Obserwator Lokalny nr 30 (778)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Śmierć młodego motocyklisty na obwodnicy Dębicy – Dominik nie miał szans, by przeżyć – Pogoda była fatalna, w autach od wilgoci zaparowywały szyby. Czy dlatego 43-letnia dębiczanka, wjeżdżając na skrzyżowanie ul. Gawrzyłowskiej z Lwowską, nie zauważyła zbliżającego się motocykla? Doszło do zderzenia, w wyniku którego zginął 21-letni mężczyzna. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Uchwała Rady Powiatu nieważna, starosta stołka nie straci – Właśnie na taką wiadomość czekał od kilku tygodni Andrzej Reguła – Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła nieważność uchwały o nieudzieleniu Zarządowi Powiatu absolutorium, podjętą przez radnych.  Starosta odetchnął z ulgą i nadzieją, że teraz sytuacja w powiecie się uspokoi się, a on będzie mógł robić swoje.  Zaś każdy radny dwa razy zastanowi się, zanim, jak mówi, podniesie rękę za lub przeciw podczas głosowania.

Czy szykuje się zmiana na fotelu przewodniczącego? – Mateusz Kutrzeba przymierzany jest do fotela przewodniczącego Rady Miasta. Miałby zastąpić Szczepana Mroczka. Wszystko przez narastające nieporozumienia pomiędzy obecnym przewodniczącym a resztą radnych z koalicji Prawo i Sprawiedliwość – Wspólnota Ziemi Dębickiej. Ci, ktorych o to pytamy twierdzą, że nic nie wiedzą o ewentualnym odwołaniu przewodniczącego. Sam zainteresowany jest również zaskoczony.

Grozi mu dożywotni zakaz kierowania – Miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu i jechał samochodem. Nie miał za to prawa jazdy, które stracił właśnie za prowadzenie po pijanemu. Mieszkańcowi Zawady grozi surowa kara.

To nie była bomba, ani nie podsłuch – Pomoc antyterrorystów z Rzeszowa była konieczna po tym, jak mieszkaniec Dębicy zgłosił na policję, że pod jego samochodem znajduje się bomba. Szybko okazało się, że to nie był zamach na jego życie, a tłem zdarzenia jest rodzinny konflikt.

Tam, gdzie nie ma znaku, policja może tylko ostrzegać plażowiczów – Co najmniej raz w roku, zwykle w tragicznych okolicznościach potwierdza się, jak niebezpieczne są dzikie kąpieliska. Ludzie korzystają z nich bez nadzoru ratownika, finał może być fatalny. Tak jak na Wisłoce w Dęborzynie, gdzie dwa tygodnie temu topił się 21-latek. Problem nie jest łatwy do rozwiązania, związane ręce ma nawet policja. Może interweniować tylko tam, gdzie o tym, że kąpiel jest zabroniona, informuje znak zakazu.

Tragiczny finał poszukiwań 47-latki – Jeszcze w piątek mąż i syn pani Marii mieli nadzieję, że kobieta żyje. Szukali jej, również za naszym pośrednictwem. Sobota przyniosła odpowiedź na to, gdzie znajduje się 47-latka z Dębicy. Ale ciągle nie wiadomo, co było przyczyną tej śmierci.

Dochód rośnie, ale wolno – Choć gminy w powiecie dębickim z roku na rok wykazują większe dochody w przeliczeniu na mieszkańca, to ich przyrost nie jest tak dynamiczny, jak w innych samorządach, z którymi są porównywane. Takie wnioski nasuwają się po lekturze rankingów opracowywanych przez Wspólnotę.

Targ będzie działał, jak się gminy do niego dołożą – Od zeszłej środy, kiedy zamknięte zostało targowisko w Kędzierzu, nie ma dnia byśmy w redakcji nie odbierali telefonów w tej sprawie. Rolnicy nie kryją rozgoryczenia decyzją wójta Stanisława Rokosza. Nie szczędzą też gorzkich słów władzom gminy i powiatu. – Na najbliższym konwencie będziemy na ten temat rozmawiać z wójtami, bo nie może tak być, żeby targu nie było – zapewnia starosta Andrzej Reguła.

Awarię energetyczną zgłaszała przez 2 dni – Aż 17 razy wybierała pani Barbara alarmowy numer 991, by zgłosić to, że nie ma prądu. A to tylko połączenia z telefonu komórkowego, bo na stacjonarnym, z którego też dzwoniła, nie ma możliwości sprawdzenia ich liczby. Jej radość, kiedy wreszcie usłyszała głos konsultantki była wielka, ale szybko została przerwana.

