Obserwator Lokalny nr 16 (764)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Fala kontroli w zakładach – Nie pij w pracy, bo cię złapią – Potwierdzają się pogłoski o zaostrzeniu kontroli trzeźwości pracowników. Pracodawcy twierdzą, że chodzi o bezpieczeństwo w halach produkcyjnych. Dmuchania w alkomat spodziewać się można w każdej firmie.Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Ryby Andrzeja Barszcza wypłynęły aż na trzecie miejsce – O dużym sukcesie może mówić dębicki przedsiębiorca Andrzej Barszcz. Kolejnym, tym razem w branży rybnej, gdzie marka EvraFish święci coraz większe tryumfy. Zdobywca Lauru Czytelników OL w plebiscycie na Człowieka Roku 2014 w kategorii gospodarka, potwierdza, że to wyróżnienie słusznie mu się należało.

Zapłaciła 4 tysiące i zdała w Katowicach – Cztery osoby usłyszały zarzuty w sprawie o załatwienie prawa jazdy za łapówkę. Dwie chcą dobrowolnie poddać się karze.

Szef prokuratury na kolejne 4 lata – Kolejną kadencję na stanowisku prokuratora rejonowego w Dębicy spędzi Jacek Żak. Nominację odebrał w Warszawie z rąk prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Szukają zastępcy Stanisława Malinowskiego. Chętnych 14 – Czternastu kandydatów stanęło do konkursu o stanowisko wiceszefa Wydziału Administracji, Organizacji i Personelu w dębickim Ratuszu. Zastępcę Stanisława Malinowskiego poznamy być może jeszcze w tym tygodniu.

Przekonuje, że był apolityczny – Sąd Pracy w Rzeszowie nie wydał jeszcze orzeczenia dotyczącego zwolnienia z pracy Michała Prażaka, byłego sekretarza powiatu.

Jedenastka będzie miała boisko, drugie gimnazjum halę sportową – Uczniowie dwóch szkół w Dębicy mogą już się cieszyć. Przy Szkole Podstawowej nr 11 jeszcze w tym roku powstanie boisko wielofunkcyjne, a przy Miejskim Gimnazjum nr 2 ruszy budowa hali sportowej. Obie inwestycje dotowane będą przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Wrócił do pracy w urzędzie – Krzysztof Czerwiec, były wicewójt gminy Żyraków wrócił tam, skąd przyszedł. Rozpoczął pracę w Urzędzie Gminy Czarna, gdzie zatrudniony był zanim został zastępcą wójta Marka Rączki. Czy jeszcze kiedyś spróbuje swoich sił w wyborach samorządowych?

Wielkanocna bójka na srodku drogi – Oczy ze zdumienia przecierali kierowcy, którzy jechali ul. Kościuszki w Wielkanoc, w godzinach popołudniowych. Na skrzyżowaniu tej ulicy z Głowackiego doszło do szarpaniny.

Pomóżmy burmistrzowi posprzątać Dębicę – Kiedy podczas ostatniego czatu z Mariuszem Szewczykiem internauci zarzucali burmistrzowi, że mimo obietnic w mieście nadal jest brudno, ten zaproponował, by zgłaszać mu miejsca, które wymagają posprzątania. Słowa burmistrza potraktowałem poważnie i postanowiłem pomóc mu wskazując na początek kilka takich lokalizacji. Mam jednak nadzieję, że i Państwo przyłączą się do akcji, o której piszę poniżej.

Immunitet Moskala obroniony w Sejmie – Kazimierz Moskal zachowa immunitet – zdecydował Sejm podczas czwartkowego posiedzenia. Tylko 12 posłów domagało się, by poseł stanął przed sądem, pozwany przez firmę Makarony Polskie.

Przejście wysokiego ryzyka – Co wspólnego mają ze sobą amazońska dżungla i przejście podziemne pod dworcem w Dębicy? Otóż i tam, i tu są miejsca, przebycie których wymaga sprytu, pomysłowości, a czasami wręcz odwagi. I o ile zdobywcy niedostępnych lasów na takie wrażenia z pewnością czekają, to użytkownicy tunelu pod torami mają dość wątpliwych przygód, na jakie są tutaj narażani. A ich końca nie widać.

Powiat chce się pozbyć internatów – 100 tysięcy złotych rocznie kosztuje utrzymanie dawnego internatu przy Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu. Władze powiatu chcą się go pozbyć, ale nie jest to wcale takie łatwe, bo mieszka w nim 35 osób.

