Obserwator Lokalny nr 9 (757)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Uwaga na umowy w internecie! – Alicja nie doczytała warunków umowy, zanim kliknęła w sieci i ją zawarła, co teraz oznacza rachunek do zapłacenia. A spodziewała się darmowej usługi. Jej mama może pozwać do sądu firmę za to, że zawarła transakcję z nieletnią. ale w Dubaju. Pozostało jej ostrzeżenie wszystkich przed pośpiechem i nieczytaniem warunków zawarcia transakcji w sieci. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Poza tym:

Pytali w Dębicy, ale wybrali Tarnów – 500 nowych miejsc pracy  w zakładzie produkcyjnym o międzynarodowej renomie i płynące do kasy miejskiej podatki. Taka wizja to miód na serce każdego włodarza. Jest szansa na jej realizację – niestety nie u nas, a w Tarnowie, gdzie samorząd podpisał list intencyjny w sprawie uruchomienia fabryki firmy SaarGummi z Luksemburga. Szkoda, że nie powstanie u nas – a mogła, bo inwestor jako jedną z lokalizacji brał pod uwagę Dębicę.

Latoszyn tak, ale nie pod czyjeś dyktando – Już nie tylko gmina Dębica, ale cały powiat walczy o reaktywację uzdrowiska w Latoszynie. Pisma z prośbą o ponowne wpisanie tej inwestycji do Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego przesłali do marszałka Władysława Ortyla wszyscy wójtowie, burmistrzowie i starosta powiatu dębickiego. Stanowisko w tej sprawie zajęła też Rada Powiatu Dębickiego. I o ile jego treść poparli wszyscy radni, o tyle styl, w jakim zostało przedstawione rajcom nie wszystkim się spodobał.

Nie wystarczy zaprosić – Polska rodzina z Ukrainy powinna zamieszkać w Dębicy – uważa radny Józef Sieradzki. To nie takie proste – ripostuje burmistrz Mariusz Szewczyk.

Taka to była impreza – O tym, jak kończą się libacje pod chmurką przekonał się 51-letni dębiczanin. Nie dość, że został pobity, to jeszcze stracił portfel i komórkę. Podejrzany, którego wskazał, nie przyznaje się do winy.

W skarpecie schowali woreczki z podejrzaną substancją – W skarpetce przewozili narkotyki dwaj mieszkańcy Dębicy. Policja zatrzymała ich w okolicach parku stomilowskiego.

Decyzja o naborze jeszcze nie zapadła – Los Uniwersytetu Ekonomicznego w Dębicy nie jest jeszcze przesądzony. Prof. Andrzej Szromnik, kierownik Zamiejscowego Oddziału Dydaktycznego nadal prowadzi rozmowy z władzami uczelni, by w tym roku mógł się odbyć nabór. A pomoc zaoferowały władze Dębicy i sąsiednich gmin.

Memoriał Smoleński ponownie zniszczony – Już nie w nocy, jak z 3 na 4 grudnia 2014 roku, ale w godzinach popołudniowych 18 lutego br. doszło do ponownego zniszczenia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Uszkodzenia są niemal identyczne. Memoriał Smoleński i leżące u jego podstaw tablice zostały obrzucone pojemnikami z farbą.

Obchody rozpoczną się pod pomnikiem – W marcu minie kolejna rocznica stracenia w piwnicach więzienia UB na warszawskim Mokotowie siedmiu czołowych przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy w czasie niemieckiej okupacji przewodzili strukturom Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, w tym w powiecie dębickim.

Schronisko coraz bliżej – Prawie dwieście psów i sto kotów będzie mogło zamieszkać w schronisku, które – w porozumieniu ze wszystkimi samorządami powiatu – zamierzają zbudować władze Dębicy. Znana jest już jego lokalizacja.

Na rewolucję w spółkach się nie zanosi. Zmiany to kosmetyka – Jedyne, co mną kierowało przy wyborze tych ludzi, to ich fachowość – argumentuje dobór nowych składów rad nadzorczych miejskich spółek burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk. Nie wszystkie rady mają póki co przewodniczących, ale wśród tych, którzy już zostali wybrani, pojawiają się znajome nazwiska. Takie jak Kinga Lada–Krawczyk, była dyrektor biura posła Prawa i Sprawiedliwości Jana Warzechy.

