Obserwator Lokalny nr 34 (782)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dla rolników to klęska – Upały mają jeszcze wrócić. A już narobiły szkód, nie tylko w rolnictwie. Na szczęście coraz lepiej potrafimy sobie z nimi radzić – do szpitala nawet w największy skwar nie trafił nikt z udarem. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Kobiety też chcą do Sejmu – Trzy mieszkanki powiatu chcą startować do parlamentu, ale jeszcze nie wiadomo, z jakiego miejsca na liście. Wszyscy kandydaci będą to wiedzieć z początkiem września.

Koordynator lekiem dla spółek? – Nie wiadomo jeszcze, czy w mieście zostanie powołany koordynator spółek miejskich. Burmistrz Mariusz Szewczyk musi zapoznać się dokładnie z dokumentacją. Czym miałby się zająć? Mimo spotkania z włodarzem, prezesi spółek nie do końca wiedzą.

Kontrolują, żeby piesi byli bezpieczni – Bezpieczny pieszy – pod tą nazwą policjanci z Dębicy prowadzą działania, nakierowane na niechronionych użytkowników drogi.  Karani są kierowcy zagrażający pieszym, ale i sami piesi, którzy często swoim zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo siebie i zmotoryzowanych.

Pogoda dała się we znaki nie tylko mieszkańcom, firmom też – Blisko czterdziestostopniowe upały negatywnie odbiły się na działalności firm w powiecie dębickim. Te największe – jedne na krócej inne na dłużej – musiały ograniczyć produkcję, a także zmienić organizację pracy. Zmiany można było odczuć również w dwóch galeriach w Dębicy. Było w nich goręcej niż zwykle, a także ciemniej. Nie wiadomo ile jeszcze potrwa taka sytuacja. Wiadomo natomiast, że synoptycy zapowiadają zmianę pogody.

Szewczyk zaprzecza, a Leski nie – Nie ma żadnego ultimatum postawionego przez Prawo i Sprawiedliwość – zapewnia burmistrz Mariusz Szewczyk. Zaprzecza też, że członkowie PiS próbowali skłonić go, by odwołał ze stanowiska swojego zastępcę Jarosława Śliwę i obsadzenie na nim kandydata wskazanego przez partię. Nie do końca potwierdza to Stanisław Leski, szef miejskich struktur PiS.

Izabela Podhalańska kapitanem – Izabela Podhalańska, weteran Armii Krajowej, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5 PSK w Dębicy, została awansowana na stopień kapitana. Uroczystość wręczenia aktu nominacji, z okazji Święta Wojska Polskiego, zorganizował wojskowy komendant uzupełnień w Mielcu, płk Mirosław Ciesielski.

Znieczulenie nie dla każdej rodzącej – Od 1 lipca NFZ płaci więcej za znieczulenie porodu naturalnego, ale Bogusław Gawlik, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Powiatowym w Dębicy uczula, że nie wszystkie kobiety mogą z tej możliwości korzystać.

Ufff, jak gorąco! W lasach susza, w kranach woda jeszcze jest – Takich upałów dawno u nas nie było, słupek rtęci na termometrach sięgał 40 stopni w cieniu. W rzekach i stawach ubyło wody, ale mieszkańcy powiatu nie musieli zmagać się z jej brakiem w kranach. Podobnie jak w innych regionach kraju i u nas wprowadzono szczególne zasady wstępu do lasu, gdzie zaprószenie ognia może doprowadzić do tragedii.

PDM miał pozwolenie na zrywanie asfaltu nocą – Mirosław Bachara zdążył już zasnąć, kiedy zerwał się nagle z łóżka z przeświadczeniem, że wali się jakaś ściana budynku, w którym mieszka. Kiedy nieco doszedł do siebie, zdał sobie sprawę, że hałas dochodzi zza okna wychodzącego na ul. Targową. Po chwili mógł uspokoić dzieci, które też się obudziły, że nic im nie grozi, a powodem zamieszania są robotnicy, którzy po godz. 22:30 rozpoczęli zrywanie asfaltu z jezdni.

Do Kosmosu wjadą windą – Dom Kultury Kosmos będzie miał windę dla niepełnosprawnych. W tym tygodniu ma zostać rozstrzygnięty przetarg na jej wykonanie, ogłoszony przez samorząd Dębicy.