Różnice w cenie za wodę kolosalne – Porównując rachunki za wodę, jakie płacą mieszkańcy poszczególnych osiedli zauważymy, że cena za metr sześcienny jest zróżnicowana. I tak np. mieszkańcy Zatorza płacą ponad 11 zł, a ci z Cmentarnej ponad 8 zł. Skąd aż takie duże różnice, skoro to Rada Miejska ustala ceny?

Lada gazety skarżył nie będzie, ale ma żal – Nie mam z tym nic wspólnego – w taki sposób aferę z kupowaniem głosów w ostatnich wyborach podsumowuje Wiesław Lada, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego. Twierdzi, że nikomu nie zlecał wyborczej korupcji, ani sam nie brał w niej udziału. Nad sprawą pracuje CBA.

Powtarzali im cały czas, że nie wrócą do Polski, bo jej nie ma – Tak jak rozbity garnek się nie zejdzie, tak wy do Polski nie wrócicie – to tylko jedno ze zdań, jakie słyszeli Sybiracy, którzy w latach czterdziestych ubiegłego wieku zostali zesłani na Nieludzką Ziemię. Podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę Mordu Katyńskiego, zorganizowanego przez Związek Sybiraków w Domu Kultury Śnieżka, wręczone zostały cztery odznaczenia Za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku – – Pamiętajmy o tych, którym zabrakło dwunastu kilometrów, by dotrzeć do celu, i pamiętajmy także o tych, którzy stracili życie w Katyniu i innych miejscowościach – mówił ks. Ryszard Piasecki, podczas połączonych uroczystości 75. rocznicy Mordu Katyńskiego i 5. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku. Młodzież szkolna oraz samorządowcy zebrali się na Placu Mikołajkowów, by oddać hołd zamordowanym i tym, którzy zginęli w katastrofie.

Protesty są, ale decyzji nie ma – Ciągle nie wiadomo, czy w Dębicy uda się zbudować schronisko dla zwierząt z prawdziwego zdarzenia. Już pojawiły się protesty przeciwko planowanej lokalizacji. Póki co burmistrz Mariusz Szewczyk zastanawia się, jak udoskonalić istniejący już azyl. Do współpracy chce zaprosić Centrum Integracji Społecznej. Jego podopieczni przejmą część obowiązków związanych z opieką nad zwierzętami.

Sąd wreszcie zniknie z ulicy Rzeszowskiej – Do końca kwietnia Miejska Komunikacja Samochodowa w Dębicy uaktualni nazwy ponad dwudziestu przystanków autobusowych. Dzięki temu, że będą się odnosić do sąsiedztwa, w jakim obecnie się znajdują, pasażerom powinno być łatwiej zorientować się, gdzie chcą dojechać.

Rekina nie chcą kupić, ale wydzierżawić – Jest szansa, że jeszcze przed wakacjami na terenie firmy Rekin w Paszczynie ruszy produkcja. Tak przynajmniej twierdzi Wojciech Wąsik, syndyk masy upadłościowej, który chce już nie sprzedać, ale przynajmniej wydzierżawić to przedsiębiorstwo.

Józef Wilczyński po raz trzeci – Mieszkańcy Chotowej jako ostatni w gminie wybierali sołtysa. Kandydatów było dwóch: Marcin Niedbalec i Józef Wilczyński.

Wodociąg mierzył na mapie – Żeby doprowadzić wodociąg od granicy działki do swojego gospodarstwa Tomasz Domaradzki ze Stasiówki musiałby wydać około 5 tys. zł. Ale na razie go na to nie stać. Dlatego korzysta ze studni wykopanej koło domu. Choć, jak twierdzi, zna co najmniej dwa przypadki w najbliższej okolicy, w których właściciele gospodarstw takich kosztów nie ponosili, a wodociąg mają bliżej domu.

Jabłka rozdane, pyszne szarlotki zjedzone – Bardzo słodko było w dworku w Straszęcinie podczas podsumowania projektu Zyczliwość – podaj dalej. Uczestnikom spotkania trafiła się gratka w postaci mozliwości skosztowania kilkunastu szarlotek. Marzena Marzec, specjalistka od wypieków zapewnia, że wszystkie były pyszne.