Endorfina kusi squashem i zajęciami rodzinnymi – W piątek 27 lutego podwoje otwiera klub fitness&squash Endorfina w Dębicy. Od godz. 16 tego dnia do godz. 20 w niedzielę 1 marca potrwają Dni Otwarte. W tym czasie zainteresowani będą mogli zapoznać się bezpłatnie z jego ofertą pod okiem trenerów.

Obok szkoły i przedszkola – We wrześniu 2010 roku otwarte zostało w Dębicy Niepubliczne Przedszkole Weldon Kids. Cztery lata później, obok, w nowo wybudowanym budynku rozpoczęła działalność Niepubliczna Szkoła Podstawowa Weldon School. Ale to nie koniec, bo obecnie trwa tam budowa Centrum Rekreacyjno-Sportowego.

Mieszkańcy muszą płacić za wodę, której nie zużyli – Kolejny raz mieszkańcy bloków będących w zarządzie spółdzielni przy ul. Kolejowej muszą płacić za coś czego – jak przekonuje Zbigniew Szurek – nie wykorzystali.

W Morsie dla Bartka – Przyjaciele oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na koncert charytatywny 6 Dawek Życia, dedykowany ciężko choremu Bartłomiejowi Hebdzie. 28 lutego w Domu Kultury Mors wystąpią: Gang Marcela, Jan Wojdak i Arisa Vinci, Kacper Leśniewski, Dominika Kobiałka, Jakub Prachnowski oraz Aleksandra Ożóg. Koncert rozpocznie się o godz. 17, wstęp wolny.

Mamy nowego komendanta, kierownika i naczelnika – Insp. Mirosław Furdyna dowodzić będzie policjantami w powiecie. Do Dębicy przyszedł z Tarnobrzegu. To nie jedyna zmiana w strukturach policji: nowych dowodzących mają: posterunek w Żyrakowie oraz Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej. Prawdopodobnie szykuje się jeszcze jedna zmiana i to na najwyższym szczeblu dowództwa dębickiej jednostki. Jednak tej na razie nikt nie potwierdza.

Włodzimierz Kamiński i Krzysztof Parys majorami SW – Dwa odznaczenia i dwadzieścia dwa awanse – tak w skrócie można podsumować tegoroczne Święto Służby Więziennej, które 17 lutego obchodzili pracownicy Zakładu Karnego w Dębicy. Kilka dni wcześniej niektórzy z nich uczestniczyli w obchodach wojewódzkich, które w tym roku odbyły się w Jaśle. Była to również świetna okazja do podsumowania ostatniego roku działalności prowadzonej ze skazanymi.

Wyremontują remizę na Świętosława – Budynek remizy OSP przy ulicy Świętosława doczeka się remontu. Radni zdecydowali, że samorząd przeznaczy na ten cel 165 tys. zł. Pieniądze w budżecie są zarezerwowane, a ciągle nie wiadomo oficjalnie, jaki będzie zakres robót.

Z Kościuszki nie skręcisz w lewo – Cztery firmy wystartowały w przetargu na przebudowę ul. Kościuszki, od skrzyżowania z Głowackiego do przecięcia z ul. Kosynierów Racławickich i al. Jana Pawła II. Poważne zmiany zostaną wprowadzone na tym pierwszym skrzyżowaniu. Utrudnią one życie mieszkańcom Głowackiego, których posesje stoją na odcinku pomiędzy Kościuszki, a Cichą.

Drogi naprawiać nie będą, póki nie będzie gminna – Aby dojechać do posesji Roberta Szumańskiego trzeba skręcić z powiatówki i pokonać około 500 metrów drogą gruntową. Pokonać, nie przejechać, bo droga jest tak rozjeżdżona i przeorana koleinami, że to nie lada wyczyn. Mieszkaniec Stasiówki twierdzi, że taki jej stan to wina firmy wykonującej w tej miejscowości wodociąg. Inspektor Sławomir Czuba z Urzędu Gminy uważa, że to bardzo naciągana koncepcja.

Zofia Ryczek pokonała rywali, Stanisław Małozięć ich nie miał – W Wiewiórce bez niespodzianki i bez zmian – sołtysem nadal będzie Stanisław Małozięć. Za to w Zasowie kandydatów było aż troje. Wygrała pełniąca funkcję przez trzy ostatnie kadencje Zofia Ryczek. Nie obyło się bez emocji i pretensji.

