Obserwator Lokalny nr 35 (783)

Zwycięska batalia Izabeli Włodek – Nie wykończyli jej przepisami i wygrała – Gdyby się poddała, nie miałaby ani pracy, ani firmy, ani statusu bezrobotnej. Ale walczyła z Powiatowym Urzędem Pracy i dopięła swego, choć dopiero po interwencji ministerstwa. Pytanie, ile osób w takiej sytuacji macha ręką i nie podejmuje walki? Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Wszyscy obiecują, a rolnicy i tak handlują na poboczu drogi – Spotkanie w sprawie stworzenia powiatowego targowiska starosta Andrzej Reguła zapowiadał jeszcze w lipcu. Miało się odbyć w połowie sierpnia, ale nic z tego nie wyszło. I choć włodarz deklaruje, że jest już po wstępnych rozmowach z szefami gmin, to na konwent wójtów i burmistrzów trzeba czekać do połowy września. Tymczasem rolnicy powoli przestają wierzyć w zapewnienia samorządowców i w to, że ich los w ogóle kogoś obchodzi.

Oszuści nie odpuszczają, po wnuczku teraz córka –  Kobieta, która zadzwoniła do mieszkanki Dębicy płakała i wyglądała na przerażoną. Przekonywała, że miała wypadek i szybko potrzebuje pieniędzy. Oraz, że jest jej córką. Sęk w tym, że pani Halina nie ma córki. Policja jest przekonana, że to kolejna modyfikacja metody na wnuczka.

Kobiety coraz częściej decydują się na składanie zeznań w sądzie – To tylko jedna z siedmiu spraw o znęcanie, jakie w ostatnich dwóch tygodniach rozpatrzył Sąd Rejonowy w Dębicy. Ta jest wyjątkowa.

Dom opieki medycznej w szpitalu dla seniorów – Powiat chce utworzyć dzienny dom opieki medycznej dla osób powyżej 65. roku życia. W przyszłym tygodniu złoży wniosek, by móc załapać się do programu i skorzystać z dofinansowania.

Życzenie strażniczki? By ludzie bardziej szanowali mundur – Małgorzata Wilczyńska o pracy w służbach mundurowych marzyła od zawsze. Więc gdy tylko dowiedziała się, że w gminie Dębica prowadzony jest nabór do Straży Gminnej, postanowiła wziąć udział w konkursie. Wygrała go i dziś jest już pełnoprawną strażniczką. 29 sierpnia po raz pierwszy ze swoimi kolegami z miasta i gminy Dębica świętować będzie obchodzony w całej Polsce Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego.

Brzostek nadal pierwszy – W ubiegłym roku wydatki na administrację w Brzostku wzrosły o ponad 15 zł w przeliczeniu na osobę. Ale kwota 198,6 zł jest nadal najmniejszą w grupie samorządów miejsko-wiejskich z liczbą mieszkańców 10-15 tysięcy. Uwagę zwraca awans Żyrakowa –  z miejsca 29. w 2011 roku gmina przesunęła się w swojej kategorii na 5. Jako jedyna w naszym powiecie wydała w 2014 r. mniej pieniędzy na funkcjonowanie urzędu.

Spraw pilnych nie brakuje. Starania już rozpoczęli – Ul. Mościckiego od lat prosi się o remont, podobnie zresztą jak bloki należące do Administracji Domów Mieszkalnych. Na ul. Świętosława brakuje chodnika, a tam, gdzie jest, to się zapada. Przejazd przez tory wymaga slalomowych zdolności. To jedne z najważniejszych spraw, o których załatwienie zabiegać będzie Rada Osiedlowa Świętosława.

Kierowcom wreszcie pomoże lustro – W tym tygodniu przy skrzyżowaniu ul. Macha z drogą powiatową i gminną w Stasiówce zamontowane zostanie lustro. Ma ono pomóc w bezpiecznym przejeździe kierowcom, jadącym gminną trasą od strony Stobiernej.

Z parkomatów brał dla siebie – Nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych mogą sięgnąć starty spowodowane działalnością pracownika dębickiego magistratu. Do zadań mężczyzny należało opróżnianie parkomatów z gotówki i wpłacanie pieniędzy do banku. Okazało się, że nie wszystkie trafiały na konto Ratusza.

Policyjne tygrysy – maszyny dla prawdziwych pasjonatów – Mali chłopcy patrzą na nich z podziwem, bo prawie każdy marzy o takiej pracy w przyszłości. Ubrani w skórzane kombinezony, na ciężkich motocyklach wzbudzają nie tylko pozytywne uczucia – na pewno nie lubią ich łamiący przepisy kierowcy. Bo z tym patrolem nie mają szans na ucieczkę.  Jednak nie wszyscy wiedzą, że taka służba to zajęcie trudne i niebezpieczne. Trzeba prawdziwej pasji, by dawało radość i satysfakcję.

Dla zwierząt zawsze mają czas – W czasie, gdy wielu ich rówieśników spędza dzień przed komputerem, oni mają inne zajęcie. Nie ma znaczenia, czy to wakacje, czy sobota, czy wolna od wszystkich zajęć niedziela – wolontariusze z Młodzieżowego Koła Przyjaciół Zwierząt „Psi Azylek u Jakuba”, wolą przyjechać do bezdomnych czworonogów.  Kąpią je, zabierają na spacery, sprzątają boksy i zgodnie zapewniają, że bez tej pomocy nie wyobrażają sobie życia.