Rolnicy liczą straty, jakie spowodowała susza – Ponad 40 gospodarzy z gmin Czarna i Żyraków zgłosiło straty w uprawach spowodowane suszą. Największe dotyczą zbóż, ziemniaków, buraków i kukurydzy. Sięgają nawet 50 procent. Właściciele gospodarstw mają szanse na otrzymanie rekompensat, choć to wcale nie jest takie pewne. Z niepokojem patrzą na prognozy pogody, bo jeśli upały nie odpuszczą, rozmiar zniszczeń może być jeszcze większy.

Miska z wodą ratuje  ptakom życie – Trwające upały mogą być zabójcze także dla ptaków. Wie o tym Eugeniusz Jakubek, prezes zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Dębicy, który regularnie je poi.

Zadyma o niewierną, mąż miał maczetę – Zazdrość o kobietę była powodem awantury, do której doszło na ulicy Robotniczej w Dębicy. W ruch poszła maczeta. Efekt to dwie osoby poszkodowane, dwie z zarzutami i policyjnym dozorem.

Radny dyrektor zarabia 775 złotych? – Z oświadczenia Pawła Ochaba, zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego wynika, że radny, zatrudniony na stanowisku dyrektorskim, zarobił w ub. roku 9 310 zł, co miesięcznie daje 775 zł. Czytelnik, który zwrócił na to uwagę twierdzi, że to nie jest możliwe. Innego zdania jest sam zainteresowany i zapewnia, że wszystko jest tak, jak ma być.

Woda z boiska na podwórko – Na boisku przy ul. Macha dzieci i młodzież z os. Gawrzyłowa mogą już grać w piłkę. Robią to, choć zdaniem mieszkającej tuż obok Joanny Paczochy, władze miasta nadal nie uregulowały spraw związanych z jego odwodnieniem. Kobieta obawia się, że po każdej ulewie, zarówno ona, jak i jej sąsiedzi będą zalewani wodami opadowymi. A przecież nie to jej było obiecywane, kiedy kupowała od miasta działkę pod budowę.

Chleb im smakuje, skarżą się na dym – Choć mieszkańcy bloku nr 12 przy ul. Strumskiego kupują chleb pieczony w piekarni należącej do Spółdzielni Społem, jej sąsiedztwo uznają za uciążliwe. Przeszkadza im dym z komina i sadza, niszcząca elewację bloku, a także odgłosy produkcji, wydobywające się przez otwarte okna.

Teraz do działania zachęcali młodzież –  Plac zabaw przy szkole jest jak nowy. To dzięki akcji pod hasłem Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany, której kolejna odsłona odbyła się w Brzeźnicy.

Rada chce trzeciego progu na Piłsudskiego – Remontu doczekają się najgorsze odcinki ulic Kolejowej i Głowackiego. W planach są również Piłsudskiego, Szkolna, Słoneczna i Fabryczna. W sierpniu rozpoczęły się też prace na Cmentarnej.

Siostry na wino koncesji nie dostały – Nie udało się właścicielkom Gospody u Sióstr uzyskać koncesji na sprzedaż alkoholu w ich lokalu. I to pomimo tego, że wydłużyły drogę dojścia od kościoła św. Jadwigi do ponad 120 metrów.

Zaczną od dzieci. Pomogą też innym – W Grabinach powstało Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Społecznych i Ekonomicznych Nowa Perspektywa. Jego członkowie chcą działać nie tylko na rzecz swojej gminy.

Wieniec znów wykonała szefowa – Aby podziękować rolnikom za ich pracę, zgodnie z wieloletnią tradycją, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nagawczynie zorganizowały 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wiejskie uroczystości dożynkowe.

Na Andrzeja Leję głos oddało 91 mieszkańców – Andrzej Leja został nowym radnym Rady Gminy Żyraków. Zagłosowało na niego 91 mieszkańców Korzeniowa. Takie poparcie to podwójny sukces zważywszy, że w tej miejscowości na stałe mieszka dopiero od 4 lat.

10 tysięcy pierogów rozdadzą za tydzień –  Ledwo zakończyły się msze dożynkowe w Łękach Dolnych i Strzegocicach zaczął padać deszcz. To jednak nie przeszkodziło w świętowaniu i dziękowaniu za tegoroczne plony.

