Obserwator Lokalny nr 31 (779)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdy szef bije, policja nie zawsze pomoże – Mateusz Dykas twierdzi, że w pracy pobił go szef. W wyjaśnieniu zagadki, czy tak się stało nie pomoże policja, bo jak tłumaczy prokuratura, gdy atakujący jest jeden, to jest to tylko tzw. prywatka i nie ma podstaw do wszczęcia dochodzenia. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Szukają haka na dyrektora szpitala? – Starosta Andrzej Reguła zaprzecza, jakoby audyt w szpitalu robiony był po to, by znaleźć jakieś nieprawidłowości i zwolnić dyrektora Przemysława Wojtysa. Zmian na tym stanowisku wprowadzać na razie nie zamierza, choć otwarcie mówi, że jest po rozmowach z trzema kandydatami na jego następcę.

Bez porozumienia w sprawie dworca – Fiaskiem zakończyło się spotkanie przedstawicieli samorządów powiatu z Gustawem Fediówem, prezesem Monisu, który wystawił na sprzedaż dworzec autobusowy. Cena, którą zaproponował okazała się za wysoka. – Ale ja wcale nie muszę go sprzedawać – zastrzega przedsiębiorca.

Nie wiedzą, jak umarła – Nie wiadomo, co było powodem śmierci 47-letniej mieszkanki Dębicy – wynika ze wstępnych ustaleń sekcji zwłok. Biegli nie będą mieli łatwego zadania, z uwagi na stan, w jakim znalezione zostało ciało.

Musieli oddać 70 tysięcy złotych – W tym tygodniu w Sądzie Rejonowym w Dębicy mają zapaść wyroki wobec czterech dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o nienależnie pobraną subwencję oświatową. Nieprawidłowości wykryli inspektorzy z Urzędu Kontroli Skarbowej. To dlatego w ubiegłym roku powiat musiał zwrócić 68 473 zł. Starosta Andrzej Reguła jest zaskoczony tą informacją, bo nic na ten temat nie wie. Zapewnia, że przyjrzy się sprawie.

Pierwszy żłobek w gminie zbudują w Brzeźnicy. Będzie tam też lekarz – Ta wiadomość powinna ucieszyć mieszkańców północnej części gminy Dębica. Samorząd właśnie wykupił działkę, na której zamierza budować żłobek i ośrodek zdrowia.

Czwórka w grze – Anna Kantor-Kilian oraz obecni posłowie: Kazimierz Moskal i Jan Warzecha znajdują się wśród kandydatów do startu w wyborach do Sejmu z listy PiS.

Jerzy Gągała został specjalistą w WUP – Jerzy Gągała, były wiceburmistrz, a także kandydat w wyścigu do fotela burmistrza podczas ostatnich wyborów znalazł zatrudnienie w Rzeszowie.

Skoro Ty płacisz podatki, inni nie mogą tego unikać – My zawsze wydajemy paragony, nawet jak jedziemy na kiermasze, zabieramy z sobą kasę fiskalną – zapewnia Ewa Głowacz z Galerii Radość. Jej słowa zarówno na twarzy Jerzego Skocza, naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy, jak i jego zastępczyni Magdaleny Nanuś-Łęckiej, wywołują uśmiech.

Mama Oli dziękuje za okazane serce – Jedenastoletnia Ola Cieśla obawia się nieco ćwiczeń na lokomacie, szczególnie bólu, który może im towarzyszyć. Ale jest wdzięczna tym, którzy wpłacili pieniądze, by mogła je w ogóle rozpocząć.

Pacjent uciekł z karetki i błąkał się po Mielcu – O Dębicy usłyszała cała Polska. Materiał o tym zdarzeniu wyemitowała jedna z dużych stacji telewizyjnych. Mieszkaniec gminy Żyraków miał sporo szczęścia, że trafił na kogoś, kto udzielił mu pomocy. Mężczyzna w Mielcu uciekł z karetki pogotowia, którą przyjechał na badanie z Dębicy. Dopiero po kilku interwencjach został odwieziony do szpitala w mieście, z którego przyjechał.  Pacjentowi na szczęście nic złego się nie stało.

Trzeźwy poranek w powiecie. Policja zatrzymała dwa prawa jazdy – Przez kilka godzin w poniedziałek 27 lipca funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy sprawdzali trzeźwość kierujących pojazdami. Patrole stały w różnych częściach miasta oraz powiatu dębickiego. Dwóch kierowców musi pożegnać się z uprawnieniami na jakiś czas. Do tego muszą liczyć się także z poważnymi dolegliwościami finansowymi. Policja zapowiada kolejne Trzeźwe poranki na drogach powiatu.

