Obserwator Lokalny nr 32 (780)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Kradną w kościele – złodziei złapać się nie udało – Ksiądz Ryszard Piasecki, proboszcz parafii đw. Jadwigi próbował na gorącym uczynku dorwać rabusiów, którzy ograbili kilka skarbonek. Ale się nie udało. Jak mówi, ta kradzież to dzieło ludzi biednych moralnie. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Na piwo więcej, na wódkę mniej – O prawie 2 miliony złotych mniej w porównaniu do 2013 roku wydali na alkohol w ubiegłym roku mieszkańcy powiatu. Choć zwiększyły się w tym czasie nasze wydatki na piwo i wino, czyli napoje wyskokowe o mniejszej zawartości procentowej, to zdecydowanie mniej złotówek przeznaczyliśmy na te najmocniejsze.

Zwłoki leżały przez kilka dni – Ciało 57-letniego mężczyzny znaleziono w mieszkaniu w Dębicy przy ulicy Cmentarnej. Następnego dnia zwłoki 67-letniej kobiety odkryto w bloku przy Targowej.

Zdegradowali trzech dyrektorów. Są też nowi – Trzy wydziały Starostwa Powiatowego w Dębicy będą mieć nowych szefów. Dotychczasowi zostaną zwykłymi pracownikami.

Pięciu nietrzeźwych, czterech straci prawko – Kolejną akcję Trzeźwy poranek przeprowadzili funkcjonariusze z dębickiej drogówki. Wynik: zatrzymano pięciu nietrzeźwych. Czterech straci uprawnienia do jazdy.

Przychylił się do ich wniosków –  Sąd Rejonowy w Dębicy wydał wyroki wobec czterech dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, którzy pobrali na uczniów zbyt wysoką subwencje oświatową. Poszło o prawie 70 000 zł, którą powiat już zwrócił.

Kto pójdzie z SLD? – Tomasz Wodziński, który podczas ubiegłorocznych wyborów do Rady Gminy w Czarnej osiągnął drugi wynik w swoim okręgu w Grabinach, będzie najprawdopodobniej kandydatem SLD do Sejmu.

Pod koniec roku pojedziemy super szybkim pociągiem – Prace na kolei nabierają rozpędu. Czasu nie ma wiele, bo z końcem roku prawie wszystko ma być gotowe. Wtedy też przez Dębicę ma zacząć kursować Pendolino. Póki co w przyszły wtorek 11 sierpnia na jakiś czas otwarty zostanie przejazd kolejowy w pobliżu Zakładów Mięsnych. Ostatecznie zostanie on zlikwidowany, bo do dyspozycji kierowców i pieszych będzie nowy wiadukt, łączący ulice Głowackiego i Fabryczną.

Do Sióstr dojdziesz, ale tylko zygzakiem – W linii prostej od kościoła św. Jadwigi do Gospody u Sióstr jest ok. 30 metrów. To za mało, by do obiadu można było zamówić wino czy piwo. Właścicielki postanowiły to zmienić. Nie wszystkim podoba się to, jak teraz wygląda otoczenie restauracji.

O budowie ścieżek na pewno nie zapomni – Rozczarowany musiał czuć się internauta o nicku marianzagorski, gdy podczas czwartkowego czatu z burmistrzem dowiedział się, że komin Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nie zostanie podświetlony, tak jak mu się marzyło. Ale to nie jedyny temat, z którym w sieci zmierzyć się musiał Mariusz Szewczyk. Jego rozmówcy pytali też m.in. o ścieżki rowerowe, inwestycje drogowe i strzelanie do zwierząt z wiatrówki.

UEK odda, starosta zburzy i zbuduje nowe – Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji na piśmie, ale wszystko wskazuje na to, że władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przekażą miastu dwa budynki po byłej jednostce wojskowej. Cały czas stara  się o nie powiat, bo chce tam zbudować szkołę specjalną.

Zwrócił uwagę urzędnikowi, dowiedział się, że robi problemy – Andrzej Wojtunik przechodząc koło budynku Urzędu Gminy Dębica zauważył kobietę, myjącą balkon. I nic by w tym nie było dziwnego, gdyby nie fakt, że przechodzący pod nim ludzie musieli szybko przebierać nogami, by nie zostali oblani wodą. Mężczyzna interweniował. Jakież było jego zdziwienie, gdy ani sprzątaczka, ani urzędnik, którego spotkał, nic sobie nie zrobili ze zwróconej uwagi.

Jastrzębska, czyli mocno jarzynowa – Placek ziemniaczany drobiem okraszany, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ropczyc – Checheł, okazał się najsmaczniejszą potrawą Pikniku Drobiowego, który odbył się w ostatnią niedzielę na Rynku.

Gęś na stawie z Zasowa wpłynęła wprost na drugi stopień podium – W odbywającym się od szesnastu lat Festiwalu Kwiatów w Albigowej reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich w Zasowie uczestniczyły po raz pierwszy. Nie spodziewały się, że zgłoszona przez nich na konkurs Gęś na stawie zdobędzie jakąkolwiek nagrodę. Tym większe było zaskoczenie, gdy jurorzy ogłosili, że Zasowianki zajęły 2. miejsce. Ich dzieło spodobało się zresztą nie tylko sędziom, z uznaniem przyglądała się mu też widownia.

Radością mogą zarazić każdego – Jubileuszowemu V Powiatowemu Zjazdowi Kół Gospodyń Wiejskich towarzyszyło hasło Radość z bycia wiejską kobietą. I trudno było tego nie zauważyć patrząc na roześmiane twarze pań, które do Zawady przyjechały z niemal wszystkich zakątków powiatu. Każdemu stowarzyszeniu towarzyszył wizerunek św. Marty, patronki gospodyń domowych, której wspomnienie obchodzone jest 29 lipca.

