Obserwator Lokalny nr 18 (766)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Że to był gwałt, nie uwierzyli – Akt oskarżenia przeciw policjantom już w sądzie – O tej sprawie huczy w całej Polsce. Połowie funkcjonariuszy z komisariatu w Brzostku Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie postawiła zarzuty, że sprawce właman do domów i gwałciciela starali się złapać mało energicznie. Policjanci do winy się nie przyznają.Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Z biura poselskiego do Ratusza – Kinga Lada-Krawczyk została zastępca naczelnika wydziału w Ratuszu. Chociaż burmistrz Mariusz Szewczyk zapewnia, że walka o stanowisko pomiędzy dwiema ostatnimi kandydatkami trwała do końca, ten wybór dla nikogo nie jest niespodzianką.

Orzeł biały zrobił się czerwony – Plakat z czerwonym orłem bez korony na polskiej fladze nie mógł zostać niezauważony przez Czytelników OL. Kiedy tylko został wywieszony w budynku Starostwa Powiatowego w Dębicy i trafił na jego stronę internetową, rozdzwoniły się w redakcji telefony. Po godzinie zniknął z obu miejsc, ale długo jeszcze był widoczny na jednym z miejskich portali. Projekt przygotowała pracownica drukarni Zet.

To już pewne. Jan Borek na czele dębickiej kultury – Jan Borek będzie nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. Tuż przed oddaniem do druku tego numeru OL burmistrz Mariusz Szewczyk podpisał jego nominację.

Pobity przez sześciu – Fatalnie zakończyła się dla młodego dębiczanina przypadkowo nawiązana znajomość. Został pobity i okradziony. Policja zatrzymała dwóch sprawców, żaden nie przyznaje się do winy.

Na liście wpłacających: Czaja, Skrodzki, Urbanik i Wójtowicz – Każdy komitet wyborczy chciałby mieć takich dobroczyńców jak Stanisław Czaja czy Jakub Skrodzki. Obydwaj panowie wpłacili na konta po 10 tysięcy złotych. Pierwszy wspomógł Ruch Integracji Społecznej, drugi Wspólnotę Ziemi Dębickiej. Dane pochodzą ze sprawozdań finansowych, które ujawnia właśnie Państwowa Komisja Wyborcza.

To efekt protestów, ale też zmiany władz w powiecie – W ubiegłym roku mieszkańcy Zawierzbia wyszli na drogę prowadzącą przez ich wieś. Blokowali ją około godziny. Żądali od ówczesnego starosty Władysława Bielawy przebudowy drogi łączącej węzeł autostrady z miastem. Swoje postulaty tłumaczyli względami bezpieczeństwa.

Na Królewskiej chcą budowy progów – Paweł Kulij, mieszkaniec ul. Królewskiej chciałby, aby powstały na niej progi zwalniające. Prosta droga sprawia, że niektórzy kierowcy przekraczają dość poważnie dopuszczalną prędkość.

Stracił 15 tysięcy pszczół. Złodzieje w pasiekach – Nie od dziś wiadomo, że łupem złodziei może paść wszystko, co ma jakąkolwiek wartość. Także zwierzęta. Kradzione już były psy, krowy, konie, ale do tej pory w powiecie nie zdarzało się, by złodzieje połakomili się na ule z pszczołami. Henryk Blicharz stracił właśnie dwa. Najbardziej przykra jest świadomość, że prawdopodobnie to sprawka kogoś z pszczelarskiej branży. Kto inny wiedziałby, jak obchodzić się z ulem?

Janowa Polana, czyli przyroda w pigułce – Janowa Polana znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Dębica  zmieni swoje oblicze. Gospodarze obiecują, że jeszcze w tym roku będzie można z niej korzystać.

Przyjmują ludzi do pracy w magazynach – Firma Tikkurila przeniosła magazyn z Łodzi do Dębicy. Dzięki temu centrum logistyczne będzie bliżej zakładu produkcyjnego, a to pozwoli zaoszczędzić na kosztach transportu i załadunku.

GoodFest na powitanie wakacji – Już nie na miejskim stadionie obok Urzędu Miejskiego, ale jak przed laty na stadionie KS Wisłoka. Nie w sierpniu na zakończenie wakacji, ale w czerwcu na ich rozpoczęcie. Czwarta odsłona festiwalu GoodFest ma być imprezą rodzinną, na której każdy ma znaleźć coś dla siebie. Gwiazdami tegorocznej edycji będą zespoły Hey i Molesta Evenement oraz wokalista Dawid Kwiatkowski.

I Światowa Wystawa Lalek w Pilźnie – Muzeum Lalek w Pilźnie organizuje I Światową Wystawę Lalek. Jej wernisaż, którego gościem honorowym będzie Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec dr. Werner Kölher, odbędzie się w poniedziałek 4 maja.

