Obserwator Lokalny nr 28 (776)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nie żyje 21-latek z Lubczy. Młody mężczyzna utopił się w Wisłoce w Dęborzynie. Policja przestrzega przed kąpielą w miejscach, gdzie nie ma ratownika i przypomina, że woda i alkohol to połączenie, które może prowadzić do tragedii.

Poza tym:

O majstrowanie przy średniej oskarżają gminę i dyrektora – – Co oni sobie wyobrażają? Najpierw naobiecują dzieciom, że jak się będą uczyć, to dostaną stypendia, a jak się okazuje, że za dużo musieliby wydać, to podnoszą średnią. To co nawet na dzieciach chcą oszczędzać? – grzmiał mężczyzna, który zadzwonił do naszej redakcji. A poszło o szkolne stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Obwiniał urzędników z gminy Dębica i Marcina Nowaka, dyrektora Zespołu Szkół w Pustyni.
Wiecej milionerów, mniej bezrobotnych – W ciągu jednego roku liczba milionerów w naszym powiecie wzrosła o 9 osób. W sumie mamy ich już 60.
Dachowanie w Lipinach – Policja ustala, kto prowadził opla, który wpadł do rowu w Lipinach. Z pięciu jadących nim osób, tylko jedna była trzeźwa.
Nowa książka o historii Dębicy – Ukazała się nowa pozycja z serii Biblioteka Dębickich Gryfów. Książka autorstwa Edyty Adamczyk-Pluty zatytułowana jest Władza a społeczeństwo. Dębica i powiat dębicki w latach 1944-1956.
Społem nie tylko chlebem baltonowskim stoi – Tegoroczny lipiec jest wyjątkowy dla członków Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w Dębicy. Zaczął się jak zwykle międzynarodowym dniem spółdzielczości, który obchodzony jest pierwszego dnia tego miesiąca, a zakończyć ma się oddaniem do użytku nowego sklepu. O ile członkowie PSS swojego święta jakoś specjalnie nie uczcili, to na otwarcie obiektu przy ul. Żeromskiego czekają z niecierpliwością.
Trzy rady osiedli już są, wybory minęły półmetek – Na wybory Rady Osiedlowej Krakowska Północ przyszło tylko dziewięć osób. To nawet nie 10 procent wymaganej liczby, by wyłonić radę. Z sześciu zebrań wyborczych, jakie odbyły się do tej pory, tylko połowa zakończyła się sukcesem. Chociaż w przypadku Osiedla Kępa – Wolica może jeszcze za wcześnie, by o nim mówić.
Mieszkańcy boją się, że znów będzie ich zalewało – W 2009 i 2010 roku mieszkańcy ul. Św. Jadwigi, Puszkina, Cichej oraz Głowackiego zostali zalani przez wody, które nie zmieściły się w korycie potoku Gawrzyłowskiego. W końcu mogli spać spokojnie, kiedy wykonany został tzw. kanał ulgi. Teraz okazuje się, że ich mienie znów jest zagrożone.
Co ciekawe w ciągu 2,5 roku tereny, na których mają domy, zamieniły się z tych o wysokim zagrożeniu powodzią, na niezagrożone.
Miasto na autobus pieniedzy nie chciało – Mały autobus, na zakup którego gmina Dębica chciała przekazać dębickiemu samorządowi 100 tys. zł miał zagwarantować mieszkańcom gminy, głównie z terenów górskich, pewny transport. Miał, ale nie zagwarantuje, bo miasto darowizny nie przyjeło. Dlaczego? Burmistrz Mariusz Szewczyk nabrał w tej sprawie wody wusta.
Z Kolumbii, Meksyku i Ukrainy do Hanki – Trzy wolontariuszki: Melissa z Meksyku, Maria z Kolumbii i Jana z Ukrainy przebywały w Domu Dziecka Hanka. Tutaj przyglądały się pracy, ale miały również czas na zwiedzanie miasta i okolic. W Polsce podoba im się wszystko, poza jednym. Zwłaszcza Melissie i Marii.
