Obserwator Lokalny nr 3 (751)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Miotła Reguły już zamiata – Kto zostaje, kto odchodzi z urzędów? – Roman Stępien sam zrezygnował z funkcji szefa Sanepidu. Krystyna Kamińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, odchodzi na emeryturę. Starosta Andrzej Reguła zapowiada zmiany na innych stołkach, ale teraz już tak łatwo nie będzie – konieczne staną się wypowiedzenia. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Przychodnie już otwarte, ale pacjenci wciąż są oburzeni – Koniec horroru pacjentów. 7 stycznia lekarze rodzinni dogadali się z ministrem i otworzyli gabinety. W naszym powiecie zamkniętych było ich siedemnaście. Podczas strajku chorzy korzystali z pomocy medycznej w szpitalu w Dębicy. Tutaj codziennie zjawiało się ich około setki.

Boją się, że będą porzucać psy – Piotr Michoń, radny miejski z Dębicy, poparł pomysł inspektorów Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals, by właściciele psów adoptowanych z azylu, zwolnieni byli od podatku za nie. Projekt uchwały w tej sprawie ma być omawiany podczas posiedzeń komisji. Od efektu tych dyskusji zależy czy trafi w końcu na sesję rady.

Zakochany na zabój – Wmówił sobie, że na balkonie zobaczył miłość życia i nęka mieszkających w tym domu ludzi.  Feralnego amanta nie zraziło ani  to, że taka kobieta tam nie mieszka, ani wyrok , do którego doprowadziła go ta obsesja. Wkrótce ponownie stanie przed sądem, tym razem musi liczyć się z karą pozbawienia wolności, ale już bez zawieszenia.

8 tysięcy za dwa zęby i jeszcze grzywnę zapłacić musi – Tę dyskotekę długo będą wspominać obaj – poszkodowany, bo stracił dwa zęby, sprawca, bo drogo przyjdzie mu za to zapłacić. W Sadzie Rejonowym w Dębicy właśnie zapadł wyrok w sprawie pobicia w lokalu.

Kino otworzą na ferie,  albo na Walentynki – Pierwszy seans w kinie Kosmos, jak zapowiadała Elżbieta Kęsik, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, miał się odbyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Ale nowy burmistrz zdecydował inaczej. Kino w przejętym przez miasto Domu Kultury Firmy Oponiarskiej wystartuje w lutym. Będzie nie tylko cyfrowe, ale i trójwymiarowe.

Zachorował  krótko po przegranych wyborach – W środę kończy się zwolnienie chorobowe byłego wicewójta gminy Żyraków Krzysztofa Czerwca. Nie chciał zdradzić, czy będzie się ubiegał o jego przedłużenie, ani co od kilku tygodni mu dolega. Ex zastępca Marka Rączki to jedyny z urzędników, który po ostatnich wyborach musiał pożegnać się z samorządem, przebywający na L-4.

Burmistrz Dębicy teraz na czacie – Przez dwie godziny w każdym miesiącu będzie można porozmawiać na czacie z burmistrzem Dębicy Mariuszem Szewczykiem. Taka forma kontaktu z mieszkańcami będzie wygodna szczególnie dla ludzi młodych – mówi włodarz. I dodaje, że nie boi się szczerości swoich rozmówców.

Jeep runął z mostu – Pierwsi na miejsce wypadku przyjechali strażacy, zaraz potem policja. Razem zeszli z mostu i podeszli pod auto, które z niego spadło. Szukali kierowcy, by mu udzielić pomocy, ale jego wewnątrz wraku nikogo nie było. Dopiero po chwili zauważyli mężczyznę, chodzącego wkoło po wysokiej trawie.

Radna: w tej komisji potrzebne są zmiany – Zmiany składu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chce radna Joanna Ożóg. Oraz tego, by miejscy rajcy pracowali w niej za darmo. Przewodniczący komisji Tomasz Podlasek nie traktuje poważnie tych żądań, bo uważa, że nie mają żadnego uzasadnienia. – A powtarzają się co roku – zauważa.

