Obserwator Lokalny nr 19 (767)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Zanim w Dębicy dojdzie do tragedii takiej jak w Knurowie, gdzie zginał młody człowiek, jest czas na opamiętanie. Bo wydarzenia na meczu juniorów pokazują, ze za sprawa kiboli na naszych stadionach jest równie niebezpiecznie.

 

Poza tym:
Wyślij uśmiech Krystianowi – Jakub Fila mieszka w Warszawie, Kamil Szendera w Katowicach. Wspólnie prowadzą internetowy serwis piłkarski footbar.org. W czerwcu mają być patronem medialnym turnieju dla dzieci w Starym Sączu. Jego organizator Tomasz Popiela opowiedział im historię Krystiana Żarnowskiego, młodego piłkarza Igloopolu zmagającego się z białaczką. – Chwyciła nas za serce, postanowiliśmy działać – mówi Kamil Szendera.
Te sprawę woleliby załatwić bez policji – Dozór policyjny zastosował prokurator wobec dwóch mieszkańców Dębicy. Są podejrzani o udział w zdarzeniu, w wyniku którego ranny został inny dębiczanin. Nie przyznają się do winy.
Zeznania byłego szefa SB – twierdzi, że po 30 latach niewiele pamięta – Nie przypomina sobie nikogo o pseudonimie Zyga, nie kojarzy Zbysława Rokity jako tajnego współpracownika i niewiele pamięta z czasów, kiedy w randze podpułkownika pracował jako funkcjonariusz odpowiedzialny za Służbę Bezpieczeństwa w Dębicy. W charakterze świadka w procesie lustracyjnym żyrakowskiego radnego przed sądem stanął Jacek Markiewski. Jego zeznania trudno uznać za przełomowe w sprawie.
PCK będzie zbierało – Przez cztery kolejne niedziele dębicki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża kwestował będzie pod dębickimi kościołami. Z zebranych pieniędzy zorganizowana zostanie kolonia dla dziesięciu osób w Rymanowie Zdroju.
W maju Dębica żyje operą. I tak już od szesnastu lat – Gdyby zapytać dębiczan o największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne w mieście wielu pewnie wskazałoby na operę wystawianą rokrocznie przez zespół Pawła Adamka. A przede wszystkim na jej premierę, która co roku odbywa się w święto 3 Maja.
W szkolnej szatni pobili 17-latka we dwóch – Finał w sądzie będzie miało nieporozumienie pomiędzy uczniami Zespołu Szkół w Kleciach. Dwóch nastolatków przyznało się do pobicia młodszego kolegi. Akt oskarżenia przeciwko Piotrowi M. i Patrykowi C. jest gotowy. Zdaniem szefa Prokuratury Rejonowej Jacka Żaka, przemoc w murach szkolnych rzadko trafia do prokuratorskich akt. Tę opinię potwierdzają policjanci pracujący z młodzieżą.
Najwięcej wpłacili Lada, Reguła i Kozik – Największa wpłata na fundusz wyborczy PSL w ubiegłym roku wyniosła 42 tys. zł. Taka kwotę na jego konto przelało czterech darczyńców. Wszystkich przelewów powyżej 40 tys. zł było dwanaście, a powyżej 30 tys. zł kolejne dwadzieścia. W porównaniu z nimi darowizny przekazywane na ludowców przez mieszkańców powiatu dębickiego wyglądają blado. Najwięcej wpłacił Wiesław Lada z Żyrakowa – 5 886 zł.
Wody brakuje nawet w święta. Ludzie mówią: to skandal! – Mieszkania w tak uroczym miejscu, przypominającym Bieszczady, może im pozazdrościć niejeden. Ale mało kto zdecydowałby się chyba tutaj osiedlić, gdyby wiedział, z jakimi problemami muszą się mierzyć mieszkańcy. W Dębicy, na ulicy Polnej, w każdej, nawet najmniej oczekiwanej chwili, może zabraknąć wody. Także w największe święta. Prezes Wodociągów Dębickich umywa od problemu ręce.
Walczą ze sobą o miejsce do handlu, żeby być bliżej klienta – Chcąc mieć dobre miejsce na zielonym rynku w Dębicy przy ulicy Kraszewskiego sprzedawcy przyjeżdżają nawet o drugiej w nocy, żeby je zarezerwować. Ich problemy są jeszcze większe od czasu, kiedy przybyło handlujących nabiałem, którzy musieli się tu przenieść z chodnika. Miejsca dla wszystkich nie wystarcza, dlatego dochodzi do konfliktów. Urzędnicy miejscy znają problem, ale sami nie wiedzą, kiedy go rozwiążą.
Więzień numer 516 przyjeżdża na Górę Śmierci każdego roku – W obozie pracy w Pustkowie Osiedlu spędził pięć miesięcy. To wystarczyło, by poznał czym jest piekło na ziemi. Niemców nie wspomina źle, a wręcz przeciwnie. Najgorsze wspomnienia Stanisława Ładziaka związane są z polskimi kapo. Do hitlerowskiej niewoli dostał się w 1942 roku wraz ze 101 innymi więźniami z jego okolic. Część uciekła z transportu, 51 zostało już na zawsze na Górze Śmierci.
