Obserwator Lokalny nr 7 (755)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Afera w policji – Pół komisariatu ma zarzuty – Śledztwo, trzymane w tajemnicy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Już sam ten fakt nadaje mu rangi – choc niewiele wiadomo o jego przebiegu, w środowisku dębickich policjantów budzi wiele emocji. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

Dydę ma zastąpić Drobot – Nowym dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Dębicy ma zostać Jacek Drobot, obecny wicewójt gminy Dębica. Dotychczasowy Bogusław Dydo w ubiegłym tygodniu otrzymał wypowiedzenie.

Były policjant pijanego się nie wystraszył – Kuratorzy nie mają łatwego życia z mieszkańcem gminy Czarna. Mężczyzna pije, choć powinien się leczyć, a prawnych opiekunów wyzywa i wyrzuca z domu.  Za takie zachowanie wkrótce może spodziewać się wyroku.

Złodziejska praktyka 19-latka – Przyszedł na praktykę, ale zamiast zdobywać zawodowe doświadczenie, kombinował, co by tu ukraść z warsztatu pracy.  W ten sposób najbardziej nauczył się tego, jak przywłaszczyć cudze mienie. Teraz 19-latek z Pilzna chce poddać się karze.

Personalne roszady w radach spółek – Nazwiska wprawdzie inne, ale liczebnie tak samo – to pierwszy wniosek, jaki nasuwa się patrząc na zmiany w składach rad nadzorczych miejskich spółek. Burmistrz Mariusz Szewczyk zapowiada za to, że każda spółka będzie miała jednoosobowy zarząd, tylko w osobie prezesa.

Komendant Filipek żegna się z Dębicą – Paweł Filipek, komendant powiatowy policji odchodzi z Dębicy. Nazwisko jego następcy oficjalnie znane będzie w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie mówi się, że będzie nim  Mirosław Furdyna, obecnie szef policji w Tarnobrzegu.

Do serca przez żołądek, ale z kaloriami nie przesadzajmy – To, jaki wpływ ma zakochanie i miłość na nasze serce wyjaśnia Zbigniew Kochanowski, lekarz kardiolog. Ile pączków możemy zjeść w tłusty czwartek bez konsekwencji dla naszego serca? Odpowiada Adam Rojek, lekarz chorób wewnętrznych.

Oszczędzić jej cierpienia to marzenie rodziców – Zuzia Jezuit 21 lutego skończy dziewięć miesięcy, podobnie jak jej brat bliźniak Szymek. Jeszcze tego nie wie, ale zaplanowane ma następne osiemnaście lat życia. Pierwszą operację będzie miała we wrześniu, następne co 3-4 lata. Wszystko po to, by mogła normalnie chodzić i biegać.

Przewodniczącemu dieta się podoba – Kolejny radny miejski złożył wniosek obniżenia diet. Po Piotrze Michoniu zrobił to Grzegorz Sypel. Ten pomysł nie spodobał się przewodniczącemu RM Szczepanowi Mroczkowi, który jasno dał do zrozumienia, że on ze swojego uposażenia rezygnować nie zamierza. Uzasadnił to wymogami ustawy.

Stan budynku zły, może wyprowadzą stąd Sanepid – Zbudowano go pół wieku temu i od tego czasu nie miał solidnego remontu. Siedziba Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dębicy zdaniem niektórych pozostawia wiele do życzenia.

Bobrów coraz więcej, radny liczy szkody – Do tej pory jeśli rolnicy z gminy Dębica zgłaszali szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, to w większości chodziło o dziki. Ale jak twierdzi radny Bolesław Pysz, rośnie im się konkurencja. Bobry, bo o nich mowa, coraz częściej dają się we znaki mieszkańcom tej części powiatu. Szczególnie tym mieszkającym w okolicach potoków: Zawadka, Perełka, Ostra.

Chcą nadal roznosić broszury o patronach – Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy włączyli się w akcję organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej  – Patroni naszych ulic.

