Obserwator Lokalny nr 6 (754)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Uwaga – śliskie drogi! Karetki zabrały 8 rannych – Patrząc na zdjęcia z tego wypadku można powiedzieć, że 8 rannych, których do szpitali odwiozły karetki pogotowia, miało wiele szczęścia. Bo choć dwoje odniosło poważne obrażenia, to nie zagrażają one ich życiu. Policja apeluje: na śliskich – zwłaszcza nocą i nad ranem – drogach trzeba być szczególnie ostrożnym. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

Oczekiwania muszą zaczekać na budżet w przyszłym roku – Leszek Żyłka jako jedyny z miejskich rajców wstrzymał się od głosu podczas głosowania w sprawie przyjęcia budżetu dla Dębicy, reszta radnych była za. Chociaż – jak stwierdził wiceprzewodniczący Rady miejskiej Andrzej Bal – nie spełnia on oczekiwań z uwagi na małą liczbę inwestycji, na które od dawna czekają mieszkańcy miasta.

Dyrektor od dróg zwolniony przez nowego starostę – Bogusław Dydo nie jest już dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych. Tej decyzji chyba wszyscy się spodziewali, zwłaszcza, że i sam starosta Andrzej Reguła nie robił tajemnicy z tego, że do pracy dyrektora ma wiele zastrzeżeń.

Miasto kupi nowe kamery i je obsłuży – Firma Ochroniarska Omega wygrała przetarg na obsługę monitoringu w Dębicy. Miasto jednak chce rezygnować z usług prywatnych przedsiębiorców i samo przymierza się do zakupu i obsługi nowych kamer.

Boją się, że mogą zlikwidować im szkołę – Do utworzenia Centrum Edukacji Zawodowej przymierzają się władze Starostwa Powiatowego w Dębicy. Nowy twór stworzony miałby zostać na bazie Zespołu Szkół nr 4, a jego siedziba miałaby się znajdować w Mechaniku. Tylko, że ta koncepcja budzi wiele strachu, i to nie tylko wśród nauczycieli.

Przyszedł i został na sześć dni – Na karę pozbawienia wolności został skazany 37-letni dębiczanin. Poszło o kobietę, która wyprowadziła się do znajomego. Ten z kolei stał się poszkodowanym w tej sprawie. As pani już na sali sadowej zapewniła, że jednak kocha oskarżonego, który póki co siedzi w areszcie.

Wyrok za inwentarz – Zawiadomienie o stracie inwentarza złożyła na policji mieszkanka gminy Brzostek. Jako sprawcę kradzieży starsza kobieta wskazała syna. Sąd stanął po jej stronie, teraz 40-latek musi zwrócić równowartość zagrabionych zwierząt.

Przyjdź i biegaj z Piotrem Pyką – Najmłodszy uczestnik pierwszych zabaw biegowych klubu Maratończyk miał 16, najstarszy 48 lat. Rozpiętość wagowa też była spora – od 44 do 115 kilogramów.  Bo to impreza – co podkreślają organizatorzy – dla każdego. I dla bardziej i dla mniej zaawansowanych biegaczy.

Jest konkurs na szefa – Starosta dębicki ogłosił konkurs na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w związku z odejściem na emeryturę Krystyny Kamińskiej, dotychczasowej szefowej tej instytucji.

W nowym systemie raka na razie u nikogo nie wykryli – Od miesiąca ma działać nowy system szybkiej terapii onkologicznej, ale nie działa. W naszym powiecie wystawiono zaledwie kilka zielonych kart, mających ułatwić dostęp do diagnozy i leczenia nowotworów. Zdaniem lekarzy zamiast sprawniejszej diagnostyki jest potężny bałagan.

Życie Bartka zależy od 300 tysięcy złotych – W swoje dwudzieste czwarte urodziny, czyli 22 stycznia, udał się na oddział hematologii Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu. Okazało się, że pojechał tylko po to, by dowiedzieć się o braku pieniędzy na leczenie i wrócić do domu.  Jego życie zależy teraz od tego, czy uda mu się zebrać ponad 300 tys. zł na lekarstwo.

Omega teraz także na morzu i oceanach – Grupa Omega Pilzno podsumowała ubiegły rok. Sprzedaż wyniosła 350 mln zł, co było wynikiem lepszym o 2 procent w porównaniu do roku 2013.

Trzech z kierownictwa odchodzi na emeryturę – Leszek Świstak, szef kryminalnych w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy, Wacław Szybała, kierownik posterunku w Żyrakowie i Marek Boroń, komendant komisariatu w Brzostku odchodzą na emeryturę.  Jeszcze nie wiadomo, kto zastąpi ich na stanowiskach. – Będą konkursy – mówi Jacek Bator, rzecznik policji w powiecie.

