Obserwator Lokalny nr 27 (775)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Przyznała się, że zabiła córkę – 26-latce z Dębicy grozi dożywocie. W czwartek z okna na IV piętrze Maria W. wyrzuciła 3-miesieczną córeczkę. Już wcześniej matka bywała agresywna wobec dziecka. Całe miasto mówi o tragedii na osiedlu Fredry. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Głosowanie pod okiem Rokosza – Wynik głosowania w sprawie odwołania przewodniczącego Rady Powiatu Mateusza Smoły i jego zastępcy Romana Ciszka był przesądzony, zanim zaczęła się nadzwyczajna sesja. Takie przynajmniej można było odnieść wrażenie z wypowiedzi niektórych radnych.

Kościuszki skończą jeszcze w lipcu – Jeszcze przez miesiąc trwały będą prace przy przebudowie ul. Kościuszki. Od 1 sierpnia najprawdopodobniej pojedziemy po nowej, równej nawierzchni.

Amfetamina w taxi, 33-latek w areszcie – Na trzy miesiące trafił do aresztu dębiczanin, u którego policja znalazła narkotyki. To nie jedyny zarzut, jaki mu postawiono. Grzegorz B. jest także podejrzany o rozbój i usiłowanie rozboju. Do tych przestępstw nie przyznaje się. Podobnie, jak jego kolega – Rafał S., który także miał brać w nich udział.

Do pubu przyszedł z nożem i groził – Uznał, że krzywo na niego patrzą, więc wrócił z nożem i zagroził, że ich pozabija. Łukasz P. usłyszał zarzut kierowania gróźb karalnych.

Najpierw ją poturbował i okradł, a na końcu przejechał samochodem – Oszust zapukał do drzwi 86-letniej mieszkanki Latoszyna i przedstawił się, że jest pracownikiem Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Zaoferował jej, że dostanie zwrot składek, jeśli da mu 4 200 złotych. Kobieta nie uwierzyła w obietnice i zażądała okazania dowodu osobistego. Wtedy mężczyzna przewrócił ją, przeszukał mieszkanie i ukradł wszystkie oszczędności. Gdy Janina Tulik próbowała je odzyskać, przejechał ją samochodem.

Kierowcy mają problem z rondem turbinowym – Mieszkańcy Dębicy, nazywanej miastem rond, miewają problemy z jazdą po nich. Albo włączają nie ten kierunkowskaz co trzeba, albo w ogóle tego nie robią. Rzadko się zdarza, by ktoś poprawnie opuścił skrzyżowanie o ruchu okrężnym.  Jeszcze gorzej jest w przypadku ronda turbinowego u zbiegu ulicy Rzeszowskiej i Lwowskiej. Wystarczy postać tam chwilę, by się przekonać, że kierowcy nie mają pojęcia, jak się nim poruszać.

Skazany za sprzedaż tabletek na erekcję – Sąd Rejonowy w Dębicy skazał 32-letniego Tomasza K. za sprzedaż przez internet leków na potencję.

Z wielkiej chmury, mały deszcz. Starosta na razie zostaje – Jeśli radni powiatowi poparliby wniosek o odwołanie całego zarządu, mówi się, że szanse na objęcie funkcji starosty miałby radny Paweł Jarosz albo były burmistrz Dębicy Paweł Wolicki. Wygląda jednak na to, że radni koalicyjni dogadali się między sobą i nie odwołają starosty Andrzeja Reguły. Choć mają mu za złe, że jest kontynuatorem polityki prowadzonej przez jego poprzednika Władysława Bielawę.

Wiedziała, że będzie się całować – Pani Sylwio, gdzie pani słynna czerwona szminka? – pytał jeden z gości zaproszonych na potrójny jubileusz Sylwii Murdz-Chrobak. – Specjalnie się dziś nie umalował, bo wiedziałam, że się będę całować  – odpowiedziała uśmiechnięta jubilatka, świętująca 80-lecie urodzin, 60-lecie pracy społecznej i kulturalnej, oraz 40-lecie Zespołu Ludowego Morsy.

Klasa III a o palmę pierwszeństwa walczyła z gimnazjum w Wiewiórce – Dyrektorka Zespołu Szkół w Wiewiórce Agnieszka Radwańska ma w tym roku podwójne powody do zadowolenia. Jej szkoła znalazła się na czele rankingu gimnazjów tworzonego na podstawie wyników egzaminu pisanego przez uczniów klas trzecich. A jedną z absolwentek jest jej córka. Powody do dumy ma również dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy Zbigniew Drzymała. Klasa III a uzyskała najlepszą średnią – 125,5 punktu.

Wyróżnieni za naukowe sukcesy – Wyjątkowy, szczególny, pomyślny – takimi słowami określił kończący się rok szkolny Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy. Gdyby z pierwszych liter tych trzech przymiotników utworzyć skrót, wyszłoby nam WSP, czyli Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Takim mianem z pewnością można by określić rezultaty współpracy nauczycieli i uczniów w dębickich szkołach.

