Obserwator Lokalny nr 29 (777)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nawet jeepem nie przejedzie – Taki widok, jak z ubiegłej środy, grozi nam po każdej ulewie. A po większej paraliż komunikacji w mieście, bo ani władze Dębicy, ani powiatu nie mają planów przebudowy wiaduktów. Tak, by ich nie zalewała deszczówka. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Dębica wprowadza dłuższe przerwy – Dodatkowa przerwa w pracy w upały i to półgodzinna? Woda? Lody? Owszem, ale nie wszędzie. Ponad trzydziestostopniowy skwar dał się we znaki pewnie wszystkim. A już na pewno tym, którzy zamiast leżeć nad wodą, musieli pracować.

Skazany za pomoc. Nie wstydzi się tego – Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok w sprawie Przemysława Wojtysa, dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy. To epilog wydarzeń sprzed czterech lat, kiedy dyrektor – na prośbę znajomej – poprosił o pomoc jednego z lekarzy. – Są wyroki wstydliwe i takie, jak ten. Nikogo nie skrzywdziłem, nie zabiłem, nie ukradłem. Chciałem jedynie pomóc – mówi Przemysław Wojtys. Zaś starosta Andrzej Reguła zapewnia, że skazanie dyrektora nie sprawi, że straci pracę.

Narkotyki w mercedesie – Kara pozbawienia wolności grozi dębiczaninowi za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna trafił do aresztu tymczasowego. Nie zaprzecza stawianym mu zarzutom.

To nie alkohol był przyczyną. A dzika plaża jest, jak była – Patrolowanie nielegalnych kąpielisk to jedno założeń policyjnej akcji Bezpieczne Wakacje. W Dęborzynie, gdzie utopił się 21-latek  z Lubczy dzika plaża funkcjonuje bez przeszkód.

Obrońca Marii W. domaga się, by została zwolniona z aresztu – Wypuszczenia z aresztu Marii W. domaga się jej obrońca. Zdaniem prawnika kobieta została w nim umieszczona bezzasadnie. 26-latka z Dębicy jest podejrzana o zabójstwo 3-miesięcznej córeczki. Grozi jej dożywocie.

Nie było ultimatum, nacisków i współpracy z Bieszczadem – Kiedy oddawaliśmy do druku ten numer Obserwatora Lokalnego, ciągle nie było wiadomo, jaką decyzję w sprawie nieudzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu podejmie Regionalna Izba Obrachunkowa. Jednak bez względu na jej stanowisko, ciągle możliwe jest jego odwołanie. Starosta Andrzej Reguła jest przekonany, że do tego nie dojdzie i zapewnia, że jeszcze wiele w powiecie ma do zrobienia. Ma też przeciwników, którzy mogą zechcieć pokrzyżować te plany.

To koniec handlu w Kędzierzu. Terenu pilnuje Straż Gminna – Betonowe zapory na drodze  i Straż Gminna strzegąca wjazdu na teren do niedawna wykorzystywany do handlu zwierzętami i płodami rolnymi – taki widok czekał na rolników, którzy w ostatnią środę przyjechali na byłe targowisko w Kędzierzu.

Zamiast dziesięciu rady będą tylko cztery. I tak o jedną więcej – Gawrzyłowa -Mickiewicza, Kępa-Wolica, Słoneczne i Świętosława – te osiedla przez kolejne cztery lata będą miały reprezentacje w postaci rad osiedlowych. Pozostałych sześciu nie udało się wybrać, mieszkańcy nie przyszli na zebrania w liczbie wystarczającej do przeprowadzenia wyborów.  Przeważały opinie, że progi wyborcze uchwalone przez miejskich rajców są za wysokie, a co za tym idzie, uniemożliwiają wyłonienie rad. Nie brakowało zarzutów, że i termin wyborów został zaplanowany bardzo niefortunnie – na początku lata, kiedy część mieszkańców wypoczywa poza miastem i nie myśli o tym, by iść na zebranie i głosować.

Dzieci chcą boiska, sołtys żłobka, a rośnie trawa – Sławomir Lipa do Nagawczyny przeprowadził się niedawno. Gdy kupował tam dom ucieszył się nawet, że po sąsiedzku będzie miał boisko, gdzie jego synowie będą mogli pokopać piłkę, zagrać w siatkówkę, czy koszykówkę. Dziś taki zadowolony już nie jest. Bo choć boisko niby nadal tam jest, to jak twierdzi, zarośnięte tak, że grać na nim się nie da, a o jego koszenie nie może się w gminie doprosić.