Przyszła tylko na staż, a została szefem – Urszula Moczulska, szefowa Zakładu Ogrodniczego w Przyborowie, po 42 latach pracy przeszła na emeryturę.

Chodnik przez Borek skończą we wrześniu – Po wielu miesiącach przestoju ruszyła w końcu budowa dalszej części chodnika i ścieżki rowerowej przez Borek w Brzeźnicy. Do połowy września mają one sięgać aż do motelu Malibu. Na chodnik w kierunku Kozłowa trzeba będzie jeszcze poczekać.

Ania i Sam już po ślubie – Takiego ślubu dworek w Straszęcinie jeszcze nie widział. Przed wójtem Markiem Rączką wierność, miłość i uczciwość małżeńska deklarowali Anna Szewczyk i Sam Minty. Było niezwykle malowniczo, bo męska część rodziny pana młodego, a i on sam, wystąpiła w tradycyjnych szkockich strojach – kraciastych spódniczkach, kiltach. To nie pierwszy zagraniczny ślub w gminie, ale pierwszy w takiej oprawie.

Dziurawa droga w końcu doczekała się naprawy – Droga w przysiółku Zajączkowice w Lipinach w końcu została wyremontowana. Cieszy to zarówno tych, którzy zjeżdżali ze starej czwórki do Gospody u Wiedźmy, jak i tych, którzy musieli tą drogą dojechać do domów.

Radni pokonani. Nie pomógł nawet transfer – Tuż przed meczem za zgodą drużyny urzędników ekipę radnych zasilił sołtys Zawadki Brzosteckiej Marcin Sas. Burmistrz Wojciech Staniszewski chcąc się jednak nieco zabezpieczyć przed jego snajperskimi umiejętnościami, miał zapowiedzieć, że każdy gol strzelony przez byłego gracza Rzemieślnika będzie się równał z obcięciem pieniędzy na inwestycje dla jego wsi.

Bł. Karolina jest ich wzorem – Jedni, jak Faustyna czy Magda do Miasteczka Modlitewnego w Zabawie przyjechali po raz pierwszy. Inni, jak Kasia, przybyli tu po raz piąty, albo jak s. M. Karoliana Buksa uczestniczący w nim od początku. Wszyscy szukają w nim wyciszenia, pogłębienia wiary i wzoru do naśladowania, jakim niewątpliwie jest bł. Karolina Kózka.

W końcu go odnowią – Cmentarz wojskowy w Dębicy w końcu doczeka się uporządkowania. Ogłoszony przez miasto przetarg na wykonanie nasadzeń oraz narzutu kamienia i kory na kwaterach wygrało dębickie Centrum Integracji Społecznej. Prace te mają zostać wykonane w okresie od 21 września do  26 października.

Zdjęcia trafią na wystawę – Joanna Żelazny, Mikołaj Kania, Szymon Mróz, Aleksandra Mróz, Adam Sobczyk, Sławomir Grab, Monika Polańska, Grzegorz Gawryś i Karolina Madej znaleźli się w gronie laureatów konkursu fotograficznego Dębica oczami dębiczan, ogłoszonego w maju przez burmistrza Mariusza Szewczyka. W konkursie, którego patronem była firma Nikon Polska, wzięło udział 58 autorów, którzy przesłali aż 300 zdjęć.

Miała być zabytkiem, a nie jest – Już w marcu 2013 roku dębicka bożnica miała zostać wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Tak przynajmniej twierdził Zbigniew Jucha, kierownik rzeszowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Tymczasem minęły już ponad dwa lata, a bożnica jak zabytkiem nie była, tak nie jest nim nadal.

Do Kosmosu na Bezdomną – Było już kino na wolnym powietrzu, był koncert rockowy, teatr uliczny i występ zespołów ludowych. Ale to nie koniec wakacyjnych atrakcji przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. W sobotę na Rynku odbędzie się Jarmark i Giełda Staroci, a w Domu Kultury Kosmos wernisaż Galerii Bezdomnej organizowanej przez Dębickie Koło Fotograficzne RAW. Niedziela to koncert na Rynku i warsztaty malarskie z Szamanem.

FC Brejzer obronił tytuł – Arkadiusz Tomasiewicz ze zwycięskiej ekipy FC Brejzer wybrany został najlepszym zawodnikiem V Wakacyjnego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Jodłowej. Jego kolega z drużyny Filip Kłusek zasłużył na to samo miano wśród bramkarzy. I tylko jeden tytuł indywidualny nie powędrował do zawodnika z mistrzowskiego składu. Królem strzelców z 14 trafieniami został bowiem Kamil Mroczek z OSP Słotowa.

Na kortach mecz za meczem – Józef Płoszczyca, broniący mistrzowskiego tytułu w Dębickiej Lidze Tenisa Ziemnego, nie przegrał żadnego z rozegranych w tej edycji spotkań. Ale rozegrał ich dopiero cztery, dlatego w tabeli wyprzedzają go Marcin Bargieł, który z dziesięciu pojedynków oddał rywalowi tylko jeden (18 pkt) i Rafał Jadach, który osiem meczów rozegrał i osiem wygrał (16 pkt). Wśród kobiet z kompletem trzech zwycięstw prowadzi Magda Piotrowska.

Bobry w jeziorze niczym w basenie – Zawodnicy MKP Bobry Paula Sroczyńska i Maciej Bochnowski wywalczyli brązowe medale w Mistrzostwach Polski na Wodach Otwartych. Rywalizacja toczyła się na olsztyńskim jeziorze Ukiel, zwanym też przez niektórych Krzywym.