Obserwator Lokalny nr 14 (762)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

300 tysięcy w darze życia – Bartek Hebda nie spodziewał się takiej hojności i tak szybkiej pomocy, jaką otrzymał. Bez niej nie miałby szans na walkę z chorobą. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Mandat przyjął, ale dane były fałszywe – Mogło skończyć się na jednym mandacie, ale mieszkaniec Borowej chciał obejść prawo i oszukać policjantów. W efekcie do zapłacenia ma dwa mandaty, a na dodatek jeszcze grzywnę, której domaga się prokurator.

Raki szlachetne ginęły w mule – – Zamiast wykazowego „Chotowa oow. 3 ha, zbiornik zaporowy” zobaczyliśmy trzy hektary śmierdzącej brei, w której niedobitki właśnie teraz, na naszych oczach dokonywały powoli swego żywota w męczarniach – napisał na forum fishing.org.pl Piotr Madura, młody wędkarz z Pilzna. Kilkanaście dni temu on i jego koledzy ratowali w Chotowej ryby oraz będące pod ochroną raki szlachetne i minogi.

O białym wywiadzie, naciskach i lobbowaniu – Miały być fundusze z Unii na budowę uzdrowiska w Latoszynie, ale ich nie będzie. Po doniesieniach Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, w Dębicy zawrzało. Na dodatek Władysław Ortyl, marszałek województwa, przyjechał na sesję Rady Powiatu poskarżyć się, że Dębica za wszelką cenę próbuje wymusić na nim pieniądze.

Teraz jest specjalistą – Główny specjalista w departamencie ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego – to nowa posada Mariusza Trojana, byłego wiceburmistrza Dębicy.

Z taką ósemką można wygrać każdy konkurs – Już 99 laureatami konkursów przedmiotowych może pochwalić się Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Być może jeszcze w marcu będzie ich 100, jeśli komisja uzna odwołanie złożone dla jednego z uczniów piszących test z języka niemieckiego. Dyrektor Zbigniew Drzymała nawet nie mógłby o tym marzyć w tym roku szkolnym, gdyby nie wyczyn ósemki pasjonatów historii i ich opiekunki Stanisławy Wrony.

Parkować mogą wszyscy – – Na parkingu przed i za blokiem mamy komis samochodowy – skarżą się mieszkańcy bloku przy ulicy Batorego w Dębicy, którym brakuje miejsca, by zaparkować własne auta. Jednak problem dotyczy parkingu miejskiego, a na tym mogą parkować wszyscy i bez ograniczeń, bo jest bezpłatny. Nie poradzi radny z tej samej ulicy, ani interwencje Straży Miejskiej. Przepisy są takie same dla wszystkich posiadaczy aut.

Czarna najtańsza, Brzostek najdroższy – Od 1 kwietnia więcej za wodę i ścieki zapłacą mieszkańcy gminy Dębica. Nowe stawki wynosić będą odpowiednio 3,81 zł i 6,39 zł. Choć niektórym z nich mogą się one wydawać wysokie, nie odbiegają zbytnio od średniej dla polskich gmin.

Tam regularnie odbywają się libacje – Setki, jeśli nie tysiące butelek po różnych trunkach, do tego pełno paczek po papierosach, pety – zdecydowanie spacer wzdłuż potoku Gawrzyłowskiego, na odcinku od Galerii Dębickiej do ul. Polnej, do przyjemnych nie należy.

Disco Polo w sobotę nie obejrzał, bo w kasie zabrakło biletów – Takiego zainteresowania nowo otwartym kinem cyfrowym nie spodziewał się pewnie nikt. W ciągu dwóch miesięcy Kosmos odwiedziło prawie 11 tysięcy osób, czyli około 2-3 tysiące więcej niż w czasach kina analogowego bywało tam w ciągu roku. Ale w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu. Dębiczanie narzekają na zbyt małą liczbę seansów, długie kolejki do kasy i brak możliwości rezerwacji biletów przez internet.

W szpitalu będzie kontrola – Nawet dwa miesiące może potrwać audyt w szpitalu w Dębicy. Władze powiatu wynajmą profesjonalną firmę, która sprawdzi, czy instytucja ta zarządzana jest prawidłowo i jakie są możliwości jej rozwoju.