Zmiana w Łękach Górnych – Barbara Błońska za Reginę Chodór – Już tylko w trzech miejscowościach nie odbyły się wybory nowych sołtysów i rad sołeckich. W ostatnią niedzielę mieszkańcy wybrali włodarzy sołectw w Połomii, Gębiczynie oraz Łękach Górnych. W dwóch pierwszych odbyło się to w pierwszym terminie, co oznaczało wysoką frekwencję i jeszcze się w tym roku nie zdarzyło. I w obu za sterami wsi pozostali  ci sami sołtysi, którzy nie mieli kontrkandydatów.

Znamy pięciu sołtysów – Tylko w dwóch z siedmiu sołectw gminy Jodłowa odbędą się 26 kwietnia wybory na sołtysa i do rad sołeckich. Do urn w godz. 8-16 pójdą mieszkańcy Dęborzyna i Jodłowej Wisowej. W obu przypadkach swój głos będą mogli oddać na jednego z dwóch kandydatów na gospodarza wsi i pięciu ubiegających się o zasiadanie w radzie. W pozostałych liczba zgłoszonych odpowiada licznie oczekujących stanowisk.

Stres przed dogrywką był, ale tylko ją zmobilizował – Już po raz trzeci Zespół Szkół w Brzeźnicy gościł finalistów etapu wojewódzkiego Olimpiady Myśli Jana Pawła II. I to właśnie ten trzeci raz okazał się dla niego wyjątkowy. Uczennica gimnazjum Maria Drozd została bowiem laureatką pierwszego miejsca i będzie reprezentować Podkarpacie w finale ogólnopolskim w Suwałkach, który odbędzie się 19-20 czerwca.

ZAZ zatrudni kolejne 10 osób do pracy – Takimi wiadomościami Paweł Morawczyński chciałby się dzielić jak najczęściej. Wniosek złożony przez stowarzyszenie Radość w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie został pozytywnie rozpatrzony, dzięki czemu Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Żyrakowskiej będzie mógł poszerzyć działalność.

Książka o uczniu Jedynki – Za każdym razem, gdy przyjeżdżał na wakacje do Dębicy, zabierał ze sobą łyżwy, kij i krążek. Ryszard Siwiec, który dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, interesował się nie tylko historią Polski, ale też hokejem. Można się o tym dowiedzieć z publikacji, która powstała pod redakcją Ryszarda Brzostowskiego i Mariusza Zemło.

Mamy Mistrza Polski! – Dwa torty, konfetti itransparenty z napisem: Witamy Mistrzów Polski! – czekały na tancerzy Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance, którzy wracali z mistrzostw International Dance Organization Jazz Dance, Show Dance, Mini Production i Production w Szczecinie. Nie zabrakło gromkiego sto lat odśpiewanego formacji 16+, która zdobyła tam złoty medal i uscisków stęsknionych rodziców.

Z czołówki wygrał tylko Bodzos – Niewiele brakowało, by w pierwszej kolejce rundy wiosennej punkty straciły dwie czołowe drużyny klasy A. Rezerwy Wisłoki przegrały z Pustkowem, a Brzostowianka mogła zremisować, gdyby w doliczonym czasie gry karnego wykorzystał zawodnik z Paszczyny Paweł Cieślik.

W blasku zwycięstwa – Ze złotymi i brązowymi medalami Drużynowych Mistrzostw Polski Województw Młodzików Młodszych i Juniorów Młodszych w badmintonie wrócili z Kępna reprezentanci Podkarpacia. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników Orbitka Straszęcin. Byli to: Gabriela Fluder, Wiktor Grzyb, Michał Kosztyło, Joanna Szerszeń, Konrad Krystek (młodzik) oraz Agnieszka Szymaszek, Kamil Michałek (junior).

Samorządowcy i Przyjaciele UKH zagrali na remis – Taki mecz w Dębicy rozegrany został po raz pierwszy. Na taflę lodowiska wyjechały drużyny Przyjaciół UKH, którą prowadził Marek Gawle, oraz Dębickich Samorządowców, którym przewodził burmistrz Mariusz Szewczyk.

Dębicka Dziesiątka startuje drugi raz – Klub Biegacza Maratończyk Dębica zaprasza już po raz drugi na imprezę biegową Dębicka Dziesiątka. Żeby 31 maja o godz. 10 móc wyruszyć na trasę, należy się wcześniej zarejestrować, a zapisy ruszają w czwartek (15 kwietnia) na stronie www.timekeeper.pl/zawody. Obowiązuje limit 300 miejsc.