Może być jeszcze lepiej – Śmieciowa rewolucja przyniosła wiele korzyści, ale nie zlikwidowała całkowicie problemu dzikich wysypisk. Te w niektórych miejscach nadal powstają, na co narzekają sołtysi Podlesia i Grabin.

Ukaranym dyrektorom wcale nie do śmiechu – Kodeks pracy mówi jasno, że pracownika można ukarać wyłącznie upomnieniem, naganą, lub karą pieniężną. Wójt Stanisław Rokosz dołączył do tego kary, jak twierdzi, niekonwencjonalne:  koszenie trawy i czyszczenie kosiarki. Pierwszym zająć się musiał Marcin Ciszek, dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek, drugim Krzysztof Lipczyński, wicedyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pogoda wytrzymała do końca, zabawa się udała – Było cudownie, wszystko dopisało, łącznie z pogodą, która do końca się udała – tak tegoroczne Dni Gminy Żyraków ocenia Maria Czernik, szefowa Centrum Kultury i Promocji. Kto był i brał udział, na pewno zgodzi się z tą opinią.

Podziękowali strażakom – Drodzy druhowie, zawsze byliście wierni swojemu miastu i jego mieszkańcom – powiedziała burmistrz Ewa Gołębiowska podczas Dni Pilzna, w trakcie których świętowane były dwa jubileusze.

Tylko jeden radny ma walutę – Ciągników rolniczych ci u nich dostatek

Zrozumieć było trudno, ale laureatką być przyjemnie – Kiedy Maria Drozd poznała wyniki pisemnego etapu finału Ogólnopolskiego Konkursu Myśli Jana Pawła II w Suwałkach, wiedziała już, że została jego laureatką. W części ustnej pozostało jej powalczyć o jak najwyższe miejsce. Choć ta forma odpowiedzi nie jest jej ulubioną, wśród 11 osób, z którymi przyszło jej rywalizować, zajęła siódme miejsce.

Scena pełna dziewcząt – Marysia Socha, Aleksandra Ożóg i Patrycja Węgrzyn to zwyciężczynie III Konkursu Wokalnego Tylko Polska Piosenka, który rozstrzygnięty został w Domu Kultury Śnieżka. Zwieńczeniem konkursu był recital Przemysława Brannego, który przy akompaniamencie Konrada Mastyło wykonał najpiękniejsze polskie piosenki o miłości.

Pierwsza nagroda za Lisa Witalisa – Spektaklem o przygodach Lisa Witalisa grupa Tubisie, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy, zapewniła sobie zwycięstwo w 19. edycji Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Pajace, który odbył się w Domu Kultury Śnieżka. Weronika Wójcik i Julia Białek, członkinie grupy, otrzymały ponadto nagrody indywidualne.

Będzie kino, teatr i koncerty – Koncerty, spektakle teatralne, wystawy i projekcje plenerowego kina złożą się na wakacyjną ofertę Miejskiego Ośrodka Kultury. Ze wszystkich tych atrakcji dębiczanie będą mogli korzystać bezpłatnie.

Teraz czeka na nie klub Endorfina – Kiedy Katarzyna Urbanik, stylistka z firmy urbanCHic, miała spotkać się z bohaterkami Metamorfoz w Galerii Raj, miała w telefonie ich zdjęcia. Tak na wszelki wypadek. Jednak kobiety po wizycie u fryzjera i makijażystki przyszły tak odmienione, że fotografie na niewiele się zdały. – Jednej z pań najnormalniej w świecie nie poznała – śmieje się Marta Kałuża, doradca do spraw pielęgnacji i wizażu Mary Kay i sprawczyni całego tego zamieszania.

Na sukcesy pracują trenerzy, zawodnicy, ale też ich rodzice – Trenerzy, zawodnicy i ich rodzice zawsze już z sentymentem wracać będą do dnia 16 czerwca 2010 roku. Wtedy to decyzją starosty Władysława Bielawy Dębicka Akademia Karate Tradycyjnego została wpisana do ewidencji lokalnych związków sportowych i stowarzyszeń. Dzięki temu w tym roku członkowie klubu mogli świętować skromny jubileusz 5-lecia działalności. Medalem na zawodach Pucharu Polski Dzieci okrasiła go Karolina Skiba.

Wiednia nie zobaczą. A byli tak blisko… – Jednego punktu lub lepszego wyniku z teoretycznego testu brakło czwórce reprezentantów Szkoły Podstawowej w Czarnej, by zapewnić sobie wyjazd na Mistrzostwa Europy w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego do Wiednia. We Włoszczowie w finale Ogólnopolskiego Turnieju BRD startowali także gimnazjaliści z Czarnej, którzy zajęli trzecią pozycję.

MVP Bartosz Oszajec – W pięciu rundach eliminacyjnych III Gminnej Ligi Lekkoatletycznej udział wzięło 492 uczniów z 12 szkół gminy Dębica. Rywalizowali oni w 15 konkurencjach w dwóch grupach wiekowych (podstawówki i gimnazja). Najlepsi okazali się przedstawiciele Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu, którzy zgromadzili 519 punktów. Z powodu niesprzyjącej pogody nie odbyły się finały, a za końcowe uznane zostały wyniki po eliminacjach.