Obserwator Lokalny nr 26 (774)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Chcą odwołać starostę! – Te dwie decyzje zbiegły się w czasie. Opozycja chce odwołania przewodniczącego Rady Powiatu Mateusza Smoły. A koalicji nie podoba się Zarząd Powiatu, który sama utworzyła. Opozycje można zrozumieć, trudniej to, o co chodzi radnym koalicji. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Budżet Wolickiego, absolutorium nie – Pawła Wolickiego byłego burmistrza Dębicy nie było na sali, kiedy radni przegłosowali udzielenie absolutoriom za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. W jego imieniu podziękował obecny włodarz miasta Mariusz Szewczyk.

Kultura bez żagli – Nie będzie nagród burmistrza dla zasłużonych dla miejskiej kultury. A przynajmniej na razie, bo radni, którzy wnioskowali o wycofanie z porządku obrad uchwały w tej sprawie zaręczają, że samej nagrodzie nie są przeciwni.

Tadeusz Zieliński nie wierzy w winę sąsiada – Na korytarzu Sądu Okręgowego w Rzeszowie dwaj panowie rozmawiają przyjaźnie. Za chwilę wejdą na salę rozpraw, dziwią się, że aż tylu dzisiaj wezwano świadków. Jeden to ofiara działań Służby Bezpieczeństwa, drugi podejrzewany jest przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, że donosił na rodzinę pierwszego. Ale wystarczy chwilę przysłuchać się im, by mieć pewność, że Tadeusz Zieliński nie uważa Zbysława Rokity za donosiciela. Zresztą razem tu przyjechali z Żyrakowa, gdzie od lat są sąsiadami.

Bez podwyżki za parkowanie – na razie – 80 złotych za roczny abonament parkingowy zapłacą osoby niepełnosprawne – taki zapis znalazł się w projekcie uchwały, która trafiła pod obrady Rady Miejskiej w Dębicy na ostatniej sesji. Nie przeszła, przeciwko zmianom w systemie opłat za postój samochodów zagłosowało aż 16 rajców.

To był piękny jubileusz Jagiełły – Absolwenci, obecni i byli nauczyciele oraz wielu zaproszonych gości wzięło udział w jubileuszu 115-lecia działalności I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

Ludzie mają dość, chcą żyć spokojnie, jak kiedyś – Tu nie da się żyć – powtarzają jak mantrę mieszkańcy Pustyni. Przeszkadza im uciążliwe sąsiedztwo firmy Metkom, zajmującej się skupem i magazynowaniem złomu. Twierdzą, że z jej terenu od rana do wieczora czuć śmierdzący dym i słychać huk maszyn.

W mieście nawet trawa jest czasami bezpańska – Patrząc przez okno mieszkania na parterze w bloku nr 4 na os. Fredry Eugeniusz Foryś widzi najpierw posadzone tuż przy budynku kwiaty, dalej  plac zabaw dla dzieci i za nim coś, co burzy mu krew w żyłach. Bo o ile trawa na placu zabaw jest zawsze wykoszona, to tuż za nim sięga mu po pas. Nie pomagają interwencje w Urzędzie Miejskim w Dębicy, choć to miasto jest właścicielem zarośniętej działki.

Tylko nieliczni zdobyli autograf Dawida Kwiatkowskiego – Dziesięć tysięcy osób, według organizatorów, odwiedziło stadion przy ul. Parkowej, podczas trzeciej odsłony festiwalu GoodFest. Na dwóch scenach zaprezentowało się dziewięciu artystów. Największe emocje budził koncert Dawida Kwiatkowskiego.

Medicine już otwarty, wkrótce Media Expert i Bricomarché – Zakupowy szał z nową, modową marką w Galerii Raj w Dębicy! Salon Medicine – everyday therapy można już odwiedzać. Wkrótce kolejne wielkie otwarcia: Media Expert i Bricomarché „dom i ogród”.

Radość w tanecznych rytmach hinduskiego Bollywood – Jak co roku na Regionalnym Spotkaniu Integracyjnym z Radością najwięcej było… radości właśnie.  I dobrej zabawy, jaką dla swych podopiecznych i gości przygotowało to Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Odbyło się w ośrodku Cyziówka w Kamionce, jak zwykle w bardzo gościnnej atmosferze. W tym roku wszyscy bawili się w rytm muzyki hinduskiej, także tej z Bollywood.

Za darmo komputery i dostęp do sieci – 262 komputery trafiły do szkół, domów kultury i prywatnych gospodarstw. Gmina zdobyła na to unijne pieniądze.

Z czwórki znikną światła – Droga, która połączy węzeł autostrady w Pustyni z drogą wojewódzką Dębica-Mielec będzie gotowa najprawdopodobniej do końca 2019 roku. Oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ale łącznik już teraz budzi wiele wątpliwości mieszkańców Pustyni i Kozłowa.

