Obserwator Lokalny nr 20 (768)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Porażka prezydenta Komorowskiego – Duda, zaraz za nim Kukiz – Tylko w Dębicy prezydent Bronisław Komorowski zajął drugie miejsce w wyborach w niedzielę. Wszędzie, poza stolicą powiatu wyprzedził go nie tylko zdecydowany zwycięzca Andrzej Duda, ale też Paweł Kukiz. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Siedem razy Duda; Kukiz sześć raz drugi, Komorowski raz – Tylko w Dębicy prezydent Bronisław Komorowski osiagnął lepszy wynik w wyborach niz Paweł Kukiz. W pozostałych sześciu miastach i gminach lepszy okazał się rockowy muzyk i kandydat, prezentujący się jako anty-systemowy i to on zdobył w sumie więcej głosów w całym powiecie. Ale nie najwięcej, bo pierwszeństwo wszędzie należy do Andrzeja Dudy (PiS). Wygrałby u nas już w I turze, choć nie w samej Dębicy.

Andrzej Duda daleko z przodu – Andrzej Duda, kandydat PiS-u na prezydenta Polski, z pewnością bardzo by się ucieszył, gdyby w całej Polsce jego wynik brzmiał tak, jak w obwodowej komisji nr 21 w Dębicy. W Szkole Podstawowej nr 8 głos oddało na niego 50,09 proc. wyborców. Poza nim żaden kandydat w żadnym obwodzie w mieście nie zbliżył się do tej granicy.

Andrzej Duda pierwszy, a potem długo długo nic – W gminie Czarna obecny prezydent dopiero trzeci

Paweł Tanajno zdobył sześć głosów – W gminie Dębica Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze

W Żyrakowie Kukiz tuż za Dudą i bez poparcia dla ludowców – Tanajno tylko z jednym głosem

Duda wygrywa we wszystkich miejscowościach. Kukiz był drugi – Obecny prezydent otrzymał ostrzeżenie od mieszkańców gminy Pilzno

Za Dudą jest Kukiz – Wybory prezydenckie w mieście i gminie Brzostek

Komorowski drugi tylko w Wisowej – Wybory prezydenckie w gminie Jodłowa

Sąsiada i lokatora nie tak łatwo się pozbyć – Od wielu lat na kłopotliwe sąsiedztwo narzekają mieszkańcy bloku 79 przy ulicy Rzeszowskiej. Utyskują, że lokatora, który nie płaci czynszu od lat, władze spółdzielni nie potrafią eksmitować. Prezes Janusz Kusza zapewnia, że robi, co w jego mocy, ale doskonale rozumie pretensje ludzi. Są jednak procedury, których ominąć się nie da.

Fałszywy bratanek wpadł w Legnicy – Podał się za bratanka i wyłudził od mieszkańca Czarnej 10 tys. złotych. Przy okazji wyszło na jaw, że 44-latek z Legnicy ma na koncie kilka innych oszustw, popełnionych w różnych miastach Polski.

Upada stowarzyszenie ratujące alkoholików – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom wkrótce może przestać istnieć. Powód jest prozaiczny – pieniądze. Sytuacja jest tak trudna, że zaczęli odchodzić specjaliści zajmujący się terapią.

Poszukiwany właściciel kładki. Cel – remont – Właściwie kładka nad Wisłoką łącząca Pustków i Korzeniów jest zamknięta. Decyzję taką przed laty wydała ówczesna Powiatowa Inspektor Nadzoru Budowlanego Joanna Śledź. Ale zabezpieczenia ostrzegające przed korzystaniem z niej w tajemniczy sposób znikają, a ludzie nie bacząc na swoje bezpieczeństwo przechodzą z jednego brzegu rzeki na drugi.

Tutaj można urwać koło – Na ul. Cmentarnej, przy wjeździe pod bloki na Rzeszowskiej kierowcy muszą uważać. I to nie tylko ci, którzy jadą pod bloki, ale także ci, którzy mijają się z samochodami jadącymi z przeciwnej strony.

Na liście przyjętych trzylatków nie znaleźli – Z ogłoszenia o naborze do Publicznego Przedszkola w Pustkowie Osiedlu wynikało, że przyjmowane tam będą dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Jakież więc było zdziwienie ich rodziców, gdy po wywieszeniu list przyjętych okazało się, że wśród nich nie ma trzylatków, a jedynie starsze dzieci objęte obowiązkiem przedszkolnym. Rodzice, którzy napisali do naszej redakcji, nie kryją, że czują się oszukani przez dyrekcję.

Parkują na zakazie, a nawet na pasach – Parkować można tylko po jednej stronie, ale kierowcy za nic mają sobie zakazy. Kiedy w kościele trwa msza, drogą ciężko przejechać. Równie trudno spotkać tu
policję, chociaż problem trwa od dawna.

Miał być czat, ale nie było. Kolejny 14 maja – Mariusz Szewczyk obiecywał, że raz w miesiącu będzie rozmawiał na czacie z mieszkańcami. Miał się odbyć pod koniec kwietnia, a tymczasem mamy pierwszy tydzień maja i cisza. Czyżby się burmistrzowi odechciało? – pyta jeden z naszych Czytelników.

