Obserwator Lokalny nr 25 (773)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Na motorze są bez szans – To dopiero początek lata, motocyklistów na drogach będzie coraz więcej. Oby nie powtarzały się dni takie, jak miniony wtorek, kiedy dwóch motocyklistów zakończyło dzień w karetce pogotowia. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Chudy: to sprawa polityczna – Nikogo nie okradłem, od nikogo niczego nie wyłudzałem, a cała sprawa ma związek z niedawnymi wyborami samorządowymi i usiłowaniem skompromitowania mnie przez politycznych przeciwników. Tak twierdzi Józef Chudy, wójt gminy Czarna, którego oskarżono o wyłudzanie funduszy unijnych. Ocenia, że postawione mu zarzuty są krzywdzące i nieprawdziwe, a prokuratorskie ustalenia nieobiektywne i tendencyjne.

Trojan szuka ludzi, którzy  pomogą mu promować JOW-y – O tym, że posłowie powinni być wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych, Zenon Trojan mówił już trzy lata temu. Teraz wspólnie z innymi zwolennikami tego pomysłu prowadził będzie wśród dębiczan akcję informacyjną, by w referendum opowiedzieli się za ich wprowadzeniem.

Mężczyzna zmarł na ławce – Sekcja zwłok wyjaśni, co było powodem zgonu 63-letniego mieszkańca Dębicy. Ciało mężczyzny zostało znalezione na ławce w Rynku.

Do więzienia za zabicie psa – Karze pozbawienia wolności bez zawieszenia chcą poddać się dwaj mężczyźni oskarżeni o zabicie psa. Zanim  zwierzę pożegnało się z życiem, było bite i kopane.

Spółdzielnia zaprasza na półkolonię. Ale nie wiadomo która – Czy ustalenie tego, gdzie i w jakim terminie organizowane są półkolonie w Dębicy, może okazać się przeszkodą nie do przejścia? Okazuje się, że tak. Na próżno telefony do Urzędu Miasta, który na ten cel przeznacza pieniądze. Ci bardziej uparci odkopią informację na stronie UM, ale dotyczącą tego kto i ile na wypoczynek dla dzieci dostał. Nic więcej.

Wybory już w lipcu – Na najbliższej sesji radni przyjmą uchwałę w sprawie terminu wyborów rad osiedlowych. Komisja Organizacyjno-Prawna chce, by rozpoczęły się 2 lipca.

W sobotę postaw na aktywność –  Śnieżka SOHO Body Spirit POWER w Galerii Raj – tak brzmi nazwa wydarzenia, które na pewno spodoba się miłośnikom aktywności fizycznej. To będzie bardzo sportowa sobota.

Paweł Rymut z chemii, Jan Stępień z historii – Kuratorium Oświaty w Rzeszowie podsumowało wyniki konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2014/15. Podczas gali jego dyrektor Jacek Wojtas wręczył certyfikaty Szkół Przyjaznych Utalentowanym Uczniom i listy gratulacyjne dla uczniów, którzy byli co najmniej podwójnymi laureatami.

Na razie jest pod górkę, ale będzie szybciej i wygodniej – Trzeba mieć zdrowie, żeby zarejestrować się do poradni specjalistycznych – mówią pacjenci Szpitala Powiatowego w Dębicy. Bo za każdym razem trzeba odstać co swoje w długiej kolejce. Przemysław Wojtys, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej mówi, że wciąż wdrażany jest komputerowy system zapisywania się do lekarzy, w związku z czym obsługa każdego pacjenta zajmuje trochę czasy. Liczy jednak na wyrozumiałość.

W nagrodę pojadą do Ravensbrück – Trzy drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy zgłosiło filmy na konkurs: O tym nie można zapomnieć… spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów. W ogólnopolskim finale znalazły się dwa, a jurorom bardziej spodobał się materiał dziewcząt. Dostały wyróżnienie i wezmą udział w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück.

Złodzieja zatrzymał na gorącym uczynku – Ryszard Bystrek był po cywilnemu i sam, ale na widok złodzieja zareagował odruchowo. Dzięki pracownikowi ochrony zatrzymany został 28-latek z Dębicy, który kradł piwo z hurtowni przy ulicy Jana Pawła II.

Jedenastka, Jedynka i Kwiatek najlepsze – Blisko stu uczniów wystartowało w drugim etapie powiatowego konkursu Armia Krajowa w powiecie dębickim. Był to finałowy etap zmagań, zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej.

Dostał mandat, ma posprzątać – Sterta gruzów, kawałki eternitu, stara kanapa – tak wygląda teren za cmentarzem żydowskim. Po wizycie Straży Miejskiej, właściciel zobowiązał się posprzątać.

