Obserwator Lokalny nr 23 (771)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Działacz Wisłoki skazany za finanse – Na karę więzienia w zawieszeniu został skazany Stanisław J. Pieniądze, którymi zarządzał nie trafiały wprawdzie do jego kieszeni, ale też nie do kasy klubu, a tam właśnie powinny. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Mamy ośmiu nowych radnych – Dla trzynastoosobowej Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej ośmiu nowych ludzi w składzie to prawdziwa rewolucja. Zabraknie w niej m.in. byłego przewodniczącego Romana Warzechy z Jodłowej Dolnej, który po tym jak został szefem Rady Gminy w Jodłowej zrezygnował ze startu w kolejnych wyborach. Ale w RP PIR będzie miał godnego następcę, bo pałeczkę przejmie po nim Marek Leja, Sołtys Roku na Podkarpaciu 2012.

Na drugi turnus w Emce pieniędzy może zabraknąć – Zamknięta jest lista uczestników na lipcową półkolonię w klubie Osiedlowym Emka. W kolejce na sierpień czeka już 40 chętnych. Ale ciągle nie wiadomo, czy znajdą się pieniądze na zorganizowanie turnusów w drugim miesiącu wakacji, bo w tym roku pieniędzy na ten cel ma być mniej niż podczas ostatnich wakacji. Dla ilu dzieci zabraknie miejsc?

Badać czy nie badać – Starosta Andrzej Reguła już podpisał umowę z wykonawcą na przeprowadzenie audytu w Szpitalu Powiatowym w Dębicy. W tym tygodniu sprawie przyjrzy się jeszcze Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.

Sprawca wypadku posiedzi – Półtora roku więzienia – na taką karę został skazany 29-latek z Nawsia Brzosteckiego. Rok temu samochód, który prowadził, wjechał w golfa 35-latki z Brzostku. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Mucha zaprzecza, by załatawiał posadę – Wójt Robert Mucha (PSL) w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Dębicy załatwił pracę przyszłemu zięciowi – mail tej treści trafił na redakcyjną skrzynkę. Ale włodarz Jodłowej zaprzecza, by w jakikolwiek sposób próbował pomagać mężczyźnie, który związany jest z jego córką.

Zabrali prawa jazdy, wlepili mandaty – W ostatnią niedzielę policja odebrała prawa jazdy trzem kierowcom, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym. Najwięcej na liczniku miała 24-letnia kobieta, która jechała przez Pilzno z prędkością 120 km/h.

Chcą odwołać Smołę – Choć sam Mateusz Smoła potwierdza, że wie o zamiarach odwołania go ze stanowiska przewodniczącego Rady Powiatu, nikt nie chce się oficjalnie przyznać, że czyni takie starania.

Prosili, ale nie pomogło. Teraz o skodzie zdecyduje sąd – Od kilku tygodni, na parkingu przy Jubilatce na Cmentarnej, stoi czerwona skoda felicia. I pewnie nic by w tym dziwnego nie było, gdyby nie fakt, że z każdym tygodniem jest jej coraz mniej.

277 zawodników na mecie 2. Dębickiej Dziesiątki z Tikkurila – To było prawdziwe święto dla biegaczy w Dębicy. Dziesięć kilometrów – spod Ratusza na ul. Metalowców i z powrotem. A wszystko to przy pięknej pogodzie. Jak się okazało zbyt pięknej. Cała trasa przebiegała w pełnym słońcu, co dało się we znaki wielu uczestnikom drugiej Dębickiej Dziesiątki.

Kontrola? Chyba żarty – W Ratuszu wiedzą, jak powinien wyglądać przegląd drzew przed wycinką w okresie lęgowym ptaków, ale to wiedza czysto teoretyczna. O wprowadzeniu w jej czyn nie ma mowy, bo: „kto za to zapłaci”?  I nie ma znaczenia, że pozwalając na niszczenie ptasich gniazd urzędnicy łamią prawo.