Chce podwyżek dla załogi – Piotr Wójcik drugi raz został tzw. pracowniczym członkiem Rady Nadzorczej TC Dębica. Zastąpi  Janusza Rasia, który przedstawicielem załogi był przez dwa lata.

Spółki bez wiceprezesów – Agnieszka Jamróz nie jest już zastępcą prezesa Wodociągów Dębickich. Odwołanie z równorzędnego stanowiska czeka jeszcze Henryka Juraszka, wiceszefa Miejskiej Komunikacji Samochodowej.

Mają nowego brygadiera –  W dębickiej jednostce Straży Pożarnej przybył kolejny brygadier. Został nim Zdzisław Wanat. Odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie odebrali strażacy z okazji dorocznego święta.

Lipczyński w zarządzie klubu był 4 dni, ale niesmak pozostał – Skandalem nazwał fan piłki nożnej fakt, że wiceprezesem Chemika Pustków został wybrany Krzysztof Lipczyński. Ten po przemyśleniu sprawy w cztery dni po Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym złożył do władz klubu pismo o rezygnacji z powierzonej mu funkcji.

130 ofert pracy. Tylu jeszcze nie było – Takiej liczby ofert pracy w dębickim pośredniaku do tej pory nie odnotowano. Zwykle jest ich trzy razy mniej. Dyrektor Ryszard Telega twierdzi, że przyczyną wzrostu ich liczby jest ożywienie gospodarcze.

Mechanik pokazał to, co ma najlepszego – W piątek 8 maja przez Zespół Szkół Zawodowych przewinęły się setki gimnazjalistów, którzy niebawem będą musieli podjąć decyzję, w której szkole uczyć się dalej. Tego dnia Mechanik zaprezentował im swoja ofertę.

W sobotę przesłuchania, w niedzielę Brathanki – Ogólnopolski Festiwal Polonia Semper Fidelis organizowany jest przez parafię Miłosierdzia Bożego po raz dwudziesty szósty. Festyn Parafialny odbędzie się po raz dwudziesty drugi. W dwudniowej imprezie (13-14 czerwca) można pośpiewać albo też posłuchać muzyki, a przy okazji dobrze się bawić. Gwiazdą będzie zespół Brathanki.

Kluczyki po 20 latach – Po dwudziestu latach od powstania zespołu, spotkali się członkowie Kluczyków – grupy, która rozsławiała Dębicę nie tylko na krajowych scenach. Przy stołach zasiedli w tej samej sali, gdzie jako dzieci uczyli się tanecznych kroków.

To ostatni koncert Asvalta. Na scenie pożegna go Ortodox – Kiedy osiem lat temu Tomasz Dumara, znany jako Asvalt, zakładał internetowy serwis Podziemny Rock’n’Roll, miał już na swoim koncie kilkadziesiąt zorganizowanych koncertów. Pod szyldem PR zrobił ich jeszcze około dwustu. W końcu jednak powiedział dość. Podczas pożegnalnej imprezy w rock pubie Underground w Ropczycach wystąpi m.in. dębicki Ortodox.

Sztuka to też biznes, tylko trochę inny – Możemy żyć na najwyższych diapazonach i mówić, że sztuka to jest coś, co nie powinno mieć związku z pieniędzmi, ale artyści muszą z czegoś żyć. To jest biznes, tyle tylko, że trochę inny biznes – przekonuje Jan Borek, nowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, gdy zaczynamy rozmowę o finansowaniu tej instytucji i stanie dębickich domów kultury.

Konsul pytał o lalkę Magdaleny Ogórek – Najstarsze lalki, które oglądać można na I Światowej Wystawie Lalek w Muzeum Lalek w Pilźnie pochodzą z VI wieku z Aleksandrii. Ale nie one, a figurka Cassanovy z twarzą Leszka Milera, polityka SLD, zainteresowała najbardziej Wernera Köhlera, konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec. – A lalka pani Ogórek też jest? – zapytał. – Wystarczy Barbie postawić – odpowiedział szybko Włodzimierz Bohaczyk.

Prezes szuka trolejbusa – Nie wiem, czy coś z tego będzie, ale mam nadzieję, że tak – mówi Piotr Chęciek, prezes Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Dębicy. O co chodzi? O trolejbus.

W nagrodę 500 pączków – Na drugie w tym roku zawody na basenie 50-metrowym pływacy Bobrów udali się do Popradu na Słowację. W imprezie Cena Popradu V Plávaní 2015 walczyli m.in. z medalistami Mistrzostw Europy Petrą Chocovą z Czech i Tomasem Klobucnikiem ze Słowacji. Dwudniowe zmagania zakończyli z dorobkiem trzech medali.

Nieważne, czy masz 6, czy 60 – Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto grać w bilarda, musisz przyjść we wtorek (19 maja) do Hotelu Gold w Dębicy. Zaproszenie jest kierowane do wszystkich niezależnie od wieku. Organizatorzy Podkarpackiej Konferencji przekonują, że ta dyscyplina jest dla wszystkich.