Obserwator Lokalny nr 4 (752)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Biała śmierć w Dębicy – Siatka rozbita, 12 skazanych – Najsurowszy wyrok usłyszała kobieta skazana na 4 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 10 lat. Bo sprzedała narkotyki za ponad 20 tysiecy złotych. Ale dwaj najaktywniejsi dealerzy grupy, która w Dębicy działała od 2010 roku, na wyroki jeszcze czekają. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

Rusza karuzela wyborów sołtysów – Danuta Sujdak w Górze Motycznej i Elżbieta Drąg w Straszęcinie – to wyniki pierwszych wyborów sołtysa w gminie Żyraków. W obydwu miejscowościach wybrano także rady sołeckie. Kolejne w kalendarzu wyborów nowych władz sołectw są Żyraków i Woli Żyrakowska.

Radna chce koordynatora – Powołanie koordynatora kultury proponuje dębicka radna Joanna Ożóg. Według niej osoba piastująca to stanowisko miałaby za zadanie m.in. współpracę z wszystkimi instytucjami i nie dopuszczanie do pokrywania się organizowanych w mieście w imprez.

We dwóch auta diagnozowali na oko – Zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu uzyskania korzyści majątkowej przedstawił prokurator dwóm pracownikom jednej ze stacji kontroli pojazdów w Dębicy.Mężczyznom grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Jest zaskoczony, że wygrał konkurs i został w starostwie dyrektorem – Wiesław Kania, prywatny przedsiębiorca, szef Ruchu Integracji Społecznej w Dębicy, organizacji będącej w koalicji z rządzącym w powiecie PSL-em, został szefem Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym.

Bieniasza na SOR zastąpił Brajerski –  Grzegorz Brajerski, specjalista chirurgii ogólnej, został kierownikiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Dębicy przy ulicy Krakowskiej. Zastąpił na tym stanowisku Janusza Bieniasza.

Zyskają na tym nie tylko petenci – Pod koniec tego roku w Starostwie Powiatowym ma zostać wprowadzony system elektronicznego obiegu dokumentów. To oznacza nie tylko oszczędności, ale też szybki wgląd w sprawy, które chcemy załatwić.

Jeszcze się uczą, a już dostają propozycje zatrudnienia – Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy zachowało prawo do używania złotego znaku jakości, utrzymując się w pierwszej setce rankingu miesięcznika Perspektywy. Srebrny znak straciło natomiast I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, które wypadło z trzeciej setki, lądując na początku piątej.

Na Fredry bez zmian. W lutym decyzja sądu – Przed trzema laty w bloku nr 2 na  osiedlu Fredry przeprowadzono wielkie sprzątanie jednego z mieszkań. Od tego czasu kilka razy pracownicy spółdzielni wynosili z niego worki pełne śmieci. Ostatni raz we wtorek 13 stycznia. Prezes spółdzielni przy Kolejowej Stanisław Olszewski prosi o pomoc różne instytucje. Każda – jak wyjaśnia – umywa ręce.

Wszystkie oferty były za drogie – Nie udało się rozstrzygnąć przetargu na bieżące roboty budowlane na miejskich drogach. Chętnych wykonawców nie brakowało, ale żadna oferta nie zmieściła się w kwocie, jaką na ten cel zamierza przeznaczyć samorząd.

Podejrzliwy mąż, sms-y i sprawa w prokuraturze – Kiedy odbierała tego sms-a, nie spodziewała się chyba, jak bardzo skomplikuje jej życie. Pewnie nie myślał o tym wtedy również nadawca tej  nietypowej wiadomości. Skończyło się policyjnym dochodzeniem i sprawą w prokuraturze. Nie wiadomo jeszcze, czy jej finał oznaczał będzie postawienie zarzutów, czy warunkowe umorzenie, które skłonny jest zastosować prokurator. Jedno jest pewne – taka historia jak z telenoweli, z miłością i szantażem w tle, nie zdarza się na co dzień.

Tęczowa świetlica na oddziale dziecięcym –  Dzieci przebywające na Oddziale Dziecięcym w Szpitalu Powiatowym w Dębicy już bawią się w nowo wyremontowanej świetlicy. Nie obyło się bez hucznego otwarcia, w którym udział wzięła piosenkarka Magda Steczkowska.

Do puszek trafiło ponad 165,5 tys. zł – Z roku na rok Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w powiecie coraz głośniej. W 2015 znów udało się pobić rekord i na konto fundacji wpłynie ponad 165,5 tys. zł.