Zagrożenia dla MKS-u nie ma – Ani burmistrz Mariusz Szewczyk, ani prezes Miejskiej Kominikacji Samochodowej Piotr Chęciek nie wiedzą nic o tym, jakoby miejska spółka musiała zwrócić unijną dotację, co wiązałoby się ze zwolnieniami.

Policjanci świętowali w Pilźnie. Awanse i odznaki – 47 funkcjonariuszy otrzymało nominację na wyższe stopnie. Okazją do ich wręczenia było doroczne Święto Policji. W tym roku jego gospodarzem było Pilzno, gdzie otwarta i oddana do użytku została nowa siedziba komisariatu.

Następne do wycinki – Kolejne 53 drzewa znikną wkrótce z krajobrazu Dębicy. Takie są plany, władze miasta z ich wycięciem czekają tylko na pozwolenie ze starostwa. Twierdzą, że większość wycinek prowadzona jest na wniosek mieszkańców. A w naszej redakcji urywają się telefony od Czytelników niezadowolonych z tego, że drzew ubywa.

Będzie praca dla 100 osób – Ledwie miesiąc minął odkąd Fabryka Specjalistycznych Wyrobów Lakierowych Aksil wykupiła działkę w Podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pustkowie Strachowie, a już pojawiła się kolejna firma zainteresowaną prowadzeniem tam działalności. TIZ Implements, bo o tym przedsiębiorstwie mowa, ma w planach stworzyć tam około 90 nowych miejsc pracy.

Na basenie potrzebny generalny remont, bo to XXI wiek jest – Mój syn przewrócił się w toalecie, bo tam jest pełno wody. Na szczęście nic sobie nie zrobił, ale ktoś tym powinien się zająć – denerwuje się Czytelniczka, która opisała sytuację na dębickim basenie. Inna z kolei pisze, że od lat toalety i przebieralnie się nie zmieniają i jest w nich brudno. Z zarzutami nie zgadza się dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Robert Mazur. Twierdzi, że to problemy wyssane z palca przez konkurencję.

Z Dębicy po wykształcenie do Fort Polk i Waszyngtonu – W przyszłości być może będzie geodetą, ale plany Gerarda Wójtowicza, który ma dopiero 16 lat, jeszcze mogą ulec zmianie. Szczególnie po roku nauki w Highschool w Fort Polk na zachodzie Luizjany. Marzeniem Aleksandry Kazały jest gra w seniorskiej reprezentacji Polski w piłce siatkowej. Przez najbliższe cztery lata raczej go nie zrealizuje, bo w tym czasie będzie studentką American University w Waszyngtonie. Czy wrócą do Polski?

Najwięcej wolnych miejsc w Pilźnie – Ani jednego wolnego miejsca nie ma już w II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół nr 2 w Dębicy. Tylko te dwie szkoły w powiecie mogą się jak dotychczas pochwalić zakończeniem naboru. Kilku uczniów może przyjąć jeszcze I LO, w którym komisja powołana w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy zdecydowała się utworzyć dodatkową klasę. Druga taka sytuacja dotyczy technikum informatycznego w ZS nr 2.

Poskarżyli się na brak ratownika – Kiedy 16-letni wnuk pani Marii wrócił 1 lipca z Jałowców, gdzie odpoczywał ze znajomymi, zakomunikował jej, że nie mógł wypożyczyć sprzętu pływającego, bo nie było ratownika. Od razu zadzwoniła więc do ośrodka, by złożyć skargę. Jerzy Janeczko, jego właściciel, przyznaje, że tego dnia chłopiec rzeczywiście nie mógł skorzystać z usług żadnego z dwóch zatrudnionych ludzi. Ale była to wyjątkowa sytuacja.

W Zawadzie będzie hotel i restauracja – Budowę centrum hotelowo-restauracyjnego na terenie zespołu   dworsko-parkowego w Zawadzie zapowiada jego właściciel Marek Nagawiecki. – To inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych – twierdzi Tomasz Zaręba, pełnomocnik właściciela terenu.

Strażacy ochotnicy z Chotowej na podium stanęli dwa razy – Panie z Chotowej i męska drużyna z Jaźwin to zwycięzcy Gminnych Zawodów OSP rozegranych w niedzielę w Żdżarach.

Jedno przedszkole już się projektuje – Sześć oddziałów przedszkolnych powstanie przy szkołach w gminie. Władze samorządowe przymierzają się także do budowy dwóch nowych przedszkoli – w Nagoszynie i w Zawierzbiu.

