Obserwator Lokalny nr 17 (765)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dramat rodziny z ulicy Fredry – Nie wyrzucą ich do nory – Jest nakaz eksmisji, i to do lokalu, w którym warunki do życia są fatalne. Ale po naszej interwencji wyrzucenie obłożnie chorej kobiety i opiekującego się nią syna udało się wstrzymać. Do czasu, aż miasto znajdzie dla nich mieszkanie nadające się do godnego życia. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Kategorię A dostało 90 % mężczyzn – Wszyscy są uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, wszyscy też stawali w tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską. Szymon Biestek, Krzysztof Kiwior i Jan Maślanka zostali zakwalifikowani do grupy zdolnych do odbycia służby wojskowej. Kiedy pytam, który z nich chciałby ją rzeczywiście odbyć, słyszę trzykrotnie: ja.

Nie chcą posyłać 6-latków do szkół – Ponad 150 wniosków o odroczenie obowiązku szkolnego wpłynęło do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębicy.  Tylu rodziców 6-latków stara się, by ich pociechy zostały jeszcze w przedszkolu. Tylko czy dla wszystkich wystarczy tutaj miejsca?

Pijana matka wiozła trójkę swoich dzieci – Kompletnie pijana była mieszkanka Paszczyny, która samochodem wjechała w płot. Kobieta przewoziła trójkę swoich dzieci. Na szczęście żadnemu nic się nie stało. 29-latka chce poddać się karze.

W przedszkolach wszy nie hodują, ale problem czasami się pojawia – Mimo że żyjemy w XXI wieku nie ma się co oszukiwać, bywa, że borykamy się z tymi samymi problemami, co nasi przodkowie dawno, dawno temu. Nie na taką skalę, ale jednak, czego przykładem walka z wszawicą. Ostatnio wszy pojawiły się w Przedszkolu nr 10 w Dębicy. Dyrektorka Teresa Michoń nie chowa głowy w piasek i podkreśla, jak ważne jest w takich przypadkach uświadamianie rodziców.

Nie żyje radny Eugeniusz Jaszcz – W piątek zmarł nagle Eugeniusz Jaszcz, radny gminy Żyraków. Pochodził z Korzeniowa, gdzie dał się poznać, jako działacz społeczny, zaangażowany w sprawy prostych ludzi.

W Piątce już jest nowy lekarz, a wkrótce będzie jeszcze jeden – Dębicy jeszcze nie poznał, bo jak sam przyznaje, nie ma czasu na spacery. Ale Siergieja Burłaczenkę, lekarza rodzinnego pozna wkrótce niejeden dębiczanin. Właśnie rozpoczął pracę w Przychodni nr 5 przy ulicy Szkolnej, jako szósty w zespole. Dyrektor ZOZ w Dębicy Przemysław Wojtys zapowiada zatrudnienie jeszcze jednego lekarza i ma nadzieję, że w ten sposób zaspokojone zostaną potrzeby pacjentów.

Tor rowerowy powstaje, ale w innym miejscu – Powstają już pierwsze przeszkody na torze rowerowym w lesie na Wolicy. Niestety, pierwotnie zakładane miejsce jego lokalizacji nie wypaliło. To jednak nie powstrzymało fanów dwóch kółek w staraniach o jego utworzenie.

Barracuda rozdaje akwaria – Już pięć szkół z naszego powiatu dostało od sklepu Barracuda i firmy Tetra darmowe akwaria wraz z rybami, wyposażeniem i rocznym zapasem pokarmu. Na chętnych czekają jeszcze trzy komplety.

Czy wójt obroni karnego? – Siedem zarzutów postawiła Prokuratura Rejonowa w Ropczycach Józefowi Chudemu. Śledczy oskarżają go o wyłudzenie ponad 22 tysięcy złotych dopłat obszarowych z Unii Europejskiej. Pobierał je za grunty, których w rzeczywistości sam nie uprawiał. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Wyrok skazujący mógłby oznaczać dla wójta gminy Czarna rozstanie się z zajmowanym od 22 lat stanowiskiem.

Kandydatów troje – Być może jeszcze w tym tygodniu poznamy nazwisko nowego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. Kandydatów zgłosiło trzech: Elżbieta Zymróz-Bodziany, Anna Pietruszewska-Sarama i Jan Borek.

Wyrok dla uczennicy I LO za stalking.  Nękała narzeczonego –  Osiemnaście miesięcy ograniczenia wolności – taki wyrok usłyszała uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy za uporczywe nękanie byłego narzeczonego i jego dziewczyny. Ale spokojnie, takie orzeczenie zapadło podczas pozorowanej rozprawy, w trakcie której obok prawdziwej sędzi, prokuratora i adwokatki zasiedli też uczniowie.

Produkuje własne kosmetyki.  Na rynek wprowadzi też perfumy – Tego u nas jeszcze nie było. Anita Pawełek, mieszkanka Pustkowa Osiedla, która od sześciu lat prowadzi salon kosmetyczny, stworzyła własną gamę kosmetyków naturalnych.  I to jeszcze nie wszystko. Jej firma Royal Nails za pół roku wypuści na rynek własne perfumy. Kosmetyki powstają w laboratorium N-Cosmetics, ale 30-letnia bizneswoman nie wyklucza stworzenia w przyszłości własnej linii technologicznej.

