Obserwator Lokalny nr 13 (761)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dźgnął nożem, bo nie dostał na piwo – Okazuje się, że kto za nic ma życie zwierząt, nie szanuje też ludzkiego. Mężczyzna, który zabił brutalnie psa, po kilku dniach zaatakował ponownie, tym razem nieznajomego, który na ul. Kolejowej w Dębicy odmówił mu oddania pieniędzy. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Opuścił Rokosza, ma już następcę – Jacek Drobot nie jest już wicewójtem gminy Dębica. Przeszedł do Zarządu Dróg Powiatowych, a jego miejsce w Urzędzie Gminy Dębica zajął Marek Mikrut.

Zwolniona z pracy, będzie śledztwo – W trybie dyscyplinarnym straciła pracę urzędniczka Starostwa Powiatowego. Kobieta pracowała w Wydziale Geodezji i zdaniem pracodawcy dopuszczała się nadużyć finansowych. Sprawa jest już w prokuraturze.

W strefie będą produkować farby – Aksil – przedsiębiorstwo zajmujące się produkują wyrobów lakierowych – ma być pierwszym, które rozpocznie działalność w Podstrefie Ekonomicznej Pustków-Strachów.

Nie pamięta, ale się przyznaje – Przyszedł do kolegi na wódkę, stanie przed sądem oskarżony o to, że go pobił. Mieszkaniec Grudnej Górnej może liczyć na łagodniejszą karę, bo pojednał się z poszkodowanymi, a w ramach zadośćuczynienia sięgnął do portfela i wynagrodził im krzywdę.

Przedszkoli zamykać nie będą, ale bez remontów się nie obejdzie – O konieczności remontów wind w dwóch dębickich przedszkolach mówiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej przewodnicząca Komisji Oświaty Marta Czekaj. W kolejnym  trzeba windę wymienić. – Inaczej przedszkolom grozi zamknięcie – alarmowała. Szef oświaty w mieście, Ireneusz Kozak uspokaja, że aż tak źle na pewno nie będzie.

ZURiT trzyma się mocno, Dom Towarowy do wymiany – Początek wiosny prezesa MKS-u Piotra Chęćka skłania do robienia porządków nie tylko w swoim domu. O ile jednak decyzję o tym, kiedy umyje okna może podjąć z dnia na dzień, o tyle zmiana nazw niektórych przystanków, do której się przymierza, wymaga głębszego zastanowienia. Bo jednym zastąpienie Rzeszowskiej-Syrenka na Rzeszowską-Rynek może się spodobać, inni mogą nie widzieć w tym żadnego sensu.

Po 30 latach radny tłumaczy się z rozmów z bezpieką – Sprawa miała kryptonim Ucieczka, a jednym z informatorów miał być człowiek o pseudonimie Zyga – tak wynika z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej. Zbysław Rokita, radny z Żyrakowa zapewnia, że nie był donosicielem, ani współpracownikiem bezpieki.  W sądzie Okręgowym w Rzeszowie na nowo ruszył proces, w którym oskarżony jest o to, że w oświadczeniu lustracyjnym, zataił swoje związki z UB.

Turysta z walizką po tym chodniku nie przejdzie – Ten chodnik to ruina – mówią mieszkańcy Osiedla Słoneczne, którzy codziennie chodzą ulicą Szkolną. Jest im wstyd, kiedy przyjeżdżają goście z zagranicy. Nie tak dawno szła tędy grupa Hiszpanów, którzy z dworca PKP chcieli dostać się do hotelu przy ul. Sportowej. Zamiast chodnikiem szli jezdnią, bo tylko tędy dało się spacerować z walizką.

Myślą o wyniesieniu się z gminy Żyraków – Przynajmniej kilka lat trwa walka przedsiębiorców ze Straszęcina z władzami gminy Żyraków o lepszy dojazd do ich firm. Do tej pory przypominała ona walkę z wiatrakami. Teraz wójt gminy Marek Rączka mówi, że przygotowywana jest dokumentacja na budowę nowej nawierzchni. To jednak nie oznacza, że ta powstanie.

Nielegalna podróż w truskawkach – Policjanci z Pilzna zatrzymali sześciu obcokrajowców, którzy nielegalnie wjechali na terytorium Polski.  Jako pasażerowie na gapę obywatele Afganistanu podróżowali w tirze przewożącym truskawki.

Chleb sprzedawać będą mimo remontu – Zamiast ciasnego baraku, nowoczesny pawilon z pieczywem. PSS Społem szykuje się do kolejnej inwestycji. Tym razem przy ulicy Żeromskiego.

Zamiast dnia wagarowicza, czyli co wybierze gimnazjalista – Pierwszy dzień wiosny trzy dębickie szkoły ponadgimnazjalne wykorzystały na zorganizowanie dni otwartych drzwi. Gimnazjalistów zaprosiły Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół nr 2 i Zespół Szkół nr 4. Każda z nich kusiła młodzież na swój sposób.

Most strategiczny – Potrzebna jest poważna dyskusja o dofinansowaniu na przebudowę mostu na Wisłoce – uważa wiceburmistrz Dębicy Jarosław Śliwa. Ale żeby ją zacząć, trzeba wiedzieć, ile inwestycja będzie kosztować. Do tego zaś konieczny jest projekt i kosztorys robót. Powiat zleci jego wykonanie, a miasto do niego dołoży.

