Obserwator Lokalny nr 10 (758)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Chcą posłowi zabrać immunitet – Bogusław P., najważniejszy działacz PSL w powiecie został zatrzymany przez CBA i zwolniony za kaucją. Posłowi Kazimierzowi Moskalowi, który w Sejmie zadawał pytania, m.in. w sprawie interesów P., grozi odebranie immunitetu. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Nowy szef na Chłodniczej – Nowy komendant policji w powiecie rządzi już w budynku przy Chłodniczej. Miejsce Pawła Filipka zajął inspektor Mirosław Furdyna. Do Dębicy przyszedł z Tarnobrzega i jak łatwo się domyślić, pierwsze, co zrobi, to zapozna się z podkomendnymi i efektami ich pracy. Na razie trudno go zastać w Komendzie Powiatowej, bo od ubiegłego tygodnia ciągle jest w rozjazdach.  Ale służbowo.

Wybiorą siedmiu – W związku z zakończeniem kadencji burmistrz ogłosił konkurs na siedmiu dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli w Dębicy. Wcale nie jest oczywiste, że zostaną nimi dotychczasowi ich szefowie.

Dwóch radców oceniało, czy kandydat ma wymagany staż – Piotr Niedbalec, do niedawna kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Woli Żyrakowskiej i członek Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość w Dębicy, został dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dębicy. Konkurs na stanowisko ogłoszony został po tym, jak na emeryturę przeszła dotychczasowa szefowa tej jednostki Krystyna Kamińska.

Dyrektorka MOK straciła posadę – Burmistrz Mariusz Szewczyk odwołał Elżbietę Kęsik z funkcji dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.

Nie było rozboju, była tylko pożyczka – Miał być rozbój w Ameryce, okazało się, że zgadza się tylko lokalizacja. Prokuratura w Dębicy umorzyłam postępowanie w sprawie przestępstwa, które zdarzyć się miało w Chicago.

Ustawka – czternastu z zarzutami – Czternaście osób, w tym dwóch piłkarzy I drużyny LKS Igloopol, zatrzymała policja po sobotniej ustawce szalikowców. Na arenę swoich popisów pseudokibice wybrali miejsce, z którego bijatyka była bardzo dobrze widoczna – niedaleko drogi powiatowej. Żaden z nich nie przyznaje się do udziału w bójce i zakłócenia porządku publicznego. Wszyscy zatrzymani solidarnie odmówili składania zeznań.

Kto zajmie stołki w powiecie i miescie – Michał Prażak nie jest już sekretarzem powiatu. W ubiegłym tygodniu starosta wręczył mu wypowiedzenie. Jedną z kandydatek na to stanowisko jest Dorota Strzyż, były starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Obsady najwyższych stanowisk nie są też wykluczone w Ratuszu.

Ksiądz niczym policjant, parafian strzeże nie tylko przed złodziejami – Za szyby samochodów na parkingu wkładali podczas mszy świętej wyborcze ulotki i pewnie gdyby nie ksiądz, uszłoby im to płazem. Ale nic z tego. Ks. Zenon Tomasiak, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Jodłowej, najpierw kazał dwóm mężczyznom opuścić plac kościelny, a gdy prośby nie poskutkowały, wyciągnął aparat i zrobił im zdjęcia. Te wykorzysta teraz sąd. Wyroki wobec 22-latków zapadną w tym tygodniu.

Kopernik zostaje! Powiat nie zlikwiduje szkoły na Strumskiego – Takie zapewnienie ze strony władz powiatu otrzymała dyrekcja Zespołu Szkół nr 4. Jeszcze niedawno grozili strajkiem, teraz na spokojnie przygotowują się do naboru uczniów na nowy rok szkolny.

Mariusz Szewczyk z tytułem Człowieka Roku OL 2014 – Odbierając z rąk laureata sprzed roku Andrzeja Jedynaka statuetkę Obserwatora, tegoroczny zwycięzca Mariusz Szewczyk podkreślał jeszcze raz, że zgodnie z wyborczą obietnicą, chce być burmistrzem wszystkich dębiczan. Bo to dzięki ich poparciu mógł najpierw wygrać wybory, a teraz odebrać wyróżnienie za pracę, którą wykonał w 2014 roku. A był to dla niego rok wyjątkowo wymagający.

Do kardiologa rejestrują już na wrzesień. Co potem? – Już wkrótce w szpitalnej poradni kardiologicznej w Dębicy może zabraknąć terminów wizyt na ten rok. Jeśli ktoś chciałby się do specjalisty od chorób serca zarejestrować dzisiaj, musiałby czekać na przyjęcie co najmniej do przełomu sierpnia i września. Potrzebujący szybkiej pomocy muszą udać się do lekarza prywatnie.