Dał łapówkę, zabrali  go na komendę – Karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata domaga się prokurator wobec 29-letniego Pawła W., który próbował wręczyć policjantom łapówkę.

Dyrektorzy co cztery lata? Do rozważenia – Ogłoszenia konkursów na dyrektorów instytucji podległych miastu domaga się radna Joanna Ożóg. Po raz kolejny, bo ten sam wniosek składała już w poprzedniej kadencji samorządu.

Wszyscy trzymają kciuki za Gabrysię – Jeśli wszystko pójdzie, jak należy, przeszczep odbędzie się początkiem marca – mówi Tomasz Skowron, tata Gabrysi, dla której pod koniec ubiegłego roku zorganizowano w Dębicy i Pilźnie Dzień Dawcy.

Ostrzegają, ale mogą mieć przez to kłopoty – Chcę ostrzec wszystkich przed nieuczciwym pracodawcą z Pustkowa – pisze jeden z internautów. Na Facebook’u powstał profil Czarna lista pracodawców z Dębicy i okolic. Można tam anonimowo donieść o praktykach stosowanych przez pracodawców. Anonimowość skończyć się jednak może przed sądem.  Szef jednej z dębickich firm już rozmawia z prawnikiem.

Pies zniknął z kojca, nikt nie wie jak – Z azylu w Dębicy skradziono psa. Czworonoga udało się odzyskać, ale do dziś nie wiadomo, w jaki sposób zwierzę opuściło kojec. Zagadki nie rozwiąże także policja, bo sprawa nie została zgłoszona.

Szewczyk nie chce Trojana u boku – Miał być jeden wiceburmistrz, będzie dwóch. Ale nie wcześniej, niż wtedy, kiedy z urzędu odejdzie sekretarz.  Mariusz Szewczyk ma jeszcze jedno zastrzeżenie, jego zastępcą na pewno nie zostanie Mariusz Trojan. To byłoby nie fair w stosunku do wyborców – uważa.

Sukces był podwójny –   Mieszkańcy Podlesia przyszli na wybory sołtysa, ale zanim się one na dobre rozpoczęły, trzeba je było przerwać. Bo akurat w telewizji trwała transmisja z walki polskich piłkarzy ręcznych o brązowy medal na mistrzostwach świata z Hiszpanią. Tak mecz, jak i wybory zakończyły się sukcesem.

Najwięcej wydadzą na remont dróg – Władysław Ciebień za 500 zł kupi łopaty i siekiery dla OSP Stasiówka.  Zdzisław Chmiel, gospodarz Kędzierza, taką samą kwotę wyda na zakup huśtawki, a Józef Rak z Pustyni dwa razy tyle przekaże na pomoce naukowe dla tamtejszej szkoły. Podczas ostatniej sesji radni zatwierdzili Fundusz Sołecki na 2015 rok, który wyniósł prawie 450 tys. zł.

Chcą warsztatów w gminie – Pod koniec stycznia w Domu Kultury zorganizowana została zabawa, na której bawiły się osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny. To pierwsza inicjatywa podjęta przez tych, którzy właśnie zakładają Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Jesteśmy Razem.

41 – 40: Jerzy Czerepak wygrał jednym głosem – Naprawdę niewiele brakowało, by kolejnym sołtysem w gminie była kobieta. Jednym głosem przewagi wybory w Zawierzbiu wygrał Jerzy Czerepak.  Kontrkandydatką była Maria Wójcik. Wybrana została, ale do Rady Sołeckiej.

Na szkole wymienią dach – Prawie cztery miliony złotych zostało zapisanych w budżecie gminy Jodłowa na inwestycje.  Jedna czwarta tej kwoty, czyli milion złotych, to jednak koszt zadania, które zostało wykonane w ubiegłym roku, a w tym samorząd będzie jedynie regulował rachunki. Chodzi o budowę boiska przy Szkole Podstawowej w Dęborzynie.

