Obserwator Lokalny nr 36 (784)

Szefowej groził i chciał pieniędzy – Kiedy współwłaścicielka firmy z Dębicy zaczęła dostawać sms-y z pogróżkami, nie domyślała się, że ich autorem jest jeden z jej pracowników. 32-latek przyznał się do winy i do tego, że przestępstwa dopuścił się na złość koledze.Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Na Facebooku rządzi Warzecha, gonią go Wójcik i Wodziński – Tomasz Wodziński krytykuje PiS, Daniel Wójcik domaga się pomocy dla rolników, a Jan Warzecha prezentuje fotkę z lamą. Choć kampania wyborcza dopiero raczkuje, to na facebookowych profilach kandydatów widać już pewne poruszenie.

Skopał psa, bo ten na niego zaszczekał – Skatował psa, teraz chce poddać się karze. 30-latek z Dębicy za to, co zrobił, jest gotów na odsiadkę. – Taki postawiłem warunek: kara bezwzględnego pozbawienia wolności – mówi Krzysztof Sebastianka, zastępca prokuratora rejonowego w Dębicy.

Dyrektorka MOSiR z nowymi pomysłami – Marta Pawełko-Tokarz wygrała konkurs na dyrektora Miejskiego Ośrodka sportu i Rekreacji.  Jeszcze dobrze nie rozsiadła się na dyrektorskim fotelu, a już słychać, że konkurs był ustawiony, a jej wybór to decyzja polityczna. – Nie będę się do tego odnosić. Mam zadanie do wykonania – komentuje nowa dyrektor.

Zapłacą więcej o 66% – O tyle wzrosły ceny za bilety miesięczne na niektórych liniach w gminie Żyraków. – Czy nasze władze interesują się tym, co robi prywatny przewoźnik? – pyta mieszkanka Woli Wielkiej.

Trzej policjanci kontra klient i ekspedientka – Sąd Rejonowy w Dębicy skazał 32-latka za to, że przeklinał w sklepie. On sam twierdzi, że to nieprawda. Tak zeznała również ekspedientka. Innego zdania jest były zastępca komendanta powiatowego policji w Dębicy i dwaj funkcjonariusze policji.

W Straszęcinie dali Czadu! Na Offspring 15 tys. pod sceną – 29 wykonawców, prawie 40 godzin muzyki, dwie sceny i 20 tysięcy gości pod nimi – to najkrótsze podsumowanie trzeciej edycji Czad Festiwalu w Straszęcinie. Było głośno, profesjonalnie i bezpiecznie, choć to na ochronę najczęściej narzekali uczestnicy.

Uczcili ich na Kałużówce w 71. rocznicę akcji Burza – Osiem medali za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i z okazji 25-lecia istnienia tej organizacji wręczono podczas uroczystości na Kałużówce.

Salę otworzą 18 września – Kiedy Stanisław Świerk, dyrektor Szkoły Muzycznej w Dębicy zapowiadał budowę nowej sali koncertowej, odgrażał się również, że gdy ta powstanie to on odejdzie na emeryturę. Sala już gotowa, ale dyrektor wcale odchodzić nie zamierza. Żartuje nawet, że nie po to przez ostatnie lata ją budował, aby teraz nie móc z niej korzystać. – A to piękna sala. Myślę, że jak na Dębicę to lepszej nam nie potrzeba – przekonuje Stanisław Świerk.

Onkologia coraz bliżej. Najpierw utworzą poradnię – Być może jeszcze w tym roku w Dębicy otwarta zostanie Poradnia Onkologiczna. Najpóźniej stanie się to z początkiem następnego roku. Dzięki temu na opiekę będą mogli liczyć zarówno pacjenci z podejrzeniem nowotworu, jak i zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Poradnia ma być zalążkiem do utworzenia Oddziału Chemioterapii Dziennej. Zarządcy szpitala chcą, aby ten zaczął działać już w przyszłym roku.

Będzie więcej remiz z systemem selektywnego wywoływania – Mieszkaniec Lipin, który był świadkiem pożaru ścierniska, dziwi się, że na miejsce zdarzenia przyjechały jednostki z Pilzna, Dębicy i Czarnej, a zabrakło miejscowych druhów. Strażaków w obronę bierze jednak komendant Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy Wojciech Buszek. Wyjaśnia, że w Lipinach nie działa system selektywnego wywołania, a strażacy nie zostali powiadomieni o konieczności wyjazdu do akcji.

Pierwsze dni wojny – A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy.  Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Wysiłek całego narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa. Ten komunikat specjalny prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, wygłoszony na antenie Polskiego Radia 1 września 1939 roku, obwieścił Polakom informację o agresji Niemiec na Polskę.

Po latach przyjechał z Izraela, by szukać śladów ojca – Jeszcze kilka lat temu w ogóle nie miał zamiaru przyjeżdżać do Polski. Był to dla niego ciemny punkt na mapie. Chaim Alon w końcu się przełamał. Postanowił zobaczyć miasto, w którym przed II wojną światową mieszkał jego ojciec i w którym zginęło pięcioro jego bliskich. Wizyta w Dębicy była dla niego dużym przeżyciem.