Dziurzyński nowym prezesem AK Stomil – Jerzy Matelowski nie jest już prezesem Automobilklubu Stomil w Dębicy. W sobotę 22 maja odbyło się walne zebranie, podczas którego wybrano siedmioosobowy, a nie jak wcześniej dziewięcioosobowy zarząd. Natomiast we środę 27 maja wybrany został nowy prezes, rozdzielone pozostałe funkcje.

W urzędzie panika. Jednych zwalniają, innych przyjmują – Blady strach padł na pracowników Starostwa Powiatowego w Dębicy. Po rozwiązaniu umów o pracę z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych i sekretarzem powiatu, starosta Andrzej Reguła oficjalnie mówi, że będą dalsze zmiany personalne. Jakie? Wkrótce się okaże. Na razie z urzędu odchodzi Alina Jukna, znana w mieście animatorka kultury, która pracowała w Wydziale Edukacji. Sama złożyła rezygnację.

Tłumy pod sceną, ale i na scenie – Przez dwa dni świętowało całe miasto

Będzie strefa? Wójt liczy na Bieszczada – Gdyby w Zawadzie powstała 50-hektarowa Specjalna Strefa Ekonomiczna, którą chce stworzyć wójt Stanisław Rokosz, pracę mogłoby tam znaleźć nawet tysiąc osób. Tyle tylko, że na razie to mało realne, nawet mimo tego, że w sprawę zaangażowali się Stefan Bieszczad, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i posłanka Krystyna Skowrońska.

Szewczyk nie taki hojny jak Wolicki – Burmistrz Mariusz Szewczyk z powściągliwością podejmuje pewne decyzje. Umorzył ponad cztery razy mniej podatków niż Paweł Wolicki. Choć trzeba przyznać, że to i tak ponad dwa razy więcej niż Stanisław Rokosz, wójt największej gminy w powiecie.

Co radni mają w portfelu? – Gdyby spojrzeć tylko na oszczędności radnych wychodziłoby na to, że Dariusz Barnaś zgromadził ich na swoim koncie najwięcej, bo 140 000 zł. Zasobnym portfelem może się też pochwalić Kazimierz Lenczowski. Rozpoczynamy cykl publikacji oświadczeń majątkowych. W kolejnych numerach będziemy przedstawiać, jak bogaci są samorządowcy innych gmin i powiatów.

W Paszczynie wystąpi Enej, będą też Czerwone Gitary – Grupa Enej wystąpi podczas Powiatowych Dożynek, które w tym roku odbędą się w Paszczynie. To jednak dopiero we wrześniu. Wcześniej, Marcin Ciszek, dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek, zapowiada jeszcze kilka imprez, podczas których, nie zabraknie nie tylko muzycznych atrakcji.

Remont drogi do szpitala coraz bliżej – Będzie remont drogi prowadzącej do szpitala psychiatrycznego. Urzędnicy właśnie kończą przygotowywać wstępny projekt i kosztorys, a Grzegorz Reguła, wicewójt gminy Żyraków, nie wyklucza, że przetarg na tę inwestycję ogłoszony zostanie jeszcze w czerwcu.

Podziwiali zabytkowe auta – To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na pilzneński Rynek, pierwszy raz w historii, wjechały pojazdy zabytkowe. I właśnie ta część niedzielnej majówki cieszyła się największym zainteresowaniem. Ale nie był to jedyny punkt świętowania w Pilźnie.

Na wycieczkę już mają – Losy, które rozprowadzały na terenie Żywego Pomnika Jana Pawła II w Brzostku wolontariuszki, rozchodziły się jak świeże bułeczki. Maria Przebięda, dyrektorka szkoły podstawowej, chciała wylosować zabawki, by – jak mówi – przekazać je dzieciom. Nie udało się, trafiła m.in. na bardzo dużą lampkę do wina, a to raczej nie przedmiot dla najmłodszych.

Komisja sprawdzi, czym palisz w piecu – Kawałkami opon, plastikowymi butelkami czy starymi ciuchami pali w piecach c.o. wielu mieszkańców gminy Jodłowa, by podgrzać wodę do mycia. O tym, że jest to zjawisko powszechne, przekonuje w liście do redakcji OL jeden z nich.

