – Wyrok nakazowy w sprawie radnego miejskiego Piotra Michonia, dotyczący wykroczenia niepłacenia przez niego podatku od towaru i usług oraz dochodowego, jest prawomocny.

Zemścił się na psie, bo zagryzł mu królika – 33-letni mieszkaniec gminy Pilzno urządził sobie z psa żywą tarczę. W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Dębicy ogłosił wobec niego wyrok.

Oni powalczą o mandaty – Znamy większość nazwisk osób, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych – 25 października – wystartują do Sejmu  lub Senatu. Na listach PiS, PO, PSL, SLD i KWW Kukiz’15 znajdziemy 15 kandydatów związanych z naszym powiatem. Czy ktoś jeszcze na nie trafi? Nie jest to wykluczone, bo komitety wyborcze mogą zgłaszać listy do wtorku 15 września. Można to sprawdzić na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Mila, biegi 7 dolin, maratony – i wszędzie dębiczanie! – Waldemar Puzio i Dionizy Szczudło jako pierwsi z dębiczan wystartowali w piątek po południu w Festiwalu Biegów w Krynicy. Łącznie na starcie kilkunastu biegów stanęło 65 mieszkańców naszego powiatu i wszyscy ukończyli je w dobrych humorach.

Na zajęcia Politechniki Dziecięcej przyjętych zostanie 200 studentów – Wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat mieszkające w powiecie mogą zapisać się na bezpłatne zajęcia Politechniki Dziecięcej, organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w sobotę w Domu Kultury Śnieżka.

Pieniądze dla Twojej Szansy z 4 tysięcy zeznań – Na konto 628 organizacji pożytku publicznego Urząd Skarbowy w Dębicy przeleje pieniądze z 1 procenta. Będzie to w sumie 1 525 720 zł. To kwota większa od tej zadeklarowanej przez rozliczających się z fiskusem przed rokiem o ponad 220 tys. zł.  Wśród lokalnych stowarzyszeń najwięcej dostanie, co już jest tradycją, Fundacja Śnieżki Twoja Szansa, a wśród ogólnopolskich Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

Do Woli Wielkiej Monis nie pojedzie – Od 1 października mieszkańcy Woli Wielkiej nie dojadą już Monisem do Dębicy, bo firma zlikwidowała linię. W tym tygodniu ma być wiadomo, czy i kto zastąpi tego przewoźnika.

Straciła dom, poszła spać z córką do ruin w Straszęcinie – Tego, co spotkało ją w życiu, nie życzy nikomu. 55-letnia Janina Młynarczykowska i jej 20-letnia córka zostały bez dachu nad głową. Dwie noce spędziły w ruinach w Straszęcinie. Chwilową przystań znalazły u mieszkanki Głowaczowej, która zaopiekowała się nimi, ale zdają sobie sprawę, że wkrótce będą musiały poszukać nowego miejsca. Są przerażone, bo zbliża się zima, a one nie mają się gdzie podziać. Liczą, że ktoś im pomoże.

Na watę, czy kiełbasę nie każdego było stać – Gdyby czteroosobowa rodzina chciała podczas Święta Pieroga w Pustkowie zjeść po kiełbasce z grilla musiałaby wydać od 40 do 48 zł. Gdyby dodatkowo dzieciom zamarzyła się wata cukrowa, rodzice za dwie porcje zapłaciliby kolejne 16 zł. Dla mieszkańców Pustkowa, którzy napisali do naszej redakcji, to stanowczo zbyt wygórowane ceny.

Proces burmistrza ruszył od nowa – Ponad 40 świadków przesłucha w listopadzie Sąd Rejonowy w Rzeszowie w sprawie byłego burmistrza Dębicy Pawła Wolickiego.

Oddajcie szacunek fundatorce kapliczki – Członkowie Koła Łowieckiego Trop wyremontowali w Głowaczowej kapliczkę, ale nie zamieścili na tablicy informacji, z czyjej inicjatywy pierwotnie ona powstała.