Na liście uprawnionych debiutuje DAP Dębica – Stowarzyszenie Dziecięca Akademia Piłkarska to jedyna nowa organizacja pożytku publicznego, na którą w 2015 roku przekazać będziemy mogli 1 procent podatku. Na listę uprawnionych wraca po rocznej przerwie Uwierz w siebie, a znika z niej Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom Jutrzenka w Dębicy.

Pod piłę idą nawet  140-letnie dęby – Nie wycięto ich za komuny, ale wycięto bez skrupułów za demokracji. Trwa kolejna wycinka ponad stuletnich dębów w lesie Wolica–Latoszyn. Dalej panowie „leśniczy”- jeszcze ich kilka zostało – napisał do naszej redakcji Czytelnik. Wacław Pankiewicz, szef Nadleśnictwa Dębica odpowiada, że wycinki dokonano na prośbę mieszkańców.

Pierwsi podopieczni już są. Ciągle potrzebują pomocy – Do wykończenia budynku, w którym ma się znaleźć Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Sandomierskiej jeszcze długa droga. Ale wiele osób już znalazło tam schronienie. Do tej pory Towarzystwu im. św. Brata Alberta udało się zdobyć ok. 2,5 mln zł na to, by osoby starsze, samotne i chore mogły godnie żyć. Ciągle potrzeba jeszcze ok. 780 tys. zł.

Tikkurila uruchomi sklep firmowy – Już na przełomie lutego i marca mieszkańcy miasta i powiatu będą mogli kupić farby oraz inne wyroby, produkowane przez firmę Tikkurila w ich sklepie firmowym. Powstaje on tuż przy bramie towarowej dębickiej fabryki, przy ul. Mościckiego.

Piotr Szul kawalerem Szabli Kilińskiego – Piotr Szul, były szef Izby Rzemieślniczej w Dębicy otrzymał najwyższe rzemieślnicze odznaczenie, jakim jest Honorowa Odznaka Szabli Kilińskiego. Dołączył tym samym do zaszczytnego grona kawalerów tego wyróżnienia.

Jeszcze się nie odwołał – Gustaw Fediów, prezes firmy przewozowej Monis, nie odwołał się jeszcze od wyroku wydanego przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Ten nie uznał zasadności jego skargi, w której zarzucił firmie Ogro-Trans stosowanie nieuczciwych praktyk.

Radni powiatowi i gminni (nowi)kosztują nas 1,2 mln zł rocznie – Prawie 16 tysięcy złotych kosztuje nas średnio roczne utrzymanie jednego członka Rady Powiatu. To najdroższy organ uchwałodawczy. Na drugim biegunie znajduje się Rada Gminy w Jodłowej. Jej statystyczny rajca to dla podatników wydatek rzędu 4,8 tys. zł. W sumie na konta tych, których wybraliśmy przed dwoma miesiącami, trafi w tym roku 1,2 mln zł.

Julia do puszki zebrała 3 tys. zł – Kiedy wolontariuszka Julia Cynar wróciła z kwesty do sztabu i wysypała na stół zawartość swojej puszki, pracujące tam panie doliczyły się w niej aż 3 tys. zł. To dzięki niej i innym wolontariuszom w powiecie udało się zebrać prawie  155 tys. zł.

Tak świętowali w Trzech Króli. Wesoło i kolorowo – Dwa orszaki Trzech Króli przeszły przez Żdżary i Starą Jastrząbkę. Dla tej pierwszej miejscowości był to debiut, w tej drugiej uliczne jasełka połączone ze śpiewaniem kolęd odbyły się już po raz drugi.

Najwięcej wrzucali za torty i piłki siatkarzy Resovii – Takich tłumów na 23 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pustkowie Osiedlu nie spodziewali się chyba nawet jego organizatorzy. Kiedy wszedłem do tamtejszego domu kultury musiałem mocno się przeciskać by dojść do sali widowiskowej. O podejściu pod scenę, na której trwały licytacje mogłem tylko pomarzyć. Ale równie gorąco było również w Braciejowej, Podgrodziu i Stobiernej gdzie także grała orkiestra.

