Obserwator Lokalny nr 22 (770)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

105 km/h = 500 zł i zabrane prawo jazdy – Już pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów ruchu drogowego prawa jazdy za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym straciło trzech kierowców. Będą kolejni, bo policja zapowiada, że kontrole nie ustaną. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Komorowski wygrał w Przerytym Borze – Bezapelacyjnym zwycięzcą drugiej, rozstrzygającej tury wyborów prezydenckich jest w powiecie dębickim Andrzej Duda (74,06%). Jego przewaga nad Bronisławem Komorowskim najbardziej widoczna była w gminie Brzostek, gdzie mógł liczyć na ponad 85-procentowe poparcie.

Były starosta donosi do RIO na obecnego – Regionalna Izba Obrachunkowa  w Rzeszowie sprawdzi, czy wydawanie pieniędzy na audyt w Szpitalu Powiatowym w Dębicy nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Domaga się tego były starosta, a obecny radny opozycyjny Władysław Bielawa.

Było ich 889 – 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po wojnie wybory samorządowe w Polsce, oznaczające odrodzenie demokracji lokalnej. Mija 25 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji prezentujemy leksykon wszystkich radnych, wójtów, burmistrzów, sekretarzy i skarbników gmin, miast i powiatu dębickiego, sprawujących te mandaty i funkcje w latach 1990-2015. To oni budowali nasze małe ojczyzny w ostatnim ćwierćwieczu. W tym czasie samorządy gminne (rady gmin i miast) wybieraliśmy siedem razy, samorządy: powiatowy i wojewódzki pięć razy (od 1998 roku).

Mówił, że jest z Tauronu – a nie był­ – Twierdzi, że nie podpisała żadnej umowy i domaga się ścigania sprawców oszustwa.  Sprawa właśnie trafiła do prokuratury. Mieszkanka Dębicy skarży dystrybutora energii elektrycznej.

Zarzuty dla złodzieja 30 rowerów – Policja zatrzymała 31-letniego mieszkańca Dębicy, który ukradł w Rzeszowie 30 rowerów.

Dostaną wszyscy, ale nie po tyle samo – Nagrody z okazji 25-lecia samorządu dostaną wszyscy urzędnicy z Ratusza oraz pracownicy podległych miastu instytucji. Burmistrz Mariusz Szewczyk chce także uhonorować radnych – tej i poprzednich kadencji.

Na najlepsze firmy czeka nagroda – Chęć udziału w czternastej edycji konkursu Podkarpacka Nagroda Gospodarcza zgłosiły dotychczas cztery przedsiębiorstwa z powiatu  dębickiego. Inne ciągle mogą to zrobić, bo organizatorzy ostateczny termin wyznaczyli na 20 czerwca br.

Kandydatura Mateusza Cebuli znów została odrzucona – Czy w tym roku w powiecie dębickim przeprowadzona zostanie akcja Szlachetna Paczka? Być może. Równolegle jednak zostanie zorganizowana inna, przez Mateusza Cebulę, którego kandydatura na lidera w powiecie po raz drugi z rzędu została odrzucona.

Nie tylko Sanepid, ale też nadzór budowlany – Wiele wskazuje na to, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Dębicy będzie musiał wprowadzić zmiany na swojej stronie internetowej. A to dlatego, że na obecnej  prezentuje zdjęcia siedziby, która się zmieni.

Ogródek Jordanowski zaczyna wyglądać dużo przyjemniej – Jedyny taki park w centrum miasta – Ogródek Jordanowski. Przez lata zaniedbywany, zaczął zmieniać oblicze w poprzedniej
kadencji. Niestety, znajdujące się w nim urządzenia czy ławki nadwyrężone zostały zębem czasu. I ręką wandali.

Szkoła rodzenia rusza w Soho. Jeszcze można się zapisać – Gimnastyka, wykłady, nauka – tak w wielkim uproszczeniu wygląda program szkoły rodzenia, której zajęcia lada dzień ruszą w klubie Soho Body Spirit. Pierwsze spotkanie 6 czerwca, zapisy jeszcze trwają.

Rok jubileuszowy rokiem wielkich chlebów – Leszek Kliś w piekarni Adama Ciszka pracuje niemal od początku jej istnienia. Pierwsze bochny chleby wyszły z pieca 1 czerwca 1990 r. On zatrudniony został cztery miesiące później. Nieco wcześniej przyszedł tu jego brat Jan Kliś. Od niespełna 25 lat piekarzem jest Ryszard Żurek, a ponad 20-letnim stażem może się pochwalić jeszcze Piotr Smołucha.

Kolejny pies dał nogę z przytuliska w Dębicy – Kiedy Monika Parkitna odwoziła do ptrzytuliska małego mieszańca, który przybłąkał się na jej podwórko, miała nadzieję, że zwierzak znajdzie tutaj pomoc i opiekę. Nie znalazł, bo jeszcze tego samego dnia udało mu się uciec. Nikt z pracowników ZUM nie wie, jak do tego doszło. A co najważniejsze – to nie pierwszy przypadek, kiedy z azylu w niewiadomych okolicznościach znika pies.

