Obserwator Lokalny nr 49 (745)

W najnowszym Obserwatorze LokalnymMariusz Szewczyk burmistrzem Dębicy – Była godz. 21:37 w niedzielny wieczór, gdy wszystko stało sie jasne – Mariusz Szewczyk wygrał wybory z Mariuszem Trojanem we wszystkich obwodach głosowania. Nowy burmistrz otrzymał 8771 głosów, czyli 62 procent / Druga kadencja Marka Rączki – To będzie druga kadencja wójta Żyrakowa. Marek Rączka w niedzielnej drugiej turze pokonał swoją rywalkę Bożenę Osochę dość wyraźną przewagą głosów.Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Poza tym:

Nie żyje Franciszek Szczerbiński – Franciszek Szczerbiński był i pozostanie ikoną środowiska artystycznego Dębicy. Zmarł w czwartek 27 października, w wieku 68 lat, po ciężkiej  chorobie. W domu, w otoczeniu rodziny. Pogrzeb odbył się w sobotę – po mszy świętej trumna z Jego ciałem została złożona w rodzinnym grobowcu na Starym Cmentarzu. Odszedł mądry, dobry człowiek, życzliwy każdemu, kogo spotkał na swej drodze.

Zasady te same, a prezentów nie będzie – W 2012 i 2013 roku w powiecie dębickim organizowana była Szlachetna Paczka. W skrócie można ją opisać tak: rodziny pisały, czego potrzebują, przedsiębiorcy i osoby prywatne te rzeczy kupowały. Paczki dostarczali wolontariusze, których nadzorował lider. Niestety, w tym roku Szlachetnej Paczki u nas nie będzie. Dlaczego? Koordynatorka wojewódzka nie znalazła lidera. Choć ten zgłosił się sam.

Świąteczna iluminacja – Osiem metrów wysokości będzie mieć choinka na Rynku w Dębicy, która oświetli 5000 światełek. Świąteczne ozdoby pojawią się także na ulicach i rondach.

Do szpitala po libacji pod trzepakiem – Ze załamaną szczęką trafił do szpitala 29-latek z Dębicy. Tak zakończyła się libacja pod gołym niebem, w której uczestniczył razem ze znajomymi. Ci przyznają się, że bili, ale mają zastrzeżenia do postawionych przez prokuratora zarzutów.

Oni przejęli władzę w powiecie – Andrzej Reguła został nowym starostą powiatu dębickiego, zaś Mateusz Pasek będzie pełnił funkcje jego zastępcy. Rada Powiatu wybrała też przewodniczącego rady, którym został Mateusz Smoła oraz dwóch wiceprzewodniczących: Danutę Klabachę i Romana Ciszka. To oznacza, że rządy piątej kadencji upłyną pod znakiem koalicji PSL-RiS-PO-SLD.

Debiut dla dziesięciu – Nowa rada miejska już po pierwszej sesji. Podczas posiedzenia wyłoniono przewodniczącego, którym został Szczepan Mroczek i jego zastępców.

Monis przegrywa sprawę w sądzie – Sąd Okręgowy w Rzeszowie oddalił powództwo właściciela firmy Monis Gustawa Fediówa, który poskarżył się do niego na nieuczciwe praktyki stosowane przez konkurencyjną firmę Ogro-Trans Pawła Szumowicza.

Kasztelan i kaprysik podbiły warszawskie salony – Wchodząc do piekarni Adama Ciszka nie można mieć wątpliwości, że to, co się w niej robi, trafia w gusta dębiczan. Drzwi do znajdującego się przy niej sklepu po prostu się nie zamykają, nieważne, czy jest się w nim przed południem czy po południu. W tym kontekscie dwie kolejne nagrody dla pochodzących stąd produktów, nie mogą zupełnie dziwić.

Projekt jest, ale sąsiad blokuje – Stoją w centrum miasta, straszą swoim wyglądem, a z ich istnienia cieszą się tylko ci, którzy lubią na szybko coś wypić. Stare szalety miejskie prawie pięć lat temu kupił Tadeusz Szkutak. Od tego czasu próbuje na działce coś wybudować. Niestety bez skutku.

Rondo Wyklętych zostanie bez pasów – Dwa pasy. Jeden do jazdy na wprost, drugi to lewoskręt. Kierowcy jadący krajową czwórką od Tarnowa w kierunku Dębicy, jak i z drugiej strony, muszą uważać na drogową pułapkę na rondzie w Latoszynie.

8 i pół dekady PCK w Dębicy – Polski Czerwony Krzyż w Dębicy rozpoczął działalność 10 lat później niż jego krajowe struktury. Stąd w ostatni piątek świętowano 85 urodziny PCK na Ziemi Dębickiej. Jak powiedział w swoim wystąpieniu Janusz Bieniasz, prezes Zarządu Oddziału Rejonowego, w tym jubileuszowym dniu najważniejszy był jeden człowiek – Zbigniew Szurek.

Na czele rady kobieta – Aneta Feret-Kłys została przewodniczącą Rady Gminy, a Mirosław Kot oraz Dariusz Barnaś będą jej zastępcami. W Czarnej nowa RG ma za sobą już dwa posiedzenia.

