Obserwator Lokalny nr 33 (781)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Plotka uderza w ofiarę – Było plotek wiele. I będą – taka to już ludzka przywara. Tym razem obiegła Pilzno, i to pół roku temu. Problem w tym, że nie wygasa, wciąż krazy i coraz mocniej uderza w pomówionych – swoje ofiary. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Ostra rywalizacja o stanowisko w USC – Tłum chętnych do pracy w Ratuszu – do konkursu na stanowisko podinspektora w Urzędzie Stanu Cywilnego zgłosiło się 48 chętnych! Na listę kandydatów dostali się tylko ci, którzy spełniają wszystkie wymogi. Znalazło się na niej 31 nazwisk.

Sport bez dyrektora –  Robert Mazur nie jest już dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Burmistrz rozpisał konkurs na to stanowisko. Nowego szefa sportu w mieście poznamy jeszcze w sierpniu.

Stypendia wypłacą siedmiu studentom – O stypendia pomostowe mogą starać się tegoroczni maturzyści, którzy zostali przyjęci na I rok studiów. Siedmiu z nich przez dziesięć miesięcy otrzymywać będzie po 500 zł. Pierwszym warunkiem jest złożenie do 17 sierpnia wniosku.

Dozór go nie powstrzymał – Nie pomógł dozór policji, jakim  objęty został podejrzany o rozboje 31-latek z Dębicy. Po tym, jak kolejny raz wszedł w konflikt z prawem, prokurator zażądał umieszczenia go w areszcie, a sąd przychylił się do tego wniosku. Rafałowi S. grozi do 12 lat więzienia.

Obrzucił autobus butelkami, bo kierowca kazał mu wysiąść –  53-letniemu mężczyźnie tak spodobało się podróżowanie autobusem, że po skończonym kursie nie chciał z niego wysiąść. Gdy kierowcy udało się go pozbyć, obrzucił pojazd butelkami.

39-latek leżał w kałuży krwi – Sekcja zwłok wyjaśni, co było przyczyną śmierci mężczyzny, który został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu.

Komendant w akcji podczas zakupów – Były już zastępca komendanta powiatowego policji w Dębicy w trakcie zakupów wezwał do sklepu patrol. Zdenerwował go młody mężczyzna, który wszedł w kolejkę i używał wulgarnych słów. Co innego twierdzi ten ostatni.

Śliwie też marzy się praca w Sejmie – Nie Zdzisław Gawlik, ale Krystyna Skowrońska jest jedynką na liście Platformy Obywatelskiej do Sejmu z naszego okręgu. Na Wiejską będzie się też próbował dostać wiceburmistrz Dębicy Jarosław Śliwa.

Przyjadą goście, a parkingów brak – Do uroczystego oddania kaplicy w Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Dębicy zostało półtora miesiąca. Anna Wójcik, prezeska kierującego nim Towarzystwa św. Brata Alberta ma nadzieję, że miasto dokończy z tym czasie budowę drogi dojazdowej, parkingów i chodnika.

Akademii jeszcze nie ma, a już budzi kontrowersje – Piotr Drobot, wiceprezes Igloopolu po pytaniu, czy Akademia Młodych Orłów jest potrzebna Dębicy, wybucha natychmiast. Nazywa projekt największym dziadostwem, od którego odchodzi cała Polska, a nasze miasto się skusiło. Ale burmistrz Mariusz Szewczyk, który za sprowadzeniem do nas AMO stoi, jest przekonany o słuszności tej decyzji.

Pracę w starostwie dostała bratowa Romana Ciszka – Wydział Transportu i Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Dębicy, który w ocenie Romana Ciszka, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, do niedawna funkcjonował fatalnie, ostatnio usprawnił swoje działania. Powód?  Pod koniec lipca pracę w nim znalazła bratowa wiceprzewodniczącego.  On sam odżegnuje się od tego, że miał jakikolwiek wpływ na zatrudnienie żony swojego brata. Twierdzi, że nie utrzymuje z nią kontaktów.

Na Kościuszki jest miejsce dla rowerów – Za szeroki chodnik, a za wąska jezdnia – tak dębiczanie komentują efekt remontu ulicy Kościuszki. Okazuje się, że takie proporcje są zamierzone i zachowane z myślą o wszystkich użytkownikach drogi.