Te słupki będzie można demontować – Ustawione przy wyjściu z Ogródka Jordanowskiego słupki, połączone łańcuchem, miały zapobiegać wyjściu na ulicę Żeromskiego poza przejściem dla pieszych. Skutecznie blokowały jednak także wjazd do parku choćby dla karetki czy policji. Po interwencji OL ma się to zmienić.

Czekają na wiatę – Jeszcze 2 lata temu na przystanku obok ogródków działkowych przy ul. Rzeszowskiej była wiata. Po przebudowie zniknęła, a pasażerowie skarżą się, że w deszczowe dni nie mają się gdzie schronić.

Drogę wyremontują jeszcze w tym roku – W sprawie ul. Gawrzyłowskiej Teofil Borek interweniował w naszej redakcji już w lipcu zeszłego roku. Wtedy chodziło o chodnik rozkopany przez pracowników Wodociągów Dębickich, którzy wymieniali tam instalację wodną. Dziś chodnik jest już w porządku, położona została tam nawet kostka brukowa, za to stan drogi zniszczonej podczas prac budowlanych pozostawia wiele do życzenia.

Hołd Żołnierzom Wyklętym – wojewódzkie obchody w Dębicy – Jerzy Krupa po raz pierwszy aresztowany został w 1949 roku za działalność w Podziemnej Armii Kresów. W więzieniu w Rawiczu odsiedział 5 lat. Po raz drugi usłyszał wyrok skazujący go na pozbawienie wolności w 1965 roku, tym razem za współtworzenie  Polskich Powstańczych Sił Zbrojnych. W ostatnią niedzielę brał udział w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Będzie tymczasowa poczekalnia na PKP – Uwaga podróżni. Będą zmiany na dworcu PKP w Dębicy, którego przebudowa rozpoczęła się z początkiem tego roku. Pod koniec miesiąca uruchomiona zostanie tymczasowa poczekalnia z kasami i toaletami.

Uratuj swoje życie – Już po raz czwarty Gospoda u Sióstr organizuje bezpłatne badania mamograficzne. Do tej pory za każdym razem przynajmniej u jednej z kobiet udało się wykryć zmiany nowotworowe.

Na 45. urodziny PCK w Pustkowie pojechali oddać krew do Krakowa – Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej z Lerg w Pustkowie oddali jej w sumie 4 500 mililitrów. Dokonali tego podczas akcji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu, w której uczestniczyli po raz drugi.

Nie chcą dopuścić do wojny przewoźników – Jeszcze nie tak dawno niektóre miejscowości w gminie były odcięte od świata, bo PKS przestał do nich jeździć. W tych wsiach, w których kursy pozostały, gminę chce obsługiwać jeszcze jeden przewoźnik. Problem w tym, że chce jeździć o tej samej porze co konkurent.

W Latoszynie walczą kobiety – Ja już jestem sołtysem, bo nie ma chętnych by mnie zastąpić – śmieje się Lech Żurek, gdy pytam go, czy ma kontrkadydatów na funkcję sołtysa Brzeźnicy. W takiej samej sytuacji jest jeszcze 7 spośród 19 gospodarzy wsi. W części sołectw nie odbędą się również wybory do rad sołeckich, bo kandydatów jest tylu, ile miejsc.

Radni swoje, Fediów swoje, a kursów nie ma – Wiele gorzkich słów usłyszał prezes Monisu Gustaw Fediów podczas spotkania z radnymi Żyrakowa. Były narzekania na źle zorganizowany transport, mało kursów i kłopoty z biletami miesięcznymi. Fediów każdej opinii wysłuchał, ale na swoim stanowisku stał twardo: jest przedsiębiorcą i będzie prowadził tylko taką działalność, która mu się opłaca.

Gminna droga zarosła, jeżdżą po prywatnych działkach – Należący do Zenona Martuli dom w Zwierniku może wkrótce zostać odcięty od świata. Nowa właścicielka terenów, które sam przed 30 laty przekazał jako darowiznę gminie, chce posadzić na nich las. Jeśli to zrobi i go ogrodzi, zablokuje dojazd do zabudowań.