Michał na scenie jak ryba w wodzie – Gabriela Kędzior i Joanna Socha w części pisemnej oraz Anna Michalik i Michał Puźniak w części retorycznej –  to zwycięzcy VII Powiatowego Konkursu Z poprawną polszczyzną za pan brat.  Wzięło w nim udział blisko 50 uczniów z całego powiatu.

Paulina już wybrała: chce studiować na UJ – Jeszcze nie podeszła do matury, a już nie musi się martwić, na jakie pójdzie studia. Dzięki trzeciemu miejscu w ogólnopolskim konkursie wiedzy o mediach, Paulina Świstak mogła wybierać pomiędzy piętnastoma szkołami wyższymi w całej Polce. Wskazała na Uniwersytet Jagielloński.

Na bocznej mają dość – Proszą od lat i nie mogą się doprosić o przebudowę ulicy mieszkańcy Kawęczyńskiej. A właściwie zbudowania jej, jak należy – z asfaltem, odwodnieniem i poboczami. Dla nowego burmistrza mają propozycję: on im zrobi drogę, oni postarają się, by nosiła jego imię. Zabawne? Nie dla wszystkich.

Szli w deszczu i błocie, zmagali się z wiatrem, ale… warto było – Kiedy w piątkowe popołudnie rozmawiałem z Mariuszem Szewczykiem, jednym z organizatorów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Dębicy do Zawady, mówił, że sprawdzał modele norweskie i noc na pewno będzie deszczowa i zimna. Liczył, że ci, którzy się zapisali, nie zrezygnują, i nie przeliczył się. Widząc wypełniony o godz. 21 kościół na Wolicy, radości nie krył też ksiądz proboszcz Kazimierz Fąfara.

Stół Górzanek był tak piękny jak pisanki z Gumnisk i Glinika – Tych, którzy mieli okazję spróbować specjałów przygotowanych przez Górzanki z Góry Motycznej i zobaczyć ich stół wielkanocny werdykt jury IX Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, który odbył się w ostatnią niedzielę, dziwić nie powinien. Główne nagrody odebrały też: Halina Komórek, Małgorzata Tabasz i Stowarzyszenie Radość.

Dwóch magistrów zostało sołtysami – 29-letni organista został sołtysem Starej Jastrząbki. Zastąpił na tym stanowisku Jerzego Madurę. Zmiany przyszły też w Golemkach. Tu Wiesław Ziarko przegrał z 32-letnią Małgorzatą Pękalą, która z wykształcenia jest filologiem germańskim.

Bar na pływalni wciąż czeka – Choć w witrynie chłodniczej w barze na basenie w Pustkowie Osiedlu wystawione jest menu, w którym znaleźć można frytki, hamburgera, czy zapiekankę, próżno liczyć, że zjemy tam którąkolwiek z wymienionych potraw. Odkąd właściciel baru Alchemik przeniósł go do budynku klubu Chemik Pustków, gmina nie może znaleźć chętnego do prowadzenia na pływalni punktu gastronomicznego.

Przejazd pod tunelem zamknięty na pięć lat – Dla mnie tak jest super – mam ciszę, spokój. Ale biorąc pod uwagę dobro ogółu, uważam, że droga  powinna zostać otwarta – deklaruje radny Zbysław Rokita, który mieszka po sąsiedzku właśnie zamkniętego przejazdu pod autostradą. Korzystało z niego wielu mieszkańców gminy, teraz niezadowoleni po pomoc idą do samorządowców.  Ale ci mają związane ręce.

Z kolegami szuka ciemnej zimnej masy – Grają w teatrach i filmach, konstruują części np. do marsjańskich łazików, uczyli Piotra Skargę, byli profesorami i rektorami Akademii Krakowskiej. W historii Pilzna znajdziemy wielu zasłużonych i wybitnych obywateli, którzy rozsławili miasto w Polsce i na świecie.

Emocje jak na jubileusz konkursu przystało – Kiedy przewodnicząca jury Małgorzata Batycka ogłaszając wyniki pisemnej części finału Megamózgów 2015 doszła do ostatniej drużyny, która nie zakwalifikowała się do najważniejszego etapu, Wiesław Sulisz z Brzeźnicy uderzył pięścią w kolano. Jego podopiecznych od sukcesu dzielił ledwie jeden punkt. Cieszyć za to mogli się inni.

