Obserwator Lokalny nr 12 (760)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dwie tragedie na drogach powiatu – Koniec spokoju na naszych drogach – pierwszą śmiertelną ofiarą jest kierowca forda, który wpadł na słup energetyczny. Pasażer walczy o życie. Po innym wypadku, do jakiego w poniedziałek 16 marca doszło w Dębicy na ul. Kolejowej, 68-latek zmarł w szpitalu. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Weterynarz, ale bez uprawnień – 78-letni mieszkaniec gminy Pilzno nie miał uprawnień lekarza weterynarii, ale i tak leczył zwierzęta. Podawał im szczepionki z hurtowni farmaceutycznych, które można kupić tylko wtedy, jeśli ma się do tego prawo.

Jest nowy rzecznik konsumenta, fotele sekretarza i dyrektora wolne – Zmian w Starostwie Powiatowym ciąg dalszy. Katarzyna Augustynowicz – Skruch została zatrudniona na stanowisku rzecznika konsumenta, a pełniąca do tej pory tę funkcję Elżbieta Mastej przeszła do Biura Rady Powiatu. Wciąż wolne pozostają fotele dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych i sekretarza powiatu.

Tego systemu w ZOZ dopiero się uczą – Zamiast papierowej karty pacjenta – dane w komputerze. Elektroniczny system rejestracji jest właśnie wdrażany w szpitalu w Dębicy. Wiążą się z tym pewne utrudnienia, dlatego dyrektor Przemysław Wojtys prosi pacjentów o wyrozumiałość.

Iris busy już w Dębicy – Już w czwartek pasażerowie Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Dębicy będą mogli po raz pierwszy pojechać autobusem iris bus agora. Spółka kupiła dwa pojazdy tej marki w Czechach.

Pijani zakatowali psa maczetą – Bestialsko zakatowali psa podczas alkoholowej libacji. Dwaj mieszkańcy Dębicy usłyszeli zarzut zabicia zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem. Chcą dobrowolnie poddać się karze – ale w zawieszeniu.

Miejsc w żłobku może zabraknąć – 60 wolnych miejsc czeka na dzieci w Żłobku Miejskim w Dębicy przy ulicy Sienkiewicza. Nabór potrwa do końca marca, a lista jest już prawie wypełniona.

Jamaki w kolejnym programie w TV – Dwukrotny Międzynarodowy Mistrz Ameryk Karate Kyokushin wagi średniej, pochodzący z Dębicy Tomasz Puzon bierze udział w nowym show Polsatu Celebrity Splash.

Wnuczki księżnej Jabłonowskiej nie posłuchali i krzyczeli dalej – Miało być spotkanie z mieszkańcami miasta, ale plan najwyraźniej został zmieniony w ostatniej chwili. Dębiccy nacjonaliści dali wyraz swojemu niezadowoleniu podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Urzędzie Miasta w Dębicy. Poza Ratuszem odwiedził on również Górę Śmierci w Pustkowie-Osiedlu oraz muzeum położone tuż obok. Wizyta głowy państwa w powiecie trwała trzy godziny.

Tarnów to dla jego uczniów dobre miejsce – Kiedy przed rokiem Ośrodek Szkolenia Kierowców prowadzony przez Józefa Gorczycę zajął drugie miejsce w naszym rankingu, jego właściciel nie przypuszczał nawet, że następnym razem znajdzie się na jego szczycie. Osiągnął to, bo, jak podkreśla jego żona, mąż poświęca się całkowicie swojej pracy, wkłada w nią całe serce. Jeśli kursant odwzajemnia się tym samym, to sukces na egzaminie jest murowany.

Ławki może będą. Nawet artystyczne – Bolesław Węgrzyn wybrał się wraz z synem na zakupy do Carrefoura. Kiedy ten drugi był przy kasie, jego ojciec poczuł silny ból w nodze. Rozejrzał się, ale nie było gdzie usiąść.

Tu wycieczki, tam stypendia – Klasa mundurowa w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu, uniwersytecka w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy, a może mechanizacji rolnictwa w Brzostku? To tylko trzy przykłady z oferty szkół ponadgimnazjalnych. Wybór jest tak duży, że każdy absolwent gimnazjum znajdzie coś dla siebie. Chcemy przybliżyć wszystkie propozycje, by pomóc podjąć kandydatom decyzje, a rodzicom zrozumieć wybór dokonany przez dzieci. W procesie rekrutacji można wybrać trzy szkoły lub klasy, umieszczając tę wymarzoną na pierwszym miejscu.

