Obserwator Lokalny nr 50 (746)

W najnowszym Obserwatorze LokalnymKsiądz odwołany, ferment w parafii – Dyrektorzy szkół, szpitala, radni, rodzice uczniów pojechali do kurii w Tarnowie, by prosić bpa Andrzeja Jeża o powrót do Dębicy ks. Mariusza Ogorzelca. Wikary parafii Matki Bożej Anielskiej został nagle odwołany, co zaskoczyło wiernych. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Szewczyk zaprzysiężony, zastępcę weźmie z grona rywali – Do współpracy z nowo wybranym włodarzem Dębicy Mariuszem Szewczykiem wezwał radnych ustępujący włodarz Paweł Wolicki. Tymczasem wciąż nie wiadomo, kto będzie zastępcą burmistrza.  Jego nazwisko będzie znane dopiero pod koniec tygodnia. Na razie wiadomo tylko, że będzie to jeden z jego kontrkandydatów w wyborach.

Wybrała pracę w starostwie – Maria Kusek ze Starej Jastrząbki, która weszła do Rady Powiatu z listy PSL, rezygnuje z mandatu. Bo jest pracownikiem Starostwa Powiatowego i nie może łączyć obu tych funkcji.

Szukają sprawcy napadu – Przyszedł z samego rana, zagroził przedmiotem, który wyglądał jak pistolet i ukradł z kasy 4 tysiące złotych.  Policja szuka sprawcy napadu na hotel przy ulicy Budzisz. Na razie nie udało się ustalić, kim był, mimo że zarejestrowały go kamery hotelowego monitoringu.  Być może przestępcę uda się rozpoznać po rysopisie sporządzonym przez policję.

Studentowi zabrał telefon – Nieszczęściem 20-latka było to, że znalazł się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie.  Na swojej drodze spotkał niepoprawnego recydywistę.  Został pobity i ograbiony.

Zażył wszystkie, a rozmiar ani drgnął – Oszustwo zgłosił w prokuraturze mieszkaniec Dębicy, który chciał poprawić swoje walory seksualne. Twierdzi, że kupiony przez niego specyfik nie podziałał i domaga się ukarania sprzedawcy.

Bieszczad nie rozumie świata, Warzecha wskazuje winnych – Nie rozumiem tego świata. Niektórzy są chorzy z nienawiści – Stefan Bieszczad mówi o tym, co wydarzyło się na Placu Mikołajkowów. Nieznany sprawca rzucił w kierunku pomnika przedstawiającego Lecha Kaczyńskiego szklanym pojemnikiem z żółtą farbą. Ucierpiały również granitowe tabliczki z nazwiskami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Progi są zbyt wysokie – Dwa progi zwalniające wybudowane zostały na ul. Mickiewicza. Mieszkańcy pobliskich domów osiągnęli cel, o który zabiegali bardzo długo. Niestety, stało się to dopiero po tragicznym wypadku z 17 sierpnia tego roku. W wyniku odniesionych obrażeń, po kilku godzinach w szpitalu zmarł piętnastoletni rowerzysta potrącony przez samochód.

Tylko do połowy – Andrzej Wojtunik, mieszkaniec Dębicy zastanawia się, czy któryś z urzędników z Ratusza pofatygował się, by na własne oczy zobaczyć, jak zakończył się remont chodnika na ulicy Czarneckiego. Jeśli nie, to źle, jeśli tak – jeszcze gorzej, bo oznacza, że ktoś odebrał inwestycję, kiedy nie wszystko jeszcze zostało zrobione.

Przejazd otworzą przed świętami – Do 20 grudnia zamknięty będzie przejazd kolejowy przez tzw. rampę, obok byłych Zakładów Mięsnych. Kolejnych utrudnień w tym miejscu kierowcy mogą spodziewać się wiosną przyszłego roku.

Komendant Cieślik i nowa strażniczka – Kobieta w mundurze marzyła się jeszcze Adamowi Sowie, poprzedniemu komendantowi Straży Gminnej w gminie Dębica. On się jej jednak nie doczekał, ale obecny komendant, Adam Cieślik już tak. Małgorzata Wilczyńska, która wygrała konkurs na stanowisko strażnika, rozpocznie pracę jeszcze w tym tygodniu.

Koniec Kamińskiego, Wolicki na starcie – Dla Marka Kamińskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji gminy Dębica romans z wójtem Stanisławem Rokoszem właśnie się kończy. Bo kończy się i jego umowa na tym stanowisku. Coraz więcej za to łączy Rokosza z Pawłem Wolickim, byłym burmistrzem Dębicy, wójt nie wyklucza nawet, że przyjmie go do pracy w urzędzie.

Wózkiem tędy nie przejedzie – Budowa ul. Ligęzów w Dębicy to kolejny przykład na to, jak zrobić coś, by mieszkańcy jeszcze długo mogli mówić o tym z przymrużeniem oka. Nie dość, że wybrukowana została tylko jej część, to chodnik przy niej jest tak wąski, że nie miną się na nim dwie osoby.