Wiceprezes gratulował i życzył im ciepła – Ubrani tylko w uniformy dzielnie wytrzymali do końca uroczystości, mimo panującego na dworze dużego zimna. W minioną niedzielę ochotnicy z OSP w Róży świętowali przystąpienie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przy tej okazji niektórzy z nich otrzymali odznaczenia.

Na Górze Śmierci opowiedzą o Księżnej – Fragmenty spektaklu poświęconego Księżnej Helenie Jabłonowskiej pt. Serce dla ludu, dusza dla kraju, zostaną wystawione podczas tegorocznych uroczystości patriotyczno-religijnych na Górze Śmierci, które rozpoczną się w środę 29 kwietnia o godz. 11.

Ten samochód jeszcze pojeździ! – Oczy ze zdumienia przecierali goście z Austrii, kiedy zobaczyli, do jakiego stanu doprowadził Władysław Radzik zabytkowego steyr’a. Kiedy zabierał go z ich jednostki w Krems, pojazd był w częściach i od dawna nie wyglądał tak, jak w latach swojej świetności. Teraz znowu jeździ i nadal będzie służył strażakom.

Mroczek kontra Parat 74:15 – Stanisława Nicoś wybrana została na sołtysa Parkosza. Zastąpiła na tym stanowisku Andrzeja Wilczyńskiego, który w wyborach nie wystartował. Nie oznacza to jednak, że w wyborach nie było kontrkandydata, podobnie jak tych na gospodarza Gołęczyny.

Zaczną motocykliści, później przyjdą żołnierze – Echa Bitwy Gorlickiej, której setną rocznicę obchodzimy w tym roku, towarzyszyć będą pierwszym plenerowym imprezom w Brzostku i Jodłowej. W kalendarzu nie brak też innych ciekawych propozycji, którymi obie gminy kusić będą swoich mieszkańców.

W Jodłowej na polichromię, a w Pilźnie na kapliczkę – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotacje na wykonanie prac konserwatorskich. Do ponad 250 instytucji w województwie trafi w sumie 10 milionów złotych. Na renowacje obiektów sakralnych w powiecie przeznaczone zostało skromne 100 tys. zł.

Kwiatek triumfatorem przeglądu. Agnieszka Niedbalec z nagrodą OL – Kiedy w konkursie rywalizują takie wokalistki jak Marysia Socha, czy Patrycja Węgrzyn, to jest prawie pewne, że to właśnie one zgarną najwyższe nagrody. I tak jest zazwyczaj. No chyba że pojawi się czarny koń, taki jak Agnieszka Niedbalec, która podczas XIII Rejonowego Przeglądu Talentów, nie dość że zdobyła I  miejsce w kategorii solista, to odebrała również nagrodę specjalną, przyznawaną przez naszą redakcję.

Figaro poślubi Zuzannę – W ostatnich latach przedstawialiśmy głównie dramaty. Traviata umiera, Halka się topi, dlatego tym razem postawiliśmy na komedię. Chcemy, żeby ludzie się trochę pośmiali, żeby było wesoło – mówił w grudniu zeszłego roku Paweł Adamek, gdy pytałem go jaką operę przygotowuje tym razem. Premiera Wesela Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta odbędzie się 3 maja w Domu Kultury Mors.

Soul Dance z ośmioma medalami – Nie jeden, ale cztery tytuły Mistrza Polski zdobyli uczniowie Szkoły Tańca Soul Dance podczas Krajowych Mistrzostw International Dance Organization w Szczecinie. Dodatkowo tancerze do Dębicy przywieźli jeszcze jeden srebrny i dwa brązowe medale. Dzięki temu mają szansę reprezentować nasz kraj na mistrzostwach Europy w Gibraltarze i mistrzostwach świata w Niemczech. Jeśli tylko zdobędą na to fundusze.

Bliscy, ale jednak inni – Trójka artystów i trzy odmienne spojrzenia na sztukę. Tak w skrócie podsumować można najnowszą wystawę malarstwa i rysunku w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Jej autorami są: Agnieszka Żmudzińska, jej mąż Zdzisław Żmudziński i ich córka Agata Zuzanna Żmudzińska.

Rojan mistrzem po raz czwarty – Do ostatniego spotkania toczyła się walka o mistrzowski tytuł w GALPS 2015. Przed nim o punkt lepsze były Orły I Paszczyna, ale chcąc zdobyć mistrzowski tytuł – zgodnie z regulaminem rozgrywek – musiały z Rojanem Latoszyn wygrać. Nic nie dawało im nawet ugranie dwóch setów, bo zdobywając punkt i tak były gorsze w bilansie setów.

Z Siarką na remis, Karpaty pokonane – Wykorzystując błąd zawodników Siarki Igloopol zremisował zaległe spotkanie w Tarnobrzegu. Biało-niebiescy komplet punktów zaksięgowali za to w starciu z Karpatami. Wisłoka wysoko przegrała w Rzeszowie.

Sara o 7 tys. zł od mistrzostw świata – Z czterema wrócili zawodnicy LUKS Lubzina z rozgrywanych w Siedlcach Mistrzostw Polski Juniorów w Sumo. Zdobywając kolejne złoto Sara Rejniak (60 kg) zapewniła sobie miejsce w kadrze Polski na światowy czempionat w Osace.