Obserwator Lokalny nr 37 (785)

Rośnie gniew i ceny biletów – Ludzie mają dość praktyk tego przewoźnika, bo w Monisie ceny biletów rosną tak szybko, jak szybko maleje liczba kursów. Na razie problem mają mieszkańcy gminy Żyraków, właściciel firmy już zapowiada likwidację linii. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Kogo wyślemy na Wiejską? – Czy wiceburmistrz Jarosław Śliwa opuści Ratusz, okaże się po 25 października. Wiadomo już kto oprócz niego i z jakiego miejsca wystartuje do parlamentu z PO. Listy pozostałych partii będą znane w tym tygodniu. Ale już wiadomo, że szykują się niespodzianki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Elżbietę Mikę, dotychczasową kandydatkę PiS, zastąpi Ewa Kantor, była posłanka rekomendowana przez Solidarną Polskę.

Docenione za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych – Sylwia Murdza-Chrobak zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie Lady D. zorganizowanym przez posłankę Renatę Butryn. Prócz niej wśród docenionych za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych znalazły się jeszcze cztery przedstawicielki naszego powiatu.

Miał dozór policji, a dalej łamał prawo – Dozór policyjny okazał się nieskuteczny w przypadku Jarosława P., bo podejrzany o dokonanie rozboju nie stosuje się do niego. Co więcej – nadal łamie prawo. Teraz prokurator chce postawić 36-latkowi kolejne zarzuty. Problem w tym, że podejrzany zniknął.

Rokoszowi dostało się za dzieci – Radni, sołtysi i pracownicy Urzędu Gminy Dębica, w sumie blisko 40 osób, towarzyszyło wójtowi Stanisławowi Rokoszowi na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Pojechali tam by upomnieć się o strefę ekonomiczną w Zawadzie i uzdrowisko w Latoszynie. Wrócili z decyzją sejmiku o przekazaniu 100 tys. zł na budowę sali gimnastycznej w Głobikowej. Przy okazji jednak kilka gorzkich słów usłyszał sam włodarz gminy.

Drogie bilety i mało kursów. Jesienią może ich już nie być – Podwyżka cen biletów o 50% i likwidacja połowy kursów. Taka niespodzianka spotkała mieszkańców gminy Żyraków, którzy korzystają z usług firmy transportowej Monis. Skutek jest taki, że część rodziców, która posyła dzieci do szkół w Dębicy, zrezygnowała z zakupu biletów miesięcznych. Bo ich na to nie stać. Z kolei ci, którzy je nabyli, mówią, że są im nieprzydatne. Bo nie ma autobusu, którym mogliby wrócić do domu.

Doradca nowy, ale człowiek znany – Najpierw miejsce w radzie nadzorczej miejskiej spółki, teraz etat w Ratuszu. Jako doradcę burmistrz Mariusz Szewczyk właśnie zatrudnił Piotra Nosalskiego. Tego samego, który pomagał mu w kampanii wyborczej. Włodarz nie widzi w tym nic nagannego. – Kampania to już zamknięty rozdział – ucina.

Najwięcej przedstawicieli ma ulica Czwartaków – Rada Osiedlowa Kępa-Wolica to druga z wybranych w lipcu rad, której członków prezentujemy na łamach OL.

Wiata w tym roku – Pasażerowie korzystający z przystanku MKS-u przy ogródkach działkowych na ul. Rzeszowskiej o zainstalowanie wiaty przy zatoce proszą od dwóch lat. Jest szansa, że doczekają się na nią jeszcze w tym roku.

Ola już się uczy, Kamil do szkoły pójdzie za rok – Ola Jezuit właśnie poszła do pierwszej klasy jako jedna z 367 sześciolatków, które rozpoczęły naukę w dębickich podstawówkach.  Młodsi pierwszoklasiści stanowią w tym roku ponad 50 procent wszystkich dzieci zapisanych do szkoły.  Z możliwości odroczenia rozpoczęcia edukacji skorzystało 157 rodziców. W tym mama Kamila, która jest przekonana, że jej synek może jeszcze poczekać z pójściem do pierwszej klasy. A nawet powinien.

Dębica w weekend biega w Krynicy – Ponad 30 biegaczy z Dębicy wystartuje w Festiwalu Biegowym w Krynicy, który potrawa od najbliższego piątku do niedzieli. Wśród nich m.in. Anna Puzio – skarbnik miasta (10 km) oraz radny Paweł Ochab (maraton).

Cennika nie dostała, bo konkurencja nie śpi – Od przełomu lipca i sierpnia, kiedy Jadwiga Grych pochowała męża Ryszarda i jego rodziców, minął ponad miesiąc. A ona nadal nie może się otrząsnąć po tragicznych wydarzeniach tamtych dni. Jej mąż 27 lipca zginął w wypadku samochodowym w Kołaczycach. Tego samego dnia w szpitalu w Dębicy zmarła jego chora matka, a następnego w domu ojciec.

Dobry kierowca musi sobie tu poradzić – Kierowcy skarżą się, że ten wyjazd jest za wąski, nie mają szans minąć się na nim dwie ciężarówki. Policja uspokaja, że szersza droga w tym miejscu nie jest potrzebna, a kierujący dużymi samochodami doskonale sobie tutaj radzą.