Na Piotra Żyburę głosowali wszyscy radni – Pewnie mało kto spodziewał się, że komuś uda się przekrzyczeć radnego Lecha Żurka. Ale w ostatni piątek sztuka ta udała się m.in. nowo wybranym radnym. Podczas pierwszej sesji w budynku przy ul. Batorego sala  była tak napchana ludźmi, że nawet sołtysowi Brzeźnicy, pełniącemu tego dnia rolę radnego seniora ciężko było utrzymać dyscyplinę.

Lustracja radnego – TW Zyga to nie ja! – Czy radny i niedawny kandydat na wójta Zbysław Rokita był tajnym współpracownikiem bezpieki? Na to pytanie szuka odpowiedzi sąd, gdzie trwa proces lustracyjny samorządowca z Żyrakowa. On sam zapewnia, że jest niewinny, a cała sprawa to próba zdyskredytowania go w oczach wyborców.

Tadeusz Pieczonka szefem rady – Dwóch kandydatów ubiegało sie o funkcję przewodniczacego Rady Gminy Pilzno. Pierwszym zgłoszonym był Czesław Ziaja, drugim Tadeusz Pieczonka, wiceburmistrz Pilzna w latach 1998-2002. Radni zdecydowali, że szefem rady zostanie ten drugi. Wprzypadku jego zastepców padły cztery propozycje, ale dwaj radni odmówili ubiegania się o te funkcje.

Skórska – 7, Wójcik – 8 – Kiedy Andrzej Witek, przewodniczący komisji skrutacyjnej przeprowadzącej wybory na szefa Rady Miejskiej w Brzostku, odczytał, że Zofia Skórska dostała 7 głosów, było wiadome, że nie będzie pełniła tej funkcji w obecnej kadencji. Przegrała z Danielem Wójcikiem, kandydatem popieranym przez nowego burmistrza Wojciecha Staniszewskiego.

Jodłowa wybrała Romana Warzechę – W ubiegłej kadencji Rady Gminy w Jodłowej Roman Warzecha pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. W tej będzie jej szefował. O tym, że to właśnie on ma największe szanse na objęcie schedy po nim, był przekonany jego poprzednik na tym stanowisku Stanisław Kapłon. Wiceprzewodniczącym został wybrany natomiast Kazimierz Domański.

Ich przesłanie pachnie nadzieją dla biednych – Dla Cezarego Zięby zwycięstwo w konkursie Cywilizacja Miłości oznaczało powtórzenie sukcesu sprzed roku. Wtedy także wygrał w kategorii Słowo i odebrał główną nagrodę. Aleksandra Stachowicz, która wystartowała w kategorii Obraz, triumfowała po raz pierwszy.

Po pierwsze zaufanie i szacunek – – Wzajemne zrozumienie, zaufanie i szacunek – to według Edmunda Kochana z Dębicy przepis na udany związek. Wraz z żoną Haliną szczęśliwie doczekali jubileuszu złotych godów. W Urzędzie Miejskim w Dębicy 59 parom wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Otrzymali je ci, którzy przeżyli ze sobą pół wieku.

Wystawią Wesele Figara – Kiedy 1 września w szkołach rozbrzmiewa pierwszy dzwonek, w głowie Pawła Adamka zapala się czerwona lampka. Wtedy już wie, że czas zwoływać zespół i rozpoczynać pracę nad nową operą, którą wystawi osiem miesięcy później. Tym razem postawił na Wesele Figara, czteroaktową operą komiczną z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jeden puchar dla Złotej Pary – 182 pary wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Złota Para 2014. Turniej tym razem nie odbył się – jak wcześniej w Dębicy, ale w hali sportowej Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu, a tancerze walczyli o Puchar Wójta Gminy Dębica.

Przy glinie uczyli się siebie – Gliniane świnki i ceramiczne anioły które oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury to owoc dwumiesięcznej pracy młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Wspólne warsztaty miały nie tylko nauczyć młodych ludzi podstaw pracy w glinie, ale przede wszystkim pozwolić się im poznać nawzajem.

Za przykładem Suprona – Drużyna Szkoły Podstawowej nr 9 wygrała zawody zapaśnicze, które w ramach programu Mały Mistrz zorganizowane zostały w Dębicy. Zwycięzcy otrzymali wielofunkcyjną matę do treningu i zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6 grudnia w Warszawie.

W drodze na szczyt ograli Legię – Legia Warszawa, Śląsk Wrocław, Gwardia Warszawa – te nazwy nie robią żadnego wrażenia na podopiecznych Dębickiej Akademii Piłkarskiej. Wszystkie drużyny zostawili w pokonanym polu chłopcy z rocznika 2005, którzy rywalizowali w turnieju Uhlsport Cup w podkrakowskich Skotnikach. A po drodze wygrali też z kilkoma innymi znanymi klubami.

Taurus nadal liderem – Mimo pierwszej porażki poniesionej w tej edycji II ligi PLHFD, liderem pozostała ekipa Taurusa. Stracone przez lidera punkty na pewno ucieszyły drużynę Pub Carpe Diem, która wygrywając dwa spotkania, zrównała się z nim punktami.

Pustków chce podbić Stalową Wolę – Aż trzy drużyny z Pustkowa zapewniły sobie awans do finału wojewódzkiego turnieju Z podwórka na stadion O Puchar Tymbarku. W kwietniu następnego roku zmierzą się w Stalowej Woli z najlepszymi ekipami z innych regionów Podkarpacia.

Klub sobie nie poradzi – Rozmowa z Markiem Grabowskim, prezesem Klubu Sportowego Wisłoka