Konrada Pondo zobacz w serialu Szkoła – Jego zdjęcia można było znaleźć w Playboy’u, Men’s Health, na bilbordach oraz w witrynach sklepowych. Pracuje również jako aktor reklamowy. Choć modeling to nie jedyne, czym zajmuje się dębiczanin Konrad Pondo. Teraz można go zobaczyć m.in. w paradokumentalnym serialu Szkoła, emitowanym przez stację TVN, gdzie wciela się w postać nauczyciel Tomasza Dudziaka.

Inwestycji w powiecie Sejmik nie zaplanował – Próżno szukać w tegorocznym budżecie województwa podkarpackiego jakichkolwiek inwestycji zaplanowanych do wykonania w powiecie dębickim. Choć potrzeby są, pieniądze trafiły tym razem gdzie indziej.

Błoto, dziury i latarnie, co nie świecą. Witamy na Skowronków! – Cztery latarnie zamontowane zostały przy ulicy Skowronków jesienią. Żadna nie świeci. Ale to nic w porównaniu z faktem, że mieszkańcy bezskutecznie ubiegają się tu o drogę od – bagatela – 20 lat. Kolejne władze obiecują, że już zaraz się tym zajmą. Ale pieniędzy na tę inwestycję także w tegorocznym budżecie miasta.

Szczytny cel i świetna zabawa. Łzy rozgrzały gimnazjalistów – Bardzo chciałabym podziękować wszystkim za obecność i za dar serca, który okazujecie nam w dzisiejszym dniu. Nasze dzieci zdiagnozowane są od dwóch lat. Leczymy się w Rabce, jeździmy co trzy miesiące na badania i kontrole. Dzięki wam, dobrym ludziom, możemy wykupywać leki i żyć dalej. Pomagać by ich życie było lepsze i żeby było jak najdłuższe – tak Dorota Jekiełek, mama Marysi i Krzysia dziękowała tym, którzy w czwartkowe przedpołudnie zjawili się w Domu Kultury Mors na koncercie charytatywnym, z którego dochód przeznaczony był na pomoc dzieciom chorym na mukowiscydozę.

Teraz karta dla 60-latków plus – Aktywizacja środowiska ludzi starszych to jedno z głównych założeń przedsięwzięcia pod nazwą Program Karta Seniora. Jego wdrożenia chcą radni z klubu PiS i Wspólnoty Ziemi Dębickiej.

Słupki wkopali, ale po drugiej stronie drogi – Kiedy Tomasz Domaradzki zaczyna wymieniać nieprawidłowości przy budowie wodociągu w Stasiówce, można odnieść wrażenie, że opowiada jedną z komedii Stanisława Barei. Choć jemu akurat do śmiechu nie jest, szczególnie gdy widzi na przykład, że betonowe słupki oznaczające przebieg wodociągu zostały już wkopane, tyle tylko, że nie po tej stronie drogi, po której rzeczywiście idą rury.

Najlepiej być radnym i sołtysem w jednym – Sołtysi dostają miesięczne zryczałtowane diety. Największe mają ci z gminy Brzostek, najmniejsze z Żyrakowa. Jeśli są też radnymi mogą liczyć na to, że dostaną pieniądze z racji pełnienia obu funkcji. Wyjątkiem pod tym względem jest gmina Czarna, gdzie gospodarze wsi pobierają tylko jedną dietę.

Miejsce obsługi podróżnych: Paszczyna Północ z bogatym menu – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na prowadzenie miejsc obsługi podróżnych przy A4. Chodzi o dwa: Paszczyna Północ i Paszczyna Południe.

Druga jednostka OSP będzie ratować ludzi – Sprzęt hydrauliczny do ratowania ludzkiego życia kupili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej. Ten, którego używali do tej pory, sprezentowali jednostce z Róży, która właśnie przystąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Zabiegają o parafię w Żdżarach – Włodarze gminy starają się, aby w Żdżarach powstał parking i cmentarz. Wszystko po to, aby móc utworzyć w tej miejscowości parafię.

Na inwestycje chcą wydać ponad 13 milionów złotych – Pani skarbnik tak przygotowuje budżet, że ja nie mam nic do roboty tylko się podpisać – tak wójt Stanisław Rokosz komplementował skarbniczkę Martę Panek podczas przedstawiania planowanych dochodów i wydatków na 2015 rok. A ta miała nad czym pracować, bo do kasy ma w tym roku wpłynąć prawie 69 mln zł. Wydać samorząd chce 1,7 mln zł mniej, a różnicą pokryć wcześniej zaciągnięte kredyty i pożyczki.

Sołtys Nagawczyny chodników nie odpuści – Tylko od terminu wydania przez Starostwo Powiatowe pozwolenia na budowę uzależnia gmina rozpoczęcie wykupu gruntów pod budowę łącznika w Nagawczynie. Ale sołtys Zbigniew Matłok upomina się też o chodniki przy drodze krajowej.