Święta Wielkanocne będą dzięki nim radośniejsze – O tym, jak bardzo potrzebne są paczki świąteczne przygotowane przez oddział Caritas przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, świadczyły kolejki, które ustawiły się w ubiegłym tygodniu po ich odbiór. Dwieście reklamówek wypełnionych produktami spożywczymi rozeszło się w kilka godzin.

Ruszył już trzeci semestr politechniki – III semestr Politechniki Dziecięcej ruszył w sobotę 28 marca. W zajęciach wzięło udział ponad 260 dzieci, w wieku od 6 do 12 lat.

Milena najlepsza, Grand Prix nasze – W 2012 roku Claudia Dziopa, rok  temu Aleksandra Ożóg, a teraz Milena Gawlik sięgnęła po Grand Prix Festiwalu Piosenki Śpiewaj Razem z Nami w Przemyślu. Jeśli tak dalej pójdzie, to dębiczanki dostaną zakaz wstępu na tę imprezę.

Zgarnęli Srebrnego Gryfa – Grupa Młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie, która odebrała Srebrnego Gryfa w kategorii taniec ludowy, to najwięksi zwycięzcy VII Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych z naszego powiatu. Wyróżnienie zdobył również zespół Fameiki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Rzeszów już podbili, teraz jadą do Lublina – Trupa Twórcza Trufle z I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy reprezentować będzie nasze województwo na Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych Zwierciadła w Lublinie.

Safo z przedszkolakami wspólnie szukali wiosny – Gdzie jest wiosna? – to tytuł przedstawienia, które z kółkiem teatralnym, działającym w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Dębicy przygotowała młodzież z Grupy Teatralno-Wokalnej Safo.

Zdobyli złoto i jadą na mistrzostwa – Odkąd uczniowie Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance zadebiutowali na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Jedliczach nie wracają z niego bez medali. Tak było i w tym roku. Mini Soul Dance przywiózł do Dębicy złoto w kategorii wiekowej 7-11 lat, natomiast w kategorii juniorskiej (12-15 lat) formacja Soul Dance wywalczyła srebro.

Z lustra, wstążki i bibuły – Pisanka Huberta Stachnika naszpikowana była nakrętkami. Na tej przygotowanej przez Mateusza Strzępka znaleźć można było m.in. ryż i czerwoną fasolę, a Waldemar Bełzo postawił na cukierki. Wszystkie prace zgłoszone na konkurs plastyczny Współczesna Pisanka Wielkanocna oglądać można było podczas jego rozstrzygnięcia w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury.

Brzostek gra dalej – Byli gospodarzami i nie zawiedli swoich sympatyków. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Brzostku wygrali powiatowy finał Gimnazjady w siatkówce i awansowali do zawodów rejonowych.

Niepokonany Olimp ponownie mistrzem – Ekipa Olimp Labs triumfowała w V Mistrzostwach Polski Branży Chemicznej i Farmaceutycznej w halowej piłce nożnej. W finale pokonała rewelację turnieju Sanofi-Aventis. W zawodach w Toruniu uczestniczyły aż 22 zespoły.

Wsiądź na rower i jedź z nimi – Żeby do nich dołączyć, wystarczą dobre chęci i sprawny rower – tak twierdzi przynajmniej Stanisław Dymek, który wraz ze Stanisławem Czają, założył amatorską grupę kolarską. Jej stali członkowie mają już firmowe stroje, w których jeżdżą po trasach powiatu dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, strzyżowskiego, a nawet krośnieńskiego. Na kolejnych czekają w każdą sobotę i niedzielę.

Nad Niedźwiadkami mieli dziesięć punktów przewagi – Dobiegły końca rozgrywki Podkarpacko-Małopolskiej Ligi Mini Hokeja. Młodzi hokeiści UKH Dębica w 19 spotkaniach zanotowali 16 zwycięstw, 1 remis i tylko 2 porażki. Zapewnili sobie dzięki temu pierwsze miejsce w rozgrywkach.

W Strzyżowie byli nie do pokonania – Dzięki bardzo dobrym występom młodych pływaków, Gryf Dębica wygrał klasyfikację medalową (15 złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych) podczas Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego w Strzyżowie. Na siódmym miejscu znalazły się Bobry, które wywalczyły po jednym krążku w każdym kolorze, a wszystkie są zasługą męskiej części reprezentacji. W zawodach startowało 149 zawodników z 12 klubów.