Obserwator Lokalny nr 24 (772)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Jak wybuchnie, zmiecie osiedle – Potrzeba 1,5 miliona złotych, ale czekać nie wolno, bo zaniechanie grozi tragedią, która może dotknąć tysiące dębiczan. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Sami nie są w stanie utrzymać dworca – Dworzec autobusowy zniknie wkrótce z krajobrazu Dębicy. Właśnie został wystawiony na sprzedaż. – Tę decyzję wymusił na mnie wolny rynek – tłumaczy Gustaw Fediów, prezes firmy Monis. I dodaje, że samorządy, u których szukał wsparcia, nie wykazały zainteresowania utrzymaniem miejsca, gdzie podróżni mogliby czekać na autobus.

Bez prawa jazdy jest już 24 kierowców – Osiemnaście praw jazdy w długi weekend odebrała policja kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Rekordzistą okazał się 36-letni motocyklista z Podgrodzia, który miał na liczniku 134 km/h.

Brakuje prawie każdej krwi – Coraz mniejsze zapasy krwi ma Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, do którego należy oddział w Dębicy. Najlepiej sytuacja wygląda z krwią AB Rh+, trochę gorzej z AB Rh-. W przypadku pozostałych grup sytuacja jest dramatyczna.

Samochód wrócił do USA – Zarzut paserstwa postawił prokurator mieszkańcowi Pilzna. 40-latek sprzedał biznesmenowi z Dębicy luksusowy samochód, wyłudzony przez szajkę przestępców w Stanach Zjednoczonych. Paweł S. nie przyznaje się do winy, odmawia wyjaśnień, w jaki sposób wszedł w posiadanie auta o wartości ponad 100 tys. zł.  Teraz na to pytanie odpowiadał będzie przed sądem.

Wypadł z piętra, ale już wraca do zdrowia – Poprawia się stan dwuletniego chłopca, który wypadł z okna kamienicy w Dębicy przy ulicy Gajowej. Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni wróci do domu z krakowskiego szpitala.

Sprawdzą finanse i podejmą decyzję – By przekonać się, że prezesi miejskich spółek nie zarabiają źle, wystarczy zajrzeć do ich oświadczeń majątkowych na stronie Urzędu Miasta. Ale czy zawsze będą mieli już takie wynagrodzenia? Tego żaden z nich nie może być pewien.

Byli bliscy ideału – Niemal połowa uczniów z klasy VI c w Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy może pochwalić się tym, że z jednego z przedmiotów uzyskała komplet punktów. A zadanie mieli w tym roku nieco trudniejsze niż w poprzednich latach, bo musieli zdawać aż trzy przedmioty: język polski, matematykę i język angielski.  Kiedy pytam, dla kogo była to bułka z masłem, rękę podnosi szóstka z dwudziestu czterech młodych ludzi.

Marszałek i poseł chcą porozmawiać z burmistrzem – W ciągu dwóch tygodni ma dojść do spotkania radnych miejskich z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, posła Jana Warzechy i marszałka Władysława Ortyla z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem. Powód zebrania? Wersje są dwie. Wszystko zależy od tego, czy wypowiedzi są oficjalne, czy już mniej. Według pierwszej opcji: pieniądze z województwa dla miasta, według drugiej niezbyt dobre stosunki rady z burmistrzem.

Zajęcia na szpilkach i rzucanie kredką – Dzielił je wiek, najmłodsza miała trzydzieści, najstarsza ponad pięćdziesiąt lat, ale łączyła chęć zmiany. Pomogła im w tym Marta Kałuża, doradca do spraw pielęgnacji i wizażu Mary Kay oraz jej goście, zaproszeni do projektu Metamorfozy.

Są zadowoleni, bo ocenili ich najwyżej – Nie ma na nich mocnych. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy znów znaleźli się w ścisłej czołówce w trzech olimpiadach i konkursach informatycznych.

W szkole nie ma szatni, a i ćwiczyć ciasno – Przed lekcjami wychowania fizycznego uczniowie Zespołu Szkół w Głobikowej przebierają się w toaletach, bo szkoła nie ma osobnych szatni dla dziewcząt i chłopców. Ćwiczyć również nie mogą wszyscy na raz, bo nie mieszczą się w niewielkiej sali gimnastycznej. O budowie nowej w Głobikowej mówi się od prawie 10 lat, ale nic z tego nie wynika bo wciąż brakuje na nią pieniędzy.

Zatrzaśnięte dzieci w dwóch autach – Strachu najadł się mężczyzna, którego 2-letnie dziecko zatrzasnęło się w audi A-6 w Dębicy przy ulicy Nosala. Podobna sytuacja, ale z 1,5 rocznym maluchem, zdarzyła się przy ulicy Rzeszowskiej.

