Obserwator Lokalny nr 21 (769)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

W wyborach klapa, na prezesa się nadaje – Najpierw Mariusz Szewczyk wymienił Radę Nadzorczą Administracji Domów Mieszkalnych. Teraz rada, której przewodniczy Robert Jałmużna, zmieniła prezesa spółki. Został nim niedoszły radny z komitetu obecnego burmistrza. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Wyborców musi być co najmniej setka. Gwałt na demokracji? –  120 osób w pierwszej turze i 100 w drugiej – taka liczba mieszkańców będzie potrzebna, by wybrać rady osiedlowe. Zanim radni miejscy podjęli uchwałę w tej sprawie, odbyły się konsultacje społeczne – okazuje się, że zdania dębiczan też były podzielone. Część uważa, że liczba wyborców nadal jest za wysoka, by mogły powstać samorządy na osiedlach.

Potrącony uczeń. Policja apeluje do kierowców – Do szpitala w Rzeszowie trafił 11-latek potrącony przez samochód w Dębicy. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu miejsc, gdzie gromadzą się dzieci.

Do chuliganów jadą radiowozem na sygnale – – Nie siedem minut zajmuje policji  przyjazd po interwencji, ale godzinę, a nawet półtorej – stwierdził na sesji powiatowej radny Stanisław Skawiński. Mówił o tym w kontekście szerzącego się na osiedlach Matejki i Tuwima chuligaństwa, z którym, według niego, funkcjonariusze nie dają sobie rady.

Pyskówka na czacie. Poszło o pieniądze – Ostrymi słowami zakończył się ostatni czat Mariusza Szewczyka z mieszkańcami Dębicy. Burmistrz został oskarżony o zastraszanie jednego z internautów i ukrywanie faktów. A poszło o Tadeusza Łosia-Kamińskiego.

Przyjęli ich w końcu do komisji – Upłynęło pół roku zanim rządząca w powiecie koalicja przyjęła dwóch opozycyjnych radnych z PiS do pracy w komisjach.

Dni Dębicy w ostatni  weekend maja – Zespół LemON, grupa Maleo Reggae Rockers i Rudi Schubert będą gwiazdami tegorocznych Dni Dębicy, które odbędą się w ostatni weekend maja na dębickim Rynku. Poza tym na mieszkańców czekać wiele atrakcji i jak zapowiadają organizatorzy, będzie familijnie i radośnie.

Za takie parkowanie grozi 100 zł mandatu i 1 punkt – Bardzo oburzona wydawała się być kobieta, której pan Mirosław zwrócił uwagę, żeby zatrzymując samochód na chodniku przy Starostwie Powiatowym zostawiła trochę miejsca dla pieszych. Ale nie tylko ona ma problem z rozróżnieniem miejsca, w którym parkować wolno, a w którym robić tego nie należy.

Winda ciagle dewastowana – Windy przy kładce nad krajową czwórką, na skrzyżowaniu ulic Gawrzyłowskiej i Lwowskiej, jak nie działały, tak nie działają.

Uniwersytet w odwrocie – W przyszłym roku Dębica nie będzie już ośrodkiem akademickim. Uniwersytet Ekonomiczny likwiduje Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny. Ale to nie oznacza, że uczelnia całkiem się stąd wyniesie.

Z komitetu burmistrza na stołek prezesa ADM – Kilka tygodni temu pytałem ówczesnego prezesa Administracji Domów Mieszkalnych Marka Grabowskiego, czy wie coś o planowanym odwołaniu go z funkcji. Zaprzeczył. Dziś nie jest już szefem ADM-u. Zastąpił go Łukasz Paluch, prywatnie zięć byłego przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Łoś-Kamińskiego oraz kandydat do Rady Miasta z komitetu Mariusza Szewczyka.

Przejścia widma, czyli malować pasy najwyższy już czas – Pasów na jezdni trzeba się domyślać, bo nie widać ich wcale, albo są ledwo zauważalne. Biała farba starła się już dawno temu. Tak wygląda większość przejść dla pieszych w Dębicy. Również w takich miejscach, gdzie powinny być eksponowane, z uwagi na wzmożony ruch – na przykład przy szkole.  Władze miasta zapowiadają, że wkrótce się to zmieni. Kiedy konkretnie, nikt nie potrafi powiedzieć.

Do podziału w tym roku jest 55 tys. zł – Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z powiatu dębickiego mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które realizowane będą w ramach programu Działaj Lokalnie w 2015 roku. Dębicki Klub Biznesu czeka na nie do 28 maja w pok. 16 przy ul. Fabrycznej 12.

1,5 tysiąca motorów na Wolicy – Że motocykliści to jedna wielka rodzina, mogliśmy się przekonać podczas piątej Motomajówki, zorganizowanej przez parafię na Wolicy. Zarówno na placu kościelnym, jak i w jego otoczeniu można było podziwiać piękne maszyny – te nowe, jak i starsze, mniej i bardziej popularne, chooppery i ścigacze. Wśród nich m.in. ukraińskie Dniepry, polską WFMkę, a także hondy GoldWings i wiele innych.

To już jej 22 odznaczenie – Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczona została Kornelia Pawlus. Mieszkanka Pilzna wyróżnienie to odebrała za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego w latach 1939-1956.

Reakcja dyrektorki szybka i skuteczna –  Z tego, że ich dzieci mogą być narażone na kontakt z ludźmi proponującymi im zakazane używki, zdają sobie sprawę rodzice i opiekunowie. Nie dziwi więc, że kiedy wnuczka opowiedziała babci o podobnej sytuacji tuż przy Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy, ta natychmiast była z interwencją u dyrekcji. W tym przypadku był to prawdopodobnie fałszywy alarm.