Rowerem pokonali 1600 km – Najmniej 140, a najwięcej 230 kilometrów. Tyle każdego dnia pokonywali rowerzyści biorący udział w pielgrzymce do Wilna. W ponad pięćdziesięcioosobowej grupie znaleźli się także dębiczanie. Łącznie uczestnicy przejechali blisko 1600 kilometrów, trasą biegnącą z Polski przez Białoruś, Rosję na Litwę. Zajęło im to dziewięć dni. Czasem jechali szesnaście godzin. Nie obyło się również bez problemów z milicją na Białorusi i w Rosji.

Przynoszą miastu wstyd i nikt się do nich nie przyznaje – Andrzej Wojtunik, mieszkaniec Osiedla Centrum w Dębicy mówi, że wiaty autobusowe przy ulicy Nosala są brudne, zaśmiecone i zdewastowane. Nie wiadomo, kto ma zrobić z nimi porządek, bo nikt się do nich nie przyznaje.

Delegacje wieńcowe zjechały z całego powiatu dębickiego – Na stadionie w Paszczynie odbyły się tegoroczne dożynki powiatowe. Rolnicy z całego powiatu dziękowali za plony, a przy okazji tego wydarzenia zorganizowano wspólną zabawę. Na wieczorny koncert gwiazdy, którą był zespół Enej ściągnęły tłumy. Drogą na Mielec, od strony Dębicy w kierunku Brzeźnicy, a później Paszczyny, ciągnęła kolumna samochodów. Mieszkańców powiatu nie wystraszyła nawet wietrzna pogoda.

Mówią, że to klęska – Minął termin przyjmowania wniosków dotyczących szacowania strat spowodowanych suszą. Złożyło je 130 właścicieli gospodarstw.  Rozmiar zniszczeń jest potężny.

Gotowali pamułę i pacafoły – Kiedy pytam Sylwię Korycką-Żymułę, skąd pomysł na projekt kulinarny pod hasłem Z babcinego przepiśnika – zdrowa tradycja łączy pokolenia, ta najpierw twierdzi, że chodzi o integrację młodszych i starszych mieszkańców gminy. Po chwili dodaje jednak, że nie tylko. – Bo my po prostu lubimy gotować – zdradza ze śmiechem pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Biegnij i pomagaj – Krosno, Tarnów, Czchów czy Nowy Żmigród, a także wiele miejscowości z powiatu dębickiego i samej gminy Pilzno, będzie miało swoich reprezentantów podczas pierwszego Urodzinowego Biegu Miasta. W trakcie imprezy wszyscy będą mogli pomóc młodemu mieszkańcowi Pilzna.

Ich zupa jest doprawiona dobrym humorem i sercem – Co można zrobić ze 100 kilogramów ziemniaków, 100 kurzych udek, 40 barszczyków i 6 liter śmietany, wiedzieć powinien każdy, kto w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej do Częstochowy zmierza w grupie nr 12 (św. Michał). Zupa ugotowana według tej receptury czeka na pątników z dekanatów Dębica-Zachód i Pilzno co roku w Proszowicach.

Na odpoczynek czekali tydzień – Armia „Kraków“ dowodzona przez generała Antoniego Szyllinga była największym związkiem taktycznym Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku. W jej skład wchodziła m.in. Krakowska Brygada Kawalerii z dębickim 5. Pułkiem Strzelców Konnych.

Tam was porwą do tańca – W poprzednim numerze OL przedstawiliśmy ofertę kulturalno–edukacyjną przygotowaną przez Miejski Ośrodek Kultury. Jednak wybór zajęć organizowanych w Dębicy jest dużo większy. Nabór ogłosiło właśnie większość szkół i instytucji prowadzących podobną działalność. Wśród nich m.in.: Szkoła Tańca i Ruchu Soul Dance, oraz Klub Tańca Towarzyskiego Złota Para.

Tak dzieci widzą internet – Nadia Lorek, Oliwia Drożdż, Eryk Przetacznik i Zuzanna Kubik zostali zwycięzcami konkursu plastycznego Namaluj Internet zorganizowanego przez firmę MT-Net. Każde z dzieci w nagrodę otrzymało plecak i piórnik wraz z wyposażeniem.

Beniaminek zremisował, ale wciąż prowadzi – Ekipa z Góry Motycznej na boisku w Głowaczowej wystąpiła w odróżnieniu do spotkania z Kamieniarzem w pełnym 11-osobowym składzie, ale nie uchroniło jej to od kolejnej porażki. Jeszcze boleśniej o wyższości rywala przekonali się piłkarze Paszczyniaka, którzy w Podgrodziu przegrali pięcioma bramkami. Aż osiem goli zobaczyli kibice w Zasowie, ale usatysfakcjonowani być nie mogli, bo ich pupile tylko zremisowali ze Stasiówką.

Rywala wyliczyli do sześciu – W drużynie Chemika wreszcie wszystko zaczęło funkcjonować tak, jak powinno. Gospodarze nawet przez chwilę nie pozwolili drużynie z Ostrowa pomarzyć o lepszym wyniku. Od początku nacierali na bramkę Grzesiaka, a jako pierwszy pokonał go Dawid Proczek po wrzutce Adama Żarnowskiego. Zdecydowanego faworyta miało też spotkanie Igloopol – Ostrovia, a gospodarze bardzo dobrze poradzili sobie z tą rolą.

Polskie morze im nie straszne, przez fale dotarli do podium – Wyśmienicie spisali się w BCT Gdynia Maraton reprezentujący Bobry pływacy Paula Sroczyńska i Maciej Bochnowski. Formą błysnęła także wychowanka tego klubu Monika Czerniak.