Nagoszyn witał Jezusa Miłosiernego i relikwie – W drodze do kościoła spotykam mężczyznę w średnim wieku. Nie kryje, że peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego to dla wiernych w Nagoszynie wyjątkowe wydarzenie. – Poprzednie takie było chyba z dziesięć lat temu. Nie, właściwie to takiego jeszcze u nas nie było – mówi.

Filmowcy-amatorzy pilnie poszukiwani – Barbara Nożyńska jest pierwszą Sybiraczką, której wspomnienia zostały nagrane i będą później wyświetlane m.in. w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Do kwietnia pomysłodawca akcji Jerzy Godzisz chce uwiecznić na taśmie jeszcze dwoje lub troje dębickich zesłańców.

Ich dwoje, czyli Engamber – Engamber to wyjątkowy zespół. A właściwie duet, tworzony przez wokalistkę Joannę Magdoń i piszącego teksty Oskara Gawlika. Dwójkę licealistów, którzy zamiast iść śladem innych początkujących muzyków i zacząć od prób w garażu, czy domu kultury, zadebiutowali nagraniem w warszawskim studiu i profesjonalnym klipem. Jeśli  tak zaczęli to jak skończą? – Może na Grammy?- śmieje się Oskar, mając na myśli nagrodę przyznawaną w Stanach za osiągnięcia muzyczne.

Zebrali prawie 10 tysięcy złotych – Kamila Bonar nie mogła wziąć udziału w koncercie charytatywnym, który dla niej oraz dla Marysi i Krzysia Jekiełek zorganizowała młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Choroba zatrzymała ją w szpitalu. Ale kiedy tylko go opuściła  z mamą, rodzeństwem, rodzicami Marysi i Krzysia przyszła do szkoły by podziękować za jego organizację.

Puchar pojechał do Pustkowa – Reprezentacja Gminy Dębica zwyciężyła podobnie jak przed rokiem w Gminnej Lidze Mistrzów w Pustkowie Osiedlu. Tym razem jednak pod jej szyldem nie grali uczniowie Zespołu Szkół w Gumniskach, a ich rówieśnicy z Pustkowa. W finale pustkowianie spotkali się z reprezentującymi Rumunię graczami z Pustkowa Osiedla, pokonując ich 2:1. Jednym z ważniejszych momentów turnieju była licytacja, z której dochód trafił do chorego na białaczkę Krystiana Żarnowskiego.

Jeden celny strzał z karnego i zagraliby w finale – Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się byli zawodnicy Wisłoki Dębica podczas rozegranych w Kolbuszowej III Mistrzostw Podkarpacia w Piłce Nożnej Oldbojów. W swoim debiucie na tej imprezie zajęli 3. miejsce.

Karne dla Igloopolu – Z najbardziej zaciętej rywalizacji w tej edycji Regamet Cup, w której trzy z czterech spotkań o miejsca kończyły się rzutami karnymi, zwycięsko wyszedł Igloopol. Podopieczni Piotra Mikulskiego pokonali w finale AP PN MOSiR Mielec. Na trzeciej pozycji uplasowali się młodzi gracze Czarnovii.

Pex-Pool ma już 10 punktów przewagi – Najważniejszym momentem ubiegłotygodniowej rundy spotkań I ligi PLHFD było spotkanie lidera z wiceliderem. Zwycięsko z tego starcia wyszedł Pex-Pool, który powiększył przewagę nad Prografiksem do 10 punktów.

Jakub Kufel celował tylko w złoto – W rozegranym w Straszęcinie Ogólnopolskim Turnieju Młodzików (U-15) i Młodzików Młodszych (U-13) w badmintonie, nie było niemalże kategorii, w której na podium nie stawaliby przedstawiciele gospodarzy. Orbitek reprezentowany był przez 21 zawodników, z których aż 8 stawało na podium zdobywając 10 medali.

Triumfy podzieliły Korzeniów i Zasów – Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie i uczennice szkół z Zasowa i Korzeniowa podczas powiatowych finałów drużynowych rozgrywek w tenisie stołowym. W każdej z kategorii triumfowała ekipa z gminy Żyraków.