Pół miliona wzięła trzynastka – Program Działaj Lokalnie w powiecie dębickim ma już 5 lat. Rocznicowa edycja zaowocowała przyznaniem grantów na kwotę 55 tysięcy złotych, z których skorzystają nie tylko organizacje samorządowe i grupy nieformalne, ale także, a właściwie przede wszystkim  – lokalne społeczności.

Bierzmowanie przyjmą w więzieniu – Dla Mariusza i Rafała środa będzie dniem szczególnym. Do Zakładu Karnego w Dębicy, gdzie odsiadują wyroki, przyjedzie biskup Andrzej Jeż, by udzielić im sakramentu bierzmowania. Wraz z nimi przystąpi do niego także pięciu innych więźniów. Takie uroczystości odbywają się za murami przy Sandomierskiej od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, a od dziesięciu lat mają miejsce regularnie co roku.

Morsy wciąż zbierają dary dla Ukrainy – Do końca czerwca przedłużona została zbiórka darów dla mieszkańców Samboru, leżącego 50 km od polskiej granicy miasta na Ukrainie. Organizatorem jest Zespół Ludowy Morsy, wspierany przez Urząd Miejski i sieć sklepów Jubilatka.

Nie muszą się już tułać po innych wsiach – Zakończyła się przebudowa Wiejskiego Centrum Kultury w Starej Jastrząbce. Ale na dobre zacznie ono tętnić życiem dopiero w przyszłym roku.

Odznaczenia dla strażaków i działaczy sportowych – Ochotnicza Straż Pożarna w Podgrodziu działa już od pół wieku. O 10 lat dłuższą historią pochwalić się może tamtejszy Ludowy Klub Sportowy Bodzos. Jubileuszowa impreza obu tych organizacji była dobrą okazją do uhonorowania jej zasłużonych członków.

Wielkich majątków nie mają – Największe oszczędności ma wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Wielgos, on też ma najwyższe zarobki. Ale generalnie  radni z Żyrakowa do krezusów nie należą.

Upał im nie przeszkodził – Kiedy wchodzi na scenę, wie, że to jest jej chwila. Patrząc na publiczność jakby ją hipnotyzuje: wy macie mnie teraz słuchać. Później skupia się już tylko na tym, co śpiewa, by właściwie zinterpretować piosenkę, by trafić nią do ludzi. Choć dla Agnieszki Niedbalec był to debiut w konkursie Polonia Semper Fidelis, nie widać było po niej tremy.

Zagra Hey i Molesta Ewenement – Hey, Molesta Ewenement i Dawid Kwiatkowski będą gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu Goodfest, która już w sobotę 20 czerwca odbędzie się na stadionie KS Wisłoka przy ul. Parkowej. Na publiczność czekać będzie także wiele pozamuzycznych atrakcji.

W niedzielę Soul Dance zatańczy tylko dla nas – Turnieje w Jastrzębiu Zdroju, Oświęcimiu, Przemyślu i Siedlcach były już ostatnimi, w których w tym sezonie tanecznym wzięli udział podopieczni Edyty Mędrek-Śliwy. I co najważniejsze na każdym z nich święcili triumfy. Ostatnią okazją, by jeszcze przed wakacjami zobaczyć ich na scenie, będzie Gala Mistrzów i Adeptów Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance, na którą, wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zapraszają w niedzielę 21 czerwca do Domu Kultury Mors.

Barwne abstrakcje Ryszarda Dudka – Wystawę obrazów Ryszarda Dudka, malarza odznaczonego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oglądać można przez najbliższe trzy tygodnie w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Znakomici w kumite, dobrzy też w kata – Klub Karate Shinkyokushin Bushi był organizatorem zawodów z cyklu Podkarpacka Liga Dzieci i Młodzieży Karate Shinkyokushin. W zawodach, które rozegrane zostały w Domu Sportu udział wzięło 110 zawodników.

Radomyśl zbyt silny – Bodzos Podgrodzie w tym tygodniu rozegrał dwa spotkania. W pierwszym nie poszło mu najlepiej i przegrał ze zdecydowanie lepszą Wisłoką. Cieszyć się może natomiast z remisowego spotkania z liderem grupy pierwszej, czyli z Rzemieślnikiem. Choć goście grali cały mecz w przewadze, to nie udało im się pokonać Patryka Gruszki. Tęgie lanie od Radomyślanki zebrał natomiast MKS.

Rywale mocni, ale medale są – Ponad 300 pływaków z 35 polskich i zagranicznych klubów przyjechało do Dębicy, by wziąć udział w Letnich Mistrzostwach Klubu Bobry. Nie zabrakło medalistów i finalistów Mistrzostw Polski i kadrowiczów z reprezentacji na Igrzyska Europejskie w Baku. Na tym tle z jak najlepszej strony pokazali się nasi zawodnicy.