Jeden z wandali został już zatrzymany – Winda przy kładce nad krajową czwórką zostanie naprawiona. Kiedy? Tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że policja zatrzymała sprawcę jednego z kilku aktów wandalizmu w tym miejscu.

W Polsce nie ma od nich lepszych. A Artur Czernia to absolutny top – Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy wygrali ogólnopolski konkurs Technologie Informacyjno-Komunikacyjne? – Tak! Indywidualnie drugi był Artur Czernia.

I bez słońca zabawa się udała – Pogoda nie dopisała, ale dobry humor – jak najbardziej. Mieszkańcy Straszęcina  spotkali się na festynie z okazji Dnia Rodziny. Zabawa była przednia, bo nie zabrakło atrakcji, zarówno dla najmłodszych uczestników, jak i towarzyszących im rodziców.  Impreza zorganizowana została po raz pierwszy wspólnie przez Rade Sołecką, społeczność tutejszej szkoły oraz Stowarzyszenie Mój Straszęcin.

Bezdomniaki miały swoją godzinę – Chętnych do zabrania na spacer podopiecznych azylu w zawadzie było więcej, niż samych psów. Pierwsza odsłona akcji Pusty kojec zakończyła się wielkim sukcesem.

Pracy dla detektywa na pewno nie zabraknie – Kancelaria prawnicza chce zatrudnić w Dębicy detektywa. Takie ogłoszenie o pracę widnieje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dębicy. Śledczy może tropić niewiernych małżonków, prowadzić wywiad gospodarczy albo szukać zaginionych.

Ciemne chmury nie zniechęciły jodłowian – Na przedpołudniowych mszach świętych dobry humor nie odstępował księdza proboszcza Zenona Tomasiaka. Choć nad Jodłową wisiały ciemne chmury, zapewniał wiernych, że po południu warto wybrać się na festyn, bo podoga się poprawi. A że wiara czyni cuda…

Grand Prix dla Michała – Michał Łączak, uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Dębicy zdobył pierwsze miejsce oraz Grand Prix XI Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim. W nagrodę otrzymał m.in. klarnet francuskiej firmy Buffet. Na festiwalu świetnie zaprezentował się również Rafał Kleszcz, młodszy kolega Michała z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, który w swojej kategorii zdobył drugie miejsce.

Pozostał widok z okna – Pejzaże, martwe natury i rzadziej malowane portrety były głównymi tematami obrazów Franciszka Szczerbińskiego. Jedynie tematami, a nie obiektami, które chciał odtworzyć na płaszczyźnie płótna. Delektował się barwą, zestrajając tony zimne i ciepłe, budował nastrój i tworzył własną malarską rzeczywistość – twierdzi Ryszard Kucab, szef Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury i przyjaciel zmarłego w listopadzie zeszłego roku artysty. Retrospektywną wystawę jego prac przez cały miesiąc oglądać można w galerii przy ul. Akademickiej.

Pierwsze pejzaże Anety Urbanek – Wystawę malarstwa Anety Urbanek zatytułowaną Pejzaż przez najbliższe dwa miesiące oglądać można w Bibliotece Publicznej w Czarnej. Ekspozycją tą Gminne Centrum Kultury i Promocji inauguruje cykl prezentacji twórczości autorów pochodzących z gminy Czarna.

Brzdękolina na tropie muzyki – W 2013 roku uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej wystawili z dziećmi z Weldon Kids spektakl Krzyś w poszukiwaniu zaginionej melodii. W 2014 r. z Miejskim Przedszkolem nr 2 Czerwonego Kapturka. W tym roku przyszedł czas na Miejskie Przedszkole nr 4 i Tęczowe Nutki, czyli Brzdękolinę na tropie muzyki.  Autorkami tych przedsięwzięć są: Renata Żabicka i Jadwiga Kania, które wspólnie tworzą autorskie bajki muzyczne.

MKS wykartkowany – Trzy żółte oraz czerwoną kartkę pokazał sędzia juniorom starszym MKS-u Dębica w trakcie meczu z Kolbuszową. Czerwony kartonik otrzymał bramkarz Klaudiusz Węglarz. Za niego wszedł rezerwowy, jednak zabrakło już czasu, by choć zremisować z przyjezdnymi. Swoje mecze wygrali zarówno juniorzy starsi, jak i młodsi Igloopolu, grający w I lidze. Wisłoka uległa na wyjeździe Czarnym Jasło.

Drużyny już gotowe do gry. Jest ich 20 – W piątek (29 maja) dwadzieścia drużyn przystąpi do rywalizacji w czternastej edycji Mundialito, która od kilku lat nosi imię Jerzego Świątka, pomysłodawcy i pierwszego organizatora turnieju. Tytułu bronić będzie SP nr 2 w Dębicy, która przed rokiem reprezentowała Włochy.

Zna go 25 lat, ale… – Piotr Kędzior, prezes klubu Pino, nie ukrywa, że jest zadowolony z wrażenia, jakie udało się wywrzeć na zaproszonych gościach prezentacją gry w bilard. Taki cel przyświecał też organizowanej przez niego w dębickim hotelu Gold konferencji pod hasłem Bilard sportem wszystkich 6, 16, 60. Główna uwaga skierowana była na szkolenie dzieci i młodzieży, które w Polsce jest bardzo dobrze zorganizowane.