Za plony dziękowali w dwóch sanktuariach – W sobotę mieszkańcy gminy Jodłowa udali się z pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Przeczyckiej, gdzie uczestniczyli w sumie odpustowej celebrowanej przez biskupa Andrzeja Jeża. W niedzielę na rozpoczęcie dożynek gminnych za plony dziękowali w Sanktuarium Dzieciątka Jezus.

W drogę do Częstochowy wyruszyło 7 tysięcy ludzi – Choć z Tarnowa jako pierwsza w trasę do Częstochowy wyruszyła grupa 1, nie ona będzie na czele w czasie wejścia na Jasną Górę. Zaszczytu tego dostąpi w tym roku grupa 12 (św. Michał), w której idą pielgrzymi z dekanatów Dębica-Zachód i Pilzno, a jej przewodnikiem jest ks. Zygmunt Ogórek z parafii w Czarnej.

Śpiewali, pletli wianki i cieszyli się zabawą – Deszcz nie przeszkodził uczestnikom spotkania w Straszęcinie. Na wspólne śpiewanie przenieśli się pod dach dworku i bawili się równie dobrze, jak podczas ostatnich imprez zorganizowanych w plenerze.

Złota Tarka 2015 dla trębacza Dominika Mietły i RB Dixie Five – Dominik Mietła, absolwent, a obecnie nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy, wraz z zespołem RB Dixie Five, zdobył Złotą Tarkę 2015 podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting w Iławie. Jury przedstawioną przez tę grupę propozycję wybrało jako najlepszą spośród dwunastu dopuszczonych do rywalizacji finałowej. Wszystkich zgłoszeń było 38.

Nalepka trafił raz – Beniaminek II ligi juniorów starszych Rzemieślnik Pilzno rozpoczął sezon od zwycięstwa. Przed meczem jego piłkarze odebrali puchar za awans. Jeszcze lepiej zaprezentowali się w II-ligowym debiucie juniorzy młodsi DAP-u. Druga z drużyn, która w czerwcu wspięła się na wyższy poziom rozgrywkowy, rozgromiła na wyjeździe Stal Gorzyce aż 13:0. Na pochwały zasługują też juniorzy starsi Igloopolu.

AMO – mercedes nie dla Dębicy? – Protesty środowiska piłkarskiego wobec zamiaru utworzenia w Dębicy Akademii Młodych Orłów sprawiły, że burmistrz Mariusz Szewczyk zorganizował spotkanie z przedstawicielami klubów. Zaprosił na nie także koordynatorów z Rzeszowa Henryka Rożka i Marcina Włodarskiego oraz Waldemara Piątka, o którym mówi się, że to samo stanowisko ma prawie pewne u nas. Nie wydaje się, by ich argumenty przekonały protestujących.

Hokejowe wyniki na początek – W pojedynku dwóch spadkowiczów z klasy A lepsza była Brzeźnica. Choć Borkovia dwukrotnie obejmowała prowadzenie, to gospodarze za każdym razem doprowadzali szybko do wyrównania. Kropkę nad i pięć minut przed końcem spotkania postawił Wicek, którego gol dał brzeźniczanom trzy punkty. Powrót do klasy B dobrze wspominać będą natomiast piłkarze Dragona Korzeniów, którzy rozbili Małą 6:2.

W kadrze U-18 Arkadiusz Burnat będzie II trenerem – Dla Arkadiusza Burnata właśnie rozpoczął się kolejny etap jego przygody z hokejem. Pochodzący z Sanoka, a od kilku lat mieszkający w Dębicy i prowadzący ekipę UKH sportowiec został mianowany drugim trenerem reprezentacji Polski do lat 18. Współpracował będzie z olimpijczykiem z Calgary Jarosławem Morawieckim, który jest selekcjonerem kadry, i Markiem Batkiewiczem odpowiedzialnym za bramkarzy.

Borowiec odpowiedział 3 razy – Trenerem Borowca nie jest juz Michał Kutrzuba, na stare smieci wrócił Marian Zaborowski, który kierował poczynaniami zespołu z ławki rezerwowych. Ale Kutrzuba, choc miał propozycje z innych klubów został w Straszecinie i nadal pomaga kolegom. Jako ze udało sie takze zatrzymac innych graczy, którzy w ubiegłym sezonie grali w okregówce, Borowiec bedzie trudnym rywalem dla kazdego zespołu.