Obserwator Lokalny nr 51 (747)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Pełne portfele na otarcie łez – Ani były starosta Władysław Bielawa, ani jego zastępca Czesław Kubek, ani były burmistrz Dębicy Paweł Wolicki nie wiedzą jeszcze, gdzie będą pracować. Zmartwienie łagodzi im to, że dostali odprawy i ekwiwalenty za urlopy, każdy po ok. 40 tysięcy złotych. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Wiceburmistrz bez niespodzianki – Jarosław Śliwa został powołany na stanowisko wiceburmistrza Dębicy. Niespodzianki nie było, bo   tej nominacji można się było spodziewać. Pierwszym zadaniem zastępcy Mariusza Szewczyka będzie przygotowanie przetargu na odbiór miejskich śmieci.

Wakacji wicestarosty nie dało się odwołać – Prawie z dwutygodniowym poślizgiem rozpoczął urzędowanie zastępca starosty Mateusz Pasek. Na uregulowanie spraw firmowych i dawno planowane wakacje wziął bezpłatny urlop. Gdzie wypoczywał? Tego zdradzić nie chce. Zapewnia tylko, że do nowych obowiązków przystępuje wypoczęty i gotowy do działania.

Potrącona 14-latka ciężko ranna – W Pilźnie samochód osobowy potrącił 14-latkę. Dziewczynka została poważnie ranna. Policja wyjaśnia, jak doszło do zdarzenia.

Winny zabójstwa w obronie – Zabił, bo się bronił – uznał Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydając wyrok w sprawie 61-letniego Grzegorza Ż. z Przyborowa. Mężczyzna został skazany na 7 lat więzienia w procesie o głośne zabójstwo sprzed 1,5 roku. Wyrok nie jest prawomocny, prokuratura nie wyklucza apelacji.

Dębica ma dwie stacje – Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, a więc od dnia 14 grudnia, pasażerowie mogą już wsiąść do wagonu i wysiąść z niego na stacji Dębica Wschodnia. Zatrzymywać się tu będą pociągi Regio, którymi dojedziemy do Tarnowa i Krakowa lub w drugą stronę do Rzeszowa i Przemyśla. Dębiczanie będą mogli też skorzystać z nowych kursów.

Był komitet, będzie stowarzyszenie – Nie ma już komitetu, będzie stowarzyszenie. Ludzie, którzy do wyborów szli u boku Mariusza Szewczyka chcą teraz prowadzić  działalność społeczną.

Tutaj czują się bezpiecznie, bo personel wie, co robić – Tak mi się ciepło na sercu zrobiło – mówi kierowniczka Domu Seniora Renata Plizga. Jednak tuż przed tym przeżyła chwilę grozy, kiedy zasłabł jeden z podopiecznych. Personel otoczył go fachową pomocą, czekając na przyjazd karetki. – Tak sobie ze wszystkim dobrze poradziły, aż miło było popatrzeć – komentuje Helena Wątróbska, która przychodzi tu, by pograć w brydża.

Żołnierz nie dał się wylegitymować – Trzysta złotych grzywny dostał 57-letni emerytowany żołnierz, który w trakcie interwencji policji nie pozwolił się wylegitymować.

Chce dla siebie kary za zabicie psa – Zabiła szczeniaka na oczach dziecka, ale nie działała ze szczególnym okrucieństwem – uznał prokurator na podstawie opinii lekarza weterynarii. 45-latka z Dębicy chce poddać się karze.

Na choinkach teraz moda na naturalne – Każdy, kto w ostatni piątek odwiedził Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej musiał odczuć, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Można tu było podziwiać bożonarodzeniowe stroiki, ozdoby i szopki, zgłoszone do corocznego konkursu. Było na co popatrzeć, bo autorzy z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom.

Zatoka autobusowa była nieprzepisowa – Mieszkańcy Cmentarnej oraz kierowcy, którzy poruszają się tą ulicą są zdziwieni, w jaki sposób wykonano remont chodnika. Zamiast ruch usprawniać, został utrudniony. Wszystko przez likwidację zatoki autobusowej przy przedszkolu.

Szewczyk ma obawy, więc jarmark stał się kiermaszem – Nie będzie Jarmarku Dębickiego, ale będzie kiermasz. Nazwa się zmienia, choć stara wszystkim się podoba. Ale burmistrz Mariusz Szewczyk woli być ostrożny, obawia się, że stowarzyszenie związane z poprzednim wiceburmistrzem Jerzym Gagałą pozwałoby miasto do sądu, gdyby świąteczny targ nazwać jarmarkiem.

Gmina za to nie płaci – Z tego asfaltu, który zmarnowali można było wybudować pewnie ze dwadzieścia metrów drogi – denerwuje się Jan Piotrowski. Wykonawca drogi gminnej w Latoszynie położył szeroki dywanik, teraz musi go zwężać. I to nie mało.

Chce dla siebie kary za zabicie psa – Zabiła szczeniaka na oczach dziecka, ale nie działała ze szczególnym okrucieństwem – uznał prokurator na podstawie opinii lekarza weterynarii. 45-latka z Dębicy chce poddać się karze.

Przepis na życie Natalii Jałowiec, czyli o plackach z babcinej kuchni – O, zaproszenia na Obserwatory – przywitała mnie Joanna Dymitrowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy. Próbowałem ją poprawić, że to na rozdanie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie dziennikarskim. Odpowiedziała, że przez uczniów w jej szkole są one traktowane na równi ze statuetkami dla dorosłych.

Będzie Wigilia i paczki – Zadbali nie tylko o prezenty dla siebie, ale także dla tych najbardziej potrzebujących. Caritas i Koło Kreatywnych Kobiet organizuje w Żdżarach Szlachetną Paczkę i Wigilię.