Kim ta pani jest? – Takiej frekwencji nikt się nie spodziewał. Mimo kiepskiej pogody na wybory sołtysa Czarnej, do Gminnego Centrum Kultury i Promocji, przyszło 245 osób. W niedzielę wybrano tu również gospodarza Starego Jawornika. W obu miejscowościach rządzić będą dotychczasowi sołtysi.

Zmiana warty tylko w czterech sołectwach. Reszta po staremu – Niewiele brakowało by Tomasz Domaradzki zdetronizował Władysława Ciebienia i został sołtysem Stasiówki. Dotychczasowy gospodarz pokonał go tylko 30 głosami. Tyle szczęścia nie mieli za to Władysław Mormol ze Stobiernej, Iwona Mazurkiewicz z Latoszyna, czy Kazimierz Wójcik z Głobikowej. Oni w niedzielę pożegnali się z funkcją sołtysa.

Pisanki pani Doroty tradycyjne i piękne –  Pisanek Doroty Szalwy nie sposób pomylić z innymi. Zachwycają kunsztem, pomysłowością , a ich dodatkowym walorem jest tradycyjna technika wykonania. Nic dziwnego, że to mieszkanka Straszęcina wygrała konkurs plastyki wielkanocnej w kategorii dorośli. Oprócz niej pierwsze miejsca zajęli: Stowarzyszenie Razem w Przyszłość z Woli Żyrakowskiej, Sebastian Piękoś z rodzicami z Korzeniowa, Jakub Muniak, również z Korzeniowa, Julia Kucharska z Żyrakowa oraz Świetlica Wiejska w Wiewiórce.

Innych chętnych nie było – Mieszkańcy sześciu miejscowości nie zdecydowali jeszcze, kto będzie ich sołtysem na kolejną kadencję. Natomiast w ostatnią niedzielę, 22 marca, włodarzy sołectw wybrali ci ze Zwiernika, Jaworza Górnego oraz Jaworza Dolnego. We wszystkich miejscowościach dotychczasowi sołtysi ponownie otrzymali mandat zaufania. Kolejne wybory dopiero w połowie kwietnia.

Nowe pomiary ruchu, to szansa na ekrany akustyczne – Kiedy Bogusław Kępa po przeprowadzce z Dębicy do Brzostku zamieszkał w domu przy ul. Łukasiewicza, zrozumiał dlaczego jego sąsiedzi tak bradzo domagają się zamontowania przed domami ekranów dźwiękochłonnych. Ruch na drodze krajowej nr 73, że rano nie potrzebują budzika, bo już ok. godz. 5 zastępują go jadące pod brzostecką górkę TIR-y.

Ks. Juliana Galasa Pilzno będzie długo pamiętać – Kiedy pytam mieszkańców Pilzna, z czego znany był ks. Julian Galas, wymieniają przede wszystkim jest jego obecność z konfensjonale. Ktoś, kto chciał się wyspowiadać, musiał tylko dotrzeć do kościoła św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, a prałat jakby właśnie na niego czekał. Ale rozgrzeszenia już więcej nie udzieli, zmarł bowiem rankiem 19 marca.

Tortu nie brakło. Piccolo także – W 1965 roku działalność rozpoczęło Przedszkole Miejskie nr 4, które siedzibę ma przy ul. Strumskiego. Z okazji jubileuszu 50-lecia dyrekcja, pracownicy przedszkola oraz ci, bez których prowadzenie go nie miałoby sensu, przygotowali jubileuszowy program artystyczny. W uroczystościach wzięły udział byłe pracownice przedszkola oraz syn nieżyjącej już, pierwszej dyrektorki Marii Mordeckiej.

Tomik Janusza Pyzińskiego z szansą na tytuł Książki roku – Szesnasty zbiór poezji autorstwa Janusza Pyzińskiego, zatytułowany Spóźniony zegar, nominowany został do Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku. Ale to nie jedyny sukces jakim
w ostatnim czasie może pochwalić się poeta z Podgrodzia.

Pidżama Porno, Acid Drinkers, Tabu i inni – Znamy już osiemnaście zespołów, które zagrają na tegorocznej edycji Czad Festiwalu w Straszęcinie. Ile będzie ich ostatecznie? Tego organizatorzy nie zdradzają. W tym roku na uczestników czeka wiele zmian. Jedne kosmetyczne, inne dużo poważniejsze.

Chemik grał najlepiej – Halowy Turniej Piłki Nożnej Klubów Sportowych o puchar wójta Gminy Dębica oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrany został w Pustkowie Osiedlu już po raz dziewiąty. Wśród ośmiu ekip, które zgłosiły się do udziału w nim prym wiodły te z Pustkowa.

Sokół ciągle zwycięski – Rozgrywki Pilźnieńskiej Gminnej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej dobiegły końca. Na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy Sokoła Dobrków, wyprzedzając drużynę Jodłowej I, Drivera Słotowa i OSP Łęki Dolne.

Pex-Pool mistrzem, Stock-Degum i Policja w I lidze – Zwycięstwem nad Handlowcami przypieczętowała mistrzowski tytuł ekipa Pex-Poolu. Do II ligi spadają Spec-Spaw i For-Max, w których miejsce wejdą Stock-Degum i Policja. O ostatnie wolne miejsce w I lidze w barażu powalczą Driver-Akpil z Pub Carpe Diem.