W jednym roku pozbędą się osuwiska i dziur – Mieszkańcy Jodłowej i kierowcy jeżdżący drogą powiatową od Rynku w kierunku Kowalowej muszą przygotować się w tym roku na spore utrudnienia w ruchu. Ale za tą niezbyt pozytywną informacją idzie druga, która z pewnością wszystkich ucieszy. Powodem tych problemów będzie długo oczekiwana modernizacja tego odcinka.

Zapisy trwają – Ty też możesz wyruszyć na trasę – Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie – takie hasło przyświeca Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, po raz pierwszy organizowanej w powiecie dębickim. W piątek (27 marca) jej uczestnicy wyruszą na trasę zwaną Małą Pętlą, by spod kościoła na Wolicy przez Małą dotrzeć do Zawady. To 32 kilometry do pokonania nocą.

Kana zaprasza do Kosmosu – Katolickie Centrum Edukacji Kana w Dębicy zaprasza na konferencję naukową poświęconą rodzinie. O tym, jak ją dziś budować od wewnątrz i ochraniać od zewnątrz, mówić będą w sobotę (7 marca) w Domu Kultury Kosmos zaproszeni goście.

Ten wehikuł trzeba zobaczyć – Kto nie widział jeszcze tej wystawy, koniecznie musi zobaczyć. Bo nie na co dzień trafia się w mieście perła tego kalibru. Wehikuł czasu zabiera w piękną podróż – zabytkowymi samochodami, motocyklami  z czasów wojny i rowerami, których próżno dziś szukać na naszych ulicach.  I naprawdę wielkie brawa należą się organizatorom tego przedsięwzięcia – członkom Klubu Motocyklowego Gryfici.

Trufle znów najlepsze – Trupa Twórcza Trufle z I Liceum Ogólnokształcącego  w Dębicy na Powiatowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych zadebiutowała dwa lata temu z marszu zdobywając II miejsce. W zeszłym roku okazała się najlepsza, a w tym jej członkowie tylko potwierdzili swój kunszt aktorski ponownie zdobywając Grand Prix.

Po raz ostatni w takim składzie – Ortodox, w odróżnieniu od Rumoru, po raz pierwszy wystąpił na scenie Domu Kultury Mors. Jego członkowie wolą koncerty w klubach lub w plenerze, ale dla świętującej jubileusz 5-lecia grupy Face of Hate zrobili wyjątek. Bo to ta ostatnia formacja była tego dnia najważniejsza i to ona wystąpiła jako gwiazda wieczoru.

W Morsie zagrali dla Bartka, ale brakuje jeszcze 72 tys. zł – Tuż przed godziną siedemnastą, kiedy w Domu Kultury Mors miał się rozpocząć koncert dla Bartłomieja Hebdy wydawało się, że artyści będą musieli grać i śpiewać przy prawie pustej sali. Na szczęście z utworu na utwór fotele zapełniały się publicznością, a występujący nagradzani byli coraz głośniejszymi brawami.

DAP kończy w drugiej piątce – Pierwszy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Dębica Mariusza Szewczyka Soho Body Spirit Cup wygrała ekipa Bronowianki Kraków. Wśród dziesięciu drużyn, które rywalizowały na hali Zespołu Szkół nr 2, nasze zajęły szóstą i siódmą pozycję. Co ciekawe lepiej spisały się młodsze dziewczyny, które w zawodach zastąpiły w ostatniej chwili drużynę z Nowego Sącza, która nie dojechała do Dębicy.

Kępno ma dla nich kolor brązowy – Badmintoniści Orbitka Straszęcin po raz czwarty zmierzyli się z z krajową czołówką w Grand Prix Polski Juniorów Młodszych (U-17) i Młodzików Młodszych (U-13). Gospodarzem ostatniego turnieju z tego cyklu było wielkopolskie Kępno. Najlepiej grało się w nim Agnieszce Szymaszek, Wiktorowi Grzybowi i Michałowi Kosztyle. Cała trójka wróciła z brązowymi medalami.

Puchar dla Niebieskich to w Stasiówce już tradycja – Drużyna Niebieskich wygrywała Turniej Halowej Piłki Nożnej Sołectwa Stasiówka już kilka razy. Tym razem też była jego faworytem, i choć przegrała jedno z grupowych spotkań z debiutującym Adamski to sięgnęła po puchar.

Na koniec dziewczyny – Dziewczyny już wcześniej grały w Regamet Cup, ale w drużynach wraz z kolegami. Na zakończenie cyklu halowych turniejów organizowanych przez Czarnovię miały też własne zawody. Wzięło w nich udział siedem zespołów m.in. z Czarnej i Głowaczowej. Zwyciężyły zaś panie z Tuchowa.