Razem chcą uratować dworzec – Kto najwięcej straci na sprzedaży dworca PKS? Podróżni, którzy pozbawieni zostaną miejsca, gdzie mogą się schronić w oczekiwaniu na autobus. Nic więc dziwnego, że nie milkną głosy oburzenia na decyzję Gustawa Fediówa, który szuka klienta na dworzec. Ale sytuacją martwią się także samorządowcy. Wkrótce planują spotkanie, na którym zastanowią się wspólnie, co dalej począć w sprawie.
Zamiast na parkingu, stają na drodze – Aby zrobić zakupy w sklepie Sezam w Stasiówce, większość kierowców nie korzysta z przylegającego do niego parkingu. Samochody zostawiają na ulicy, skutecznie blokując przejazd innym jej użytkownikom. – A co, mają ryzykować uszkodzeniem auta? Przecież widać w jakim stanie jest parking – twierdzi Jerzy Jabłoński, mieszkaniec tej miejscowości.
Po pomoc, zanim dojdzie do tragedii – 26-latka z Dębicy, która wyrzuciła przez okno swoje dziecko przebywa w tymczasowym areszcie pod okiem psychiatrów. Biegli będą badać, czy w trakcie popełnienia przestępstwa była poczytalna. Wiele wskazuje, że kobieta mogła cierpieć na depresję po urodzeniu dziecka. To schorzenie wcale nie rzadkie i wymagające pomocy specjalisty. Pytanie – czy ta jest powszechnie dostępna i gdzie można na nią liczyć.
Większości udaje się przetrwać na rynku – Ponad 800 osób skorzystało w ciągu czterech lat z unijnych dotacji i założyło własne firmy. Zdarzyły się też przypadki wyłudzeń takich funduszy. Pod sąd trafiły dwie osoby.
Uśmiech Oli – rzecz bezcenna – Ola wie, że schodów w jej domu jest 28. Kiedy nie ma taty, mama nie jest jej w stanie po nich znieść. Każdy z nich zjeżdżając powoli na dół czuje na tej części ciała, która zazwyczaj służy do siedzenia. Do niedawna jeszcze była w stanie chodzić, później poruszała się na czworakach. Wtedy było nieco prościej, ostatnio jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. I tylko rehabilitacja daje nadzieję na to, że 11-latka znów zacznie chodzić.
Tylko z matematyki poprawka czeka ponad 150 uczniów – Filip Pasko, absolwent Technikum Informatycznego w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy, nie ma watpliwości, że matura w tym roku do najtrudniejszych nie należała. Zdaje sobie jednak sprawę, że jest to tylko jego punkt widzenia. Ci, którym noga się powinęła, mogą mieć inne zdanie. Najważniejszy egzamin w życiu pisały unas 992 osoby, zdało go 721, czyli 73 proc. To wynik wyższy od średniej krajowej i wojewódzkiej, która wynosiła 71 proc.
Z kredytami tylko czworo – Zdecydowanie pod względem posiadanego majątku wśród radnych Rady Miejskiej wygrywa Stanisław Ciszek. Gdyby doliczyć jego emeryturę, dietę radnego, a także samochody, przekroczy 700 tysięcy złotych i to dość sporo.
Dostali nagrodę za wysokie osiągnięcia – Piętnastu uczniów otrzymało po 500 zł stypendium za wysokie osiągnięcia w nauce i sporcie. Jedna z uczennic, Monika Lipińska z Chotowej, laureatka konkursu geograficznego dostała drugie tyle.
Byli mali i duzi ochotnicy – Tylko przez rok ochotniczki z Brzeźnicy mogły cieszyć się tytułem najlepszej drużyny w gminie. W ostatnią niedzielę musiały go zwrócić mistrzyniom z 2013 roku, czyli OSP Paszczyna. W kategorii mężczyzn po raz czwarty triumfowała OSP Brzeźnica. Gminnym Zawodom Sportowo-Pożarniczym w Brzeźnicy towarzyszył Festiwal Małego Strażaka zorganizowany przez Stowarzyszenie Milenium – Brzeźnica 2007.