O fotel sekretarza może walczyć wielu – Co najmniej dwadzieścia osób z Urzędu Gminy w Czarnej spełnia warunki formalne, aby startować w konkursie na sekretarza. Wójt właśnie ogłosił konkurs na stanowisko, zwolnione po przejściu na emeryturę przez Stanisława Zielińskiego.

Gospodynie z Nagawczyny mogą być z siebie dumne – Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nagawczynie wygrały konkurs na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny. Najpiękniejsze dekoracje przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu. Oba konkursy rozstrzygnięte zostały podczas imprezy pod hasłem Tradycje Wielkanocne w Gminie Dębica, która odbyła się w ostatnią niedzielę w Zespole Szkół w Pustkowie.

Życzliwość przyniosą razem z jabłkami – Życzliwość to podstawa pomyślnych kontaktów międzyludzkich – z tego założenia wychodzą członkowie stowarzyszeń działających w gminie. To z ich inicjatywy organizowana jest akcja pod hasłem: Życzliwość? Podaj dalej!

Machowa, Dobrków, Lipiny: trzy razy tak, sołtysi zostają ci sami – Krystyna Sikora, Jan Strzała oraz Tomasz Socha zostali sołtysami odpowiednio w Dobrkowie, Machowej i Lipinach. Cała trójka pełniła te funkcje również w poprzedniej kadencji. Najwięcej kontrkandydatów miała sołtyska Dobrkowa. Oprócz niej o funkcję ubiegały się jeszcze dwie osoby. Najłatwiej miał sołtys Lipin, z którym w szranki nie stanął nikt. Mieszkańcy kolejnych wsi  wybiorą ich włodarzy już w tę niedzielę.

W dekanacie Dobrków witał, a Pilzno pożegna – Już tylko sześć parafii powiatu dębickiego należących do diecezji tarnowskiej czeka na przyjęcie obrazu Jezusa Miłosiernego i towarzyszących mu relikwii św. Jana Pawła II i św. S. Faustyny. W tym tygodniu pożegnaniem w Pilźnie zakończy się trwająca na naszym terenie od 5 grudnia peregrynacja.

Przy głównej drodze totalny bałagan – Kilka działek, które natychmiast powinny zostać uprzątnięte, wskazuje dębiczanin Jan Piotrowski. Jedną z nich jest ta na skrzyżowaniu ul. Karłowicza i Rzeszowskiej.

Jedzie Jakub i dziewczyny – Natalia Ochab, Dominika Jarosz, Jakub Mazur, Justyna Wilk, Aleksandra Momola i Agnieszka Górska będą reprezentować nasz powiat na eliminacjach rejonowych 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim. Eliminacje powiatowe, których organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury,  odbyły się w zeszłą środę w Domu Kultury Śnieżka.

Goodfest już bez Berkowicza – – Udało się wykreować nową markę na rynku polskim, jakim jest Goodfest. Udało się zaznaczyć obecność Dębicy na kulturalnej mapie Polski – cieszył się w zeszłym roku Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. Wtedy pewnie nie wiedział jeszcze, że jego trzecia edycja będzie dla niego pożegnaniem z Dębicą.

Wstążka za Lilith – Debiutancka powieść Radosława Raka Kocham cię, Lilith zdobyła tytuł Książki Roku w II edycji Plebiscytu Złote Wstążki portalu Juventum.pl. Tym samym udało mu się pokonać tak cenionych autorów jak Olga Tokarczuk, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk i Zygmunt Miłoszewski, których książki również brały udział w plebiscycie.

Żegnały go skrzypce – Nie żyje Roman Głodek, skrzypek Państwowej Filharmonii w Rzeszowie i wieloletni pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. Zmarł w wieku 89 lat.

Sary krok do Osaki – Z szóstki zawodników, którą trener Andrzej Jedynak zabrał na Puchar Polski Juniorów i Seniorów w Sumo, czwórka wróciła z medalami. W Krotoszynie, polskiej stolicy tej dyscypliny sportu, wystartowała cała krajowa czołówka. Zawody te były pierwszym etapem wyłonienia reprezentacji kraju na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w maju na Litwie.

Medali było pięć – Badmintoniści Orbitka sprawdzali formę przed Mistrzostwami Polski Juniorów i Młodzików podczas Grand Prix Polski Juniorów i Młodzików w Olsztynie. W gronie 153 zawodników z Polski i Białorusi spisali się bardzo dobrze sięgając po pięć medali, w tym dwa złote.