Matkę Bożą proszą o opiekę – Msza święta na zakończenie nabożeństw majowych przy kapliczce na ul. Świętosława to już tradycja. Co roku w ostatnim tygodniu maryjnego miesiąca ludzie gromadzą się przy niej, by powierzyć siebie i swoje rodziny pod opiekę Matki Bożej.

II LO po raz drugi najlepsze, ale rywale w debacie coraz mocniejsi – Najpierw spierano się o to, czy zdobycie wyższego wykształcenia jest gwarancją sukcesu. W pierwszej debacie los zetknął faworytów: II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy i Zespół Szkół nr 2. Wygrała ta pierwsza drużyna, co otworzyło jej drogę do finału.

Puchary dla najlepszych – Ponad 150 par wzięło udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Złota Para 2015 o Puchar Burmistrza Miasta Dębica. Organizatorem imprezy, która odbyła się w Domu Kultury Mors, było Dębickie Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca Złota Para.

Zdobyli jedenaście medali – Cztery złote, pięć srebrnych i dwa brązowe medale przywieźli tancerze ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance z Otwartego Pucharu Polski w Tańcu Nowoczesnym Trendy Dance Cup w Pawłowicach. Mistrzowskie choreografie, które tam zaprezentowali, niebawem będzie można zobaczyć w Dębicy, podczas Gali Mistrzów i Adeptów Dębickiej Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance, która odbędzie się 21 czerwca w Domu Kultury Mors.

Lekkoatletyczne sukcesy Dziewiątki – Dwie drużyny Szkoły Podstawowej nr 9 będą reprezentować nasz powiat w finale wojewódzkim zawodów w 3-boju i 4-boju lekkoatletycznym.

3 zawodników, 3 medale – W Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików (U-15) w Rzeszowie wystartowała trójka badmintonistów Orbitka Straszęcin. Wszyscy wrócili z medalami.Jakub Kufel, Magdalena Golenia i Patryk Michałek zdobyli wspólnie jeden srebrny i dwa brązowe krążki.

Zagrał i pięciolatek – Maciej Mikuła i Dominik Lewtak wygrali turniej szachowy zorganizowany z okazji Dnia Dziecka przez MKSz Gryf Dębica. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Po raz pierwszy w historii dębickich zawodów młodsza grupa była liczniejsza od starszej.

Bodzos trafił mniej – Aż siedem bramek strzelili trampkarze Chemika Radomyślance, nie tracąc przy tym żadnej.

Rekordy życiowe Weroniki – Zawodnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Lekkiej Atletyki w Dębicy rywalizowali w Krakowie w trójmeczu juniorów młodszych. Stąd przenieśli się do Rzeszowa na Ligę Młodzików i Mityng Kwalifikacyjny POZLA, a startowy maraton zakończyli udziałem w Centralnej Lidze Juniorów w Zamościu. Znów z bardzo dobrej strony pokazała się Weronika Kantor, która biła rekordy życiowe na 100 i 200 metrów.

W Ropczycach dębiczanie wywalczyli 36 medali – Dni Ziemi Ropczyckiej były okazją do rozegrania zawodów pływackich dzieci, w których wystartowało 123 zawodników z 15 klubów. Wśród nich czternastka z Gryfa i trzynastka z Bobrów.

Z bitwy o Dortmund wyszli zwycięsko – Z czterema medalami wrócili z odbywających się w Dortmundzie międzynarodowych zawodów w brazylijskim jiu jitsu (GI) i grapplingu (NO GI) dębiczanie Wojciech Rak i Jakub Cichoń.

Lubzina podbiła Szawle – Kategoria wagowa do 60 kg staje się powoli domeną sumitów z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego w Lubzinie. Podczas Mistrzostw Europy Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów w Siauliai na Litwie wywalczyli w niej aż 6 medali. Po ten z najszlachetniejszego z kruszców, czyli złota, sięgnął Marcin Ziarnik. Ale i pozostali podopieczni Andrzeja Jedynaka spisywali się wyśmienicie.