Pijani w Rynku to już element krajobrazu – Z jednej strony raczący się alkoholem panowie, z drugiej matki z bawiącymi się dziećmi. Radny powiatowy Roman Ciszek apeluje, by policja częściej patrolowała dębicki Rynek.

Napiszą, choć radnej się nie podoba – List gratulacyjny z okazji urodzin i rocznicy ślubu wystosuje do Edwarda Brzostowskiego Rada Gminy Żyraków. Wniosek Andrzeja Wielgosa nie wszystkim radnym się jednak spodobał. Pomysłodawca nie krył rozczarowania taką postawą, przypominał, jak wiele twórcy Igloopolu zawdzięcza cała gmina. Na próżno – przeciwnicy uhonorowania Brzostowskiego twardo stali na stanowisku, że list się mu nie należy.

Stery w referatach przejęli młodzi – Po wyborze Mirosława Perza na sekretarza gminy, który zajął fotel po Stanisławie Zielińskim, zmian kadrowych w urzędzie ciąg dalszy. Marta Cebulak została kierownikiem Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, a Grzegorz Cyboran szefem Referatu Inwestycji i Pozyskiwania Środków Unijnych.

Ponad 13,5 tys. zł podzielili między uczniów i studentów – Do 52 uczniów i studentów trafiły stypendia przyznane już po raz jedenasty przez władze gminy. W sumie na tę formę nagrody dla najzdolniejszych samorząd wydał od 2004 roku już  prawie 450 tys. zł. Pieniądze trafiły w tym czasie do 2184 uczniów.

Ochotnicy chcą wozów –  Strażacy w Woli wielkiej mają nowy samochód. Właśnie został poświęcony i uroczyście oddany do użytku. W kolejce ustawiają się już kolejne jednostki, licząc na dofinansowanie z budżetu gminy. Ale pieniądze na ten cel znajdą się nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Sześćdziesiąt wspólnych lat Państwa Uryaszów – Szesnaście małżeństw z całej gminy świętowało w Domu Kultury jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego. Wśród nich było jedno, które wspólnie przez życie idzie już od sześciu dekad.

Nowe boiska w Dęborzynie i Zagórzu muszą być zielone – Na oficjalne otwarcie nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych w Dęborzynie i Zagórzu mieszkańcy muszą zaczekać co najmniej do pierwszej połowy lipca. Ale że te są już oddane do użytku, nie przeszkadza to im zagrać choćby w tenisa na korcie w tej drugiej wsi.

Najlepsi uczniowie z SP nr 12 i gimnazjum w Jodłowej – Jan Paweł II – Ikona Modlitwy to tytuł konkursu zorganizowanego w Zespole Szkół w Brzeźnicy, którego papież Polak jest patronem. Do udziału w nim zgłosiły się 24 drużyny w trzech kategoriach wiekowych. Zwyciężali uczniowie SP nr 12 w Dębicy i PG w Jodłowej.

Mogli wchodzić do czołgów – Prawdziwe oblężenie przeżywało dębickie Muzeum Regionalne w sobotę od godz. 18. Tego dnia zarówno  to, jak pozostałe w powiecie, zaprosiły mieszkańców na Noc Muzeów.

Wytańczyli Kacze Pląsy – Dębickie grupy znowu wśród najlepszych. W XXVII Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Kaczucha w Krośnie Juniorzy 1 ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance zdobyli Złoty Kaczy Pląs, Myszki ze Szkoły Tańca El-Bo Srebrny Kaczy Pląs, a Brązowy Kaczy Pląs przedszkolaki z Weldon Kids.

Senior z drugą nagrodą konfrontacji ludowych – Zespół Śpiewaczy Senior zdobył II nagrodę XVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w kategorii Zespół śpiewaczy bez towarzyszenia instrumentów  muzycznych.  Zwycięzcą tej kategorii został Szkolny Zespół Śpiewaczy Działoszanki Plus z Działoszyc.

Nie tylko o Bitwie Gorlickiej – Unikatowe fotografia, na których jest 2800 więźniów rosyjskich zgromadzonych na rynku w Pilźnie, można zobaczyć w Muzeum Regionalnym.  W Dębicy przy ulicy Kościuszki otwarto dwie nowe wystawy zatytułowane Bitwa Gorlicka na ziemi dębickiej – maj 1915 roku oraz Nie wszystek umrę – Galicyjskie Groby Bohaterów. Obie ekspozycje można oglądać do końca października.

Julia i Tomasz teraz walczą w Bułgarii – Zawodnicy Szkoły Kung-Fu Vo Thaut Thanh Quyen przywieźli 9 medali z Mistrzostw Małopolski Wushu Tradycyjnego i Quingda. Julia Augustyn wywalczyła dwa tytuły mistrzowskie, po jednym dołożyli Tomasz Bilut i Kamil Zaród, którzy zdobyli też brązowe krążki. Jakub Stasik wrócił z podwójnym srebrem, a Kamila Bogacz z brązem. Dla Julii i Tomasza był to ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Europy Wushu Tradycyjnego w Starej Zagorze w Bułgarii (16-23 maja).

Grali w 9 i… wygrali – To był udany mecz zawodników z Głowaczowej. Pierwszą połowę z Bodzosem grali w ósemkę. Na drugą połowę dojechał dziewiąty zawodnik. Mimo wszystko potrafili rywalowi strzelić dziewięć bramek i ostatecznie wygrać 9:2.

Sukces Anny Gąsiorek – Zajmując drugą lokatę w turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Podkarpacia Żaczek w Nowej Sarzynie Anna Gąsiorek zapewniła sobie nie tylko awans do ćwierćfinału wojewódzkiego czempionatu, ale także start w Mistrzostwach Polski w Międzyzdrojach. W play-offach MPŻ nie zdołała wejść do półfinału i została sklasyfikowana na piątej pozycji.