Do Słotowej trafiło najwięcej pieniędzy – Ponad 23 tys zł otrzymają stowarzyszenia i nieformalne grupy z gminy na realizacje projektów w ramach dziewiątej edycji Działaj Lokalnie. Najwięcej otrzymało Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Jesteśmy Razem z Pilzna, najmniej Koło Gospodyń Wiejskich ze Słotowej. Łącznie pieniądze trafią do pięciu podmiotów, a skorzystają na tym dziesiątki, jeśli nie setki osób.

Nie tylko dochody, są i straty – Dwóch radnych gminy Brzostek, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zakończyło ubiegły rok stratą. Zdecydowanie bardziej dotkliwa jest ta wykazana przez Gustawa Hołowickiego z Gorzejowej. Wynosi ona ponad 100 tysięcy złotych.

Z Częstochowy wrócili umocnieni duchowo – Stanisław Dymek nie raz przejeżdżał przez Częstochowę, kiedy jeszcze brał udział w kolarskich wyścigach. Wtedy jednak nie miał czasu na refleksję, by zastanowić się, w jak ważnym dla Polski miejscu się znajduje. Teraz, kiedy wraz z amatorską grupą Spartacus Dębica pojechał z pielgrzymką rowerową na Jasną Górę, cel miał zupełnie inny. Była nim modlitwa.

Lato Filmów Optymistycznych – Film Niebo w reżyserii Pawła Sarbinowskiego i Piotra Żukowskiego zobaczyć będzie można w niedzielę 19 lipca o godz. 21 w kinie letnim na placu pomiędzy Galerią Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury a Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną. Będzie to pierwszy z czterech seansów w ramach Lata Filmów Optymistycznych, czyli serii pokazów pofestiwalowych Multimedia Happy And.

Wystąpi Hideaway i śląski Underground – Rybnicka grupa Underground będzie gwiazdą koncertu, który odbędzie się w sobotę 18 lipca na dębickim Rynku. Wcześniej wystąpi tam zespół Hideaway z Pilzna.

Siemowit i Blizbor prowadzą po grodach, osadach i cmentarzyskach – Czy wiedzą Państwo, gdzie w Brzeźnicy w średniowieczu mieściło się grodzisko? Albo gdzie do tej pory zobaczyć można pozostałości cmentarzyska kurhanowego? A może chcielibyście odwiedzić Palanę Gerę, miejsce kultu słowiańskiego? O tych i innych miejscach nie tylko w naszym powiecie piszą w książce zatytułowanej Słowiańska Dolina Wisłoki – Wędrując śladami przodków jej autorzy: Siemowit Łoś-Kamiński i Tomasz Blizbor Szreder.

UKH szykuje się do kolejnego sezonu – Hokeiści UKH Dębica ledwie 30 czerwca skończyli pierwszą dwumiesięczną część przygotowań do sezonu, a już 9 lipca rozpoczęli kolejną. Wszystko po to, by we wrześniu być jak najlepiej przygotowanym do rozgrywek. Liczą przy tym, że miasto dotrzyma obietnicy i już pod koniec miesiąca będą mogli wyjechać na lód.

Batalionowi się nie poddali – Wielkim świętem piłkarskim był piknik rodzinny zorganizowany już tradycyjnie przez LKS Czarnovia w Czarnej. Zawodnicy 15 drużyn chłopięcych i jednej dziewczęcej rywalizowali w czterech grupach wiekowych, a wydarzeniem dnia był mecz oldboyów.

Grupowe na półmetku – FC Brejzer i OSP Słotowa wygrały po dwa spotkania i prowadzą w grupie A Wakacyjnego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Jodłowej. W grupie B 6 punktów ma tylko FC Drużyna. Szansę na komplet miała ekipa Bez Nazwy z Brzostku, ale musiała oddać mecz walkowerem. W klasyfikacji strzelców prowadzi Kamil Mroczek z OSP.

Trzecie miejsce biorą w ciemno – Wyjeżdżając ze Śremu Piotr Longosz, prezes Dębickiego Bractwa Kulkowego, żartował, że w następnym roku na II-ligowe rozgrywki nie przyjeżdża. Organizatorów z góry prosił o sklasyfikowanie naszej drużyny na trzecim miejscu. Bo takie zajmuje ona od czterech lat, czyli od kiedy uczestniczy w grze. W tym roku awans do elity przegrała zaledwie o 1 punkt.