Obserwator Lokalny nr 11 (759)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Zaprowadź męża do lekarza – Panowie nie lubią się badać. A powinni, bo na nowotwory chorują nie rzadziej niż kobiety. Z okazji Dnia Mężczyzny zobacz przewodnik po najważniejszych badaniach, kiedy warto, a kiedy na pewno trzeba je zrobić. Znajdziesz go w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Rad będzie dziesięć, jeśli przyjdą wyborcy – Nie 150, a 120 głosujących wystarczy, by wybrać radę osiedla, a granice osiedli zostaną wytyczone na nowo – to najważniejsze zmiany w statucie samorządów osiedlowych, które poddane zostaną pod ocenę mieszkańców miasta. Radny Piotr Michoń uważa, że nie pomogą w utworzeniu rad we wszystkich częściach Dębicy. – Czasami mam wrażenie, że tylko mnie zależy na tym, by powstały – dzieli się gorzką refleksją.

Zadłużenie jest, i to większe niż sądzono – Dokładnie 31,38% wynosi obecnie zadłużenie miasta, wynikające z zaciągniętych w poprzednich latach kredytów. Ale rzeczywisty wskaźnik zadłużenia może być znacznie wyższy.

Od wyroku apelują i prokurator, i obrońca – Wyższej kary dla zabójcy z Przyborowa domaga się prokurator. Apelację od wyroku w sprawie Grzegorza Ż. złożył też obrońca – uważa, że jego klient zabił w obronie i powinien zostać uniewinniony.

Szewczyk zmienia zdanie, czyli promocja jednak miastu potrzebna – Cztery komórki organizacyjne w Urzędzie Miejskim zostaną zlikwidowane. W ich miejsce powstaną trzy nowe. Co ciekawe, jedna z nich to Wydział Promocji miasta, który w 2010 roku zlikwidował właśnie Mariusz Szewczyk, kiedy pełnił obowiązki burmistrza po rezygnacji Pawła Wolickiego i jego zastępców. Również Jarosław Śliwa, zastępca Szewczyka, zapowiadał w kampanii, że na promocję nie wyda ani złotówki.

Za udział w ustawce poddał się karze – Zapadł wyrok wobec 32-letniego mieszkańca Dębicy, który brał udział w burdach po meczu, jaki dwa lata temu w Dębicy rozegrały ze sobą kluby sportowe Wisłoka i Igloopol.

W kampanii za darmo, w radzie za pieniądze –  Żadne powiązania, a tylko kompetencje – tak po raz kolejny uzasadnia wybór nowych członków rad nadzorczych miejskich spółek burmistrz Mariusz Szewczyk. Co w tym gronie robi Piotr Nosalski, wiceprezes firmy, która prowadziła kampanię wyborczą burmistrza? Także jest fachowcem, a obydwa fakty nie mają ze sobą nic wspólnego – zapewnia włodarz Dębicy.

Decyzja polityczna? To już tradycja w miejskiej kulturze – Nie milkną echa zwolnienia Elżbiety Kęsik z funkcji dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. Ona sama decyzję burmistrza Mariusza Szewczyka ocenia dość jednoznacznie i szeroko komentuje.  – Nie czuję się pokrzywdzona. Natomiast tego, że była to decyzja polityczna to jestem w stu procentach pewna – przekonuje w wywiadzie dla Polskiej Telewizji Regionalnej, którego udzieliła kilka dni temu.

Ma być kolorowo – Zakład Usług Miejskich wygrał przetarg na utrzymanie zieleni w mieście, i to przez dwa lata. Ruch na rabatach rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

Grzegorz Smagacz boiska nie chce. Za to wolałby budować drogi – Niegospodarność – to słowo, którego Grzegorz Smagacz używa najczęściej, gdy mówi o budowie boiska wielofunkcyjnego i kortu tenisowego przy szkole w Pustyni. – Bo jak inaczej nazwać fakt, że budując nowe boisko, niszczy się to, które powstało kilka lat temu? – pyta mieszkaniec Pustyni. Marcin Nowak, dyrektor Zespołu Szkół tylko kiwa głową słysząc takie argumenty. – To bzdura – stwierdza krótko.

Radnym szkoda, a sołtyska chce strzelać – Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami w gminie Dębica dawno nie wywołał takiej dyskusji jak podczas ostatniej sesji. Wszystko przez stawkę, którą gmina rzekomo ma płacić za przyjęcie bezpańskiego psa do schroniska w Mielcu. Rzekomo, bo żaden pies z gminy jeszcze tam nie trafił, a co za tym idzie gmina nie zapłaciła schronisku ani złotówki. Ale o tym radni jakoś zapomnieli wspomnieć.

Zegarek w prezencie od Aleksandra Kwaśniewskiego – Pierwsi, jakby przed pierwszym gwizdkiem, zjawiają się byli futboliści i trenerzy. Edward Brzostowski już na nich czeka, ale zajmują stolik w kuluarach. Trener Antoni Piechniczek udziela wywiadu telewizji z Dębicy, a Andrzej Strejlau opowiada dowcipy. Wspiera go Władysław Żmuda, piłkarz, który zdobył dwa medale mistrzostw świata i jako jedyny Polak zagrał na czterech mundialach.