Kobietom musi się udać – W Woli Wielkiej aktywnych kobiet nie brakuje. Brakowało im za to miejsca, gdzie mogłyby się spotykać. Nie czekały, żeby ktoś za nie rozwiązał ten problem. Wzięły sprawy we własne rece i na wrzesień planują wielkie otwarcie wyremontowanej siedziby Koła Gospodyń Wiejskich. Znajdzie się w niej też pomieszczenie dla strażaków ochotników – obydwie organizacje wspierają się w działaniu.

Czterech radnych z kredytami – Większości wiedzie się bardzo dobrze

Do szkoły wniósł pocisk. Myślał, że to tylko łuska – Wśród eksponatów prowadzonej przez Jadwigę Warzechę Izby Pamięci w Zespole Szkół nr 1 w Jodłowej znajdują się łuski pocisków. Być może to zainspirowało jednego z uczniów gimnazjum, który chciał wzbogacić jego zbiory o kolejną pamiątkę z czasów II wojny światowej. Nie zdawał sobie tylko sprawy, że do szkoły przyniósł uzbrojony niewybuch.

Nowe role od biskupa – Ks. Eryk Bogacz nie odprawi już mszy św. na polanie w Siedliskach Bogusz. Chyba że przyjedzie specjalnie na tę okazję ze swojej nowej parafii w Mielcu. Ks. Tomasz Kozioł był w tym roku po raz ostatni dyrektorem festiwalu Polonia Semper Fidelis. A proboszczem w Podgrodziu nie będzie już ks. Jan Michalik. Te zmiany to skutek decyzji ordynariusza diecezji tarnowskiej, który jak co roku w czerwcu powierzył duszpasterzom nowe zadania.

Tylko grzeczni mogli dorzucić szufelkę węgla do pieca – Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy ma już 120 lat.  Dorota Dymińska (Cebula) jest z nią związana przez ponad 40 lat. Najpierw sama się uczyła w jej murach, a teraz jako nauczycielka języka polskiego wiedzę przekazuje dzieciom. Podobnie zresztą jak Dorota Chodak (Longosz) i Ewa Soborska, które zajmują się edukacją wczesnoszkolną, oraz anglistka i germanistka Anna Trębacz-Główka i logopeda Alicja Skrętkowska (Lesiak).

Fame-iki były trzecie – Nie tylko szkoły Soul Dance i El-Bo reprezentowały Dębicę podczas XXXVIII Konfrontacji Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Tańcowały dwa Michały. W Przemyślu wystąpiły również dwa zespoły Fame-iki i Fame-iki 2, działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.

Z Małym Księciem na scenie DK Mors – Uczniowie I klasy Weldon School i ich młodsi koledzy z przedszkola Weldon Kids wystąpili na scenie Domu Kultury Mors z przedstawieniem Mały Książę. Spektakl został przygotowany w ramach pomocy dla Jakuba, rocznego chłopca z Nagawczyny cierpiącego na nieuleczalną chorobę genetyczną.

Pokazali, że taniec to ich pasja – Miała rację Alina Jukna, prowadząca z Konradem Pondo Galę Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance, mówiąc, że to już nie szkoła, a teatr tańca. Bo występy podopiecznych Edyty Mędrek-Śliwy to wielkie widowisko, którego nie powstydziłyby się profesjonalne teatry.

Gablota bogatsza o 7 medali – Dla Agnieszki Szymaszek zdobyty w Białymstoku na Ogólnopolskiej Olimpiadze Młodzieży brązowy medal był piątym krążkiem rangi Mistrzostw Polski Juniorów. Jej klubowy kolega Kamil Michałek takim sukcesem może pochwalić się po raz pierwszy. Badmintoniści Orbitka Straszęcin udowodnili tym samym, że zaliczają się do krajowej czołówki w tej dyscyplinie sportu, a rywale muszą czuć przed nimi respekt, nawet jeśli są faworytami.

Kropka nad i Brzostowianki – Przed ostatnią kolejką Brzostowianka nie była pewna awansu do V ligi. Trzy punkty straty miała do niej Wiewiórka. Przy porażce ekipy z Brzostku i zwycięstwie ich głównych rywali, oba zespoły miałyby tyle samo punktów. W bezpośrednich starciach lepsza była Wiewiórka. Ale jej zawodnicy z rezerwami Wisłoki tylko zremisowali, podczas gdy podopieczni Andrzeja Czernickiego rozgromili Nagoszyn. Z klasą A żegna się Brzeźnica.

Chłopcy i dziewczęta grali w mikstach – Sześć zespołów Dębickiej Akademii Siatkówki Kępa złożonych z 2 dziewcząt i 2 chłopców wystartowało w turnieju mikstów Orlik Volleymania w Ropczycach. Trzy zagrały w finałach makroregionu, a jedna znalazła się w czołowej ich dziesiątce.