Władysława Czuba zastąpi Grażynę Zając – Grażyna Zając, po prawie czterdziestu latach pracy w Urzędzie Gminy w Pilźnie odchodzi na emeryturę. Niespełna osiem ostatnich lat pełniła funkcję skarbnika gminy. Nowym skarbnikeim została Władysława Czuba.

Tablet dostanie każdy uczeń – Zrobienie w tym roku naboru to dla Zespołu Szkół w Jodłowej absolutna konieczność. Tylko to może uratować go przed wygaszeniem, kiedy naukę zakończą uczniowie III klasy Liceum Ogólnokształcącego. W dwóch kolejnych latach chętni do nauki w LO się nie znaleźli.

Dębica-Wschód przekazuje obraz Dębicy-Zachód – Parafia Krzyża Św. i Matki Bożej Bolesnej była pierwszą w Dębicy, do której dotarł obraz Jezusa Miłosiernego i towarzyszące mu relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Dwaj przyjaciele wyklęci – Ukrywali się razem w leśnym bunkrze już podczas wojny. Przed gestapo i granatową policją. Ukrywali się też po wojnie. Przed nową władzą. Bohaterowie Armii Krajowej: Franciszek Szara (ps. Pęk) i Karol Kubik (ps. Wicher) przez 10 lat wodzili za nos ubecję. Cenę płacili i oni sami i ci, którzy nieśli im pomoc – do więzień wsadzono za to szesnastu mieszkańców, głównie Kamienicy Górnej.

W Morsie będzie ostro – Jubileuszowy koncert metalowej grupy Face of Hate, który odbędzie się w piątek 27 lutego, przyciągnie do Domu Kultury Mors pewnie nie tylko jej fanów. Szczególnie że na scenie zobaczyć będzie można jeszcze dwie inne dębickie grupy: Rumor i Ortodox.

Szwedzki stół Ryszarda Kucaba – Gdyby Ryszard Kucab był tylko trochę bardziej podobny do Magdy Gessler, to organizowaną przez niego rokrocznie wystawę środowiskową możnaby porównać do szwedzkiego stołu, na którym znaleźć można potrawy przygotowane przez kilkudziesięciu związanych z Dębicą kucharzy. I nie powiem, jest smacznie. Choć to zupełnie inny rodzaj strawy, niż moglibyśmy się spodziewać.

Klasa Marcina Chmiela – W singlach, jak przystało na aktualnego mistrza Polski w petanque, bezkonkurencyjny był Marcin Chmiel. W tripletach zaś wygrała drużyna w składzie Bolesław Piecuch, Adam Kałużny, Grzegorz Tokarz. Mistrzostwa Dębicy w petanque la molle rozegrane zostały w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1.

Wygrali w Gorlicach, czas na powtórkę w Dębicy – Triumfem ekipy Kolegium Sędziowskiego w Dębicy zakończył się XXI Międzynarodowy Halowy Turniej Sędziów Piłki Nożnej – Gorlice 2015. W pokonanym polu nasi reprezentanci pozostawili jedenaście drużyn.

Deble dodatkową atrakcją rozgrywek przy stołach – Start ósmej edycji Bilardowej Ligi Firm już za nami. Pierwszym liderem został Kos, który do zera pokonał Seger. Broniący tytułu Bacatrans także wygrał, ale zrobił to mniej przekonująco.

W finale Igloopol I kontra Igloopol II – Turniej pamięci trenera Ryszarda Majchra rozegrany został już po raz czternasty. W tym roku najlepiej przygotowani do niego byli zawodnicy Igloopolu. Najlepiej świadczą o tym dwie pierwsze pozycje zajęte przez piłkarzy tego klubu.

Czarnovii potyczki z Monisem – Tylko Piastowi Wadowice Górne udało się nie przegrać z bardzo dobrze dysponowaną ekipą Czarnovii. Pozostałe mecze podopieczni Dariusza Łukaszewskiego rozstrzygnęli na swoją korzyść, zasłużenie sięgając po puchar w rywalizacji rocznika 1996 w Regamet Cup. Dodatkowo najlepszym zawodnikiem imprezy wybrany został gracz zwycięskiej drużyny Daniel Hebda.

Pierwszy taki turniej w naszym mieście – O Puchar burmistrza Mariusza Szewczyka powalczą kobiece drużyny podczas Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Soho Body Spirit Cup. Impreza odbędzie się w sobotę (28 lutego).