Nakrętki ze Żdżar zamieni na zdrowie – Ponad trzysta kilogramów plastikowych nakrętek mieszkańcy Żdżar zawieźli do ciężko chorej 5-latki z Miechowa. Akcja wciąż trwa, a jej organizatorzy zachęcają, by się w nią włączyć.

Na Pustków się nie obraził, choć tam wybrali Świdra – Stanisław Rokosz twierdzi, że wynik osiągnięty przez Grzegorza Świdra, jego kontrkandydata na stanowisko wójta nie zaskoczył go. Zdziwiony był jedynie wynikiem, który osiągnął w Pustkowie, a właściwie przegraną z radnym startującym z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Na czele Rady Gminy stanęła Maria Bodzioch – Maria Bodzioch z Woli Wielkiej stanęła na czele Rady Gminy. Podczas sobotniej sesji wybrano także wiceprzewodniczących i członków komisji. Tego samego dnia zaprzysiężony został wójt Marek Rączka.

Zebrali ponad 17,5 tysiąca złotych! – Obrazy, róże z bibuły, wydawnictwa poświęcone gminie i wiele innych rzeczy można było kupić podczas charytatywnego koncertu w Domu Kultury w Pilźnie. Został on zorganizowany w ramach akcji Jesteśmy Razem. Całkowity dochód z imprezy przeznaczony zostanie dla dzieci, które walczą z nowotworami.

Tablice z dziećmi założą, choć nie mają takiego obowiązku – Rodzice uczniów dowożonych autobusami PKS-u Jasło do Zespołu Szkół w Siedliskach Bogusz są zaniepokojeni tym, że pojazdy nie są oznaczone żółtymi tablicami z sylwetkami dzieci. To, ich zdaniem, świadczy o tym, że dyrekcja nie dba o bezpieczeństwo pasażerów.

Ulotkami w wójta Muchę – Choć na pierwszej sesji Rady Gminy wójt Robert Mucha zapowiadał, że ponownie wstąpi na sądową ścieżkę, na drugiej, która odbyła się tydzień później, od tego zamiaru odstąpił. Jeśli znowu zmieni zdanie, na wokandę trafi sprawa o anonimowe pomówienia, kierowane pod jego adresem w czasie kampanii wyborczej.

Witała Stara Jastrząbka – Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Starej Jastrząbce była pierwszą w powiecie, która przyjęła wędrujące po diecezji tarnowskiej relikwie św. Jana Pawła i bł. s. Faustyny oraz obraz Jezusa Miłosiernego. W każdej wspólnocie goszczą one przez jeden dzień i są przekazywane do następnej. Ze Starej Jastrząbki trafiły do Róży, a z Róży do Zasowa.

Były Garłacze i Francuskie Barany – – Popatrz mamo, ten ptaszek zniósł jajko – kilkuletnia dziewczynka wskazywała na dostojną gołębicę, obok której rzeczywiście dostrzec można było jajko. Ale nie tylko dzieci z ciekawością przyglądały się zwierzętom wystawianym podczas 46. Wystawy Regionalnej Podkarpackiego Towarzystwa Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Przez halę przy ul. Kościuszki przewinęły się setki zwiedzających.

Znów wśród najlepszych – Dębico, bądź dumna… – w taki sposób Edyta Mędrek-Śliwa, właścicielka Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance podsumowała na facebooku występ swoich podopiecznych na Mistrzostwach Europy Show Dance w Niemczech. Mini Formacja Juniorek dostała się tam do finału i zajęła siódme miejsce, a Mini Formacja Dziecięca zakończyła zawody na miejscu dziesiątym.

Udało się rozproszyć dźwięk – Kiedy Sławomir Paliga wciska play w odtwarzaczu i z głośników, które zbudował zaczyna płynąć muzyka, jego salon zamienia się w salę koncertową. Rozproszony dźwięk rozchodzi się po całym pomieszczeniu i zupełnie inaczej niż w przypadku klasycznych kolumn trudno wskazać jego źródło. Za to miękkie uderzenia basu czuć z tyłu głowy.

Sukcesy młodych piłkarzy z Dwójki – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy zwyciężyli w finale powiatowym turnieju piłki nożnej Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku w kategorii U-12 chłopców i wywalczyli awans do finału wojewódzkiego w Stalowej Woli.

Najlepsi przy stołach – Karol Gacoń wśród chłopców, Oliwia Woźny wśród dziewcząt, a Mariusz i Wiktoria Molczyk w turnieju rodzinnym triumfowali w Mistrzostwach Dębicy w Tenisie Stołowym, rozegranych w Szkole Podstawowej nr 10.

Stefan broni tytułu – Od złotego medalu w 9th Eastern Hungary Cup w Miszkolcu rozpoczął w tym sezonie starty Stefan Świstak. Zawodnik UKS Mors Dębica potwierdził, że jest bardzo dobrze przygotowany do startów.

Bobry brylują zimą na podkarpackich basenach – Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli pływacy MKP Bobry podczas Zimowych Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego w Ropczycach. W ich dorobku znalazło się 36 medali, wśród których 16 ma kolor złoty. Prym w ekipie wiedli Szymon Wodzień i Paula Sroczyńska.