Obserwator Lokalny nr 8 (756)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Zamkną szkołę, będzie strajk! – W Zespole Szkół nr 4 w Dębicy zawrzało. Władze powiatu chcą zlikwidować szkołę, w odpowiedzi na to nauczyciele, uczniowie i ich rodzice już zapowiadają, że jeśli taka decyzja zapadnie, oni nie odpuszczą. Będą protestować. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Co z koncertem dla Romana? Prof. Olędzki: raka nie ma! – – Jestem zobowiązany wam przekazać tę informację – mówi prof. Janusz Olędzki z kliniki onkologicznej na Banacha w Warszawie. Chodzi o pana Romana, dla którego w lutym ma zostać zorganizowany koncert. Jak zapewnia prof. Olędzki, dębiczanin nie ma nowotworu trzustki, a jedynie zmiany pozapalne. Lekarz wyjaśnia także, że sprawa powinna trafić do prokuratury. Tej opcji nie wyklucza burmistrz Mariusz Szewczyk.

Miał 0,8 promila,  a twierdzi, że nie pił – Sześć praw jazdy zatrzymali policjanci podczas akcji Trzeźwy Poranek. Rekordzista miał w organizmie 0,8 promila alkoholu. Twierdzi, że ostatni raz mocne trunki pił dwa miesiące temu.

Bezdomni koczują na dworcu. Bo ich życie ważniejsze jest niż smród – Na dworcu PKP w Dębicy śpią bezdomni i jest taki smród, że nie da się wytrzymać – skarżą się podróżni. Komendant Straży Miejskiej odpowiada, że brzydkim zapachem nie naruszają norm prawnych. Wie, jak problem rozwiązać.

Śnieżka dała 100 tysięcy złotych. Początek leczenia coraz bliżej – Nieco ponad dwa tygodnie minęły od momentu, kiedy pisaliśmy o Bartłomieju Hebdzie, którego życie zależy od podania mu bardzo drogiego leku. Z 300 tysięcy złotych potrzebnych do zakupu sześciu jego dawek, na konta wspomagających go fundacji wpłynęła ponad połowa tej kwoty.

Przęsła zniszczone, a zgłoszenia nie ma – Pan pracuje w Obserwatorze? To niech pan sobie podejdzie i zobaczy jak wygląda ogrodzenie przy Ogródku Jordanowskim – takimi słowami w poniedziałkowy poranek powitał mnie mężczyzna spotkany tuż obok redakcji.

Kartę 3+ posiada. Ale, niestety, nie miejską – Karty dużej rodziny 3+ miały ułatwić życie tym, którzy posiadają trójkę i więcej dzieci. O tym, że tak nie jest przekonuje Paweł Rynkar z Pilzna. On posiada tę ogólnopolską. W jego gminie honorowana jest tylko w dwóch punktach. Większość samorządów wprowadziła swoje własne karty. Tak jest np. w Dębicy. On i jego dzieci nie mogą z niej korzystać, gdyż mieszkają poza miastem.

Tikkurila Diamentem Forbesa – Tikkurila w trzech ostatnich latach dynamicznie zwiększała swoją wartość. Dowodem na to jest ostatni ranking Forbesa, w którym firma posiadająca zakład w Dębicy znalazła się bardzo wysoko, jest pierwszą z firm Pod-karpacia.

Klaudię Drozd można oglądać w brytyjskiej ITV – Wyjechała do Anglii i robi karierę, której może jej pozazdrościć nawet niejedna rodowita mieszkanka Wysp Brytyjskich. Klaudia Drozd z Dębicy pokonała prawie 30 tysięcy rywalek i dostała się do Take me Out – jednego z najpopularniejszych programów reality show. Zachwyciła Brytyjczyków nie tylko urodą i doskonałą znajomością języka angielskiego. Także swoją niezależnością.

Na słono i na słodko, czyli jemy naleśniki – Trochę mąki i mleka, do tego jajka, woda i sól. Ten przepis zna każdy, kto nie stroni od przebywania w kuchni. Kiedy jednak pytam kilka osób, w jaki dzień obchodzony jest dzień naleśnika, nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi. A to wtorek, przed Środą Popielcową.