Kobiety górą – pięć z sześciu nowych sołtysów to panie – Agnieszka Czapiga z Mokrego nie miała konkurentów, za to nowa sołtys Nagoszyna Stefania Grzyb musiała pokonać aż czterech kontrkandydatów.  W Bobrowej Woli i Woli Wielkiej bez konkurencji wybrane zostały Bogumiła Grzyb i Halina Kuszowska. W Korzeniowie sołtysem będzie Agnieszka Leska, a w Bobrowej Tadeusz Orłowski.

Ponad 1 terabajt historii miasta – Fotografia to jego pasja. Na dobre wciągnęła go w maju ubiegłego roku, kiedy uwiecznił gminne obchody Święta Konstytucji. Od tego czasu, prawie na każdej imprezie w Pilźnie i okolicach, można zobaczyć młodego człowieka z aparatem w ręku. Jego zdjęcia często goszczą na stronie miasta. To Krzysztof Kosowski.

Pustków kontynuuje akcję. W tym roku 1 220 złotych – Kiedy w ubiegłą niedzielę ks. Arkadiusz Bobola, wikariusz parafii św. Józefa Rzemieślnika, zapraszał wiernych do udziału w akcji charytatywnej Wyślij pączka do Afryki, na odzew nie musiał długo czekać. Do zakrystii zgłosiło się ponad piętnaście pań, które obiecały na czwartek upiec ciastka.

Decydujące dni – Zbliża się finał naszego plebiscytu. Głosować na Człowieka Roku OL 2014 można jeszcze tylko kilka dni. Kto otrzyma Laury Czytelników, przekonamy się po 11 lutego.

Bori w pubie Luka wystąpi o północy – Lokalni raperzy: Bori, Skwarlii S, Spawn, Rekin, KaWueL, Kolba, Gaba/Bankai, Stanley oraz Shegal wystąpią podczas koncertu hip hopowego, który odbędzie się 21 lutego w pubie Luka przy ul. Rzeszowskiej. Organizatorami imprezy są: Dębicki Rap i PeeSeS Crew.

W piątek trzynastego – Ponad trzydziestu autorów pokaże swoje prace podczas tegorocznej wystawy środowiskowej, której wernisaż w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się w piątek 13 lutego o godz. 19.

O Księżnej Jabłonowskiej – Spektaklem poświeconym Księżnej Helenie Jabłonowskiej  Nieformalna Grupa Teatralna działająca w Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica uczciła 120-lecie jej urodzin.

Teraz Stock-Degum – Ekipa Pub Carpe Diem złapała zadyszkę. Punkt zdobyty za remis ze Stock-Degumem nie pozwolił jej na utrzymanie przodownictwa w tabeli. Rywale do jednego oczka dodali trzy za zwycięstwo z Animeksem, a dotychczasowi liderzy ulegli w drugim starciu Paterowi.

Straszęcin był drugi – Zwycięstwem Wolanii Wola Rzędzińska nad Szkółką Piłkarską Straszęcin zakończył się turniej Regamet Cup dla rocznika 2002. Na 3. miejscu znalazł się Igloopol, który w decydującym meczu pokonał Chemika Pustków 3:0.

Za oknem zima, u nich – wiosna – Dębiccy pływacy ponownie udowodnili, że są jednymi z najlepszych w województwie. Podczas pierwszej wiosennej już edycji Podkarpackiej Ligi Pływackiej Dzieci zawodnicy Gryfa wywalczyli osiem medali, a Bobry dołożyły kolejne trzy.

W Chotowej wręczyli odznaki – Rozpoczynając noworoczne spotkanie Podokręgu Piłki Nożnej w Dębicy, jego szef Wiesław Lada nie krył zadowolenia, że nie skorzystał z nowinek technologicznych. Postawił na tradycję, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Tablet zastąpił zwykłymi zapiskami na papierze, dlatego prowadzenie imprezy poszło dużo sprawniej niż przed rokiem.

W sobotę wygrana, w niedzielę… bójka – Jeśli ktoś lubi oglądać hokej także dla walk na pięści toczonych przez zawodników na lodzie, w ostatnią niedzielę podczas meczu UKH z SMS II PZHL mógł być w pełni usatysfakcjonowany. Do takiego wydarzenia na dębickim lodzie doszło po raz pierwszy w historii występów drużyny w I lidze.

Dębica ma mistrzów rakietki i celuloidowej piłeczki – O tym, że opłacało się skorzystać z oferty organizatorów Mistrzostw Dębicy w Tenisie Stołowym i potrenować przed zawodami, przekonał się m.in. Roman Rogowski. Dodatkowe godziny z rakietką sprawiły, że zajął drugiej miejsce w kategorii samorządowców.