Wójtowie równają do starosty – Wójt Jodłowej Robert Mucha, choć rządzi najmniejszą gminą w powiecie, zarabia niemal tyle co starosta Andrzej Reguła i więcej niż włodarze miasta i gminy Dębica. Zarówno on, jak i wójt Żyrakowa Marek Rączka jako jedyni będą zarabiać więcej niż w poprzedniej kadencji. Mucha przed podwyżką dostawał co miesiąc po 10 500 zł, a po niej może liczyć na 11 265 zł. Pensja Rączki wzrosła aż o 1 160 zł. Jeszcze w grudniu wynosiła ona 9 770 zł, a od stycznia już 10 930 zł.

Burmistrz będzie namawiał do budowy jednego schroniska –  Cztery działki, na których mogłoby powstać schronisko dla bezdomnych zwierząt, ma do dyspozycji samorząd Dębicy. Jeśli tematu budowy jednego w powiecie azylu dla wszystkich gmin nie podejmą włodarze pozostałych miast i gmin, burmistrz Mariusz Szewczyk nie wyklucza rozbudowy już istniejącego przytuliska.

W Dębicy telewizyjni reporterzy gościć będą częściej – Jacek Szarek złożył przy okazji 25-lecia TVP Rzeszów, której jest dyrektorem, ważną dla dębiczan deklarację.  Zapewnił zgromadzonych, wśród których był m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk, że reporterzy będą częściej odwiedzać Dębicę. Jakby na potwierdzenie jego słów już tego samego dnia w Aktualnościach wyemitowany został news z naszego miasta.  Dotyczył on przekazania przez radnego Piotra Michonia diety na cele społeczne.

Krokus i Zorza już nie są w związku – Członkowie jedynie dwóch z osiemnastu istniejących w powiecie Rodzinnych Ogrodów Działkowych zdecydowali się opuścić struktury Polskiego Związku Działkowców.  Jan Finek, prezes ROD Krokus, który pierwszy uniezależnił się od związku, podkreśla, że jego członkowie na tej zmianie zyskają. Prócz Krokusa z krajowych struktur wystąpiła także leżąca po sąsiedzku Zorza. W kilku ogrodach walne zebrania, które miały zadecydować o zmianach, w ogóle się nie odbyły.

Potrzeba 40 tys. euro na siedem szczepionek – W ostatnią sobotę lutego, w Domu Kultury Mors odbędzie się koncert Serce za serce – podajmy sobie dłoń. Inicjatorem imprezy jest Roman Ostrowski, dębiczanin walczący z rakiem trzustki.

Rekina nie chcieli  nawet za pół ceny – Nie pomogło ogłaszanie kolejnych przetargów, ani nawet obniżenie ceny o prawie 50 procent. Syndykowi Wojciechowi Wąsikowi do tej pory nie udało się znaleźć inwestora zainteresowanego kupnem Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Rekin z Paszczyny.

Firmy mogą upaść. Kłopoty ma też co najmniej 300 pracowników – Przynajmniej 300 osób zatrudnionych w sześciu przedsiębiorstwach na terenie naszego powiatu może stracić pracę i część emerytur. A wszystko dlatego, że ich pracodawcy dali się skusić wrocławskim agencjom – Royal i Centrum Niderlandzkie, mającym także siedzibę w Dębicy. Skorzystali tym samym z metody redukcji kosztów zatrudnienia. Później okazało się, że agencje nie przelewają za nich składek do ZUS. Zaległości wobec tej instytucji są liczone w milionach.

Już wiadomo, co zrobią w tym roku – Zakup komputerów dla ponad 30 gospodarstw i wymiana ich na nowe we wszystkich szkołach w gminie to zdaniem wójta jedno z najważniejszych zadań na ten rok. Radni jednogłośnie przyjęli nowy budżet.

Przełamały się opłatkiem – Przedstawieniem Jasełka, przygotowanym przez nauczycielki i uczniów z Zespołu Szkół w Nagawczynie rozpoczęło się doroczne spotkanie opłatkowe Koła Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości. Młodzi aktorzy przedstawili scenę narodzin Chrystusa w trochę luźniejszy i weselszy sposób. To jednak nie przeszkadzało publiczności. Wręcz przeciwnie.