Gdyby nie biznes, Bogusław P. nie miałby tych kłopotów – Gdybyś w mateczniku siedział, nigdy by się myśliwy o tobie nie dowiedział – pisał o niedźwiedziu Adam Mickiewicz. W przypadku Bogusława P. trudno oprzeć się analogii – gdyby z polityki nie porwało go do świata  pieniędzy i biznesu, pewnie nie interesowałoby się nim dzisiaj Centralne Biuro Antykorupcyjne.  A biznes nęcił go od dawna – raz na mniejszą, raz większą skalę.

W sezonie grzewczym popiół zabiorą z posesji – Już nie tylko w piątki będzie można pozbyć się szkła, starych mebli albo zużytych opon. A to dlatego, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdujący się w Czarnej przy ulicy Spółdzielczej czynny będzie również w soboty. Radni podjęli nową uchwałę w sprawie gospodarowania odpadami, która wprowadza też inne zmiany.

Od 1 kwietnia woda i ścieki znowu w górę – O 11 groszy w zeszłym roku wzrosła cena metra sześciennego wody dostarczanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Brzeźnicy. W tym również nie obędzie się bez podwyżki. Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali, że za metr sześcienny wody zapłacimy 8 groszy więcej, a 24 gr więcej za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. Dla czteroosobowej rodziny może to oznaczać rachunki wyższe o prawie 40 zł w skali roku.

Dla Kamila już mają, będą zbierać dalej – 2,8 tysiąca złotych przekazane rodzicom chorego chłopczyka z Korzeniowa – to efekt zbiórki plastikowych nakrętek zorganizowanej przez Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej. Kolejnej, bo za sprawą takich działań pomoc dotarła już do innych potrzebujących w gminie.

Nowi w Pilźnie i w Strzegocicach. W Łękach Dolnych bez zmian – W ostatnią niedzielę mieszkańcy trzech miejscowości wybierali sołtysów. Tylko w jednej swoje stanowisko utrzymał dotychczasowy gospodarz. To Janusz Łazowski z Łęk Dolnych. Nowego sołtysa mają Strzegocice oraz Pilzno. W pierwszej miejscowości wygrała Małgorzata Hebda, w drugiej Marek Pękala. A już w najbliższą niedzielę swoich sołtysów wybierać będą mieszkańcy Machowej, Lipin i Dobrkowa.

Szczątki zbadają biegli – Nadal nie wiadomo, czy kości, które znajdują się w lesie pomiędzy Wolą Brzostecką a Bączałką są szczątkami żołnierza Wehrmachtu. Sprawą zajmują się biegli z Zakładu Patomorfologii ze Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie. Nie wiadomo także, czy Fundacja Pamięć zajmie się ich ekshumacją.

Są dumni, że mieszkają tam, gdzie ludowi artyści – Obrazy Bronisławy Trzakuś i Pawła Maciszewskiego, twórców ludowych z Jaźwin, zaprezentowane zostały w Muzeum Okręgowym w Tarnowie na wystawie Nasz Papież Wizerunki Jana Pawła II w twórczości ludowej. Pojechali ją obejrzeć najmłodsi mieszkańcy Jaźwin.

Najlepsi zaśpiewają w Przemyślu – Szesnastu wokalistów otrzymało nominacje do finału XXV Festiwalu Piosenki Śpiewaj Razem z Nami, który odbywał się w będzie od 13 do 15 marca w Przemyślu. Eliminacje powiatowe przeprowadzone zostały w Domu Kultury Śnieżka.

Karolina i Marcin z podwójnym złotem – Karolina Cierpich i Marcin Zawora, zawodnicy Klubu Tańca Towarzyskiego Złota Para zdobyli dwa złote medale na XII OTTT o Nagrodę Prezydenta Miasta Mielca. Ale i inni przedstawiciele tego klubu mogą pochwalić się sukcesami na turniejach w Mielcu i Tuchowie.

Wystawa Pokrywki i Kynolog w rozterce – Kto jeszcze nie widział w Galerii Sztuki MOK prezentacji dorobku artystów mieszkających w Dębicy, lub z nią związanych, ma na to czas jeszcze tylko do 15 marca. Dzień później pracownicy galerii rozpoczną przygotowania kolejnej ekspozycji, tym razem projektów scenograficznych i plakatów teatralnych Janusza Pokrywki. Wernisażowi wystawy, który odbędzie się 20 marca, towarzyszyć będzie spektakl teatralny Kynolog w rozterce wg. Sławomira Mrożka.

Mimo dopingu Resovia przegrywa – To była prawdziwa gratka dla fanów piłki siatkowej. Na specjalne zaproszenie Dębickiej Akademii Siatkówki Kępa, w Dębicy zawitała siatkówka na najwyższym młodzieżowym poziomie. Na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie zespołów Młodej PlusLigi, Asseco Resovi Rzeszów  oraz BBTS ATH Bielsko-Biała.

Pierwsze miejsce Weroniki Łapy – Trwające całą niedzielę 1 marca II Grand Prix Amatorów Podkarpacia w tenisie stołowym zgromadziło rekordową liczbę 99 zawodników z całego województwa.

Trójka i piątka zdominowały – W Kompleksie Basenów Nemo w Pustkowie Osiedlu odbyły się powiatowe zawody szkół podstawowych i gimnazjalnych w pływaniu Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Wzięło w nich udział aż 45 młodych pływaków z siedmiu szkół.

Strażnicy zagrali w Dębicy – Drugie miejsce, w dziesiątych jubileuszowych Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej Służby Więziennej Okręgu Rzeszowskiego o Puchar Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie płk Andrzeja Leńczuka zajęli reprezentanci Zakładu Karnego w Dębicy.