Obserwator Lokalny nr 15 (763)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Lekarka skarży lekarzy – Poszło o śmierć ojca w szpitalu. Córka pacjenta – też lekarka – uważa, że jej koledzy po fachu z Dębicy popełnili błąd. Czy tak się stało, będzie teraz wyjaśniał prokurator. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Wnuki na receptę. Naprawią komputer i działają jak spa – Starosta Andrzej Reguła po raz drugi został dziadkiem. W Szpitalu Powiatowym w Dębicy na świat przyszła córka jego syna Grzegorza Reguły, wicewójta gminy Żyraków. Szczęśliwy tata wybiera się na urlop tacierzyński. Nie tylko gospodarz powiatu, także inni ze świecznika mogą się pochwalić swoimi wnukami. Najwięcej ma ich Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica i Zbigniew Szurek, działacz PCK w Dębicy.

Zastąpił Dorotę Ciupak – Czesław Kubek, do niedawna wicestarosta, został sekretarzem gminy Pilzno.

Butelka cała, żuchwa nie – Zaczęło się chęcią na wspólną popijawę, skończyło złamaną żuchwą jednego z biesiadników. Drugi wkrótce stanie przed sądem, oskarżony o uszkodzenie ciała. Chociaż trzeba przyznać, że miał powód do gniewu, to reakcja była zbyt gwałtowna.

Kolegę dziewczyny wywlókł przez okno – Zazdrość o dziewczynę zaprowadzi przed oblicze Temidy młodego mieszkańca Januszkowic. Mężczyzna pobił znajomego swojej sympatii.

Los wałów zależy od Banku Światowego – W czerwcu tego roku dowiemy się, czy Dębica dostanie pieniądze na podwyższenie wału przeciwpowodziowego przy Wisłoce. Wtedy Polska ma podpisać umowę z Bankiem Światowym, który może sfinansować tę inwestycję. Od naszych władz zależy teraz, czy będą o to skutecznie zabiegać.

Po języku polskim ich drugim jest angielski – Kiedy jego koledzy i koleżanki z klasy czekali w środę na językową część sprawdzianu szóstoklasistów Alexander Ottaway-Kasperek mógł spokojnie opowiedzieć nam o tym, jak został laureatem kuratoryjnego konkursu  z języka angielskiego. Grzegorz Pietraszek miał natomiast dzień wolny, bo jest dopiero w V klasie. Za rok tę część egzaminu również będzie mógł opuścić, bo i tak dostanie z niego komplet punktów.

Gdzie podziały się pieniądze? – Według optymistycznych prognoz oddział dziennej chemioterapii w Szpitalu Powiatowym w Dębicy zacznie działać w przyszłym roku. Radny powiatowy Marek Jaskółka domaga się, aby powstał prędzej i argumentuje, że przecież powiat w ubiegłym roku przekazał na ten cel 250 tys. zł. Tyle tylko, że ta kwota to kropla w morzu potrzeb i trzeba szukać jeszcze innych źródeł finansowania.

Piszą, bo mają dość –  Uprzątnięcia ruin z centrum Straszęcina domaga się Rada Sołecka tej wsi. Właściciele nieruchomości po raz kolejny obiecują, że posprzątają i zapowiadają, że będą chcieli sprzedać budynek wraz z działką.

Ruszają konsultacje w sprawie rad, ale to nie mieszkańcy zdecydują – Nasza rada się utrzyma, ale innych nie będzie – przestrzega Stanisław Oleksy, przewodniczący rady  Gawrzyłowa tuż przed wprowadzeniem nowych zasad wyborów do rad osiedlowych. Na temat liczby wyborców koniecznej do ich wyłonienia wypowiedzą się teraz mieszkańcy. Ale ich głos nie będzie decydujący, a zasięgnięcie tej opinii jest tylko formalnością wymaganą przepisami.

Drogi nie zamkną, ale będzie wahadło – W ciągu kilku najbliższych dni powinna rozpocząć się przebudowa ul. Kościuszki. Prace, a co za tym idzie utrudnienia w ruchu, mają potrwać do końca lipca tego roku.