Pismo ich nie zadowala – Nadal nie wiadomo, czy na Potoku Gawrzyłowskim powstanie nowy przepust. Mieszkańcy otrzymali od burmistrza pismo, ale przekonują, że nic z niego nie wynika.

W radzie mają dyrektora, księgową i przedsiębiorców – W Dębicy wybrane zostały cztery z dziesięciu możliwych rad osiedlowych. Poniżej przedstawiamy członków pierwszej z nich, reprezentujących os. Świętosława. Przy każdym nazwisku podajemy ulicę, na której mieszka radny i czym się zajmuje w życiu zawodowym.

Kandydaci na kandydatów – list nie ma, na razie tylko przymiarki – Jeszcze tego lata posłanka z Przecławia Krystyna Skowrońska otrzyma tytuł zasłużonej dla gminy Dębica. Trudno tego faktu nie wiązać z końcem kadencji Sejmu i kampanią przed wyborami, które odbędą się jesienią. Kto w nich wystartuje z naszego powiatu? Rozpoczęły się pierwsze przymiarki w poszczególnych ugrupowaniach, także tych nowych.

Mieszańce łajki z wilkiem uciekły i zagryzły psa sąsiada – Z relacji Bogusława Knycha wynika, że wiceburmistrz Jarosław Śliwa własnoręcznie zaczął niszczyć jego ogrodzenie. Ten nie zaprzecza i zapewnia, że jeśli będzie taka potrzeba, to się przebierze i zdemontuje je całe. A to dlatego, że płot stoi na miejskiej działce i utrudnia dokończenie przebudowy ul. Gajowej.

Są osiedla, gdzie radny wystarczy – Wybory do rad osiedli dębiczanie mają już za sobą, ale emocje z nimi związane jeszcze nie opadły. O ile trudno obiektywnie ocenić, co było, a co nie było incydentem podczas zebrań wyborczych, wiadomo, że rady mamy cztery, a frekwencja była wyższa niż podczas poprzednich wyborów. Choć i tak zatrważająco niska, bo ledwo przekroczyła 2 procent liczby mieszkańców uprawnionych do oddania głosu.

Będą budować rondo, to mogą też chodnik – Budowy chodnika przy drodze krajowej 94 z Nagawczyny do Zawady domagają się mieszkańcy tych miejscowości. Sołtysi Zbigniew Matłok i Kazimierz Kudła, a także  radny Tomasz Bukowski liczą, że samorząd gminy Dębica i Starostwo Powiatowe poprą ich w tych dążeniach.

Dwa znaczki pocztowe z dębickim muzeum – Poczta Polska wypuściła dwa znaczki pocztowe promujące Muzeum Regionalne w Dębicy. Oba można kupić w siedzibie MR.

Dopalacze w Dębicy pod kontrolą – Jedyny punkt w mieście, co do którego istniało podejrzenie, że sprzedawane są w nim dopalacze, został skontrolowany na początku lipca. Policja zapewnia, że nie znaleziono żadnych niebezpiecznych substancji.

Kredyty ma co drugi radny – Lubią mieć długi – można by powiedzieć o członkach obecnej Rady Powiatowej. Zobowiązania wobec banków i kas zapomogowo-pożyczkowych ma 13 z nich. Łącznie sięgają one 1,6 miliona złotych.

W rejestrze zabytków most jest, ale nie nasz – Most kolejowy został wpisany do rejestru zabytków i nie będzie można go rozebrać – taka informacja od pewnego czasu krąży w kuluarach Rady Powiatu. Izabela Kazimierz, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu potwierdza tę informację. Tyle tylko, że nie chodzi o most w Dębicy, ale w Chodaczowie koło Tryńczy.

Lis był u Mączki i u Pysza – Ostrą reprymendę zebrali sołtysi podczas ostatniej sesji od Bolesława Pysza, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa. A poszło o inwentaryzację szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta na terenie gminy. A właściwie o brak zgłoszeń w tej sprawie.

W Woli Żyrakowskiej OSP ma 90 lat – 90 lat ma jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żyrakowskiej. Jubileuszowe uroczystości zorganizowano w ostatnia niedziele. Druhowie zaprosili na nie nie tylko strażaków, ale też mieszkańców wsi.

Zagórze i Dęborzyn zapraszają do gry – Choć na kortach tenisowych w Zagórzu rozegrany został już niejeden mecz tenisowy, to dopiero w połowie lipca obiekt został oficjalnie otwarty. Wraz z nim oddany do użytku został również kompleks sportowo-rekreacyjny przy Szkole Podstawowej w Dęborzynie.