Najstarszy uczestnik miał 88 lat! – 314 osób – tyle liczyła najliczniejsza grupa dziesiątej, jubileuszowej Bicyklomanii. Łącznie w rajdzie zorganizowanym przez firmę Arkus&Romet oraz Urząd Miasta w Dębicy, udział wzięło ponad 1500 osób.

Z Kwiatka do General Motors, czyli światowe kariery absolwentów – Zespół Szkół nr 2 w Dębicy, czyli popularny Kwiatek, świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia działalności. Z tej okazji zorganizowany został piknik w Sportowej Stodole Wisłoki. Poza gronem pedagogicznym i obecnymi uczniami udział wzięli również absolwenci, którzy w 2008 roku założyli Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Kwiatek. Przeprowadzono również szereg konkursów.

Zumbę tańczyli ponad trzy godziny – Ponad trzy godziny trwał w Żdżarach Maraton Zumby pod hasłem Stop Przemocy. Odbył się w ramach trzydniowej imprezy, podczas której świętowało pół wsi.

Gmina Dębica – oświadczenia majątkowe radnych za rok 2014

Wnuczki księżnej z wizytą w Straszęcinie – Gospodynie ze Straszęcina chcą, by ich koło nosiło imię księżnej Heleny Jabłonowskiej. Na spotkanie z historią kobiety, która tak wiele zrobiła dla mieszkających tu ludzi, zaprosiły jej wnuczki: Marię Jabłonowską oraz Zofię Jabłonowską-Ratajską wraz z córką, prawnuczką księżnej – Magdaleną.

Koncert przyciągnął prawdziwe tłumy – Jednego serca – Jednego ducha, to koncert muzyki chrześcijańskiej, który co roku, od prawie 1,5 dekady, organizowany jest w Rzeszowie. To największe takie wydarzenie w Europie. Do grona miast, które u siebie organizują koncerty muzyki chrześcijańskiej dołączyło właśnie Pilzno. I pewnie nigdy nie dogoni stolicy województwa w ilości uczestników, ale trzeba przyznać, że pierwszy koncert Niebo w sercu – miłość w nas, był bardzo udany.

Rywalizacja na 300 osób – Gmina Jodłowa po raz drugi już włączyła się w obchodzony na przełomie maja i czerwca Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich. Choć pogoda nie zawsze sprzyjała chętnym do rywalizacji, animatorom udało się przeprowadzić większość konkurencji. A wzięło w nich udział w sumie 307 osób.

W tym tygodniu świętują wierni w pięciu parafiach – W aż pięciu świątyniach powiatu dębickiego odbędą się w tym tygodniu uroczystości odpustowe. W Straszęcinie dodatkowo zorganizowany zostanie festyn parafialny, które gwiazdą będzie zespół The Liverpool.

Anioły gdzieś pochowane – Paulina Książek wiersze pisała od dawna, tyle tylko, że wyłącznie do szuflady. Przełomem było spotkanie Grupy Poetyckiej Albatros. To tam po raz pierwszy pozwoliła, by inni weszli w świat jej poezji. Od tej pory wszystko potoczyło się inaczej. Przyszły wyróżnienia w konkursach i propozycja wydania debiutanckiego tomiku. Zbiór zatytułowany Anioły gdzieś pochowane ukaże się jeszcze w tym roku nakładem krakowskiej Miniatury.

Muzeum coraz bogatsze – 20 000 osób zwiedziło Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną pod Górą Śmierci w Pustkowie Osiedlu,  w ciągu trzech lat jej istnienia. Przez ten czas liczba zbiorów znacznie się powiększyła.

Jest kolejny medal – Już od 13 lat młodzi zawodnicy UKS Szóstka i DAP Dębica biorą udział w międzynarodowych turniejach piłkarskich. Tym razem połączyli przyjemność grania ze zwiedzaniem stolicy Czech Pragi. Pod względem sportowym najlepiej podczas wyjazdu spisała się ekipa rocznika 2001, która zdobyła brązowe medale.

Mistrzowskie barwy Portugalii – Gdyby Cristiano Ronaldo wiedział, że reprezentująca Portugalię Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy, wygrała Minimistrzostwa Europy z pewnością wysłałby do niej gratulacje. Nawet jednak bez nich ekipa, którą przygotował do Mundialito 2015 Stanisław Wałęga, może być w pełni szczęśliwa. Przez cały turniej przeszła bez porażki, strzelając rywalom 30 bramek.

Lider odskakuje – Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek szansę na awans do V ligi mają nadal trzy drużyny. Najbliższa tego jest Brzostowianka, która ma 3 punkty przewagi nad Wiewiórką i 4 nad Bodzosem.

Sześć punktów dostały bez gry – Dwa mecze miały rozegrać w ubiegłym tygodniu zawodniczki DAP Girls. Pierwszy w Boże Ciało z Górnikiem II Łęczna, drugi w niedzielę z Centrum Staszów. Ani jedna, ani druga drużyna nie dojechała do Dębicy.