Mieli przepłynąć 26 km 516 m, przepłynęli 110 km 650 m – Kiedy Anna Nykiel ze Stasiówki sprzedawała gminie ziemię pod drogę, która prowadzić miała do przepompowni. Dokładnie wiedziała, gdzie kończyć będzie się jej działka i gdzie powinny znajdować się słupki graniczne. Zanim jednak je wstawiono, gmina ogrodziła przepompownie i to dość niefortunnie, bo jak się później okazało, płot stanął na działce mieszkanki. Potwierdzają to graniczniki wstawione ponad rok później. Oczywiście na terenie gminnym.

Szkoła specjalna może znaleźć nową siedzibę w koszarach – Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej miejsca, w którym swoją nową siedzibę będzie miał Zespół Szkół Specjalnych. Pod uwagę brane są cztery lokalizacje.

Michalak nie chce, ale Borek nie wyklucza – Elżbieta Kęsik długo się nie zastanawiała, gdy w kilka dni po odwołaniu, dziennikarka Polskiej Telewizji Regionalnej zapytała ją, kto powinien zostać dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. Bez zastanowienia wskazała Agnieszkę Żurek, obecną sekretarz Urzędu Gminy Dębica, a jeszcze nie tak dawno dyrektorkę Centrum Kultury i Bibliotek. Jednak ta nie planuje zmiany pracy, a na giełdzie nazwisk co rusz pojawiają się kolejni potencjalni kandydaci.

To już dębicka norma. Wiadukt na Sandomierskiej zalany – Zeszłoroczna inwestycja kolejowa!!! Jeszcze dobrze nie padało, a woda stoi pod wiaduktem. Strach pomyśleć, co będzie jak zaczną się wiosenne i letnie burze – napisał na swoim profilu radny Rady Miejskiej Paweł Ochab.

Na działce za młynem zbudują boisko i kładkę –  Boisko treningowe ze sztucznej trawy, deptak, parking i kładka mają powstać w Czarnej na przejętym przez gminę terenie dawnego Kółka Rolniczego.  Chodzi o działkę znajdującą się za dawnym młynem. Druga, sąsiadująca z nią, na której stoi młyn, należy do prywatnego właściciela, który nie ma jeszcze planów, co z nim zrobić.

Nie będzie chodnika, to będzie blokada – – To jest parodia. To jest śmiech na sali co oni robią – Lech Żurek, radny i sołtys Brzeźnicy nie kryje zdenerwowania mówiąc o budowie chodnika przez Borek. Chodnika, który miał być gotowy w połowie grudnia zeszłego roku, a który powstał tylko w połowie, bo na resztę zabrakło pieniędzy.

W Buczach czekają na inwestorów – W Buczach będzie można wytwarzać energię odnawialną – taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji. Samorządowcy zapewniają, że nie brakuje chętnych, by w Straszęcinie zainwestować w przetwarzanie promieniowania słonecznego.

Nakręcali się na zdrowie – W Domu Kultury w Pilźnie przeprowadzono Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej pod hasłem Nakręć się na zdrowie. Organizatorem był Zespół Szkół w Strzegocicach. Wystartowali w nim uczniowie z siedmiu szkół, również tych spoza gminy.

Absolwenci spotkają się po latach – Jednym z organizatorów tajnego nauczania na ziemi jodłowskiej w czasie okupacji był Czesław Wojewoda. On też przyczynił się do tego, że w 1945 roku utworzone zostało Liceum Ogólnokształcące w Jodłowej. W roku 70-lecia Fundacja im. Czesława Wojewody organizuje zjazd absolwentów.

Młodzi przygotowują się do zgromadzenia w Krakowie – Do wyjazdu na Światowy Dzień Młodzieży i Diecezjalne Forum Młodzieży do Tarnowa Marek Tyksiński i Kinga Buczak zostali wytypowani jako parafialni animatorzy. On reprezentował parafię św. Józefa Rzemieślnika w Pustkowie, ona wspólnotę w Lubzinie.