Prawie 10 tysięcy na lokalne programy – Dębina, Mój Straszęcin i Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Wiewiórce otrzymały granty w ramach programu Działaj Lokalnie. W sumie otrzymały blisko 10 tysięcy złotych. Wydadzą je na przedsięwzięcia, które służyć będą lokalnym społecznościom.
Odznaczenia dla strazaków-ochotników i młodzieży – Blisko sześćdziesięciu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilznie otrzymało odznaczenia z okazji jubileuszu 140-lecia działalności tej formacji w miescie.
Czterech druhów ze złotymi medalami – Choć nowoczesny wóz bojowy druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jodłowej dostali na początku roku, to dopiero teraz został on poświęcony. Przy tej okazji trzynastu strażaków otrzymało odznaczenia za wzorowe pełnienie obowiązków.
Nie przeszkadzają im ani upały, ani siarczyste mrozy – Ks. Józef Książek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej, ani przez chwilę nie obawiał sie, że panujący w sobote upał, zniechęci ludzi do wzięcia udziału w Dróżkach Różancowych. Nie musiał, bo wierni z Zawady i z bliżej, bądź dalej położonych parafii zapełnili zarówno kosciół, jak i dziedziniec przy nim.
Radny Ciszek martwi się losem zwierząt na targowisku – Targowisko w Kędzierzu tętni życiem, mimo że formalnie zlikwidowano je dwa lata temu. Ale nie to stanowi problem. Radny powiatowy Roman Ciszek uważa, że zwierzęta przeznaczone do handlu trzymane są tam w kiepskich warunkach. Bez picia i jedzenia.
Na czacie o bójkach, rowerach i długach – Dużo spokojniej niż w zeszłym miesiącu przebiegał ostatni internetowy czat burmistrza Mariusza Szewczyka z mieszkańcami. Choć podczas godzinnej rozmowy pojawiło się wiele poważnych tematów, tym razem udało się uniknąć niepotrzebnych emocji.
Najwięcej dyplomów zgarnęli lekkoatletyci i pływacy – Podczas podsumowania roku szkolnego 2014-15 uczniowie i naczyciele docenieni zostali nie tylko za sukcesy naukowe. Burmistrz Mariusz Szewczyk wyróżnił także młodych sportowców i ich opiekunów.
Jej ksiazki ukaza sie jesienia lub zima – 19 czerwca mineło pół roku od tragicznej śmierci mojej siostry Lidii Górskiej, oddanej sercem środowisku lokalnemu, a zwłaszcza ratowaniu pamięci po tych, którzy odeszli oraz śladów przeszłości przede wszystkim związanej z historią szkoły w której od wielu lat pracowała. Tego dnia został przeze mnie
podpisany notarialny Akt Fundacyjny, który ostatecznie przypieczętował powołanie do życia zapowiadanej wczesniej Fundacji im. Lidii Górskiej ELDGE Retrospection.
Kwiat paproci zakwitł obok Śnieżki – Prawie dwieście osób, w tym przedstawiciele osiemnastu Środowiskowych Domów Samopomocy z Podkarpacia, wzięło udział w czwartych Świętojańskich Śpiewaniach, które w ostatni czwartek odbyły się w parku przylegającym do Domu Kultury Śnieżka.
Sabaton nie zagra. Będzie za to KSU i raper O.S.T.R. – Choć w głosowaniu internautów, mającym wyłonić ostatnią grupę, która wystąpi podczas tegorocznej edycji Czad Festiwalu, zwyciężył zespół Sabaton, to szwedzcy metalowcy nie zagrają w Straszęcinie. Jak twierdzą organizatorzy, z przyczyn od nich niezależnych. Do składu dołączą za to grupy: Skindred, KSU, Totentanz, Powder for Pigeons i raper O.S.T.R.