Remont skateparku? Nie w tym roku – O tym, że skatepark przy ul. Akademickiej wymaga gruntownego remontu mówiło się już sześć lat temu, czyli rok po tym jak został oddany do użytku. Bo intensywnie użytkowany dość szybko uległ zniszczeniu. Do tej pory jednak kończyło się właśnie na słowach, a ten niszczał coraz bardziej. Dziś to już obraz nędzy i rozpaczy, a burmistrz Mariusz Szewczyk zapowiada co prawda, że remont będzie, ale na pewno nie w tym roku.

Legitymację partyjną schowałem do szuflady – Rozmawiamy z Piotrem Michoniem, radnym miejskim w Dębicy.

Lodówkę naprawiali dwa razy. Serwisant: zostali oszukani – Oddając do naprawy lodówkę Augustyn Powrózek nie spodziewał się, że zostanie oszukany. Bo oszustwem nazywa to, co go spotkało ze strony jednego z serwisów naprawy sprzętu AGD. Przez całą sytuację starszemu mieszkańcowi miasta i jego żonie zabrakło pieniędzy na życie.

Na tym oddziale ratuje się życie – Był poniedziałek 20 lipca. Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafili kwadrans przed godziną 18. Do domu wrócili przed drugą w nocy. Wszystko, jak twierdzi mężczyzna, przez niewystarczającą liczbę lekarzy i złą organizację oddziału. Odmienne zdanie na ten temat ma Przemysław Wojtys, dyrektor dębickiego szpitala. – SOR jest przeznaczony do ratowania ludzi, a często traktowany jest jako przychodnia po godzinach – mówi.

O pieniądze na halę w Głobikowej upominali się w ministerstwie – Urzędnicy z gminy Dębica nie odpuszczają budowy sali gimnastycznej w Głobikowej. Sprawą zainteresowali posłankę Krystynę Skowrońską i wraz z nią odwiedzili Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Daniel Wójcik kandydatem PSL – Propozycję dostał i skłonny jest ją przyjąć – tak o kandydowaniu w nadchodzących wyborach parlamentarnych mówi Daniel Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzostku.

Gminni strażnicy jak kowboje – Przecierali oczy ze zdumienia uczestnicy IX Mistrzostw Podkarpacia w Płukaniu Złota w Gumniskach, widząc gminnych strażników wierzchem patrolujących stadion. Zdziwienie było tym większe, że konia nie dosiadał ani komendant Adam Cieślik, ani jego podwładni, ale osoby, których nikt do tej pory w mundurze Straży Gminnej nie widział. Okazało się, że to instruktorzy z Hucułka, którzy także mają wchodzić w skład konnych patroli.

Za tę opiekę miasto w końcu płaci – Nie od dziś bezdomne koty z Dębicy trafiają na Brzozowe Ranczo. Ale dopiero niedawno podpisana została umowa, na mocy której miasto płaci za opiekę nad zwierzętami, tak, jak powinno robić to od początku. To niełatwa praca, i tylko dla prawdziwego miłośnika czworonogów, bo przywożone są tutaj często zwierzęta słabe i chore – takie, które otoczyć trzeba specjalną troska przez całą dobę.

Ogier Bascado burmistrza, jaguar radnego Bieszczada – Gdybyśmy na podstawie bogactwa naszych wójtów, burmistrzów, ich zastępców, sekretarzy, skarbników, radnych wojewódzkich i posłów chcieli stworzyć ranking, niechybnie wygrałby go Stefan Bieszczad. Jego biznes w porównaniu do tego, którym zarządzał w 2014 roku wicestarosta Mateusz Pasek, prosperuje bardzo dobrze.

Przyjeżdżają aż z Sanoka, bo ta Przystań jest wyjątkowa – Kiedy pięć lat temu grupa znajomych postanowiła założyć klub wodniacki, nikt nie spodziewał się, że za jakiś czas będzie miał on ponad 40 członków. Wśród nich takich, którzy ­nad zalew w Strzegocicach przyjeżdżają aż z Sanoka. Przeważnie nie sami, a całymi rodzinami – również z dziećmi, którym próbują zaszczepić swoją pasję. Powstała tu  wspaniała baza dla ludzi, którzy kochają spędzać czas nad wodą.

Pieniądze wypłacą, nie ma obawy – Obiecali pieniądze na dożywianie jeszcze w lipcu, ale ich nie wypłacili – narzeka mieszkanka gminy Czarna. Urzędnicy odpowiadają jej, że potrzeba trochę cierpliwości, bo załatwienie formalności wymaga  czasu. Zapewniają, że wypłaty rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Były burmistrz u wójta zbiera same pochwały – Kiedy początkiem stycznia wójt Stanisław Rokosz przyjmował do pracy Pawła Wolickiego, byłego burmistrza Dębicy, wielu widziało w tym wyłącznie polityczną rozgrywkę. Ale minęło już dobrze ponad pół roku, a Rokosz nadal chwali Wolickiego, tak jak chwalił go przyjmując o pracy. A może nawet jeszcze bardziej.