Nie zdecydowali o budowie drogi – Radni wstrzymali się z decyzją o przejęciu od mieszkańców Żyrakowa terenu pod budowę drogi. – W innych miejscowościach też są potrzebne, dlaczego akurat tam – pytali wójta Marka Rączkę. Sprawa budzi kontrowersje i ma zostać poruszona podczas spotkania wiejskiego.

Troje przeciwko podwyżce wójta – Więcej niż w poprzedniej kadencji zarabiać będzie wójt Marek Rączka. O podwyżce podczas ostatniej sesji zdecydowali radni. Nowo powołany zastępca wójta dostanie mniej niż jego poprzednik Krzysztof Czerwiec.

Radni przyjęli budżet. Ponad 14 mln na inwestycje – Na kwotę 56,3 mln zł zaplanowano tegoroczne dochody gminy, wydatki wyniosą 54,9 mln zł. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Lwią część pochłonie oświata. Sporo przeznaczone zostanie również na inwestycje.

Śniegu nie widać, a sanki sprzedane – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawitała, jak co roku, także do Brzostku i Jodłowej. Pieniądze, które zbierali w nich wolontariusze, trafiły do sztabu w Dębicy. Było to w sumie 8,5 tys. zł.

Modlili się za pracujących – Osiemdziesiąt osób przybyło na mszę, a później na spotkanie opłatkowe ludzi pracy. Co roku organizowane jest ono przez parafię Miłosierdzia Bożego oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność.

Kacper na zakupy na wielbłądzie już nie przyjedzie – Wystarczyła chwila nieuwagi, by król Kacper pozbył się wielbłąda. Uczestnikom orszaku mówił, że wszedł tylko na chwilę na zakupy do jednego ze sklepów, a kiedy wyszedł na parking, zwierzaka już nie było. – To po coś tam wchodził – krzyknął ktoś z tłumu i wszyscy wybuchnęli śmiechem.

Po schodach do nieba –  Stairway To Heaven (Schody do nieba) Led Zeppelin. Ulubiona  piosenka mojej ukochanej siostry Lidii Górskiej, która 19 grudnia odeszła po swoich schodach do nieba.  Nagle w tragiczny, niewytłumaczalny dla mnie, dla nas sposób, pozostawiając rodzinę na progu Nowego Roku. Nowego, ciężkiego życia bez niej, ale czy naprawdę bez niej?

Zagrali kolędy i Straussa – Imprezy towarzyszące 23. finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zagroziły Wielkiej Gali Noworocznej. Podczas niedzielnego koncertu sala widowiskowa Domu Kultury Mors wypełniona była po brzegi, a publiczność, prócz kolęd, miała okazję usłyszeć również utwory Straussa, Brahmsa czy Verdiego.

18 tysięcy dla Tymka i Janusza – Kiedy na kościele Miłosierdzia Bożego dzwony biły na Anioł Pański, w lokalu Bogdana Filipka, przy krajowej czwórce startował piąty Charytatywny Turniej Piłki Nożnej. Po obiedzie rozlosowane zostały grupy, w których drużyny zagrały dla Tymka Kasprzyka i tradycyjnie dla byłego piłkarza Wisły Janusza Adamczyka.

Trójka w walce o puchar – Prowadzące na półmetku rozgrywek Cieszęciny po dwóch kolejkach rundy rewanżowej spadły na 3. lokatę. Rywale wykorzystali bowiem to, że ekipa lidera najpierw straciła punkt w meczu z Nagoszynem, a później pauzowała.

Na 50 rakietek – Jacek Marć z Lubziny na I Otwarty Amatorski Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej im. A. Fredry w Dębicy przyjechał z trzema synami. On sam zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Bartosz i Michał zagrali o zwycięstwo w grupie 16-19 lat.