Na Cmentarnej będą utrudnienia w ruchu – W drugiej połowie sierpnia kierowcy korzystający z ul. Cmentarnej, muszą liczyć się z utrudnieniami od ul. Świętosława aż do Powiatowego Urzędu Pracy.

Muzeum i owady do południa zamknięte i tak zostanie – Sytuacja miała miejsce w sobotę, ok. 9:45. Pod Osadę Słowiańską w Stobiernej przyjeżdża autobus wypełniony ludźmi. Pokręcili się chwilę i odjechali. W międzyczasie przyjeżdżały też rodziny z dziećmi. Tylko jedna zdecydowała się zaczekać do godz. 11, kiedy osada powinna zostać otwarta. Została, ale z poslizgkiem. Zamknięty był również Park Owadów. Turyści są zdziwieni, że w wakacje tak późno otwierane są atrakcje w gminie Dębica.

To są pasy tylko dla sprinterów – Do tego, że skrzyżowanie ul. Rzeszowskiej ze Strażacką i Kościuszki jest jednym z najruchliwszych w Dębicy, nikogo przekonywać nie trzeba. Ale czy do tego stopnia, by pieszym na przejście przez pasy dać ledwie 5 sekund.

Kazimierz Ćwik dla wielu był mistrzem – Zmarł Kazimierz Ćwik, wieloletni dyrektor Domu Dziecka Hanka. Byli współpracownicy wypowiadają się o nim w samych ciepłych słowach.

Ks. Heller zaskoczony: to nie Gorzejowa, to Lepszejowa – Laureat Nagrody Templetona przyznawanej ludziom, którzy próbują pokonać bariery między nauką a religią, ks. prof. Michał Heller gościł przez dwa tygodnie w Gorzejowej. Przyjechał głównie po to, by w ciszy przygotować się do wydania nowych publikacji, ale także, by odpocząć.

Jutrzenka nadal w tarapatach – Jest szansa na to, że stowarzyszenie ratujące alkoholików nie upadnie. Choć miasto nie przychyliło się do prośby o zwiększenie budżetu dla Jutrzenki, wszystko wskazuje na to, że pomocną dłoń wyciągną gminy. Od tego będzie zależeć, czy będzie za co opłacić terapeutów. Do tej pory mieli tak niskie stawki, że większość odeszła z pracy. Przyszli nowi, ale zastrzegli, że jeśli po nowym roku nie będzie dla nich pieniędzy, też zrezygnują.

Teraz jarmark, ale z żurkiem – W niedzielę w Brzeźnicy

Piosenki Anny Jantar królowały na Rynku w niedzielę – Miał być koncert Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy, ale nie było. Czy wpływ miały na to potężne upały? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że letni koncert w Rynku odbył się mimo wszystko. Na scenie zaprezentowały się wokalistki z grupy Safo oraz laureatki konkursu Tylko Polska Piosenka.

Kontynuują tradycję – Święcenie wieńca dożynkowego, częstowanie chlebem z tegorocznej mąki i zabawa do białego rana. Tradycje dożynkowe wracają w Golemkach do łask. Do święta plonów przygotowują się też mieszkańcy innych miejscowości.

Liderzy chcą być jeszcze lepsi – Dobry lider to połowa sukcesu każdego przedsięwzięcia. Wiedzą o tym w Stowarzyszeniu Razem Zdziałamy Więcej i tą wiedzą chcą dzielić się z innymi. Właśnie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu szkoleń dla liderów organizacji pozarządowych. Chętnych nie brakowało.

Deklarację śmieciową musisz złożyć jeszcze raz –  Właściciele gospodarstw w gminie Jodłowa powinni ponownie określić, od ilu osób będą uiszczać podatek śmieciowy. Powodem jest podjęta przez Radę Gminy uchwała o zmianie opłat za zagospodarowanie odpadów.

W sobotę dziękują rolnicy, w niedzielę mundurówka – W piątek (14 sierpnia) rozpocznie się tygodniowy odpust w Sanktuarium Matki Bożej w Przeczycy. W tym roku przyświecać mu będzie hasło: Maryja z nami na drogach nawrócenia. Główne uroczystości z sumą odpustową zaplanowane zostały na 15 sierpnia.