Miasto rozdało ponad 160 tysięcy złotych – Na organizację XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis od Starostwa Powiatowego parafia Miłosierdzia Bożego otrzymała 5 tys. zł. Ratusz był hojniejszy. Dał 25 tys. zł i jeszcze dołożył parafii 15 tys. zł na organizację festynów. W sumie samorząd na realizację zadań publicznych przekaże stowarzyszeniom, parafiom i klubom sportowym 162 tys. zł.

Koncert dla Hanki i City Punx Show – Mocno muzycznie zapowiada się kwiecień w pubie Luka przy ul. Rzeszowskiej. Najpierw, w sobotę 11 kwietnia, odbędzie się tam 21 edycja imprezy City Punx Show, a dwa tygodnie później, 24 kwietnia, II Koncert Charytatywny dla Domu Dziecka Hanka.

Na początek filmy optymistyczne – Choć największą popularnością w kinie Kosmos cieszą się filmy dla dzieci zrealizowane w technice 3D i najnowsze hity, to jego kierownik Krzysztof Kostelecki nie chce ograniczać repertuaru tylko do takich produkcji. Liczy, że dębiczan zainteresuje również bardziej ambitne kino i mniej znane filmy.

Zdobywają nagrody i wyróżnienia – To wspaniali, pracowici i ambitni młodzi ludzie. Praca z nimi mnie uskrzydla i daje wielką przyjemność – tak Dorota Źrebiec, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej mówi o trójce swoich uczniów: Alicji Jedlińskiej, Magdalenie Mazur i Bartłomieju Kruku. To właśnie oni podczas II Ogólnopolskiego Drużynowego Konkursu z kształcenia słuchu i zasad muzyki w Nadarzynie pod Warszawą zdobyli wyróżnienie. Ale to nie jedyny sukces, którym pochwalić mogą się w ostatnim czasie uczniowie dębickiej szkoły muzycznej.

Kinga Kutrzuba też zaśpiewa Klenczona – Choć to Marek Piekarczyk, wokalista legendarnej grupy TSA, będzie gwiazdą musicalu Klenczon – Poemat rockowy, który 25 kwietnia wystawiony zostanie na scenie Domu Kultury Kosmos, to wystąpi w nim jeszcze jedna osoba dobrze znana lokalnej publiczności. Mowa o Kindze Kutrzubie z Grabin, która w 2013 roku wzięła udział w programie The Voice Of Poland, emitowanym przez TVP 2.

Oni zagrają o złoto – W niewielu dyscyplinach sportowych możemy liczyć na takie sukcesy uczniów gimnazjów i szkół podstawowych jak w tenisie stołowym. W rywalizacji drużynowej w zawodach rejonowych zaprezentowali się wręcz znakomicie.

W siatkę gimnazjalistki lepsze od licealistek – W hali Publicznego Gimnazjum w Pilźnie rozegrane zostały II Mistrzostwa Szkół Pilzna w piłce siatkowej. W turnieju wystartowało sześć drużyn. Gimnazjum w Pilźnie wystawiło trzy drużyny, dwie wystawiło pilzneńskie liceum, a jedną Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pilźnie.  Emocji nie brakowało. By rozstrzygnąć mecz o pierwsze miejsce potrzebny był tie break. Wynik zaskoczył wiele osób.

Pochwały należą się wszystkim zespołom – W trzynastej edycji Olimpiady na Olimpie wystartowało 112 zawodników ze wszystkich dębickich przedszkoli. Z trybun dopingowało ich 300 kolegów. Niesieni zagrzewającymi do walki okrzykami młodzi sportowcy robili wszystko, by zostać zwycięzcami. Ale nawet ci, dla których miejsca na podium zabrakło, pokazali ducha walki.

Mistrzowie odebrali puchar – Dogrywka potrzebna była, by wyłonić zwycięzcę barażu o grę w I lidze PLHFD. To dzięki niej pozostanie na tym poziomie rozgrywek zapewnił sobie Driver-Akpil. Pub Carpe Diem na ewentualny awans musi poczekać co najmniej rok.