Nikt się nie zgłosił – Tylko dwóm byłym pracownikom MTM w Straszęcinie udało się odzyskać pieniądze. Obecnie zakład jest w rękach syndyka. Jak przekonuje były dyrektor w firmie Stanisław Guzik, niebawem nie będzie miał co sprzedać.

Chcą nowego budynku dla Sanepidu – Wszystko wskazuje na to, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna będzie miała nową siedzibę. Jednak jej budowa nie ruszy wcześniej, jak w przyszłym roku. To, kiedy inwestycja się rozpocznie zależeć będzie od wojewody. Przy okazji być może uda się wykonać kilka dodatkowych robót.

Konkurs został rozstrzygnięty – Mirosław Perz, dotychczasowy kierownik Wydziału Inwestycji został sekretarzem gminy. Zastąpi na tym stanowisku urzędującego przez 15 lat Stanisława Zielińskiego.

Chotowa jeszcze wypięknieje – Budowa chodnika, oświetlenia i parkingu w pobliżu kościoła, to tylko niektóre inwestycje, jakie władze gminy zaplanowały w Chotowej.

Mundurów oddać nie chcieli – Kiedy we wrześniu zeszłego roku w Brzeźnicy powstawała Drużyna Strażaka Sama mało kto spodziewał się, że strażackie zajęcia dla dzieci cieszyć się będą taką popularnością. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Milenium Brzeźnica 2007 zakończył się w styczniu 2015 roku, ale nie znaczy to, że mali ochotnicy musieli oddać mundury. Nadal dumnie je noszą, tyle tylko, że już jako uczestnicy Akademii Małego Strażaka.

Skwer będzie piękny i pod obserwacją – Na pozostałościach po pomniku Igloopolu uszkodzili pług, ale akcja się powiodła i od piątku skwer przy szkole w Straszęcinie wygląda inaczej. I o wiele ładniej. To efekt starań członków Stowarzyszenia Mój Straszęcin.

Na jubileuszu zagra Hideaway i Piotr Kita – Piotr Kita, finalista polsatowskiego programu Must Be The Music będzie gwiazdą jubileuszu w Liceum Ogólnokształcącym. Przed nim wystąpi młody zespół Hideaway. W tym roku szkoła świętuje 70. rocznicę powstania. Podczas obchodów obecni będą absolwenci, o których możemy czytać w mediach, ale też ci, których oglądamy w filmach. Lista  tych najbardziej znanych jest długa.

Z radością mogą popatrzeć na efekty swojej pracy – Ksiądz proboszcz Czesław Frączak nie musiał szczególnie przekonywać parafian z Głobikowej, że trzeba coś wreszcie zrobić z obejściem kościoła. Sami przyznają, że było nieco zaniedbane. Przed odpustem, który świętować będą 3 maja, nie zdąży co prawda wyrosnąć trawa, którą posiali, ale wszystkie pozostałe plany zostaną zrealizowane.

Młodzież zdobyła złoto, a dzieci wyróżnienie – Zespół Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie może się pochwalić kolejnym sukcesem w konkursie tanecznym. Tym razem grupa młodzieżowa zdobyła najwyższą nagrodę IX Wojewódzkiego Przeglądu Form Tanecznych Pierwsze Kroki w Głogowie Małopolskim, a ich młodsi koledzy wyróżnienie.

Prace trafiły do Śnieżki – Natalia Łączak z Zespołu Szkół w Bobrowej zwyciężyła w konkursie plastycznym towarzyszącym wystawie pojazdów zabytkowych Wehikuł Czasu 2015. Ekspozycję prac zgłoszonych na konkurs oglądać można w Domu Kultury Śnieżka.

Recytowali Brzechwę i Tuwima – Trzydziestu małych recytatorów z gminy Dębica wzięło udział w I Przedszkolnym Konkursie Recytatorskim Tuwim i Brzechwa dzieciom, zorganizowanym przez Niepubliczne Przedszkole Zakątek Malucha w Brzeźnicy. W kategorii maluchów najlepsi okazali się Natalia Michoń i Aleksander Lis, a wśród starszaków wygrał Bartosz Tomasik.

Bohaterem Wisłoki Kacper Sarama – I i II liga podkarpacka: juniorzy starsi i młodsi

Ale pogoń Paszczyniaka! – Klasa A

W kategorii 60 kg są dominatorami – Pięć medali wywalczyli zawodnicy LUKS Lubzina podczas Mistrzostw Polski Młodzieżowców i Seniorów w Warszawie. Nasi sumici zdecydowanie zdominowali rywalizację w wadze 60 kg, w której zdobyli w sumie cztery medale.

Morsy dały plamę – V liga