Wjazd i wejście poprawili, ale kratki nie wstawią – Na budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej mieszkańcy Pustyni czekali od lat. Kiedy więc robotnicy rozpoczęli tam pracę, wydawało się, że wszyscy powinni być zadowoleni. Wszyscy, prócz rodziny Berków, u której wjazd rozsypał się zaraz po wybudowaniu, a próg między posesją a chodnikiem okazał się za wysoki dla niepełnosprawnego syna.

Do Strzegocic przyjedzie biegły. Ale sporu nie rozstrzygnie – Gmina jest już po wstępnych rozmowach z biegłym, który określi, czy Celestyn Kozioł podnosząc swoją działkę zmienił stosunki wodne, a tym samym zalewa działkę Czesława Ciołkosza. Obaj mieszkańcy Strzegocic przekonują, że mają rację. Pewne jest jednak, że bez względu na wynik ekspertyzy, sprawa szybko się nie zakończy.

Mistrzynią słowa została Faustyna Zdziarska – Na wąskich uliczkach miasteczka jak zwykle było tłoczno. Wysoki mężczyzna, rozglądając się nerwowo, z trudem przeciskał się przez tłum… Tak brzmiały dwa pierwsze zdania, którymi zaczynały się opowiadania uczniów gimnazjów startujących w konkursie literackim Ja piszę! Z polotem i wyobraźnią. Dalsza jego część zależała już tylko i wyłącznie od inwencji młodzieży.

W Brzeźnicy jest sześć nowych Maryjek – Wiktoria przyglądała się starszym dziewczynkom ubranym w błękitne peleryny z dużą białą literą M. Marzyła o tym, by kiedyś tak jak one należeć do Dziewczęcej Służby Maryjnej. Doczekała się tego, podobnie jak pięć jej koleżanek, w niedzielę 7 grudnia, w przeddzień patronalnego święta DSM-ek.

Jej bajki i jego modlitwa – Kiedy Agnieszka Osak zaprasza na swoją wystawę to wiadomo, że będzie bajkowo, kolorowo i z odrobiną szaleństwa. Zupełnie odwrotnie niż u Grzegorza Frydryka, którego grafiki inspirowane Opowieściami pielgrzyma, zaliczanymi do klasyki duchowych tekstów tradycji kościoła wschodniego, są spokojne i stonowane. Ekspozycje prac obojga autorów można oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przez najbliższy miesiąc.

Bombki przedszkolaków obejrzysz na wystawie w Galerii Dębickiej – Przedszkolaki z miasta i gminy Dębica oraz z gminy Żyraków wzięły udział w V edycji konkursu plastycznego pod hasłem Bombka- Magiczny Dom Aniołów. Jego rozstrzygnięcie odbyło w ostatni piątek w Niepublicznym Przedszkolu Weldon Kids, a wykonane przez dzieci bombki do 5 stycznia oglądać można na wystawie w Galerii Dębickiej.

Najmłodsi wyróżnieni, a starsi na podium – Kiedy tancerze ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance się rozpędzą, to trudno ich zatrzymać. Ledwo znaleźli się w pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy, to za chwilę przywieźli medale z przeglądu Pasikonik w Mielcu. Ale to nie koniec, bo już kilka dni później Soul Dance znalazł się wśród najlepszych grup XXII Mikołajkowych Spotkań Tanecznych w Krośnie.

Schab z dzika podbił podniebienia jury – Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu rywalizowali z trzema szkołami z województwa małopolskiego w konkursie kulinarnym pod hasłem Dzikie smaki. I wypadli w tej rywalizacji najlepiej.

Licytuj i pomóż Kamili Bonar – Drewniana altana ogrodowa czy palnik na biomasę – to tylko niektóre przedmioty, których można stać się właścicielem i jednocześnie pomóc Kamili Bonar z Pustkowa. Dziewczynka cierpi na mukowiscydozę.

Dwa razy trzy sety – Mimo że w tej rundzie spotkań nie grali, pozycję lidera Gminnej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej utrzymali zawodnicy z Żyrakowa. Ich główny rywal do pucharu zwyciężył jednak Straszęcin i zrównał się z nimi punktami.

Dzień z piłką w Jagielle – Odebrać puchar z rąk strzelca gola na Wembley Jana Domarskiego było marzeniem każdej drużyny biorącej udział w Turnieju Mikołajkowym w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy. Spełniło się ono w przypadku zespołu reprezentującego klasę II A.

Nowy lider w drugiej lidze – Taurus nie jest już liderem drugoligowych rozgrywek PLHFD. Po dość pechowo przegranym pierwszym spotkaniu z Policją, w drugim wyraźnie ustępował Paterowi. Na prowadzeniu pilźnieńską ekipę zmienił Stock-Degum, który w przeciwieństwie do Taurusa zanotował dwa zwycięstwa.

Są coraz bliżej olimpiady – Po dwóch turniejach eliminacyjnych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży drużyna juniorów młodszych UKH Dębica zajmuje drugie miejsce w swojej grupie. Gdyby kwalifikacje zakończyły się po nich, miałaby pewny awans, ale przed dębiczanami jeszcze dwie rundy. Obydwie rozegrane zostaną w Sosnowcu.

Z Mielca i Ropczyc z workiem medali – W Mielcu i dwukrotnie w Ropczycach rywalizowali pływacy UKP Gryf Dębica na przełomie listopada i grudnia. Do szczególnie udanych mogą zaliczyć występ w Zimowych Mistrzostwach Okręgu Podkarpackiego, w których wywalczyli pięć złotych medali.