Domaga sie umorzenia – Wniosek o umorzenie postępowania dotyczącego wyłudzenia dopłat obszarowych złożył Józef Chudy w Sadzie Rejonowym w Dębicy. Jeśli sad go uwzględni, wójt będzie mógł spokojnie dalej rządzić gmina. Jeśli natomiast skazany zostanie na kare pozbawienia wolności, nawet w zawieszeniu, będzie sie musiał pożegnać z posada.
Mieszkańcy się zebrali i posprzątali Paszczynę – Wspólne sprzątanie wsi to już w Paszczynie tradycja. Gdy tylko przychodzi wiosna, mieszkańcy tej miejscowości skrzykują się i uzbrojeni w worki, miotły i łopaty, a czasem i w ciężki sprzęt zmechanizowany, ruszają w teren. W tym roku w akcji sprzątania wzięło udział blisko 60 paszczynian.
Recytatorzy przyjechali z dziewięciu szkół – Karolina Batko, Zuzanna Stachowicz, Katarzyna Derlęga i Gabriela Nykiel zajęły pierwsze miejsca w Gminnym Turnieju Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy. Razem z laureatami drugich i trzecich miejsc będą reprezentować gminę w Radomyślu Wielkim na turnieju rejonowym.
Parkosz: do konkursu dyrektorem Jan Gałuszka – Aleksandra Rucka nie jest juz szefowa Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora jej obowiązki przejął Jan Gałuszka, były zastępca burmistrza Pilzna za kadencji Józefa Chmury (2002-2010).
Brzostek bawił się 2 dni – W sobotę ulicami Brzostku w paradzie przejechali motocykliści biorący udział w zlocie. W niedzielę po Rynku spacerowali żołnierze w rosyjskich i austriackich mundurach. Miniony weekend był bogaty w atrakcje dla mieszkańców.
Na modlitwę spotykać sie tu będą grupy parafialne – Słowo oratorium zazwyczaj kojarzy sie z  utworem muzycznym śpiewanym w kościele, ale ma tez inne znaczenie. To miejsce, które służy do modlitwy. Jego nastrój, panująca cisza, ma pomóc sie skupić na rozmowie z Bogiem. A kiedy jesteśmy w grupie, poczuć rodzinną atmosferę. I właśnie taka myśl przyświecała ks. Janowi Krupie, proboszczowi parafii Matki Bożej Anielskiej w  Dębicy, kiedy jedna z  sal w podziemiach kościoła Ducha Św. przeznaczał na ten cel.
Brakowało mu kultury wysokiej – Choć Jan Borek, nowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, jest miłośnikiem teatru, to nie zamyka sie na inne formy sztuki. – To my jesteśmy dla ludzi, a nie odwrotnie. My pełnimy role służebną. Mamy oczywiście kształtować i gusta, i poziom, ale to musi się odbywać logicznie i nie możemy się odcinać od tego, co społeczności jest bliskie i czym sie interesuje – deklaruje mówiąc o swoim pomyśle na działalność MOK.
Nasi tancerze z medalami – Grupy ze szkół tańca Soul Dance Edyty Mędrek-Śliwy i El-Bo, Elżbiety Zymróz-Bodziany wzięły udział w VI Podkarpackich Mistrzostwach Formacji Tanecznych Piruet w Rzeszowie. Obie ze stolicy Podkarpacia wróciły ze złotymi medalami i nagrodami dla najlepszych tancerzy.
Jego fortepian zamilkł już na zawsze – We wtorek 28 kwietnia w wieku 55 lat zmarł Jerzy Keller, pianista, akompaniator i długoletni pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy.
Stal goni Rzemiosło, Chemik goni DAP – Klasa O: juniorzy starsi i młodsi
Rozegrali 2 kolejki – V liga
Jeżdżą crossy i czasówki – Zawodnicy Dębickiego Klubu Kolarskiego Gryf po górskich trasach jeździli także w zimie, ale to wiosną przystąpili do rywalizacji z pełnym animuszem. W trzech pierwszych startach mogą pochwalić się kilkoma miejscami na podium. Na szczególne pochwały zasługują Kuba Rusin, który zwyciężył w Daleszycach oraz Konrad Stasiowski i Roman Gawlik, którzy w tym samym wyścigu zajęli drugie miejsca.
Brąz Magdy w deblu – Bogata już i tak kolekcja medalowa Orbitka Straszęcin powiększyła się o kolejny krążek. Podczas Mistrzostw Polski Młodzieżowców (U-21) i Juniorów (U-19) w Badmintonie wywalczyła go Magdalena Machnik. Po brąz sięgnęła w grze podwójnej juniorek, w której jej partnerką była zawodniczka z Pszczyny Kornelia Marczak. Dla naszej reprezentantki jest to pierwsze takie osiągnięcie w tej kategorii wiekowej.