Najbliżej Ratusza tylko dla wybranych – To petentom powinny służyć miejsca parkingowe najbliżej Ratusza – uważa radna Marta Czekaj. Z pomysłem ich udostępnienia odwiedzającym urząd wystąpiła radna Marta Czekaj. Nic z tego – burmistrz Mariusz Szewczyk uważa, że mały spacer nikomu nie zaszkodzi i miejsc uprzywilejowanych oddawać nie zamierza. Ale obiecuje, że – jeśli będzie potrzeba – zbuduje nowe.

Czternastki pogrążają budżety naszych gmin – Blisko 4 miliony złotych brutto musiały wydać gminy na wypłaty dodatków wyrównawczych dla nauczycieli za 2014 rok. Na tzw. czternastki najwięcej, bo prawie milion złotych, przeznaczyć musiał Brzostek. To o 150 tys. zł więcej niż przed rokiem.

Wystawa po raz 29, artystów 36 – Choć Wystawa Środowiskowa 2015 w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury to prezentacja twórczości 36 artystów, to w tym roku bohater był jeden – Franciszek Szczerbiński.  Zmarły w listopadzie artysta wystawiał prace na wszystkich 28 dotychczasowych wystawach, nie zabrakło ich także na tej 29. Wyjątkowych, to pejzaże ze szpitalnego okna w Tarnowie, w którym spędził wiele z ostatnich dni życia.

Odkopali ludzkie szczątki i tak zostawili. Policja zbada sprawę – Ludzkie szczątki znaleźć można w lesie pomiędzy Bączałką a Wolą Brzostecką. Najprawdopodobniej są to żołnierze Wehrmachtu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie trzeba kopać, by je zobaczyć. Ktoś już to zrobił, pozostawiając zawartość mogił praktycznie na wierzchu. Policja jedną sprawę już zamknęła, ale doradca burmistrza Brzostku Jan Łazowski zapowiada kolejne zawiadomienie w tej sprawie.

Student startował na sołtysa. Podgrzał w Borowej atmosferę – Sołtysem Borowej nadal będzie Krystyna Krężel, a Róży Bogusław Wałęga. Oboje wygrali, choć każdy z nich miał swojego kontrkandydata i do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto zwycięży. Zmiany nastąpiły za to w Jaźwinach, gdzie przez ostatnie cztery kadencje gospodarzem wsi był Stanisław Ryzak. Pałeczkę po nim przejął Zbigniew Trzaskuś, który wygrał rywalizację z Bernadettą Gawle.

Na pączki i faworki pojechały do Stasiówki – Świetna impreza była. Śmiechu co niemiara. Do domu to dopiero przed dwudziestą drugą wróciłyśmy – opowiada Stanisława Rakoczy, wiceprzewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, która z koleżankami z KGW z Zawady gościła u gospodyń ze Stasiówki. Tłusty Czwartek był pierwszą okazją do integracji obu kół, ale na pewno nie ostatnią, bo panie w planach mają już m.in. wspólne świętowanie Dnia Kobiet.

Sadzonki produkują w milionach – Kiedy byłam młoda, szkółek było zaledwie kilka, a teraz prawie dziewięćdziesiąt – mówi Zofia Ryczek, sołtyska Zasowa, zagłębia szkółkarskiego słynącego z produkcji sadzonek nie tylko na Podkarpaciu. Chodowcy z całego powiatu spotkali się, by podsumować pracę i posłuchać wykładów o nowych trendach w uprawie roślin. Przy okazji zobaczyli, jak ich dużo.

Dla społeczników zabrakło krzeseł – Przyszło tyle ludzi, że trzeba było dostawiać krzesła. Organizatorzy spotkania, Stowarzyszenie Mój Straszęcin nie spodziewali się takiej frekwencji i bardzo się cieszą, że pomysł okazał się trafiony.

Edukację ekologiczną połączą z turystyką – Kilka lat temu burmistrz Ewa Gołębiowska trochę zazdrościła wójtowi Stanisławowi Rokoszowi Centrum Edukacji Ekologicznej, które ten wybudował w Stobiernej. I zapowiadała, że gmina Pilzno też takie mieć będzie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, CEE w Gębiczynie zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku.

To zespół na pierwsze miejsca list przebojów – Hideaway to piątka młodych ludzi z kilku miejscowości naszego powiatu, ale też i spoza niego. Kiedy jednak zadać im pytanie, skąd jest zespół, odpowiadają, że z Jodłowej. Za sobą mają sesję nagraniową w studiu, a na koncie pierwszy krążek. Katarzyna Kurek, wokalistka i gitarzystka, zapowiada, że to nie jest ich ostatnie słowo.