Nie ma gdzie uciec, gdy jadą samochody – Zebrali ponad dwieście podpisów i domagają się budowy chodnika. Bo droga w Golemkach jest wąska i niebezpieczna. Co rusz dochodzi do kolizji. Mieszkańcy z niepokojem patrzą, kiedy wydarzy się jakaś tragedia.

Na pierogi chętnych nie brakowało – Nie udało się jurorom wybrać najlepszej potrawy podczas czwartej edycji Święta Pieroga w Pustkowie. Dlatego Koła Gospodyń Wiejskich z Zawady, Stobiernej, Pustkowa, Brzeźnicy, Stasiówki, Podgrodzia i Nagawczyny zgarnęły równorzędne nagrody. Ale impreza była na bardzo udana, jak zapewniają jej uczestnicy. Szczególnie, że pierogi przygotowane przez gospodynie oraz firmę Mateo, degustować można było za darmo.

Trzy wieńce pojadą do powiatu – Wieńce ze Straszęcina, Mokrego i Woli Żyrakowskiej będą reprezentować gminę podczas dożynek powiatowych. Zostały wyróżnione w konkursie towarzyszącym dożynkom gminnym, których gospodarzem był Żyraków.

To było święto całej gminy – Po raz pierwszy gminne dożynki zostały połączone z festiwalem pierogów.  Gospodarzem imprezy był Zwiernik i wypadł w tej roli bez zarzutu, w czym zasługa sołtysa i radnego Marcina Potempy, ale też druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, pań z Koła Gospodyń Wiejskich i wszystkich wolontariuszy, którzy zaangażowali się w organizację imprezy. Także Czesława Zyznara, solisty z tej wsi, który bawił publiczność przebojami polskich scen.

Na patrolu w Bábolnej – Węgierska miejscowość Bábolna słynie z tego, że na przełomie XVIII i XIX wieku funkcjonowała w niej stadnina koni przeznaczonych dla austriackiej kawalerii, zwłaszcza dla huzarów. Nieprzypadkowo więc to tam odbywają się Międzynarodowe Zawody Kawaleryjskie, które w tym roku zostały zdominowane przez polską ekipę, w skład której wchodzili dwaj przedstawiciele Podkarpackiego Towarzystwa Konnego w Brzostku.

Szlakiem papieskim szły, by odnaleźć swą drogę życia – Do Ciężkowic na wakacyjny wypoczynek połączony z rekolekcjami Siostry Służebniczki Dębickie zabrały 67 dziewcząt z Dębicy i okolic. Hasłem przewodnim, które im przyświecało, były słowa zaDEKALOGuj się, wywodzące się z Papieskiego Dekalogu Młodych. Życie, naukę i twórczość Jana Pawła II poznawały na wiele sposobów.

Anioły wyszły z ukrycia – Kiedy w czerwcu na naszych łamach Paulina Książek opowiadała o swojej poezji, twierdziła, że jej debiutancki tomik powinien ukazać się jeszcze w tym roku. Ale minęło niewiele ponad dwa miesiące, a ona już trzyma go w rękach. Zbiór zatytułowany Anioły gdzieś pochowane, wydała krakowska Miniatura.

Będzie czad! I to przez cztery dni – Cztery dni, dwie sceny i dwadzieścia dziewięć zespołów – tak w skrócie wyglądać będzie tegoroczna, trzecia już edycja Czad Festiwalu organizowanego w Straszęcinie przez Agencję Artystyczną Arena. Impreza rozpocznie się w czwartek 27 sierpnia i potrwa do niedzieli. Otworzy ją Adam Ostrowski, czyli O.S.T.R., raper uznawany za jednego z najlepszych freestylerów w Polsce, a zakończy formacja Organek, grająca vintage rock. Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie amerykańska grupa The Offspring, którą usłyszeć będzie można w niedzielę.

Tym razem Dąb trafił na Bobry – Trener Dębu Żdżary Eugeniusz Wantuch spodziewał się, że w rundzie jesiennej jego podopieczni będą zbierać baty. W drużynie ma bowiem młodych chłopców w wieku 16-18 lat, a starsi bardziej doświadczeni, nie grali przez trzy lata. Inny klub, który wrócił do rozgrywek po krótkim z nimi rozbracie, czyli Dragon Korzeniów, zdobył natomiast czwarty punkt remisując w drugiej kolejce z Brzeźnicą.

Kaskada była do pokonania – Piłkarze Chemika stworzyli sobie wiele okazji, by spotkanie z Kaskadą wygrać. Do bramki rywali nie potrafili jednak skierować piłki ani Kucharski, ani Dragan, ani Żarnowski. Później było jeszcze gorzej, bo sędzia wyrzucił z boiska dwóch graczy ekipy z Pustkowa Osiedla. Skończyło się na podziale punktów. O pełną pulę postarały się za to dwie inne nasze drużyny Igloopol i Brzostowianka. Przegrały Czarnovia i Monis.