Nowe władze Mojego Straszęcina już są – Po sześciu latach Agnieszka Boro zrezygnowała z funkcji prezesa Stowarzyszenia Mój Straszęcin. – Zmiana liderów co jakiś czas potrzebna jest w każdej organizacji – przekonuje. Jej następczynią została Halina Pieniążek.

Lampy hybrydowe świecą w Strzegocicach – Prawie trzysta metrów drogi gminnej w Strzegocicach, która uszkodzona została przez powódź sprzed prawie pięciu laty, zostało wyremontowanych. To nie jedyna inwestycja, którą zrealizowano w ostatnim czasie w tej miejscowości.

Nieproszeni goście ryją w Zawadce Brzosteckiej – Kiedy Józef Zwięk zabiera mnie w pole, by pokazać, jakie szkody wyrządzają w nim dziki, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że przez łąkę przejechał traktor z przypiętą glebogryzarką. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej jego domu, a pieniądze wypłacane przez koła łowieckie nie są w stanie zrekompensować poniesionych strat.

Wieś jest nadal wierniejsza – W diecezji tarnowskiej w niedzielnych mszach świętych bierze udział 69,8 proc. wiernych. Z naszych dekanatów wyższą średnią ma tylko Pilzno i Radomyśl Wielki. Do komunii w diecezji przystępuje średnio co czwarty uczestniczący w nabożeństwie. U nas najlepszy wynik zanotowano w dekanacie Dębica-Zachód.

Zagrają dla chorych dzieci – Zespół Łzy będzie gwiazdą koncertu charytatywnego Anioły są takie ciche…, organizowanego przez nauczycieli i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Ideą koncertu adresowanego do gimnazjalistów, który odbędzie się w czwartek 29 stycznia o godz. 11 w Domu Kultury Mors jest promocja szeroko pojętego wolontariatu.

Ich sześć, Różyczki i Safo – Eliza Maziarka, Aleksandra Sala, Weronika Chmura, Magdalena Świerk, Karolina Chmura i Patrycja Węgrzyn – to solistki, które zostały laureatkami 5. Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Domu Kultury Śnieżka. Wśród zespołów zwyciężyły Różyczki i Grupa Wokalna Safo. Zwycięzcy wystąpili na scenie Domu Kultury Mors podczas koncertu Z nadzieję i miłością w Nowy Rok.

Głowaczowa jako pierwsza – Zwycięstwem drużyny LKS Głowaczowa zakończył się pierwszy turniej z cyklu Regamet Cup 2015. Rywalizowały z sobą zespoły z rocznika 2001. Na zawody nie dotarł Glinik Gorlice, dlatego grano systemem każdy z każdym.

MUKLA ma już dziesięć lat. To marka rozpoznawalna w kraju – Mimo obietnic ze strony władz miasta, nie doczekali się budowy lekkoatletycznego stadionu. Przez dziesięć lat trenują w prymitywnych jak na XXI wiek warunkach, a jeśli chcą skorzystać z obiektów z prawdziwego zdarzenia, jadą do Rzeszowa lub Krosna za prywatne pieniądze. Dzięki temu MUKLA jest marką rozpoznawalną w Polsce, a prezeska Anna Bigus zapewnia, że to jeszcze nie wszystko, na co stać jej klub.

Tabor postraszył Pub Carpe Diem – Kiedy w sobotni wieczór ekipa Pub Carpe Diem przystępowała do spotkania z ZPN Tabor, jej gracze wiedzieli, że muszą wygrać, by utrzymać prowadzenie w tabeli. Dzień wcześniej bowiem komplet punktów zdobył wicelider Stock-Degum. To dlatego był to jeden z najbardziej zaciętych meczów tej edycji II ligi PLHFD.

Będzie walczyć o Rio – Już nie AZS UWM Olsztyn a Kormoran Olsztyn reprezentować będzie wychowanka Bobrów Dębica Monika Czerniak. Starty w barwach tego pierwszego klubu zakończyła zdobywają 6 złotych i 2 srebrne medale podczas Mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na Węgrzech w blasku złota – Erd Cup International Sumo Competition to jeden z największych rozgrywanych w Europie turniejów w tej dyscyplinie sportu. Co roku do miasteczka Erd k. Budapesztu przyjeżdża blisko czterystu zawodników. Wśród nich są reprezentanci UKS Lubzina, którzy tym razem do domu wrócili z czterema złotymi, dwoma srebrnymi i brązowym medalem.