Mapa potrzeb trafi do burmistrza – Choć w Szkole Podstawowej nr 12 na pierwszym posiedzeniu zebrali się członkowie Rady Osiedlowej Kępa-Wolica, to sprawy, o których była mowa, dotyczyły całego miasta. Być może dlatego, że z zaproszenia przewodniczącego Waleriana Mikruta skorzystali burmistrz Mariusz Szewczyk i jego zastępca Jarosław Śliwa.

Artystyczne porywy Maryli Kusek – Warto mieć swoje pasje, bo wtedy człowiek czuje się szczęśliwy – powiedziała Maryla Kusek podczas wernisażu wystawy w Bibliotece Publicznej w Czarnej. Gości przyszło tak wielu, że ledwo się pomieścili.

Chcą, by remiza żyła, a dzieci się nie nudziły – Pierwszy dzwonek, który zabrzmiał 1 września dla dzieci i młodzieży z Nagawczyny nie oznaczał wyłącznie rozpoczęcia roku szkolnego. Dla nich był to również sygnał, że właśnie rusza nabór na bezpłatne zajęcia organizowane przez stowarzyszenie Razem dla Nagawczyny, podczas których m.in. będą mogły rozwijać swoje umiejętności: plastyczne, muzyczne i sportowe.

Tajemniczy sponsor i chodnik już jest – Niemal do ostatniego dnia wakacji trwał remont w szkole w Straszęcinie. Jest nowa łazienka na parterze, odnowione zostały chodniki wokół budynku. Tak dużo udało się zrobić dzięki finansowemu wsparciu sponsora. Dyrektor Alicja Błońska mówi, że ma wielkie szczęście, bo na hojność darczyńców zawsze może liczyć.

Zenon Kukla odnowił, ojciec jubilat pobłogosławił – Świętujący złoty jubileusz kapłaństwa o. Rajmund Czesław Leszko pobłogosławił odnowiony fresk na balkonie klasztoru OO. Karmelitów w Lipinach przedstawiający historyczny widok tej miejscowości. Nowego blasku nabrał dzięki pracy Zenona Kukli.

Takie wyróżnienie może być dla nich powodem do dumy – Jakub Wadas lubi pomagać ludziom, dlatego w przyszłości zamierza studiować biotechnologię. Chciałby zajmować się wytwarzaniem szczepionek, które pomogłyby w przezwyciężeniu nieuleczalnych dziś chorób. Dlatego też wybrał klasę biologiczno-chemiczną w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy. A o tym, że dobrze mu w niej idzie świadczy przyznana przez burmistrza Brzostku nagroda za wyniki w nauce.

S. Weronika i s. Dorota złożyły śluby wieczyste – Najpierw w zgromadzeniu Sióstr Służebniczek doszło do obłóczyn. Dwie postulantki zostały przyjęte do nowicjatu. Tydzień później trzy nowicjuszki złożyły pierwszą profesję zakonną, a następnego dnia ich dwie starsze siostry – śluby wieczyste. Sierpień dla Domu Generalnego w Dębicy był jak zawsze bardzo gorący, nie tylko ze względu na panujące na zewnątrz upały.

W tym roku w MOK-u – Do Domu Kultury Mors wracają zajęcia plastyczne, a w Domu Kultury Kosmos działać będzie Kawiarnia Artystyczna Zespołu Ludowego Morsy. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił właśnie ofertę edukacyjno-artystyczną na rok szkolny 2015/2016.

Będzie opera i portugalskie fado – Pojawienie się Brodzińskiej na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków – pisze Bogusław Kaczyński, najsłynniejszy polski miłośnik opery i operetki. Dębiczanie będą mieli okazję przekonać się o tym już w październiku, ponieważ sopranistka Grażyna Brodzińska będzie gwiazdą tegorocznej edycji Dni Sztuki, organizowanych przez Agencję Artystyczną Aplauz.

Przesądziła pierwsza połowa spotkania – Derbowym meczem z Paszczyniakiem zainaugurował rozgrywki Chemik. Piłkarze gospodarzy pewnie pokonali rywali strzelając im sześć bramek i nie tracąc przy tym żadnej. Pozostałe drużyny z powiatu przegrały swoje spotkania.

Strzelali, ale Lis był nie do pokonania – Czterech sytuacji sam na sam nie wykorzystujemy, a oni jedna kontra i strzelają. W drugiej połowie to samo, my prowadzimy grę, a Wiewiórka wyprowadza kontry i dokłada kolejne dwie bramki – mówi prezes Bodzosa Waldemar Miazga. Potwierdza, że napastnikom gospodarzy za ten mecz należy się dwója. A prezes Wiewiórki Andrzej Kaczor dodaje, że to także zasługa dobrze dysponowanego bramkarza Sebastiana Lisa.

Justyna Woźny trafiła za trzy – Podopieczne Macieja Cabaja nie zraziły się porażką w pierwszym spotkaniu nowego sezonu ze Spartą Daleszyce. Do drugiego pojedynku, w którym ich przeciwniczkami były dziewczyny z Tarnovii, podeszły jeszcze bardziej zmobilizowane i wygrały 2:1.