 Diety radnych wyższe – Podwyżkę swoich diet przegłosowali radni na ostatniej sesji. Więcej za udział w pracach Rady Gminy dostaną także sołtysi. Zmiany są niewielkie, ale i tak czworo radnych zagłosowało przeciwko ich wprowadzeniu.

Jeśli wygrają radni, to będzie prawdziwy cud – Gwoździem programu Sportowych Dni Ziemi Brzosteckiej ma być mecz radni gminy Brzostek kontra pracownicy Urzędu Miejskiego. Ale i inne wydarzenia, w których bądź to kibicami, bądź to czynnymi uczestnikami mogą być mieszkańcy gminy, też zasługują na uwagę.

Podążyli śladami patrona – Nieprzypadkowo to właśnie hiszpańskie Palos de la Frontera wybrali na miejsce odwiedzin członkowie bractwa Rycerzy Kolumba z Dębicy. To z tego miasta wyruszał ich patron Krzysztof Kolumb, by odkryć Amerykę. Tam także proboszczem parafii św. Jerzego Męczennika ks. Wiesław Susz, zwanego przez wiernych Don Marcos.

Teraz on rządzi w studiu – Amatorzy mocnego grania znają go jako gitarzystę deathcoreowej grupy Drown My Day. Fani rapu, jako Genstego, dj’a i producenta. Ale Sergiusz Smolnicki to również  realizator dźwięku i głównodowodzący w Studiu Nagrań Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wnęk na Rynku zgromadził tłumy – Nietęgie miny mieliby pewnie muzycy, którzy tydzień temu występowali na Rynku i nie mogli liczyć na zbyt liczną publiczność, widząc jaką zgromadził w ostatnią niedzielę spektakl Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Był ogień, byli szczudlarze i skrzydła, podobne do tych, na których 150 lat temu Jan Wnęk szybował z wieży kościelnej.

Do Lusławic jeszcze wrócą – Byli już w Jaśle na oratorium Carla Orffa, w Krakowie na operze Traviata Giuseppe Verdi’ego i sztuce Arszenik i stare koronki w Teatrze Słowackiego. A w ostatnią sobotę na 3. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Emanacje w Lusławicach, gdzie wysłuchali koncertu Oxfordshire County Youth Orchestra z Wielkiej Brytanii.  Ale to jeszcze nie koniec, bo Klub Miłośników Teatru i Opery, działający w Miejskim Ośrodku Kultury, już planuje kolejne wyjazdy.

Dwadzieścia lat Rzemieślnika, siedemnaście w czwartej lidze – Wszystko zaczęło się na wakacjach w 1995 roku. Rzemieślnik Pilzno od siedemnastu lat gra w IV lidze. W tym sezonie otarł się o trzecią. Awans byłby świetnym prezentem na jubileusz dwudziestolecia. Nie udało się, ale nie przeszkodziło to w świętowaniu. Z tej okazji Polski Związek Piłki Nożnej, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej oraz zarząd Rzemieślnika wyróżnili tych, którzy dla klubu zasłużyli się najbardziej.

Pierwszy mecz i od razu max – Zawodnicy z Dębicy, Tarnowa, Rzeszowa i Kolbuszowej rywalizować będą w nowym sezonie Dębickiej Ligi Darta. Do tarcz trafiać będą tym razem nie w Pino a w Carpe Diem Pub w Rynku. Wszystkich obowiązywać będzie też nowy system rozgrywek Best of 10 leg. Pojedynek wygra ten zawodnik, który jako pierwszy zwycięsko zakończy sześć partii. Może jednak też dojść do sytuacji, że każdy wygra ich pięć i wtedy gra zakończy się remisem.

Wielki finał zagrają już w sobotę – Rozgrywki o Puchar Wójta Gminy Jodłowa wkraczają w decydującą fazę. Po zakończeniu pierwszej fazy grupowej, od razu rozpoczęła się druga, w której grają po trzy najlepsze zespoły z grup eliminacyjnych. W sobotę (1 sierpnia) dwie pierwsze zmierzą się w meczu finałowym, a dwie kolejne zagrają w finale pocieszenia. A po podsumowaniu rozgrywek organizatorzy zapraszają wszystkich na dyskotekę z Radiem Trendy.

O puchar rywalizują też panie – Na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy trwają rozgrywki Dębickiej Ligi Tenisa Ziemnego. W tym roku do rywalizujących panów, którzy podzieleni są na cztery grupy, dołączyły też panie. Tenisową Ligę Kobiet prowadzi Michał Matyfi, mężczyznami zajmuje się natomiast jak zawsze jego ojciec Grzegorz Matyfi. Tytułu w DLTZ broni Józef Płoszczyca. Czy ta sztuka mu się powiedzie przekonamy się w połowie września.