Galeria Bezdomna do piątku w piwnicach Kosmosu – Dębicka odsłona Galerii Bezdomnej znalazła kąt w piwnicach Kina Kosmos. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, a prace młodych fotografów można oglądać  jeszcze do piątku.

Na emeryturze czasu dla klubu będzie miał jeszcze więcej – Przez 25 lat przez Wisłokę Dębica przewinęło się setki zawodników, 22 trenerów i 9 prezesów. Tylko on się nie zmienił. Ma tylko więcej siwych włosów na głowie, ale doświadczenia i oddania biało-zielonym barwom pozazdrościć może mu niejeden. Bogusław Pater to ktoś, o kim niektórzy zwykli mówić żywa legenda.

Pojedź rowerem z MTB Dębica – Bez względu na porę roku wsiada na rower i jeździ. Swoją pasją do dwóch kółek postanowił zarazić również innych. W styczniu założył grupę MTB Dębica, która teraz rozwija skrzydła na dobre. Za sobą mają kilka rajdów, również tych nocnych. W planach kolejne wycieczki, ale również bardziej ekstremalną jazdę po terenach górskich. Michał Ciołkosz zaprasza wszystkich na wspólne wyjazdy po okolicach.

Tym razem – Cmolas – Podobnie jak w latach ubiegłych młodzi zawodnicy Czarnovii przebywali na obozie piłkarskim. Tym razem wybór padł na Cmolas w powiecie kolbuszowskim.

Jadach i Turek wygrali wszystko – Tylko cztery pary zgłosiły się do pierwszego letniego turnieju deblowego w tenisie ziemnym, który rozegrany został na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy. Rywalizację zdominowali Rafał Jadach i Krzysztof Turek, którzy wszystkie mecze wygrali bez straty seta. Najcięższą przeprawę mieli w drugim spotkaniu, w którym po drugiej stronie siatki stanęli Łukasz Szczygieł i Jakub Szczepanek.

Terminarz klasy 0 – juniorzy starsi – Przed rokiem do rozgrywek klasy O juniorów starszych przystępowało czternaście zespołów. Trzy z nich (Brzeźnica, Igloopol i Paszczyniak) wycofały się jednak w trakcie ich trwania. U progu nowego sezonu do rywalizacji przystąpić zamierza tylko dziesięć klubów.

Terminarz klasy 0 – juniorzy młodsi – Grający w klasie okręgowej juniorzy młodsi podobnie jak w poprzednim sezonie rywalizować będą w środy. Nasze zespoły występować będą w dwóch z trzech grup w tej kategorii wiekowej. Pierwsze mecze rozegrają 19 sierpnia o godz. 17.

Przyjadą Bosacki, Reiss i Świerczewski – Mecz pomiędzy Górnikiem Zabrze a przyjaciółmi Waldemara Piątka (Piątas Team) będzie głównym punktem imprezy, która odbędzie się 5 września na stadionie Wisłoki. W benefisie bramkarza, który karierę rozpoczynał w biało-zielonych barwach, udział zadeklarowało wielu znanych piłkarzy.

Latem darterzy też grają na maksa – Coraz lepiej radzą sobie gracze Dębickiej Ligi Darta. W dwóch ostatnich rundach spokań ustrzelili aż cztery maksy. Dwa z nich padły łupem Stanisława Bezaka, po jednym zaliczyli Dariusz Furman i Hieronim Furgał.

Było gorąco, ale bez większych emocji – O tym, że nawet w upalne południe można stworzyć bardzo ciekawe widowisko przekonały drużyny Wisłoka Wiśniowa i Sokoła Sokolniki. W meczu, który rozpoczął się w sobotę o godz. 11 wygrali gospodarze 4:2. Ich następnym rywalem będą piłkarze Wisłoki, którzy kilka godzin później przegrali z Kolbuszowianką 0:2. W niedzielę pewną wygraną (3:0) z beniaminkiem z Wiązownicy rozpoczął rundę jesienną Rzemieślnik.