Biskup o nich pamiętał – W 1995 roku oddawaną do użytku kaplicę o. Pio w szpitalu psychiatrycznym w Straszęcinie poświęcił ks. Józef Leśniowski. Uczynił to w imieniu bpa Wiktora Skworca. W 10. rocznicę tego wydarzenia do chorych przyjechał bp Stanisław Salaterski.

Gdybym tego nie lubił, nie wytrzymałbym tak długo – Rozmowa z  Wacławem Szybałą, odchodzącym na emeryturę kierownikiem Posterunku Policji w Żyrakowie.

Dopłaty do śmieci na trzecie i kolejne dzieci już nie będzie – Od 1 lutego rodziny wielodzietne w gminach, które przed dwoma laty podjęły uchwały o dopłatach do opłat za śmieci, nie mogą już na nie liczyć. Przestały one obowiązywać po tym, jak w życie weszła nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Zagrali nawet disco polo – Chyba nikt z obecnych na koncercie karnawałowym w Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu nie spodziewał się, że w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Dębica usłyszy przebój Ona tańczy dla mnie. A właśnie tym utworem muzycy pod batutą Łukasza Chorążaka zakończyli występ.

Ćwiczyli dykcję i walczyli na scenie – Frekwencja była taka a nie inna niestety – nie ukrywa żalu dyrektor Elbieta Kęsik. Mimo wszystko II Konfrontacje Muzyczne im. Zbigniewa Warchoła można zaliczyć do udanych.

Kosmiczny jubileusz dębickich świetlic – To nie wokalista Mateusz Mijal, jak zapowiadali organizatorzy, ale dzieci z sześciu świetlic działających na terenie miasta, były prawdziwymi gwiazdami V Potyczek Świetlicowych zorganizowanych w Domu Kultury Mors.

Rekordowy Adrian Ozga – Rekord mityngu Sheraton Poznań Cup ustanowił zawodnik Gryfa Dębica Adrian Miazga. Dystans 50 m stylem klasycznym przepłynął w 28,96 s. Jest to także jego życiówka. On oraz jego koledzy i koleżanki stawali pięciokrotnie na najwyższym stopniu podium. Dodatkowo zdobyli sześć srebrnych i cztery brązowe medale. Dało to Gryfowi z naszego miasta 24. miejsce w klasyfkacji medalowej wśród 106 klubów.

Trzynasty – pechowy dla dębiczan – Bardzo gościnni okazali się zawodnicy z powiatu dębickiego podczas darterskiego turnieju Piątek 13. rozgrywanego w klubie Pino. Najwyżej sklasyfikowany z naszych reprezentantów Paweł Bezak zajął 10. miejsce. Wygrał Hieronim Furgał z Kolbuszowej.

Stock-Degum ucieka rywalom – Znakomicie spisuje się w ostatnich kolejkach II ligi PLHFD ekipa Stock Degum. Nad drugim w tabeli byłym liderem rozgrywek Pubem Carpe Diem ma już osiem punktów przewagi. W spotkaniu na szczycie pokonała rywali 7:5.

Dębica, a tuż za nią Straszęcin – Należące do Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy Szkoła Podstawowa nr 5  i Miejskie Gimnazjum nr 3 nie mają  sobie równych w rankingu 10-lecia we współzawodnictwie sportowym. Piątka drugą w tym zestawieniu dziewiątkę wyprzedza o ponad 600 punktów, MG nr 3 od MG nr 2 lepsze jest natomiast o prawie 1300 punktów. W obu rankingach tuż za dębickimi szkołami są uczniowie ze Straszęcina i Brzeźnicy.

Igloopol zdominował podium – Turniej z cyklu Regamet Cup dla rocznika 2007 zorganizowany został w Czarnej po raz pierwszy. Biorąc pod uwagę to, jak dobrze bawili się w czasie jego trwania uczestnicy, nie były to ostatnie zawody w tej kategorii wiekowej. Spośród siedmiu drużyn, które przystąpiły do rywalizacji, najszczęśliwsi po jej zakończeniu byli młodzi piłkarze klubu Igloopol.  Na podium stanęły dwie jego ekipy.