Boiska już w kwietniu, nowa hala za dwa lata – Mieszkańcy Głobikowej mają powody do zadowolenia. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na budowę dawno wyczekiwanej tam hali sportowej. Ma być gotowa w lipcu 2017 roku. Wcześniej, bo już w kwietniu przyszłego roku dzieci będą mogły  korzystać z boiska wielofunkcyjnego i boiska do siatkówki plażowej, na których budowę wójt Stanisław Rokosz właśnie podpisał umowę.

Spotkali się z okazji 25-lecia samorządu – Na tę szczególną sesję zaproszenie dostali wszyscy, którzy byli radnymi i wójtami od 1990 roku. Uroczystym spotkaniem uczczono 25 – lecie samorządności.

Trzy dęby do wycinki – Radni zdecydują, czy z czterech zabytkowych dębów, znajdujących się na terenie klasztoru oo. Karmelitów w Pilźnie, zniesiony zostanie status pomnika przyrody. Z prośbą o wycinkę drzew zwrócił się do Urzędy Miasta przeor Jerzy Skrzyniarz.

W gminie Jodłowa nikt jej nie dorówna – Pani Maria Król życzenia z okazji 103 rocznicy urodzin przyjmowała w łóżku. Mimo choroby, z którą zmaga się od czterech miesięcy, tryskała dobrym humorem i z przymrużeniem oka wracała do czasów, które przeżyła. Jubilatka jest obecnie najstarszą mieszkanką gminy Jodłowa.

Kapelana już mają, kaplicę poświęcą w tym tygodniu – Anna Wójcik, szefowa Towarzystwa św. Brata Alberta w Dębicy, nie kryła zadowolenia, kiedy dowiedziała się, że Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Pielęgnacyjny będzie miał kapelana. Ks. Andrzeja Wilka z radością powitali też pensjonariusze, a dowód temu, że jest on tu potrzebny, dali już pierwszego dnia.

Odszukać własną drogę – To, co tutaj dziś prezentuję, jest rysunkiem. I być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale rysunek można uprawiać środkami niekonwencjonalnymi, praktykować środkami nierysunkowymi. Przy tym ten rysunek nadal jest rysunkiem, nie podważając jego tożsamości – tłumaczyła w ostatni piątek Renata Szyszlak, która w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury otworzyła wystawę swoich prac.

Nie sprzedaje kitu, mówi jak jest – Przez lata pił i ćpał. Potrafił zostawić w nocy małego syna bez opieki, by iść po wódkę i wrócić po kilku godzinach. Nie raz otarł się o śmierć, bo zatrutemu alkoholem i narkotykami lekarze nie dawali większych szans. Ale od kilkunastu lat jest trzeźwy i przestrzega innych przed nałogami. Piotr Nagiel w czwartek 24 września o godz. 11 wystąpi w Domu Kultury Śnieżka z programem zatytułowanym Dopóki masz wybór.

Medalowe biegi, skoki i rzuty – Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy MUKLA Dębica podczas Mistrzostw Województwa Młodzików rozegranych w w Rzeszowie. Zdobyli w sumie 10 medali. A po te najcenniejsze sięgnęły biegaczki w sztafecie 4×100 m – Justyna Mitek, Kinga Bigus, Kinga Zator i Magda Słyś oraz Anna Klisiewicz w rzucie oszczepem.

Dwa maksy Furmana – Tego jeszcze w Dębickiej Lidze Darta nie było. Prowadzący w tabeli Dariusz Furman w pojedynku z Wojciechem Górką zaliczył dwa maksymalne wyniki po 180 punktów. W takiej formie tego spotkania oczywiście przegrać nie mógł.

Brzostowianka lepsza od MKS-u – Zawodników MKS-u przed wyższą porażką z Brzostowianką uchronił Dawid Ciura. Dwa razy musiał jednak sięgnąć po piłkę do siatki.

Tak strzela gole Kamil Nowak – Bohaterem Pustkowa był Kamil Nowak, który już w 1. min pokonał po raz pierwszy strzałem w krótki róg Dominika Zabawę. Później dołożył jeszcze dwie bramki. Goście kończyli mecz w dziewięciu po dwóch czerwonych kartkach, ale zdołali zdobyć gola kontaktowego.