Śpiewają tak, że wierni chcą ich słuchać jak najczęściej – Wierni ze Straszęcina dopytują, na której niedzielnej mszy św. będą śpiewać, by móc w niej uczestniczyć. Do kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych przyjeżdżają też ludzie z Dębicy i innych okolicznych parafii, by posłuchać prowadzonego przez Grzegorza Steca chóru. Niewielka schola, którą miał na początku, rozrosła się do 70-osobowej grupy, której akompaniuje zespół złożony z 20 muzyków i on na organach.

Zamiast Hideaway zagrało Ubuntu. Tłumów nie było – Miał być rockowy Rynek, był rockowo-reggae’owy. Do Dębicy nie przyjechał zespół Hideaway, w zamian, w ostatniej chwili udało się ściągnąć chłopaków z Ubuntu, którzy już występowali w naszym mieście. I choć organizatorzy postarali się o to, żeby coś się działo, to na Rynku tłumów nie było.

Jerzyk pana Jana w Przemyślu poszybuje do nowego życia – Ptaszek sprawia wrażenie zdrowego i zadowolonego z życia. Ale latać sam jeszcze nie umie. Gdyby nie pomoc Jana Bochniewicza, ten młody jerzyk miałby marne szanse na przeżycie. Dzięki mieszkańcowi ul. Rzeszowskiej dostał ją w ośrodku w Przemyślu, gdzie trafiają potrzebujące pomocy dzikie zwierzęta – chore, niedołężne, albo takie, które są za młode, by samodzielnie poradzić sobie w życiu.

Mają samochód na kurs i egzamin – Urszula Martula, współwłaścicielka Ośrodka Szkolenia Kierowców Salem, zainwestowała 3 tysiące złotych w kamerę rejestrującą przebieg jazdy. I z wydania w ten sposób pieniędzy jest bardzo zadowolona. Dzięki temu jej kursanci mogą zdawać egzamin praktyczny w samochodzie, którym jeździli przez co najmniej 30 godzin. Jako jedyni spośród przygotowujących się do zdobycia prawa jazdy w Dębicy.

Marysia druga w Bułgarii – Kiedy trzy lata temu Marysia Socha reprezentowała rzeszowskie Centrum Sztuki Wokalnej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Małe Gwiazdeczki w Bułgarii udało się jej wyśpiewać trzecią nagrodę. Na początku lipca ponownie wyjechała do tego kraju, by zmierzyć się z wokalistami znad Morza Czarnego. Podczas występu przed międzynarodowym jury pokazała na co ją stać i tym razem do Polski wróciła z drugą nagrodą.

Młodzi zdolni i rysunkowa poezja – Uszanowania dla Pani Zofii – taki tytuł nosi jeden z rysunków Marka Pokutnickiego, które od piątku oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Są tam również: Białe cienkie blizny i Zadrapania, które przychodzą nocą wraz z kometami. W sali audiowizualnej gości ekspozycja będąca podsumowaniem roku artystycznego Dębickiej Akademii Sztuki.

Ażdacha to smokokształtny duch – Marka Bukałę starsi fani dębickiego metalu znać mogą z formacji Magnificat, działającej w pierwszej połowie lat 90-tych. Julija to jego niespełna 18-letnia córka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, którą pociąga wszystko co związane ze sztuką. Wspólnie tworzą folkowy projekt Ażdacha, którym od dwóch miesięcy zachwycają się nie tylko amatorzy słowiańskich klimatów.

DAP zwycięski w Dobiegniewie – Dobiegniew – miejscowość położona w województwie lubuskim – już zawsze będzie się kojarzyć piłkarzom DAP-u z wygranym Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej. Spędzony tam tydzień przyniósł jednak nie tylko sukces sportowy. Członkowie drużyny mogli bardziej zżyć się z sobą, co z pewnością zaowocuje lepszą postawą w rozgrywkach ligowych.

To nie był udany tydzień dla Brejzera – FC Brejzer – lider grupy A – dwukrotnie dzielił się punktami ze swoimi rywalami. Pozycji nie stracił tylko dzięki temu, że jeden z remisów zaliczył w starciu z OSP Słotowa.

Złoto i srebro dla dębiczan – Reprezentanci Dębickiego Bractwa Kulkowego zdobyli złoty i srebrny medal Mistrzostw Polski w Petanque, które rozegrane zostały w Nysie. Na pierwszym miejscu zawody ukończyła męska ekipa Marcin Chmiel, Piotr Longosz i Krzysztof Słota. Drugie przypadło w udziale Darii Chmiel, która tworzyła triplet wraz z dwoma zawodniczkami Carbonu Katowice Marią Szulc i Patrycją Wasilewską.